GoTo - celý dalekohled nebo jen montáž

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
malasorte
Příspěvky: 6
Registrován: 29. 12. 2014, 10:51

GoTo - celý dalekohled nebo jen montáž

#1

Příspěvek od malasorte »

Zdravím ve spolek,
po několikerém studiu na zdejším fóru, jsem si před lety pořídil kombinaci refraktoru 102/500 SW a dobsonu 254/1200 SW. Nyní si pohrávám s myšlenkou upgradu na GoTo. Pro mě by to měl být doplněk a pomoc k tomu dobsonu, rád bych si našel určitý objekt pomocí menšího GoTo a dobsonem se pak učil daný objekt najít. Otázkou je, jakou cestou se k tomuto dostat. Doplnit si pouze GoTo AZ (např. http://www.supra-dalekohledy.cz/montaz- ... 62877.html) nebo pořídit komplet dalekohled z větším průměrem cca 130 až 150mm a malokuk prodat, a nebo ještě zbývá to maximum a pořídit GoTo dobson montáž, ale to už mi přijde zbytečné?
Rád bych to spíš deep space, které bych se pomocí toho naučil hledat. Nejde mi o fotografování.

Na ty komplety jsem se díval, ale nevím co vybrat:
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... 63090.html
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... 63291.html
https://www.novedalekohledy.cz/catalog/ ... rem_71659/ - tento sami moc nedoporučují, tak nevím
https://www.novedalekohledy.cz/catalog/ ... _ng_71657/

Nebo pokud máte nějaký lepší návrh do cca 18tis?

Děkuji za jakoukoli reakci
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: GoTo - celý dalekohled nebo jen montáž

#2

Příspěvek od MilAN »

Já bych si za nepatrně větší peníz dovybavil Dobsona na Go-To přímo :
http://www.supra-dalekohledy.cz/prislus ... 18050.html.
Malý dalekohled s GoTo podle mě postrádá smysl -dovede sice navádět na hodně objektů, ale ty z větší části stejně v něm nejsou vidět.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
malasorte
Příspěvky: 6
Registrován: 29. 12. 2014, 10:51

Re: GoTo - celý dalekohled nebo jen montáž

#3

Příspěvek od malasorte »

Děkuji Milane, to beru až jako poslední možnost, u těch menších by mě lákala i možnost transportu na jiné stanoviště i s rodinou, ale není to to hlavní jen bonus, což mě teď láká víc než GoTo na Dobsona.
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: GoTo - celý dalekohled nebo jen montáž

#4

Příspěvek od LaH »

GoTo pro dalekohled s malým průměrem opravdu nedává smysl. Milan má, myslím, pravdu. Přemýšlet, zda drahé GoTo navedlo dalekohled správně když nic nevidím, mi nepřijde moc přínosné.
Za mne:
Dobson 10'' je dobrý DSO dalekohled snesitelné velikosti, přidal bych poncetku, je skladná a v klidu se podívá celá rodina, doplnil Red dot, za pár stovek SkySafari (bývá ve slevě) do mobilu a najdeš toho hodně. Navíc se nepřipravíš o pocit objevitele. :)
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
malasorte
Příspěvky: 6
Registrován: 29. 12. 2014, 10:51

Re: GoTo - celý dalekohled nebo jen montáž

#5

Příspěvek od malasorte »

Takze mensi newton napr 150mm s goto nikdo moc nedoporucujete a je lepsi jit rovnou na goto dobson kit pro uz porizeny 10" sky watcher.

Odesláno z mého SM-G920F pomocí Tapatalk
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: GoTo - celý dalekohled nebo jen montáž

#6

Příspěvek od biker.fm »

A neni lepsi penize za goto investovat radeji do prumeru ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
malasorte
Příspěvky: 6
Registrován: 29. 12. 2014, 10:51

Re: GoTo - celý dalekohled nebo jen montáž

#7

Příspěvek od malasorte »

nevim jestli za 20tis se dostanu k vyrazne vetsimu prumeru nez mam a problem pro me je momentalne v case a hledani. Takze ten mensi goto mel pomoci s navadenim toho vetsiho a pripadne i zprijemnit mozne vylety za rodinu do beskyd, kde je lepsi obloha nez tady na kladensku.

Odesláno z mého SM-G920F pomocí Tapatalk
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: GoTo - celý dalekohled nebo jen montáž

#8

Příspěvek od MilAN »

Pořizovat za ty peníze jen nepatrně větší dalekohled s naváděním mi nepřijde zrovna rozumné. To, kde ten objekt je, ukáže jakákoliv aplikace a větší dalekohled stejně potom navádíš od oka , i když ti ten směr ukázal malý dalekohled. Tohle fakt nebude tak, jak si myslíš, fungovat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: GoTo - celý dalekohled nebo jen montáž

#9

Příspěvek od nosuh »

Ja si myslim, ze GoTo na dobsonu ma smysl tak od prumeru 12" vys. Mam 10" bez goto a s reddotem se s nim hleda jeste celkem v pohode. Mel jsem 12" meada LB a tam uz obcas hledat neco podle hledacku chtelo trochu cviku. Lamal sem si u toho trochu krk, a pole v dalekohledu bylo uz celkem neprehledne na preskakovani ( i pri ok 24mm 68°), obzvlast kdyz sem hledal nejaky duchariny (kvintet, jones 1). Ale taky se to jeste dalo. Mit 16" bez GoTo si moc nedovedu predstavit. Minimalne ne u klasicke nebo flextube verze. S vyladenym ultralightem by se to asi jeste dalo, ale uz to chce ic zkusenosti..
Ja byt tebou bych spise vymenil toho 15cm dobsona za 250dobsona, klidne bez goto. Tam se to da s red dotem uplne v pohode..ten primej hledacek bych spis vymenil, me se moc neosvedcil.
Da se s nim videt o dost vic veci nez s 15cm dobsonem na goto. Tam ti bude Goto nanic, kdyz prumerove na ten objekt proste v cechach nedosahnes ;)
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: GoTo - celý dalekohled nebo jen montáž

#10

Příspěvek od MilAN »

to nosuh: přečti si kolegův první příspěvek,- on má Dobsona 250mm . Nechce 150 mm Dobsona na Go-to, není potřeba mu to rozmlouvat :) - ( on ani neexistuje )
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: GoTo - celý dalekohled nebo jen montáž

#11

Příspěvek od nosuh »

malasorte píše:Takze mensi newton napr 150mm s goto nikdo moc nedoporucujete a je lepsi jit rovnou na goto dobson kit pro uz porizeny 10" sky watcher.

Odesláno z mého SM-G920F pomocí Tapatalk
Reagoval jsem na tento post Milane a to jeste v podstate na prvni vetu, ten konec sem nejak nedocet. Ale diky za faktickou :)
Nicmene v tom mem postu budis odpoved i na toto - pro 10" si myslim, ze je to GoTo zbytecna vaha navic..hleda se v nem i tak dobre.
Pokud bych tedy mel dalsich 20tis na goto upgrade 10", radsi bych to vsechno vymenil za nejakou UL verzi stejneho, nebo 12".Aby se to dalo prevazet i s dalsima pasazerama v aute.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: GoTo - celý dalekohled nebo jen montáž

#12

Příspěvek od biker.fm »

GoTo je asi takova nejaka mantra ze bez toho to nejde. Zazraky se nekonaji. GoTo nepotrebuji ani u UL 14". Dival jsem se ale i 20" bez GoTo a svete div se, slo to.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: GoTo - celý dalekohled nebo jen montáž

#13

Příspěvek od MilAN »

nosuh píše: Pokud bych tedy mel dalsich 20tis na goto upgrade 10", radsi bych to vsechno vymenil za nejakou UL verzi stejneho, nebo 12"..
U ty víš o něčem takovém vyráběném , aby z toho nebylo noční šroubování a bylo to funkční alespoň tak, jako plnotubus ? A lehčí.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: GoTo - celý dalekohled nebo jen montáž

#14

Příspěvek od nosuh »

No sam jsem posilhaval po tom ES mark II, a delaji myslim i 12" verzi. Ale recenze na tu druhou verzi moc nejsou. Lightbridge byl celkem skladnej, ale v te 12" verzi uz je taky kufr plnej. Kazdopadne za nejakych 30 uz by se mozna dal nechat udelat nejaky UL 10" na zakazku, který by mohl byt skladnejsi nez plnotubus..teoreticky by se dala vyuzit i optika z toho Dobsona a tech 20 by se dalo do te UL modifikace na zakazku..Mam pocit, ze par vseumelu je tady na AFku vyrabi z drevotriskovejch desek a UL profilu..jestli je to pevnejsi, nemohu posoudit - nikdy jsem takovej bazmek v ruce nemel, ale lehci to stopro je..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: GoTo - celý dalekohled nebo jen montáž

#15

Příspěvek od MilAN »

Je zajímavé být o něčem přesvědčen, když to nevím :)
Nebudu ti to přesvědčení brát, každý musí narazit sám. Myslel jsem , že o něčem víš, ne že si myslíš , jak by to mělo být.
Mohu tě ale ujistit , že do 300 mm to nikdo neudělá lehčí než plnotubus, a s většinou výrazně horší tuhostí. Jediné, kde se dá něco rozumně ušetřit na váze oproti klasické prodávané verzi , je box..
To, že se různě na netu lidé chlubí tím, jaký UL přístroj si vyrobili, ještě vůbec neznamená, že to není přístroj, s kterým se nedá skoro pozorovat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět