Astrofotografie - dotazy začínajících

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2836

Příspěvek od juh »

Jano5 píše:... Vychádza mi to, že drahší je bez príslušenstva (okulár a hľadáčik)....
Nie je to práve naopak? Stačí si porovnať:

Supra:
- cena: 750 EUR
- Okuláry (zvětšení): není
- Hledáček: není
- Skladem: Ne

TS:
- cena: 899 EUR
- 8x50 hľadáčik
- 2" diagonálne zrkadlo
- 2" okulár Apex 28mm
- skladom

Taká otázka, čo s tým zamýšľaš fotiť, keďže je dotaz vo vlákne o astrofotografii?
Samotný ďalekohľad je f/9 a doporučuje sa k tomu reduktor 0.85x. Na planéty je ten priemer malý, na DSO je to aj s reduktorom málo svetelné ...
Uživatelský avatar
Jano5
Příspěvky: 229
Registrován: 23. 02. 2012, 17:00
Bydliště: Píla

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2837

Příspěvek od Jano5 »

Áno, zamýšľam s tým fotiť aj pozorovať. Ale teraz po prečítaní odpovede, že je to malý priemer aj svetelnosť neviem..
pôvodný zámer bol tento:
https://www.dalekohlad-mikroskop.sk/pro ... dalekohlad
No neviem ako je s farebnou vadou.
Možno mi doporučíte reflektor, ale práveže chcem prejsť na refraktor do cca 900€
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2838

Příspěvek od juh »

Fotiť ide kadečím. Pôjde to aj s tým 90 mm refrákom. Len v prípade planét budú malé a v porovnaní s väčšími ďalekohľadmi tam budú chýbať detaily a v prípade DSO bude potrebný oproti sústavám s f/4 približne 4x dlhší expozičný čas na dosiahnutie rovnakej kvality výstupu. Tak si to treba pred kúpou poriadne zvážiť.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2839

Příspěvek od MilAN »

juh píše: v prípade DSO bude potrebný oproti sústavám s f/4 približne 4x dlhší expozičný čas na dosiahnutie rovnakej kvality výstupu.
Tohle ale platí pouze pro mlhoviny a galaxie, pro ostatní DSO ,hvězdné objekty a asteroidy záleží pouze na průměru. A kvalita zobrazení touhle světelností bude lepší.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Gretas
Příspěvky: 33
Registrován: 01. 12. 2018, 23:23

Prva astrofoto zostava

#2840

Příspěvek od Gretas »

Ahojte,
pisal som prvykrat do fora pre zaciname s astrofoto, ale pride mi to neprehladne. Budem sa sem snazit pisat otazky (a nasledne aj moje riesenia) pri skladani prvej zostavy pre astrofoto.

Takze, najprv som studoval uplne zaklady o astrofoto s tym, ze som vedel, ze chcem fotit hlavne hmloviny a nasledne galaxie.
Na zaklade hrania sa so Stellariom som zistil, ze na objekty ktore chcem zacat fotit bude asi idealny Skywatcher ED80 s 0.85 flattenerom/reducerom, teda co sa tyka ohniskovej vzdialenosti. Fotak s ktorym budem zacinat je Fuji X-T20 ktory pouzivam aj na bezne fotenie.
Nasledoval vyber adekvatnej montaze, bola mi tu poradena HEQ5, ktora sa akurat vyskytla v bazary a zobral som ju.
Teraz nasleduje aspon pre mna ta komplikovanejsia cast a to je kupa dalsieho vybavenia.
V principe som zistil, ze mi treba nasledne veci a tu by som potreboval poradit:

Externy zdroj (nemozem fotit z domu). Nasiel som 12V 17Ah, bude to stacit na par hodin (5-6) vonku?
Nahrievacie pasy
Kontroler na nahrievacie pasy. Tu som trochu zmateny ohladom konnektorov ktore maju niektore nahrievacie pasy, su nejake co sa daju pripojit rovno na zdroj bez kontrolera?
Bathinova maska
Adapter na moj fotak. Kedze mam fuji co je dost specificky mount, adapter vyraba ho len Baader pricom je to T2-Fuji X adapter pricom flattener pre skywatcher ma M48 ako vystupny priemer. Baader ma redukcny kruzok co sa da vymenit priamo v adaptery.
Distancne kruzky. Back focus pre moj flattener je 55mm pricom Baader adapter+ vsunutie cipu oproti rovine adapteru robi 26mm, tj potrebujem este 29mm distancerov, Baader vyraba M48-M48 distancer s dlzkou 28mm a chcem k tomu pridat este 1mm kruzok. Tu som si neni isty, ci to cele chapem spravne co sa backfocusu tyka.
Externa spust/intervalometer na fotak


Chcem zacat fotenim bez guidovania, s tym, ze casom kupim autonomny guider Lacerta Mgen2 s nejakym zakladnym 50mm hladacikom a pripojim to k zostave, ale to chcem riesit az cez zimu.


Zabudol som este na nieco co sa tyka fotozostavy na zaciatok? Pripadne nejake dalsie rady na co mam mysliet co sa hardwaru tyka?
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2841

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Tomáš Grygarčík píše:Nemůže to být nějaké parazitní světlo, kdy do těla vniká třeba dvířky pro paměťovou kartu? Hledáček máš zakrytý?
hledáček jsem neměl zakrytý, díky za tip :)
Pidrman píše:Mě tohle dělal Canon 40D, vyřešil jsem to koupi kamery :-)

Ale já měl expoziční časy 5 minut ISO 800. Té červené se nezbavíš :-( bohužel to tak je.
zatím to vypadá že jsem se toho zbavil když jsem prodloužil dobu mezi expozicemi z 2s jsem se postupným prodlužováním intervalu dostal na 15s.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Prva astrofoto zostava

#2842

Příspěvek od hades »

Gretas píše:Externy zdroj (nemozem fotit z domu). Nasiel som 12V 17Ah, bude to stacit na par hodin (5-6) vonku?
Nahrievacie pasy
Kontroler na nahrievacie pasy. Tu som trochu zmateny ohladom konnektorov ktore maju niektore nahrievacie pasy, su nejake co sa daju pripojit rovno na zdroj bez kontrolera?
17Ah Ti pro HEQ5 a pásky, s rozumně nastaveným napětím, bude s malou rezervou stačit. S guiderem už bych se ale bál, že to bude málo. Bude potřeba zjistit, kolik si která komponenta vezme a pak to spočítat. HEQ5 už jsem změřil a výsledky jsou na fóru, asi v tématu k této montáži.
Připojovat pásky přímo na zdroj sice jde, ale nedoporučuji to. Běžně se používají CINCH konektory.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2843

Příspěvek od MMys »

V zimě to bude rozhodně málo. H-EQ5 má krokové motory, ty mají při trackingu stále celkem velký odběr, a kor pokud se pointuje, a není DE motor zastavený v režimu se sníženým příkonem.

Vzal bych normální malý trakční akumulátor, 45Ah. To se ještě dá unést, ani nijak extrémne velké to není.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Prva astrofoto zostava

#2844

Příspěvek od Bill »

Gretas píše: Externy zdroj (nemozem fotit z domu). Nasiel som 12V 17Ah, bude to stacit na par hodin (5-6) vonku?
Olověná baterie nesnáší moc dobře úplné vybíjení. Normálně bych ji nevybíjel více než z 50%. Takže spočítej odběry a výsledek vynásob cca 2x...
Taky baterie stárne, takže bych asi dalších 30% přidal jako rezervu na ztrátu kapacity.

Samozřejmě odběr sestavy ti historicky spíše poroste. Já jsem používal postupně 6Ah, 2x6Ah, 6+12AH, 2x12Ah, 2x12Ah + starou 75Ah na noťas.
Teď mám 2X15Ah olovo na montáž + chlazenou kameru, 50Ah Li-Ion na noťas a nějaké další drobnosti a topení většinou ještě dávám raději na jinou baterku. Taky noc má v zimě mnohem více než 5-6h a v zimě kapacita baterii klesá.
M:736 750 113
Gretas
Příspěvky: 33
Registrován: 01. 12. 2018, 23:23

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2845

Příspěvek od Gretas »

MMys píše:V zimě to bude rozhodně málo. H-EQ5 má krokové motory, ty mají při trackingu stále celkem velký odběr, a kor pokud se pointuje, a není DE motor zastavený v režimu se sníženým příkonem.

Vzal bych normální malý trakční akumulátor, 45Ah. To se ještě dá unést, ani nijak extrémne velké to není.
Ok, pozriem sa na to. V principe mozem mat tych 45Ah len na montaz a ostatne veci casom napajat z 12Ah zdroja.
Gretas
Příspěvky: 33
Registrován: 01. 12. 2018, 23:23

Re: Prva astrofoto zostava

#2846

Příspěvek od Gretas »

Bill píše:
Gretas píše: Externy zdroj (nemozem fotit z domu). Nasiel som 12V 17Ah, bude to stacit na par hodin (5-6) vonku?
Olověná baterie nesnáší moc dobře úplné vybíjení. Normálně bych ji nevybíjel více než z 50%. Takže spočítej odběry a výsledek vynásob cca 2x...
Taky baterie stárne, takže bych asi dalších 30% přidal jako rezervu na ztrátu kapacity.

Samozřejmě odběr sestavy ti historicky spíše poroste. Já jsem používal postupně 6Ah, 2x6Ah, 6+12AH, 2x12Ah, 2x12Ah + starou 75Ah na noťas.
Teď mám 2X15Ah olovo na montáž + chlazenou kameru, 50Ah Li-Ion na noťas a nějaké další drobnosti a topení většinou ještě dávám raději na jinou baterku. Taky noc má v zimě mnohem více než 5-6h a v zimě kapacita baterii klesá.
To ale znamena, ze mam ratat s vyuzitim len s 20% kapacity baterie, co mi pri prikone 3-4A bude robit na 6 hodin snimania bateriu s udavanou kapacitou 90Ah, to mi pride uz celkom dost...
Asi to budem riesit cele samotnym zdrojom na vyhrievacie pasy a autoguider a zdrojom na montaz. Chcem fotit bez pocitaca s autoguiderom neskor, takze kym nekupim astrokameru, tak by to malo stacit takto.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2847

Příspěvek od Bill »

Ono ty procenta jsou ošidné - záleží z jakého základu se počítají...

Nějak se začít musí a časem uvidíš. Každopádně to chce kvalitní značku - jinak to jsou vyhozené peníze.

Jinak je tady několik vláken - třeba tady: viewtopic.php?f=20&t=5241
M:736 750 113
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2848

Příspěvek od hades »

Napájím 39Ah trakčním akumulátorem a bez problémů 6 hodin vydrží:
HEQ5
ASI294MC Pro hlavní kamera, chlazená na -10°C
Fokusér
2 vyhřívací pásky na 50% výkonu
RaspberryPi 4
QHY5 II mono pointační kamerka
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2849

Příspěvek od majklus »

hades píše:
Gretas píše:Externy zdroj (nemozem fotit z domu). Nasiel som 12V 17Ah, bude to stacit na par hodin (5-6) vonku?
Nahrievacie pasy
Kontroler na nahrievacie pasy. Tu som trochu zmateny ohladom konnektorov ktore maju niektore nahrievacie pasy, su nejake co sa daju pripojit rovno na zdroj bez kontrolera?
17Ah Ti pro HEQ5 a pásky, s rozumně nastaveným napětím, bude s malou rezervou stačit. S guiderem už bych se ale bál, že to bude málo. Bude potřeba zjistit, kolik si která komponenta vezme a pak to spočítat. HEQ5 už jsem změřil a výsledky jsou na fóru, asi v tématu k této montáži.
Připojovat pásky přímo na zdroj sice jde, ale nedoporučuji to. Běžně se používají CINCH konektory.
Můžu potvrdit.

Nedávno jsem na NEQ6 naměřil při trackování odběr 0,9A (ampérmetr jsem tam měl celou noc a prakticky se to neměnilo - proč taky...). I kdyby to při pointování bralo 1,5A, tak za 8hodin projede 12Ah x 1,5 jako rezerva a je to cca 18Ah na chod montáže. HEQ5 si vezme ještě méně. Gelová trakční baterie 20Ah bude stát pod 1500Kč a na samotnou montáž musí bohatě stačit a možná bude i trochu overkill...

Na pozorování vozím k HEQ5 12Ah gelovku a vždycky mi vydržela celou noc, i v listopadu. A to se k ní nechovám zrovna v rukavičkách.
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Gretas
Příspěvky: 33
Registrován: 01. 12. 2018, 23:23

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2850

Příspěvek od Gretas »

majklus píše:
Můžu potvrdit.

Nedávno jsem na NEQ6 naměřil při trackování odběr 0,9A (ampérmetr jsem tam měl celou noc a prakticky se to neměnilo - proč taky...). I kdyby to při pointování bralo 1,5A, tak za 8hodin projede 12Ah x 1,5 jako rezerva a je to cca 18Ah na chod montáže. HEQ5 si vezme ještě méně. Gelová trakční baterie 20Ah bude stát pod 1500Kč a na samotnou montáž musí bohatě stačit a možná bude i trochu overkill...

Na pozorování vozím k HEQ5 12Ah gelovku a vždycky mi vydržela celou noc, i v listopadu. A to se k ní nechovám zrovna v rukavičkách.
Ok, zacnem s tym 17Ah a uvidim ako to pojde, v principe pochybujem, ze na zaciatku vydrzim vonku viac ako 4-5 hodin, najma ked bude chladnejsie. Pripadne potom dokupim samostatny akumulator len na montaz a 17ku necham len na pasy a nasledne guider.

Nezabudol som inak v tom zozname este na nieco? Tj ked objednam hento vsetko naraz mozem to rovno zmontovat a zacat skusat fotit?
Odpovědět