Poraďte vhodný okulár

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Poraďte vhodný okulár

#721

Příspěvek od Artaban »

Ero1: Když se budeš držet ceny a zvětšení vs zorné pole, tak moc možností nemáš a ten Hypík bude asi jediná možnost.
Nebo jít do trochu většího zvětšení a koupit buď ES 6,7, nebo Baader 6.5mm MORPHEUS.
Na planety a Měsíc to bude ještě celkem vpohodě. Když je moc špatný seeing, tak zvětení 150x stejně nezachrání a naopak za průměrného seeingu je zvětšení kolem 180x použitelný a občas už je taky něco vidět. Už je to ovšem blízko zvětšení 200x které máš.
Takže jsem neporadil :)

PS: Jestli jsi taky hodně na DSO, tak můžeš zvážit ES 11/82st. Ten pohled bude o dost hezčí, než tím seťákem a planety budou nějakou dobu stejně kaput ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Poraďte vhodný okulár

#722

Příspěvek od Yarkho »

Alebo 9mm Morpheus so zv. 133x, ktoré sa využije i na planéty i DSO.

Oproti Hyperionom sú Morpheusy o niečo ľahšie a lepšie korigované na kraji poľa (ktoré má 76 st namiesto 68st). Osobne som túto výmenu podstúpil pri ďalekohľade s ohniskom 1250mm (5" SCT) a neľutujem.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Poraďte vhodný okulár

#723

Příspěvek od MilAN »

S podobným zvětšením se u dalekohledu průměru 150mm dostáváme ale s velikostí výstupní pupily pro DSO dost mimo rozumnou mez.I to zvětšení 100x je v tom případě dost.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Ero1
Příspěvky: 15
Registrován: 06. 09. 2019, 09:32

Re: Poraďte vhodný okulár

#724

Příspěvek od Ero1 »

Artaban píše:Ero1: Když se budeš držet ceny a zvětšení vs zorné pole, tak moc možností nemáš a ten Hypík bude asi jediná možnost.
Nebo jít do trochu většího zvětšení a koupit buď ES 6,7, nebo Baader 6.5mm MORPHEUS.
Na planety a Měsíc to bude ještě celkem vpohodě. Když je moc špatný seeing, tak zvětení 150x stejně nezachrání a naopak za průměrného seeingu je zvětšení kolem 180x použitelný a občas už je taky něco vidět. Už je to ovšem blízko zvětšení 200x které máš.
Takže jsem neporadil :)

PS: Jestli jsi taky hodně na DSO, tak můžeš zvážit ES 11/82st. Ten pohled bude o dost hezčí, než tím seťákem a planety budou nějakou dobu stejně kaput ;)

Sa mi tak vidí že ten omegon som nepotreboval, stačil by ten ES 6,7mm alebo HYPERION 7mm.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Poraďte vhodný okulár

#725

Příspěvek od MilAN »

Ael s tím zvětšením 170-180x si na DSO zrovna moc nepomůžeš, to je při tomhle průměru dalekohledu naprosto nepoužitelné, bude to jen na Měsíc a někdy časem i na Jupitera a Saturna.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Poraďte vhodný okulár

#726

Příspěvek od 4Brunco »

No az na gulovky a planetarky, na tie sa 8mm uzivi velmi dobre. Teda niesu DSO ako DSO. Na emisne hmloviny a galaxie isto treba nizsie zvacsenie.
Inak rozhodne odpprucam doplatit za Morpheus, pripadne zvazit aj Hyperion zoom, dobry okular a clovek si lahko prisposobi zvacenie ci uz seeingu alebo plosnej jansosti.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Poraďte vhodný okulár

#727

Příspěvek od MilAN »

4Brunco píše:No az na gulovky a planetarky, na tie sa 8mm uzivi velmi dobre.
Při průměru 150mm a výstupní pupile = 0,83 mm?
Myslím, že kolega má dost okulárů na to, aby si to vyzkoušel a poznal co potřebuje a co už ne. A hlavně, myslím, že kromě většího zorného pole na kvalitě nic moc nepozná - zrovna Hyperiony nejsou žádný velký zázrak ( tedy kromě toho, že jsou velké :) ), a ten zoom už vůbec ne.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Poraďte vhodný okulár

#728

Příspěvek od 4Brunco »

MilAN píše:
4Brunco píše:No az na gulovky a planetarky, na tie sa 8mm uzivi velmi dobre.
Při průměru 150mm a výstupní pupile = 0,83 mm?
Myslím, že kolega má dost okulárů na to, aby si to vyzkoušel a poznal co potřebuje a co už ne. A hlavně, myslím, že kromě většího zorného pole na kvalitě nic moc nepozná - zrovna Hyperiony nejsou žádný velký zázrak ( tedy kromě toho, že jsou velké :) ), a ten zoom už vůbec ne.
Kludne, gulovky pozorujem za slusneho seeingu s prinosom aj do 1,5 D, drobne planetarky podobne.
Hyperionom inak tiez nefandim, maju velmi velky roptyl v kvalite, ale ja som mal inak velmi slusny 8mm kus. Co sa tyka Hyperion zoomu, tak lepsi zoom okualar za rozumnu cenu nepoznam a v rozmedzi hnisk 16-8mm sa mu da len malo vytknut. A hlavne ta moznost nastavit si rychlo a lahko presne ohnisko podla seeingu, je velmmi velka vyhoda, hlavne ked kolega Ero1 nema v rosahu Hyp. zoomu nic ine ako setaky. To bude velmi dobry kvalitativny skok.

* Inak uz davnejsie som robil taky test ostrosti okualrov na M13 pri dobrom seeingu, mal som Morpheus, Hyperion a Hyperion Zoom. Vyhral to Morpheus a len o chlp horsi bol Hyperion Zoom a na tretom mieste opat o chlp horsi bol Hyperion s fixnym ohniskom. Nehovorim to ako dogmu, lebo rozptyl kvality je celkom znacny aj kus od kusu, ale kvalita Hyp. zoomu ma sameho prekvapila.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Poraďte vhodný okulár

#729

Příspěvek od majklus »

Vzívání Hyperionů moc nechápu. Pokud chci ostřejší planetu + Měsíc, tak jsou určitě ty ESsa lepčí. Teď mám doma chvilku Vixen SLV 4mm a zatím jsem nadšenej, široký pole nepotřebuju na paralaktice. Pokud dobson, ESka jsou super. Včechno jsou to okuláty +- stejný cenový hladiny.
Hyperion jsem měl, 10mm, a jsem rád, že jsem se ho zbavil. Strašně špatně se mi do něho koukalo a kresba byla taky taková průměrná, a za ty peníze...
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Poraďte vhodný okulár

#730

Příspěvek od PetrŠ »

Ahoj, dovolím si navázat na zmíněné téma DSO vs. výstupní pupila. Mám podobný dalekohled jako Ero1, newton 150/750. Řeším teď jaký další okulár na DSO k mým Hyperionům 24 a 10mm aby to ještě dávalo smysl na DSO. Napadá mě buď Morpheus 6.5mm, nebo ES 6,7mm 82°. Tedy zvětšení 111x, případně 115 s pupilou kolem 1.35. Pak už bych asi pokračoval nákupem dvou planetárních okularů s ohnisky 3 a 4mm. Těch 250x se bude příští podzim hodit na Mars.
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Poraďte vhodný okulár

#731

Příspěvek od Cztwerec »

Já bych určitě volil Morpheus. Ten je výrazně lepší než Hyperiony. Mám 17,5 mm a 9 mm, ale i tak bych na planety vzal nějaké pořádné Ortho, ten pohled je takový pevný a na planety prostě standart. Ikdyž ta 9 mm Morpehus je taková univerzálnější i na DSO a skoro bych se nebál říct, že se na středu pole dá srovnat kontrastem s Ortho Takahashi co jsem měl. To nakonec rozhodlo abych ho prodal a měl jen tyto dva Morpheusy.

Někomu se ale do toho může špatně koukat a barevná vada samotného okuláru je patrná jen v krajích a to při "šikmých" pohledech. Prostě ten okulár má krásné pole, v krajích rovné, ale trošku postižené barevnou vadou. Mě to ale vůbec neruší, na hvězdných polích to je neviditelné.

Pokud bych kupoval něco na planety, tak asi klíčovou dírku - Ortho.
Lectorem iustus...
Karel1
Příspěvky: 259
Registrován: 09. 06. 2019, 12:06
Bydliště: Vlašim
Věk: 68

Re: Poraďte vhodný okulár

#732

Příspěvek od Karel1 »

Zdravím. Předem se omlouvám, že se opakuji, ale nedalo mě to po včerejším přečtení článku o DSO a konkrétně o M13. Jak jsem psal mám nový refr. Bresser 102/1000 a v článku se píše, že tuto hvězdokupu trošku rozloží okrajově na hvězdy až objektivy od 120mm výše. Tak jsem trochu zklamán a proto se znovu ptám jaký by byl nejvhodnější okulár na tento a jemu podobné objekty. Již mi odpovídal a radil Artaban, dokonce přímo konkrétní okuláry
taky mu děkuji, mě by jen zajímalo jestli nemá někdo přímo zkušenost s tímto dalekohledem(nebo podobným) a konkrétním okulárem.
Je mi jasné, že neexistuje univerzální okulár na všechny objekty, ale vzhledem k výkonu dalekohledu a mému, by mě stačilo abych neviděl jen obláčky, alespoň u objektů např. M13, M15, M31 atd. Vím, že je třeba širokoůhlý okulár 70°- 82°ale jestli 10, 12, 14mm to nevím.
Díky za rady Karel. PS. okulár na planety mám.
Bresser Messier AR 127/1200, EQ5 s poh. Ra osy, triedr rusák 20x60 Tento, triedr 8x40 Delta Optical.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Poraďte vhodný okulár

#733

Příspěvek od MilAN »

Napíšu něco, co se ti možná nebude líbit a s čím také někteří, kteří radí konkrétní okuláry, asi nebudou souhlasit. Pro DSO obecně( kromě malých planetárních mlhovin a jasných kulových hvězdokup ) vychází jako vhodné zvětšení takové, kde výsledný průměr výstupní pupily není menší než 2 - 2,5 mm a kromě míst s ideální tmavou oblohou nepřevýší cca 4 mm. Z toho tedy vychází vhodné okuláry na DSO v rozmezí ohnisek 20 mm až 40 mm. Jak širokoúhlé záleží i na tom, jaké příslušenství ( hranol, filtry ...) - tedy jestli to bude 1 1/4" nebo 2" budeš používat.
Předpokládám , že máš v příslušenství okulár F= 25 mm , zřejmě 50°- tak můžeš testovat. S kratším ohniskem se ti zhorší pozorování emisních mlhovin i galaxií. Experimentovat s 10 mm ohniskem lze u jasných kulových hvězdokup a planetárních mlhovin. A pak poznáš sám, co vlastně potřebuješ, co je použitelné. Že ti někdo napíše, že doporučuje XY okulár, protože ho používá a je spokojen, je sice hezké, ale neřeší to tvůj konkrétní dalekohled a pohled na oblohu z tvé lokality a tvoje zkušenosti s pozorováním. Určitě bych na začátek na DSO začal tím co máš a hlavně z toho dlouhého konce ohnisek.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Karel1
Příspěvky: 259
Registrován: 09. 06. 2019, 12:06
Bydliště: Vlašim
Věk: 68

Re: Poraďte vhodný okulár

#734

Příspěvek od Karel1 »

Milan: Díky za vysvětlení. Jak jsi psal v příslušenství byl SP 26mm zvětšení 38x 50°. Moc jsem toho s ním nenapozoroval, bylo to o trochu lepší než v triedru 20x60, ale M13 obláček a M31 bílá šmouha bez možnosti zaostřit. S planetárním 6mm 58° zvětšení 166x to nešlo vůbec. Jak jsem napsal nejde mi o pozorování desítek či stovek DSO, původně jsem dalekohled kupoval na planety a to splnil nad očekávání dobře. Bohužel planety budou fuč, zůstal mi jen Měsíc. Takže mi jde opravdu o pozorování nejlépe pozorovatelných hvězdokup či mlhovin jak se budou postupně ukazovat na obloze.
Nevím právě jestli je ohnisko 10mm zv.100x vhodné na kulové hvězdokupy a jestli s ohniskem 20mm zv.50x vůbec něco uvidím, když ta 26tka nic moc neukáže. Také by mě zajímalo jak rozhoduje při tomto pozorování kvalita okuláru, jestli okulár za 5tis. ukáže při stejných parametrech o mnoho více než okulár za 2tis.a nebo prostě ten objektiv průměr 102 víc neumí.
Bresser Messier AR 127/1200, EQ5 s poh. Ra osy, triedr rusák 20x60 Tento, triedr 8x40 Delta Optical.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Poraďte vhodný okulár

#735

Příspěvek od Artaban »

Karel1 píše:Jak jsem psal mám nový refr. Bresser 102/1000 a v článku se píše, že tuto hvězdokupu trošku rozloží okrajově na hvězdy až objektivy od 120mm výše.
Tak záleží pod jakou oblohou se pozorovalo a kdo pozoroval. Jak jsem už řekl, tak 100mm refrák na průměrné obloze M13tku začne rozkládat na hvězdy v krajích hvězdokupy. Můj 80mm refrák už pár hvězd z M13 taky ukáže. 120mm refrák už dá hvězd více a snad krom středu kulovky jsou všude.
Pod průměrnou oblohou zvětšením 100x už pár hvězd vidět bude. Herkules ale začíná být nízko a obloha bude muset být lepší, aby jí 100mm refrák trochu rozložil. Setové okuláry mají menší zorné pole, ale kresbu mají celkem ostrou a kvalitní, tak v okulárech problém nebude.
Ostatní jasné kulovky budou pro 100mm refrák už trochu problém rozložit alespoň na pár hvězd. Už to bude chtít hodně dobrou oblohu daleko od měst. Jinak u menších průměrů objektivů kolem 80-150mm je znát každý cm. Proto doporučujem pokud možno větší dalekohled. Např. 230mm objektiv nebude mít už tak znatelně menší dosah, než např. 250mm.
Důležité je pozorovat a zkoušet to. Zjistit, co a v jakých podmínkách dalekohled asi dokáže.
Jinak to je jen teorie.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět