Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2611

Příspěvek od LukasNestak »

Ako viete tak nemám dlhoročné skúsenosti, ale zdá že drží už pár mesiacov. Či je poriadne zaostrené neviem, lebo som zaostroval iba na hviezdu podľa oka. Tak trochu by ma zaujímalo ako je to zaostrené "ako som to robil do teraz" vs bathinova maska pri 50/190ke + ASI 120MM.
Ale podľa toho čo píšete, tak to bude pravdepodobne dostatočne.
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2612

Příspěvek od Cztwerec »

Ahoj přátelé, existuje nejaky soft na telefon, kde bych mohl i zpetne udelat kontrolu co mi to přelétlo nad hlavou a podivat se na přelety minulé, ne jen online?

diky za tip M.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2613

Příspěvek od Cztwerec »

Napsal jsem to jako blb, myslím samozřejmě primárně ISS a jasné družice. Protože většina těch softů jako ISS tracker, nebo satelite detector a podobné fungují hlavně na bázi predikce a nebo reálného času, ale nedá se podívat zpětně ani hodinu. Někdy bych se potřeboval podívat hned bez počítání nebo nepoužívat Calsky.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 509
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2614

Příspěvek od PetrK »

Já používám Heavens-Above pro Android, funguje offline, jen si občas stáhne aktuální efemeridy. Dá se mu nastavit datum i do minulosti. Nevýhoda je, že to používá vždy aktuální (nearchivní) data, takže pro pro delší časové skoky (pár měsíců) už to vypočítává bludy.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2615

Příspěvek od MilAN »

Cztwerec píše: fungují hlavně na bázi predikce a nebo reálného času, ale nedá se podívat zpětně ani hodinu. Někdy bych se potřeboval podívat hned bez počítání nebo nepoužívat Calsky.
Trochu ta věta není dost k pochopení. Chceš se podívat hned a to i zpětně. Tak to snad nepotřebuješ mít v telefonu pod hvězdami, nebo se fakt potřebuješ hned podívat, co letělo před hodinou ?
Pokud to tedy může být off line v PC, pak na to je ideální starý Orbitron ( http://www.stoff.pl/ ). Do minulosti lze sáhnout, dokud neaktualizuješ TLE. Program to sám neudělá, jen tě upozorní na neaktuální ( "aktuálnost" si lze navolit ) elementů. Můžeš si nechat zobrazovat všechny aktuální družice nad obzorem v grafice oblohy, nebo simulovat jejich polohu v minulém i budoucím čase. Pokud ti nejde o teleskopické satelity, tak si lze zvolit skupinu vizuální satelity. Výsledek je velmi přesný, z pohledu na celou oblohu se lze kliknutím přepnout na zvolený satelit a objeví se ji všechny potřebné číselné údaje o poloze, vzdálenosti, viditelnosti , osvícenosti a pod.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2616

Příspěvek od Cztwerec »

Děkuji za odpovědi, přesně to jsem potřeboval vědět. Používal jsem calsky i heaven above. Ale nikde jsem prostě nenašel elementy pro přelety v čase minulém. A tak mě i zajímalo co používáte Vy a s čím máte zkušenosti.
Lectorem iustus...
kraateer
Příspěvky: 15
Registrován: 15. 05. 2017, 15:07

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2617

Příspěvek od kraateer »

Zdaravím,

zase ja. Slovensko má možnosť pomenovať hviezdny systém (hviezda, planéta typu Jupiter). Má sa nachádzať v súhvezdí lýra. S magnitúdou takmer 12 by ešte mohla byť v možnostiach môjho 200/1200 Dobsona. Vie mi ale niekto presne popísať jej polohu? Nejde o hviezdu priamo z obrazca súhvezdia.

Jedná sa o https://en.wikipedia.org/wiki/HAT-P-5
Sky-watcher Dobson 200/1200
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2618

Příspěvek od MilAN »

No, přesně ji máš v tom odkazu v pravém sloupci :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
kraateer
Příspěvky: 15
Registrován: 15. 05. 2017, 15:07

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2619

Příspěvek od kraateer »

Super, tie koodrináty som si vôbec nevšimol. Vďaka.
Sky-watcher Dobson 200/1200
Jurkov
Příspěvky: 60
Registrován: 03. 01. 2018, 19:53
Věk: 41

Eso Supernova Planetarium

#2620

Příspěvek od Jurkov »

Ahojte.
Chcem sa opýtať, či už niekto navštívil toto planetarium.
Určite to stojí za to :)

Sent from my LG-H930 using Tapatalk
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2621

Příspěvek od mirkovacik »

Ahojte,

mám skúsenosť, že aj dobrý foto objektív (Samyang 135/2) nedával na modifikovanom foťáku (BCF filter) ostré hviezdy, lebo BCF filter púšťal svetlo aj za 656 nm dosť ďaleko a v tej oblasti objektív nebol korigovaný na farebnú chybu.

Na základe tejto skúsenosti mám otázku.

Všimol som si, že v L filtroch (Astronomik LRBGB, Astrodon LRGB Gen2 E-Series Tru-Balance) je priepustnosť až do 700 nm a od 400nm.
Ak to dám do súvisu s refrákom
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... d-APO.html
Obrázek
Obrázek

znamená to, že s týmto rerfákom neodfotím L-ko s ostrými hviezdami? (Napr. kvôli tej vlnovej dĺžke 436nm, čo robí fialové koliečko okolo zvyšných farieb...)

Interpretujem tie diagramy správne?
grom
Příspěvky: 8
Registrován: 05. 04. 2017, 08:18

Privatni prohlidka - observator/sledovani oblohy

#2622

Příspěvek od grom »

Dobreho dne preji vsem. Mam dotaz na zkusenejsi,kteri snad doporuci.
Velice rad bych daroval k 70tinam memu otci privatni prohlidku s pruvodcem v nejake z Ceskych observatori/Hvezdaren. Nevite zda-li se da tato sluzba nekde zajistit?

dik za info
M.
xarrow
Příspěvky: 72
Registrován: 13. 06. 2018, 14:44

Re: Privatni prohlidka - observator/sledovani oblohy

#2623

Příspěvek od xarrow »

grom píše:Dobreho dne preji vsem. Mam dotaz na zkusenejsi,kteri snad doporuci.
Velice rad bych daroval k 70tinam memu otci privatni prohlidku s pruvodcem v nejake z Ceskych observatori/Hvezdaren. Nevite zda-li se da tato sluzba nekde zajistit?

dik za info
M.
Co mám zkušenost, tak se dá většinou domluvit. Asi máte zájem o nějakou větší hvězdárnu, která má víc než jeden dalekohled a případně provádí i nějakou vědeckou činnost. Nevím odkud jste, a jestli počitáte mezi české hvězdárny i moravské :-). Např. hvězdárna ve Valašském Meziřící je celkem velká. Na prohlídky jdou tam zařízeni. Mají 4 kopule + jeden historický objekt, probíhá tam pozorování eruptivních zákrytových dvojhvězd.
Případně Ondřejov, asi největší, s tradicí a historií a špičkovým výzkumem. Vzhledem k tomu, že je to dárek k jubileu, tak asi nemáte problém zaplatit 10 vstupů a jít dva ;) .

Lidových hvězdáren je po republice spousta, ale nebývají přiliš velké. Případně nějaké planetárium a hvězdárna. Brněnské planetárium prý patří mezi Evropskou špičku, ale zatím jsem se tam od rekonstrukce ještě nedostal...
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 854
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2624

Příspěvek od Janek »

Za ostatní mluvit nemohu, ale hvězdárna AsÚ AV ČR na Ondřejově tohle umí. Chce se to obrátit na sekretariát, kde se dají dohodnout konkrétní termíny.
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1465
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2625

Příspěvek od Yarkho »

Plus v Ondřejove sú občas pri rôznych akciách i mimoriadne prehliadky, a v prípade dobrého počasia sa tam vyskytujú i nadšenci s ďalekohľadmi.

http://www.asu.cas.cz/articles/1549/463 ... -zari-2019
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Odpovědět