chi a h (NGC884 a NGC869)

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: chi a h (NGC884 a NGC869)

#226

Příspěvek od LukasNestak »

Žiaden masaker, len hľadám hranice mojej zostavy. Napríklad pri M31ke som nemal problém. Jednoducho PI sa nevie popasovať s príliš svetlým pozadím "nemyslím tým susedkyne pozadie :)". Pri 150s expozícii by malo byť všetko ok. Čo mám odpozorovaných iných ľudí čo fotia so 6Dčkom tak nejdu cez 150s ISO1600 pri čistej oblohe a svetelnosti f4. Ja som skúsil 200s ISO1600 z mesta a f3,4 sveteľnosti.
Hlavne že som nesnímal objekt 5 nocí "myslím že bol to ideálny objekt na test". Dôležité je sa z toho poučiť.
Horšie je že som pokazil flaty pri IC1805 UHC a IC1805 RGB "príliš krátke flaty", tam je tých dát škoda.
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: chi a h (NGC884 a NGC869)

#227

Příspěvek od Psion »

Mě nejde o samotný snímek, tak hrozný flat jsem na DSLR fakt neviděl. Může sem někdo jiný dát FF z Canon 6D?

Tak jsem něco našel podobného, špatně dělaný flat field. https://www.cloudynights.com/topic/6579 ... ox-effect/
Naposledy upravil(a) Psion dne 26. 09. 2019, 17:00, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: chi a h (NGC884 a NGC869)

#228

Příspěvek od MilAN »

Tady to bude spíš kombinace3" komakorektor, 2"filtr a za tím daleko FF snímač-
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: chi a h (NGC884 a NGC869)

#229

Příspěvek od LukasNestak »

Je tu viacero premenných tak ako píše Milan + 74mm sekundár tiež nie je ideál pre vinetáciu + veci čo som písal vyššie.
Skúšal som fotiť aj cez Astronomik EOS XL L2 a tam bol blat veĺmi podobný. Šachta 6D robí svoje.
Na porovnanie by som chcel skúsiť niečo pofotiť aj s 3" korektorom N-AGK3 1,15x aký bude rozdiel, len mi chýba potrebná redukcia z M68 male na M68 male. Snáď do mesiaca bude.

Psion:
Prečítal som odkaz cez translator, ale zdalo že to tiež moc neporiešili, alebo sa mýlim? Možno len že treba spraviť +50 flatov, ale to sa mi nezdá.
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: chi a h (NGC884 a NGC869)

#230

Příspěvek od Psion »

On dělal tzv. t-shirt flat, neboli na vstupní aperturu dalekohledu navlíknul "bílé tričko", což u F4 udělá špatný flat, který nebude pasovat na snímek, zvláště na světlejší obloze. Flat se musí udělat ideálně přímo na obloze.
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Re: chi a h (NGC884 a NGC869)

#231

Příspěvek od mich1 »

Hele uz s tim par hodin laboruju a to co jsi dal ke stazeni mi prijde celkem v pohode teda, ten flat sice trochu nesedi ale nijak dramaticky a nechapu jak z toho psion dokazal vyrobit ten obrazec na vyslednem snimku. Ono sice neco takoveho v tom samotnem flatu je ale je to silene slabe a navic to celkem slusne kopiruje to co je v lightech. Rucne kalibrace flaty s odectenym darkem, a od lightu odectenej dark a podeleny flatem ke kterymu jsem nakonec po par testech pridal 1% ofset coz dost zlepsilo levy rohy, trosku zhorsilo pravy rohy, jeste by to chtelo s tim trochu si pohrat ale vzdy je to nejaky kompromis. Crop, pak ABE(DBE nema smysl na par snimkach, skoro bych rek ze si cast problemu zpusobujes tady, nejak spatne odectene pozadi), color balance od oka a neutralizace pozadi.
Obrázek
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: chi a h (NGC884 a NGC869)

#232

Příspěvek od MMys »

Ten obrazec ve FF a obraze není první případ, už mi to referoval i jiný majitel zrcadlovky 6D. Prostě to tak je. V tom FF je to přítomné, a Psion to pouze zvýraznil, tím že udělal v PI funkci ABE, čímž odstranil ten plynulý přechod vinětace, a zůstaly tam pozue ostřejší přechodu. Typ filtru v DSLR zdá se nehraje roli, dělá to s IR blok filtrem i bez něj. Objeví se to, pokud je pozadí jasné a FF nesedí dokonale (což nesedí vždy, pokud je dělaný pomocí flatboxu). Jediné, co to dokáže eliminovat, je přesný FF z oblohy. Pomocí ABE/DBE v PI to prakticky zlikvidovat nelze, protože ten obrazec má poměrně ostré přechody jasu.

Podle mě to vzniká šikmými paprsky, rozptýlenými v tubusu a v korektoru (jejichž stěny nejsou úplně matné). A jelikož tyto paprsky mají jinou geometrii, tak se nedostanou tolik za hranu šachty jako normální svazek z oblohy, a udělá to takovýto příspěvek jasu jen uvnitř šachty, a stín mimo ni (je to vlastně normální vinětace, ale její kombinace pro přímé i rozptýlené světlo). V tom okamžiku ale už záleží, co je při focení lightu a FF pomocí Newtona i v okolí tubusu, a jak dobře matný je tubus. Pokud je totiž stěna naproti výtahu nasvícená, rozptyl z ní, prošlý korektorem, se přičítá k FF, a ten pak nesedí. Pokud jsou světelné podmínky v noci a při focení FF v okolí dalkohledu různé, je to problém. Ostatně, stačí se podívat přibližně z místa senzoru foťáku (když je sundaný) okem do korektoru, a hed bude vidět, co kolem sekundárního zrcátka je ze stěny tubusu vidět.

U jiného nešťastníka s 2" Paracorrem na fullfarme 6D (zoufalý pokus, v rohu senzoru je signálu téměř čistá 0) je ten jev podstatně výraznější.
A podle mě to dělá i nemodifikovaný foťák, bude se to zkoušet, ale s modifikací to asi nemá souvislost, je to ryze geometrická záležitost.

S fotoobjektivy to nenastává, ty nevinětují o hranu šachty, protože výstupní čočka fotoobjektivu je menší než kratší rozměr šachty, a paprsky z ní vycházejí "za roh" - prostě osa kužele svazku je odkloněná od optické osy ven. K vinětaci dochází pouze v optice objektivu a je kruhově symetrická.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: chi a h (NGC884 a NGC869)

#233

Příspěvek od Psion »

Popsal jsi perfektně Martine, tak to je. Tedy 6D je pěkný stroj, měřil jsem, že má cca 3,5x menší šum než 1100D, ale ta šachta je peklo, musí být naprosto dokonalý flat field (s DF), protože ABE nebo DBE nefunguje, zvláště když se začne lovit ze snímku slabý signál skoro na úrovni pozadí. S tímhle s APS-C problém není.

Tohle zjistili už dávno v CentralDS a proto ten čip vytáhli z těla DSLR ven, jinak to nešlo. Cena 2150 USD za parádní chlazenou full frame kameru není úplně špatný.
http://www.centralds.net/cam/?cat=46
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: chi a h (NGC884 a NGC869)

#234

Příspěvek od LukasNestak »

mich1:
To si skúšal spracovať ktoré snímky, tie čo som dal po 3ks vrátane tých s jasným pozadím? Mne sa tiež niektoré snímky podaril spracovať celkom obstojne, len som hladal podmienky za ktorých sa to pokazí. Skúsim sa to naučiť aj s tým ofsetom, aby som to vedel prípade potreby skorigovať.
Inak pekne si to spracoval.

MMys:
Pekne popísané.

Momentálne som názoru že pre solídny výsledok by malo stačiť:
1. ustrážiť si aby priemer histogramu nepresiahol 45%
2. Flaty dlhšie ako 1/20s "ideálne okolo 1/2 až 2s"
3. dobrá kolimácia
4. možno ísť do OAGu, ale o tom som ešte neni úplne presvedčený
5. prípadne ísť do 3" ASA korektora s väčším sekundárom
X. mono kamera, ale to už nemá súvis
Iné s tým nevymyslím.

EDIT
Psion:
Ja som trochu extrémny prípad použitia 6Dčka, takže moje skúsenosti nie su extra smerodajné.
Myslím že 6Dko má bezkonkurenčný pomer cena/výkon.
Výhody sú jasné: rýchle sťahovanie, FF, 50% QE, univerálny, jednoduchý, bez dodatočného napájania, pod 15-20st na snímači skoro ako chladená kamera, FullWell 80000, snímač sa zahreje 10st pri snímaní, cena 600-900e.
Nevýhody: vinetácia šachty, cez leto by to chcelo trochu schladiť
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: chi a h (NGC884 a NGC869)

#235

Příspěvek od Psion »

Je to asi nejlepší DSLR, bohužel mono chlazená kamera to nikdy nebude.
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Re: chi a h (NGC884 a NGC869)

#236

Příspěvek od mich1 »

Lukas: je to vsech tech 6 lightsnimku dohromady.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: chi a h (NGC884 a NGC869)

#237

Příspěvek od mirkovacik »

Trocha som sa hral s tými Lukášovými snímkami...

Po prvé - v rohoch je signál 4,5x slabší ako v strede. Podľa mňa je full frame v tejto zostave v rohoch jednoducho nepoužiteľný. Pri expozícii 4 hodiny v rohu bude signál ekvivalentný necelej hodine (a to ešte v tej časti bude histogram 4x viac vľavo, čiže signál/šum bude ešte nepriaznivejší).

Čiže použiteľné pole len z tohoto pohľadu bude asi menšie ako FF, možno napr. APS-C. Bez ohľadu na flaty a čokoľvek iné.

Po druhé - snažil som sa prísť na to, čo tam ešte môže byť za problém. Spravil som si vlastnú kalibráciu - presiel som to manuálne celé cez PixelMath.
Javí sa mi, že v rohoch, kde je slabý signál, matematika fungovala horšie. Zo skúseností viem, že aj keď sa pracuje s číslami na veľa desatinných miest v pohyblivej desatinnej čiarke, tak pri matematických operáciách môže dôjsť k hrubému skresleniu relatívnej presnosti. Skúsil som preto celý flat (bez darkflatu (a teda aj bez biasu)) preškálovať na väčšie čísla. Operácia bola multiplikatívna a lineárna, takže na funkčnosť flatu by nemala mať vplyv.

Javí sa mi to tak, že výsledok bol lepší, ako keď som toto preškálovanie neurobil. Urobil som to preto, aby sa malinké čísla (signál v rohoch) nedelili malinkými číslami (signál flatu v rohoch), ale nejakým rozumným väčším. (Keď malinké číslo delím malinkým číslom, výsledok môže vyletieť do vysokých čísiel, malá chyba v deliteli spôsobí veľký rozdiel vo výsledku.)

Po tejto operácii sa mi javil výsledok oveľa lepší. Rohy vľavo boli stále jasnejšie, ale tá vnútorná kresba mi prišla, že je dobre eliminovaná. Celkové pozadie bolo také - vľavo svetlejší obraz ako vpravo, ale s tým si už ABE aj DBE vedelo celkom poradiť. Hlavne som nemusel umelo pripočítavať nejaké bulharské konštanty do výpočtu.

Zostatkové pozadie mi prišlo ako normálny svetelný gradient - možno pri fotení - ten mesiac, ale trocha podozrievam aj tie flaty... ranné svitanie - tubus smer obloha a do toho slnko alebo zvýšený jas odboku...

Myslím si, že okrem toho, ako to zanalyzoval MMys, k tomu patrí ešte aj tá nepresná matematika v rohoch na slabých signáloch.

Ale - ako som písal vyššie, vinetácia znemožňuje reálne využiť celé pole. Čiže aj tak to treba cropnúť a spracovať iba menšiu oblasť.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: chi a h (NGC884 a NGC869)

#238

Příspěvek od MMys »

mirkovacik píše:Trocha som sa hral s tými Lukášovými snímkami...

Po prvé - v rohoch je signál 4,5x slabší ako v strede. Podľa mňa je full frame v tejto zostave v rohoch jednoducho nepoužiteľný. Pri expozícii 4 hodiny v rohu bude signál ekvivalentný necelej hodine (a to ešte v tej časti bude histogram 4x viac vľavo, čiže signál/šum bude ešte nepriaznivejší).

Čiže použiteľné pole len z tohoto pohľadu bude asi menšie ako FF, možno napr. APS-C. Bez ohľadu na flaty a čokoľvek iné.
Ale no tak, myslíš že bych Lukášovi doporučil a dal při tuningu sestavu, kde by v rozích byla tak ohromná vinětace ? Přepočítej si to ještě jednou, než budeš tvrdit takovéhle nesmysly. I v úplném rohu je 76% signálu, tedy vinětace 24%. Na fullframe při f/4 celkem normální stav:
L_6206_ISO100_1s__19C_contourPlot.jpg
L_6206_ISO100_1s__19C_contourPlot.jpg (45.66 KiB) Zobrazeno 2361 x
(FF otevřen v PI, odstraněna bayer maska, znormalizováno do rozsahu 0-1, aby se to hezky odečítalo, Contour Plot pro 10 úrovní jasu)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: chi a h (NGC884 a NGC869)

#239

Příspěvek od Psion »

Takový problém bych já řešil syntetickým flatem, vyzkoušel jsem na to zmiňovaném obrázku a funguje myslím velmi pěkně (nedělal jsem color cal. apod.), schválně jsem vytáhnul gamu, aby bylo to vidět. Vše ostatní co tady bylo procesováno je mizerné, stále jsou tam vidět různé gradienty.
Přílohy
Syneticky flat.jpg
Syneticky flat.jpg (352.51 KiB) Zobrazeno 2290 x
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: chi a h (NGC884 a NGC869)

#240

Příspěvek od LukasNestak »

Psion:
To ma veľmi zaujíma, ako si vytvoril a použil syntetický flat?
Prípadne nejaké postrehy výhody/nevýhody.
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Odpovědět