PHD autoguiding nastavení

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD autoguiding nastavení

#466

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:Ale je to samozřejmě každého věc, každý si to má odzkoušet a nastavení 3 parametrů v celkem malých možných mezích snad zvládne každý.
No to si nemyslím - to by bylo celé tohle vlákno se 32 stránkami zbytečné...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Ari
Příspěvky: 588
Registrován: 08. 02. 2015, 13:02

Re: PHD autoguiding nastavení

#467

Příspěvek od Ari »

Bill píše:
Ari píše:Je takáto pointácia už na hranici možností? Pointované cez Asiair. Problém je ten, že korekcie začínajú až od odchýlky 0,2 pixela = cca 0,85'' (táto hodnota sa tam nedá nastavovať).
Ono se to tady démonizuje. Nezapomeň, že díky seeingu se hvězda náhodně pohybuje a bez problému tu hodnotu překročíš. (Je to jako by jsi k signálu přičetl šum) Prostě pro danou montáž, pointační kameru, pointační dalekohled a aktuální velikost seeingu je třeba vybrat kombinaci expozice, minimimální odchylky a agresivity. Milan tvrdí, že odchylka musí být malá, ale doporučuje snížit agresivitu - což je za ideálních podmínek fyzikální nesmysl. (Program spočítá odchylku od ideální polohy, ale nepošle celou kompenzaci - pouze část) Pro přesnou montáž se seeing dá omezit dlouhou expozicí (>10sec), ale levné montáže je třeba pointovat mnohem častěji. Pak je ale třeba nastavit kompromis, aby seeing pointaci výrazně nezhoršoval a nedocházelo k překmitům. To se dá udělat právě nastavením menší agresivity, delší expozice a větší mimimální odchylky. Za výborných seeingových podmínek dej agresivitu na 100% a pokud by to bylo málo, můžeš zkusit snížit expozici na 0.5sec.

Edit: je dost velký rozdíl mezi DEC chybou = seeing a RA = seeing + chyba pointace. Proč máš agresivitu vlastně jenom 50%? Normální hodnota je 100% a snížit ji je zapotřebí jenom pokud se pointace vlivem seeingu rozkmitává...
O nastavenia agresivity a podobne mi nejde... Mňa len zaujímalo či je tých 0,83 arc sec total RMS cca na hrane keď korekcie v Asiair začínajú až od odchýlky cca 0,85 arc sec (na každú stranu grafu, takže hviezda sa môže voľne pohybovať 1,7 arc sec bez zásahu korekcii) čo je pri mojom rozlíšení pointačnej kamery 0,2 pixela. Aké maximálne rozlíšenie by bolo použiteľné pri takejto pointácii? Alebo je to zbytočné riešiť keď seeing bývá väčšinou horší ako 2''?
Planéty: SW 300/1500 Dobson (clona na 290 mm), eq plošina (ovládaná cez AstroEQ), Celestron 3x barlow, ZWO ADC, ASI585MC
DSO: HEQ5 PRO, ZWO ASI094MC, ASIAIR v1, SW 200/800 (clona na 195 mm, 88 mm sekundár, 3" výťah, 3" Riccardi korektor)
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD autoguiding nastavení

#468

Příspěvek od Bill »

Ari píše:O nastavenia agresivity a podobne mi nejde...
Jenomže nemůžeš vytrhnout jeden parametr z nastavení. K dané montáži a seeingu musíš nastavit kompromisně všechny 3 parametry - délku expozice, agresivitu a minimální odchylku. Pokud zkrátíš expozici a dochází při daném seeing ke kmitání pointace, tak musíš snížit agresivitu nebo zvýšit minimální odchylku. Takže pokud při dané expozici nastaviš agresivitu z 50 na 100%, tak tu minimální odchylku budeš muset ještě zvětšit. Není nic jednoduššího, než to vyzkoušet.
Ari píše:korekcie v Asiair začínajú až od odchýlky cca 0,85 arc sec (na každú stranu grafu, takže hviezda sa môže voľne pohybovať 1,7 arc sec bez zásahu korekcii)
Ale to jsem ti chtěl říct, že je nesmysl. To by byla pravda, kdyby byl nulový seeing nebo si volil dlouhou expozici, která by vliv seeingu eliminovala. Ale pokud seeing kmitá hvězdou třeba o 1.5 arc sec, tak pointace ve skutečnosti reaguje průměrně na mechanickou odchylku montáže 0.2 arc sec...
(A pokud je seeing větší, než minimální odchylka, tak pointace reaguje na seeing a ne na skutečnou odchylku montáže...)
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#469

Příspěvek od Jackxl »

Jak je to s tím rozvážením ?
Pořád jsem nemohl přimět montáž, aby RA byla v pohodě a hvězdy byly kulaté.
Pak jsem se naštval a rozvážil jsem to a problém vypadá, že přestal (zatím testováno pouze na jedné fotce kvůli počasí).
Rozhodil jsem to následovně:
Na západ od meridiánu je těžší strana se závažím.
Na východ od meridiánu je těžší strana dalekohledu.
V deklinaci jsem nechal čumák trochu převažovat.
Je to tak správně ?
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#470

Příspěvek od MilAN »

To, co je na východě, musí být vždy těžší. Jestli je pro DEC osu těžší předek nebo zadek, je jedno.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Re: PHD autoguiding nastavení

#471

Příspěvek od mich1 »

No at si kazdej dela co uzna za vhodny, ale prijde mi vcelku rozumny mit mirne neustaveno a pointovat dec jen jednim smerem, cinskejm papirovejm montazim to vylozene prospiva.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#472

Příspěvek od Jackxl »

Milane, vyzkouším. Při prvním pokusu jsem to měl ale obráceně. Bylo to ale pořád dost vysoko (NGC6995 v 1h).

Jenže já nemám čínskou papírovou montáž, ale EQ6-R.
Docela mě mrzí, že tak drahá montáž není kvalitnější.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD autoguiding nastavení

#473

Příspěvek od Bill »

Jackxl píše:Milane, vyzkouším. Při prvním pokusu jsem to měl ale obráceně. Bylo to ale pořád dost vysoko (NGC6995 v 1h).

Jenže já nemám čínskou papírovou montáž, ale EQ6-R.
Docela mě mrzí, že tak drahá montáž není kvalitnější.
Ale to je levná čínská montáž. Bohužel...

Podívej, jaká je levná montáž podle kolec: viewtopic.php?p=394448#p394448
:-D

Aby jsi nemusel hledat tu jeho nelevnou, tak to je ddm85...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#474

Příspěvek od MilAN »

mich1 píše:No at si kazdej dela co uzna za vhodny, ale prijde mi vcelku rozumny mit mirne neustaveno a pointovat dec jen jednim smerem, .
O tom tady nikdo ale nepsal a ani to nerozporoval.
Otázka byla, jak má být správně rozvážena montáž kvůli eliminaci vůle šnekových převodů.
.............
P.S. : tím ale netvrdím, že tvoje řešení nevede k cíli. Je to dobře proveditelné na stabilním stanovišti, kde se s montáží nehýbe, kde lze dobře ustavit , odzkoušet a pak vychýlit v azimutu a v PHD nastavit správný směr pointace v DEC
Naposledy upravil(a) MilAN dne 30. 09. 2019, 23:42, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Re: PHD autoguiding nastavení

#475

Příspěvek od mich1 »

Je to samozrejme jak pises, jen mi prijde kdyz vidim ty ruzny grafy tady ze vetsina lidi ma vetsi problem prave s tou deklinaci, a tohle je zpusob jak dosahnout stejneho stavu i v teto ose a mit rozvazeno budto na zrcadlo nebo na predek dalekohledu podle toho kterym smerem si clovek nastavi odchylku(S,J). U moji montaze je pointace obema smery naprosto nepouzitelna.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD autoguiding nastavení

#476

Příspěvek od Bill »

mich1 píše:... mi prijde kdyz vidim ty ruzny grafy tady ze vetsina lidi ma vetsi problem prave s tou deklinaci, a tohle je zpusob jak dosahnout stejneho stavu i v teto ose a mit rozvazeno budto na zrcadlo nebo na predek...
To je sice pěkné - ale jak toho chceš dosáhnout u klasického focení DSO, kdy začínáš na V a objekt prochází přes J na Z? Prostě v nějakém bodě to najednou není rozvážené a až ho přejedeš, tak to začne padat na druhou stranu...
Ale samozřejmě záleží na montáži i dalekohledu.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#477

Příspěvek od MilAN »

Pokud neprovedeš proložení dalekohledu, je to rozvážené stále správně - dalekohled je stále na západní straně a závaží("těžší") na východě a stále táhne proti pohybu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#478

Příspěvek od Jackxl »

Bill píše:
Jackxl píše:Milane, vyzkouším. Při prvním pokusu jsem to měl ale obráceně. Bylo to ale pořád dost vysoko (NGC6995 v 1h).

Jenže já nemám čínskou papírovou montáž, ale EQ6-R.
Docela mě mrzí, že tak drahá montáž není kvalitnější.
Ale to je levná čínská montáž. Bohužel...

Podívej, jaká je levná montáž podle kolec: viewtopic.php?p=394448#p394448
:-D

Aby jsi nemusel hledat tu jeho nelevnou, tak to je ddm85...
Dobrá, ale pro mě už je dost drahá. To TOP, víc bych za montáž už nedal.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD autoguiding nastavení

#479

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:Pokud neprovedeš proložení dalekohledu, je to rozvážené stále správně - dalekohled je stále na západní straně a závaží("těžší") na východě a stále táhne proti pohybu.
Ale celou dobu řešíme (doufám) DEC osu. Samozřejmě rozvážení RA proti pohybu je nutnost a žádný jiný názor snad nikdo ani nemá.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#480

Příspěvek od MilAN »

Bill píše: Ale celou dobu řešíme (doufám) DEC osu. Samozřejmě rozvážení RA proti pohybu je nutnost a žádný jiný názor snad nikdo ani nemá.
Potom nechápu ale tvoji předcházející poznámku - protože pro DEC osu se při pohybu od východu na západ nezmění vůbec nic - ta je zatížená / rozvážená stále stejným směrem .Jedině při deklinaci větší než zeměpisná šířka a při hodinovém úhlu 18 a 6h dochází ke změně (- spodní a horní půloblouk na severu)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět