DeepSkyStacker

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: DeepSkyStacker

#451

Příspěvek od Bill »

Ahoj.

Kalibrace má za úkol snížit temný proud, ale hotpixely úplně neodstraní. Na to jsou jiné metody, které ale asi DSS neumí.

Aby hotpixely co nejvíce zmizely je třeba:

1) darky se musí fotit při stejné teplotě čipu jako light snímky. Pokud je fotíš při stejné teplotě okolí nemusí stačit - musíš dělat i stejné přestávky mezi snímky jako při focení lightů. Nebo je rozumné použít SW který do jména snímků zapíše teplotu a pro kalibraci pak vybrat darky s podobnou teplotou

2) pokud používáš dithering, tak hotpixely by měly po složení zmizet pomocí rejekčního algoritmu (sigma-clip ap.)
M:736 750 113
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: DeepSkyStacker

#452

Příspěvek od juh »

Ondra_z_hor píše:Ahoj,
když skládám snímky LF a DF v DSS, přijde mi, že ve složeném obrazu je i přes vyšší počet DFs vidět mnoho hotpixelů. ... Níže přikládám náhled záložky temné pozadí před sloučením.
Najskôr by som skúsil v tej obrazovke zaškrtnúť voľbu: "Zjistit a odstranit přepálené body", v angličtine má tá položka popis "Hot pixel detection an removal", český preklad sa mi zdá trochu nešťastný (dôvod, prečo sa vyhýbam používaniu národných prostredí). Treba uviesť, že to pracuje len s niektorými typmi obrázkov a v niektorých módoch. Čo mám skúsenosti, neodstraňuje to všetky hot pixle. V dokumentácii DSS je k tomu uvedené:

Automatic Detection and Removal of hot pixels
The goal of the automatic detection and removal of hot pixels is to replace hot pixels with a value computed from neighbor pixels.
First the very hot pixels are identified by an analysis of the dark frames (or the master dark frame if available). Every pixel which value is greater than [median] + 16 x [standard deviation] (sigma) is marked as a hot pixel.
For all those pixels the value in the calibrated image (after offset/bias subtraction, dark subtraction and flat division) is interpolated from the neighbor pixels.

Automatic detection of hot pixels
Optionally DeepSkyStacker tries to detect hot pixels during the registering process to avoid identifying false stars.
You should note that this option is only working with monochrome images and RAW images in the Super-pixels, Bayer.Drizzle, bilinear and AHD interpolation modes.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: DeepSkyStacker

#453

Příspěvek od Bill »

juh píše:Najskôr by som skúsil v tej obrazovke zaškrtnúť voľbu: "Zjistit a odstranit přepálené body", v angličtine má tá položka popis "Hot pixel detection an removal"
Tohle jsem měl na mysli - neuvědomil jsem si, že to v DSS je.
juh píše:český preklad sa mi zdá trochu nešťastný (dôvod, prečo sa vyhýbam používaniu národných prostredí).
Já jsem dříve kontaktoval autora češtiny - ten překlad není nešťastný ale přímo matoucí.
Bohužel autor češtiny vůbec není astrofotograf a program používal na jiný účel. Navrhoval jsem, že to opravím - ale podle jeho informací program už řadu let není uržován a je problém cokoliv změnit :-(
Doporučuji češtinu v DSS vůbec nepoužívat. Stejně ostatní programy žádnou češtinu nemají a člověk si na to musí zvyknout.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Jarous1
Příspěvky: 422
Registrován: 15. 02. 2010, 01:09
Bydliště: Praha
Věk: 52

Re: DeepSkyStacker

#454

Příspěvek od Jarous1 »

Vyšla nová verze, 4.2.0 ;)
S-W MAK127/1500, WO ZenithStar 71 APO Doublet ED, Celestron Advanced VX, QHY5 III 178C, Nikon Action EX 10x50, Celestron SkyMaster 15x70, LUNT 8x32 White-Light SUNoculars
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: DeepSkyStacker

#455

Příspěvek od pedrosanchez »

Přátelé, chtěl bych se vás prosím dotázat. Obecně na AF čtu o zpracování snímků, že je vhodné v DSS sloučit vždy snímky stejných parametrů. Např. tedy nafotíme zářící jádro M42 na ISO 800 a jeho okrajové části na ISO 1600. Pak to odděleně v DSS složíme a následně se ty dva složené Tify složí třeba v Pixi (HDR kompozice) nebo ve Photoshopu. Proč je ale nutné takto postupovat, když DSS umí složit snímky rozdílných expozičních časů i ISO? Nevytvářím žádné skupiny snímků, normálně: "parametry slučování" - "entropicky vážený průměr" + "použít všechny dostupné metody".
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: DeepSkyStacker

#456

Příspěvek od vla »

Je to jednoduché, dost lidí začíná s DSS a velice rychle přejde na sofistikovanější softver. Jen packalové, jako jsem já, zůstanou u DSS a pak v něm skládají vše jak píšeš, jde to bez problémů. Jen je to řekl bych něco jako základní automat, který neumožní složitější úpravy. Proto náročnější fotografové odcházejí za lepším.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: DeepSkyStacker

#457

Příspěvek od pedrosanchez »

Díky za zprávu. Já vnímám DSS jako nástroj na složení a pak se přemísťuji zejména do Pixi. Vím, že lze skládat i tam, ale DSS mi přijde jednoduchý...jen jsem zkrátka chtěl vědět, jak nejlépe skládat.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: DeepSkyStacker

#458

Příspěvek od Bill »

pedrosanchez píše:Díky za zprávu. Já vnímám DSS jako nástroj na složení a pak se přemísťuji zejména do Pixi. Vím, že lze skládat i tam, ale DSS mi přijde jednoduchý...jen jsem zkrátka chtěl vědět, jak nejlépe skládat.
Já si nejsem jistý, zda DSS skládá snímky se subpixelovou přesností. Spíše o tom pochybuji. Takže pokud máš PI, tak určitě skládej v něm.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: DeepSkyStacker

#459

Příspěvek od pedrosanchez »

Díky za zprávu, Bille, zkusím se to v něm naučit.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: DeepSkyStacker

#460

Příspěvek od MilAN »

Bill píše: Já si nejsem jistý, zda DSS skládá snímky se subpixelovou přesností. Spíše o tom pochybuji. .
Skládá.
Najdeš to hned na úvodní stránce
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: DeepSkyStacker

#461

Příspěvek od DaveOne »

Já jsem třeba začal skládat v DSS poměrně nedávno a po úvodním nastavení jsem s výsledky spokojený..zkoušel jsem to i v PIXI a v mém případě(používám jen lighty a darky) nevidím zásadní rozdíl. Naopak mi přijde to rozhraní pro následné hraní s křivkami pro začátky intuitivnější než má PIXI tj. výsledný strečnutý snímek mi z DSS zatím vyjde lépe.
Ke všemu to vypadá, že to úplně nepustili a nedávno vyšla další aktualizace.
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: DeepSkyStacker

#462

Příspěvek od nou »

Tak DSS bol minuly rok uvolneny ako open source https://github.com/deepskystacker/DSS a podla commitov prebieha aktivny vyvoj https://github.com/deepskystacker/DSS/commits/master
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: DeepSkyStacker

#463

Příspěvek od Bill »

Já jsem se chtěl kdysi obětovat a předělat tu hroznou češtinu. Bylo mi řečeno, že produkt je mrtvý a že se udržuje jenom tak, že se přilinkuje poslední DCRAw, aby byla zaručená podpora novějších foťáků.

Ale už je to několik let a může to být jinak.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Jarous1
Příspěvky: 422
Registrován: 15. 02. 2010, 01:09
Bydliště: Praha
Věk: 52

Re: DeepSkyStacker

#464

Příspěvek od Jarous1 »

Ne, že může, ale opravdu to tak je ;) Za letošní rok do toho pořádně hrábli a vypustili do světa už tři plnohodnotné verze. Předchozí "novinky" byly až z dubna/května loňského roku...
S-W MAK127/1500, WO ZenithStar 71 APO Doublet ED, Celestron Advanced VX, QHY5 III 178C, Nikon Action EX 10x50, Celestron SkyMaster 15x70, LUNT 8x32 White-Light SUNoculars
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: DeepSkyStacker

#465

Příspěvek od pedrosanchez »

Ještě bych se chtěl zeptat vás zkušených. Na DSS jsou různé tutorialy na youtube, takže jsem shlédl zhruba jak skládají ostatní, kolik hvězd si tam vyfiltrují, procenta, nebo "kappa sigma clipping" při vyšším počtu snímků, ale málokdo na konci šachuje s barvami a vůbec s čímkoliv.
Mám tam něco upravovat nebo rovnou skočit do Pixi?
Většinou mi to vyleze takto https://imgup.cz/image/Lz2g (nahoře) a já je srovnám na sebe (dole).

Pozn. Ano, mám rozkolimovaný dalekohled, vím. S mojí světelností f/5 musím asi kolimovat dost často.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Odpovědět