Olomouc , Jeseník a okolí??

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Olomouc , Jeseník a okolí??

#61

Příspěvek od Bill »

No pokud sháníš hospodu na mýtince uprostřed lesa tak co třeba tohle?
http://www.rabstejn.cz/
Ale je to jenom podhůří - okolo 700m mnm. Louka je relativně malá,takže výhled omezují stromy. Pokud by tě to zaujalo, tak seženu úhloměr a změřím.
Podle mapy je louka směrem na jih 200m dlouhá. Ale JV je zakrytý vyšším kopcem se zříceninou. Bohuže zřícenina je do konce roku nepřístupná - hrozí její zřícení :-)

Docela vysoko je Červenohorské sedlo (cca 1000mnm): https://mapy.cz/s/hudodogaru
Je to ale takový turistický václavák - je tam spousta různých chat a hotelů. Na pozorování by asi rušilo to místní osvětlení - ale na focení bude obloha určitě dobrá. Ale je to hlavní rušná cesta - může tam něco jezdit celou noc.

Pokud chceš ještě výše - tak se dá ubytovat přímo ve vysílači na Pradědu: https://www.hotelpradedvysilac.cz/
Chaty pod Pradědem jsou dost zastíněné - to asi na astro není. Obloha netuším. Na Pradědu je jenom ten vysílač, okolní chaty jsou pod ním cca kilák. Ale mi by se to asi na rodinný výlet moc nelíbilo. V okolí je nádherně, ale vždy musíš seběhnout ten kopec...
Taky by jsi musel zjistit, jak s dopravou. Normálně je tam zákaz vjezdu a nejsem si 100% jistý, jaký je režim pro ubytované.

Zajímavý by mohl být Paprsek: http://www.paprsek.cz/
Je to docela opuštěné místo a pro ubytované snad není problém s dopravou. Výška cca 1000mnm.

Co se týče rodiny - turistika je asi nejlepší v okolí toho Červenohorského sedla. Paprsek je asi hlavně běžkařské centrum. Rabštejn - jsou v okolí lesy, pokud sbíráte houby... Ale lesy v okolí dostaly 2 těžké rány po vichřicích. Turistické cesty už jsou určitě průchodné. (Nejvíce na ránu je ta zavřená zřícenina s vyhlídkou). Astro - možná by mohl být zajímavý ten Paprsek. Už jsem tam dlouho nebyl, snad ten vrchol nějak nezarostl. Ale je tam malá sjezdovka, tak tam snad stromy nejsou :-D
Podle úvodní dronové stránky to musí být super už z plácku u chaty...

Pokud budeš na Rabštejně, tak určitě přijdu na pivo - chodím tam často venčit psa...

Bill

=============
Jo na Šerák jsem zapomněl: https://chatanaseraku.cz/
Asi proto, že jsem tam byl vždy pěšky nebo lanovkou. Pro ubytované snad vjezd není problém.

Je to vysoko (1350mnm), je to na hlavní turistické trase a na rozdíl od Červenohorského sedla tam je jenom ta jedna chata. A večer už tam bude asi vcelku klid.

Ale s tím autem si tam budeš muset zavolat - tohle nevypadá dobře:

od Jeseníku (od Polska, Opavy, Ostravy)
po silnici II/369 směr Lipová - lázně a Hanušovice, na horizontu sedla Ramzová doleva k lanové dráze, dále nutno pokračovat lanovkou

Na satelitním snímku je jenom jedno auto - asi zásobovací. Zase vézt Dobsona na lanovce by byla machrovina :lol:
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Olomouc , Jeseník a okolí??

#62

Příspěvek od Dansemacabre »

Díky Bille za obsáhlou odpověď, Paprsek vypadá zajímavě! A Šerák taky, jenom na dobsona v lanovce si moc nevěřím... :D
Určitě se ozvem, jestli pojedem, zatím to vypadá někdy kolem 25-27. října, ale kdo ví, co na to řekne počasí.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Olomouc , Jeseník a okolí??

#63

Příspěvek od Bill »

Dansemacabre píše:A Šerák taky, jenom na dobsona v lanovce si moc nevěřím... :D
Tak možná by se dalo domluvit, aby vám něco nahoru odvezli svým autem - ale cesta nahoru je odjinud než lanovka, takže by to bylo asi složitější...
Navíc ta cesta může být dost rozbitá...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Olomouc , Jeseník a okolí??

#64

Příspěvek od Dansemacabre »

ohledně dostupnosti Šeráku mám už i odpověď:
"Oficiálně sem nemůžete vyjet, pokud byste neměli vyřízené povolení k vjezdu od Lesy ČR a Arcibisk.lesů. Kdybyste si toto zařídili, tak se sem nedá vyjet jinak než terénním autem od Cimbury (z Adolfovic, Bělá pod Pradědem, tedy z druhé strany než z Ramzové).

Občas nabídneme za úplatu 500 Kč vývoz, ale komplikace je, že autem se to vozí z druhé strany (nahoru je to 12km). Jedině vyslat jednoho s autem a technikou, toho bychom mohli i s věcmi vyvést, a zbytek by šel."


...takže pro nějaký serióznější pozorování nebo focení je bohužel jinak krásná lokalita Šerák zabitá :(
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Olomouc , Jeseník a okolí??

#65

Příspěvek od Bill »

Dansemacabre píše:ohledně dostupnosti Šeráku mám už i odpověď:
"Oficiálně sem nemůžete vyjet, pokud byste neměli vyřízené povolení k vjezdu od Lesy ČR a Arcibisk.lesů. Kdybyste si toto zařídili, tak se sem nedá vyjet jinak než terénním autem od Cimbury (z Adolfovic, Bělá pod Pradědem, tedy z druhé strany než z Ramzové).

Občas nabídneme za úplatu 500 Kč vývoz, ale komplikace je, že autem se to vozí z druhé strany (nahoru je to 12km). Jedině vyslat jednoho s autem a technikou, toho bychom mohli i s věcmi vyvést, a zbytek by šel."


...takže pro nějaký serióznější pozorování nebo focení je bohužel jinak krásná lokalita Šerák zabitá :(
Tak je to komplikace - ale je to realizovatelné. Z Ramzové do Bělé je to 16km a oběť ušetří 270 Kč za lanovku (pokud není v ceně ubytování...). Případně všichni ušetří za lanovku - pokud půjdou bez věcí pěšky :-)
Spíše pokud je ta cesta hodně rozmlácená, aby to technika vůbec přežila.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Olomouc , Jeseník a okolí??

#66

Příspěvek od g »

Je to už ca 20 let, kamarád měl dobsona od p.Drbohlava - pro mne šíleně velký 200/1200 (hned potom jsem koupil 10"). Hledáčkem tam byla půlka triedru. Vezl se s dodávkou potravin z Jeseníku a bylo to levné (? snad jen láhev a Sparty). Já jsem šel pěšky z Ramzové pěšinou podél lanovky s Meopta Sport 40x70. Oba jsme jeli z Olomouce vlakem, s bedýnkou jsem mu až do vlaku pomáhal. Na tubus měl pytel na záda. Chce to tam být na podzim - tma je nádherná, chata prázdná (alespoň tehdy). Tma jak v pytli (jedno povinné světlo lze odstínit červenou igelitkou). Občas silně fouká, ale jsi nad inverzí, často nad mraky i mlhou - moc, moc hezké. V zimě bylo narváno už tehdy. Na jaře a začátkem léta moc světla (bez astro-soumraku). Šerák je nádherné místo.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Olomouc , Jeseník a okolí??

#67

Příspěvek od Dansemacabre »

Šerák vypadá fakt moc pěkně, ale já mám třístovku a kolega čtyřstovku a k tomu ještě dvě děti, takže nakonec vyhrál Paprsek, kam se dá dojet autem a pořád je ve slušné výšce. Napíšeme pak recenzi, jaké to tam z astro-hlediska bude. Teď ještě dobré počasí (nejlíp inverzi), to se bohužel na internetu objednat nedá :)
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
jentzek
Příspěvky: 50
Registrován: 08. 01. 2017, 14:35
Bydliště: Velký Týnec

Re: Olomouc , Jeseník a okolí??

#68

Příspěvek od jentzek »

Lze doporučit i Slaměnku, která je teda i o něco výše, napadla mě aj Švýcárna, kde vás ale s autem nepustí; za úplatu je možno využít odvoz věcí majitelem. Paprsek ale v obou případech vede z hlediska dostupnosti i kvalitou místních borůvkových knedlíků :)
CPC-1100, SW ED 120/900 na CG-5 cestovní, 15x70 Bino z ruky
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Olomouc , Jeseník a okolí??

#69

Příspěvek od Bill »

jentzek píše:Lze doporučit i Slaměnku, která je teda i o něco výše,
A může se tam s autem? V ceně ubytování je i jedna jízda lanovkou denně - teda aspoň v zimě, mimo zimní sezónu jsem tam nespal. Trošku bych se bál i lokálního světelného znečištění - je to top turistická destinace. Je tam plno hotelů, kousek od Slaměnky je nová hospoda. Taky je tam ta nová bobovka a stezka v oblacích - doufám, že něco není nasvícené celou noc... Ale podle mapy světelného znečištění to vypadá lépe naž Paprsek. Docela rychle taky rostou ty stromy směrem na jih - ale ten prostor okolo Slaměnky je velký, určitě by se nějaké místo našlo...

Ještě jsem byl dneska na Rabštejně - pokud by někdo jiný měl zájem http://www.rabstejn.cz/ (orientační SQM 21.55 mag./arc sec2)
Houby fakt rostou. Zjistil jsem, že mám v telefonu úhloměr, takže orientační zastínění té louky:
J - cca 10°, ostatní směry od V do Z cca 15°, občas nějaký vyšší strom okolo 20°. Je to měřené kousek od chaty, aby se člověk moc nevzdaloval od výčepu...
M:736 750 113
jentzek
Příspěvky: 50
Registrován: 08. 01. 2017, 14:35
Bydliště: Velký Týnec

Re: Olomouc , Jeseník a okolí??

#70

Příspěvek od jentzek »

Dostupnost na Slaměnku autem umožněna po zapůjčení povolenky v hotelu Vista. Úplně si přesně nevybavuji, jak to tam měli, ale nová restaurace zavírá v 1730, Stezka, pokud není noční akce, zhasnutá až na vrcholové světlo, červené. Turistický rezort zasazen poměrně hluboko do údolí, nevadil. Snad jen viditelnost může být problém, okolí je lesnaté...
CPC-1100, SW ED 120/900 na CG-5 cestovní, 15x70 Bino z ruky
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Olomouc , Jeseník a okolí??

#71

Příspěvek od Pidrman »

Po 39 letech jsem se vrátil do Jeseníků. Jsem v Koutech a musím uznat, že tu svítí hvězdy tak silně, že jsem to snad ještě neviděl :-) fakt pekelné černá obloha. Jen škoda, že se nedá jet někam nahoru, aniž bych neměl strach, že zaplatím pokutu, nebo si mě odvede policie :-)

Jinak tu musí být parádní focení.
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Odpovědět