Explore scientific dobson 12" vs. 16"

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Explore scientific dobson 12" vs. 16"

#31

Příspěvek od Dansemacabre »

No jo, co jsem to napsal... (opravuju, dík za upozornění). Dřevo to nebude, podle mě jsou to nějaké tvrzené plasty a kov.
Do předchozího příspěvku jsem přidal ještě nějaké další postřehy. Určitě to není špatný dalekohled, ale "dodo" (dodělej doma) je to stále i ve 2. generaci.
A dost dobrá recenze i s návrhama na úpravy je tady: https://www.youtube.com/watch?v=1jAFiJ98ipA
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Explore scientific dobson 12" vs. 16"

#32

Příspěvek od ladin »

Mám 16'' II generace a na začátku jsem měl stejné problémy:

- hledáček letěl do koše hned jak jsem si koupil Telrad
- brzdící kotouče, zřejmě přebývající puky z nějaké olympiády v Číně, u mě překáží v madlu doposud.
- tyč na závaží nepoužívám. Je to nesmysl, o který se v noci akorát přerazíš. Místo toho jsem si koupil 8 neodumových magnetů, v bedně mám 4, zvenku 4, přelepený černou montážní páskou. Závaží drží na magnetech spolehlivě.
- poměrně brzy mi praskl šroub ve vertikální ose. Byl z hliníku a dutý. Rockerbox je z plechu, takže ho přeříznul. Evidentně to nikdo nikdy pořádně nepoužíval. Už tam mám šroub pořádný, ocelový.
- nedávno jsem si strhnul závit šroubu polokruhů. Zase šroub ocel, závit hliník. Milan mi to před měsícem vyvložkoval náhradním ocelovým závitem.

Tak to je snad z peripetií všechno. Jinak z těch pozitivních stránek:
- zrcadlo bude asi kvalita, Jupiter jsem za dobrého seeingu ještě tak neviděl, měl jsem možnost srovnat s jinými 16'' a 20'' od Taurus.
- pohyb s dalekohledem považuju za jeden z nejlepších, co jsem kdy měl možnost zkusit
- no a samozřejmě mobilita design
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Explore scientific dobson 12" vs. 16"

#33

Příspěvek od vla »

Jaká je doba temperace z pokojové teploty na řekněme -5°C, jak silný je primár?
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Explore scientific dobson 12" vs. 16"

#34

Příspěvek od Dansemacabre »

Psali to kolegové o pár příspěvků níž. U 16" je nežebrovaný (a ještě k tomu BK7) primár tlustý 43mm, temperace z pokojové na venkovní teplotu dvě až tři hodiny bez zapnutých větráků. Myslím, že svýho novýho mazlíka budu nechávat přes zimu radši v kůlně na mrazu :?
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Explore scientific dobson 12" vs. 16"

#35

Příspěvek od MilAN »

BK7 i Simax (Pyrex) budou chladnout prakticky stejně rychle. Jen jsem přesvědčen, že na rozdíl 30°C ten uvedený čas neplatí
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Explore scientific dobson 12" vs. 16"

#36

Příspěvek od vla »

Hrozně silný to zrcadlo, já měl kdysi primár 47mm a na slušné pozorování potřeboval v zimě 5-6 hodin. Takže kůlna mu určitě prospěje.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Explore scientific dobson 12" vs. 16"

#37

Příspěvek od Dansemacabre »

Kdyby někoho zajímalo, na čem celé to zrcadlo drží a jak moc kvalitní to jsou komponenty... (ale taky to dost svědčí o tom, jak se k balíkům chovají kurýři)
Budu doufat, že mi z Bressera pošlou náhradní, akorát teda dostat se k tomu bez vyjmutí zrcadla bude peklo. Zrcadlo je ze spoda přidělané ještě jistícím páskem (ještě že tam je, jinak by se mi to včera celé vyklopilo, když jsem dalekohled sklopil k obzoru!), který ale zas pravděpodobně nepůjde oddělat bez rozebrání nýtované bedny.

A ještě doplnění: koho napadlo dát nýty na bedně přímo do cesty, kudy kloužou teflonové vložky? Otáčení dobsona jde sice lehce, ale ne moc plynule a dělá to drc-drc-drc, jak teflon naráží na nýty :lol:
Přílohy
mirror_holder_af.jpg
mirror_holder_af.jpg (232.72 KiB) Zobrazeno 2571 x
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 509
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Explore scientific dobson 12" vs. 16"

#38

Příspěvek od PetrK »

V tom plastu jsou bublinky, proto se to ulomilo. To je regulerne na reklamaci.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Explore scientific dobson 12" vs. 16"

#39

Příspěvek od hades »

Taky si to myslím, takto by vnitřek plastového dílu vypadat neměl. Evidentní výrobní vada
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Explore scientific dobson 12" vs. 16"

#40

Příspěvek od Dansemacabre »

Abych jenom pořád nefrflal... z Bresseru mi poslali náhradní díly s omluvou a jako bonus i včerejší jasnou noc, takže jsem mohl dalekohled konečně vyzkoušet :)

Stavění i kolimace po tmě zvládnutelné během pěti minut, a všechny konstrukční vady a chyby se tak nějak zmenšily, když jsem se jím podíval - ukazuje fakt nádherně! Troufám si tvrdit, že o moc líp než jiné třístovky, se kterými jsem zatím měl možnost porovnávat (včetně své staré, která měla špičkové zrcadlo). Subjektivně je obraz ostřejší. Ještě zbývá otočit okulárový výtah do nějaké normálnější polohy a vybrousit překážející nýty a bude to pecka!
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Explore scientific dobson 12" vs. 16"

#41

Příspěvek od Cztwerec »

Pro mě je celkem nepochopitelné, proč v dnešní době už i ten Bresser nešetří plastem. Vždyť tohle by nemělo být v plastu vůbec, ale férově kovem s filcem aby bylo zrcadlo - srdce dalekohledu, řádně uložené. :x

Já jen přemýšlím co plastového ještě na svých dalekohledech mám...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
KU13AR
Příspěvky: 150
Registrován: 16. 01. 2017, 13:28
Bydliště: Žižkov
Věk: 44

Re: Explore scientific dobson 12" vs. 16"

#42

Příspěvek od KU13AR »

Dansemacabre píše:Abych jenom pořád nefrflal... z Bresseru mi poslali náhradní díly s omluvou a jako bonus i včerejší jasnou noc, takže jsem mohl dalekohled konečně vyzkoušet :)

Stavění i kolimace po tmě zvládnutelné během pěti minut, a všechny konstrukční vady a chyby se tak nějak zmenšily, když jsem se jím podíval - ukazuje fakt nádherně! Troufám si tvrdit, že o moc líp než jiné třístovky, se kterými jsem zatím měl možnost porovnávat (včetně své staré, která měla špičkové zrcadlo). Subjektivně je obraz ostřejší. Ještě zbývá otočit okulárový výtah do nějaké normálnější polohy a vybrousit překážející nýty a bude to pecka!
Tak super, že to za to stálo :-)
UL Nitelite 10", 24 ES68, 14, 8,8, 5,5 MEADE82 UWA, Nikon Aculon 10x50
Odpovědět