Montaz alt/az SKYTEE-2

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 82

Montaz alt/az SKYTEE-2

#1

Příspěvek od zbignieww »

Po delsi dobe pouzivani AZ4 rozhodl jsem se koupit tuto montaz.

https://www.apm-telescopes.net/skywatch ... 150_2.html

Uvedomuji si, ze pro dedka je to v urcitem smyslu luxus - jak cenovy, tak ohlednie vyuziti. V patrnem meritku "primel" mne k tomu
plan poridit si ( na stare kolena :) ) nebo SCT 8", nebo klasickeho Cassegraina 8" , kdyz uz bude dostupny v prodeji .
A na vetsi zvetseni absence mikropochybu v AZ4 to uz je trapeni ! Planeta nebo detail na Mesici rychle utika na okraj pole, neni cas na klidne lukani, neustale korigovani packou to je boj - prestoze dalekohled je dobre vyvazeny.

Montaz jsem objednal v APM , do TS mam averse, zazil jsem s nimi spousta neprijemnosti ( np. prodali mi pouzivane i spinave bino
22/100, poslali do obchodu teleskopy.pl pro mne objednany tam refraktor TS 102/f7 - u kterecho nebyl dowetail a poskozeny lak, protoze nekdo ho zkousel a s opacne strany dowetaila dawał sroubky, ktere prosly skrz , az na lak tubusu . Tak na pamatku mam
4 odtisky sroubku na tubusu . Prodejce v teleskopy.pl balik neoteviral , jen preadresoval na mnie. Pak se to muselo resit...)

Skytee byl ulozen v krabici, ve drolicim se styropianu. Zavazi zpusobilo, ze pri prehazovani baliku kuryrem znicila se prehradka
a mohl se tam volneji pohybovat. Sice nic se neposkodilo, ale mohli dat lepsi vypln .

Prni letma prohlidka : byl nekym zkouseny, stopy v botce ! To nevadi, uvidime co dal... A dal byly 2 zajimave vady :

1. Zavazi s otvorem fi 20mm ne bylo provrtane skrz, jen do pulky a k tomu sikmo a ne podel radiusu ! Cinan to zpackal, vystupni
kontrola selhala. Ale to neni problem, jen navsteva mechanika .

2. Tocitko v azimutu melo prazdne 2 otacky - samozrejme jak do leva, tak do prava. A to uz pro dedka byl problem : proc ???
Nastesti podarilo se mi to opravit. Kouknul jsem na tocitko ve vysce, ktere dobre pracowalo a zjistil jsem, ze prevlecna matice
( doufam, ze jsem pouzil dobry termin - je to neco jako redukce foto-zavitu s mensiho na vetsi ? ) v tocitku AZ vycniva vice, nez
v tocitku ALT . Tak sem dvoma krokama otocil tu maticu tak asi o 3mm , byly tam zlabky na pouziti tenkeho sroubovaku ). Uffff !

Botky nejsou na sroubky, ale pritlacne listy. Ale pry prodava se bez botek ,muze se koupit jine.
Jemne pohyby funguji dokonale, je to strasne prijemny pocit, verte ! Byl u mnie Honza OV a odzkouseli jsme Jeho
tezsi refrak 115/f.7 vazici kolem 7 kg - a taky se mu zalibil !

Zavazi muze se namontovat na vodorovnou a kolmou os, Kdyz na prave strane je dalekohled a na leve neni - tak zavazi naklada se
na vodorovnou os. Samozrejme , jestli dalekohled je na leve stranie, pouziva se kolmou os. Ale to jen v pripade, ze na prave strane
bude taky dalekohleds patricnou vahou !

Neni problem pridat zavazi s prumerem otvoru 22 mm . Delka sroubu na aretace staci v pohode !

Zajimava a promyslena je justace obou osi . Funguje to perfektne, do detailu ! Zjustoval jsem si to predbezne na antene
vzdalene asi 150 - 200 m. Samozrejme venku si zjustuji na Polarce.

Co jeste ...? Osazeni skytee v hlave stativu 1,75" je perfektni, hluboke - ne tak, jak v AZ4. Kritikoval to plytke osazeni AZ4
Sirius_758 - pokud si dedek dobre pamatuji ! :)

Prozatim na prave strane budu upinat muj TS ED 102/f.7 , na lewe strane v botce bude cerstve koupeny laserek + zavazi cca 4-5 kg

Nepohybne dobre je mit dukladne wyvazeni celku na vodorovne ose. Bude to mit vliv na zivotnost, presniost a chladkost pohybu.
A to si muzeme lehce spocitat , kdyz vime, jaka je vzdalenost dalekohledu od kolme osy otaceni a vaha toho dalekohledu.
Stejny soucin musime udelat na leve strane ! :)

Montaz nebyla jeste venku, ale uz ted vim , ze udelal jsem veeeeelmi dobry nakup . Zavady dalo se odstranit, vse funguje OK !

Zkusim jeste pridat fotku s upnutym refraktorem 102/714 a laserkem ...
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 435
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Montaz alt/az SKYTEE-2

#2

Příspěvek od LaH »

Jako víceletý majitel gratuluji k novému kousku výbavy.
Ta montáž při prvním reálném použití překvapí tuhostí, ona už ale také něco váží.
Já to kupoval u p. Reichmanna společně s ED100 a šteloval jsem jenom vůli jemných pohybů - menší vůle = trošku tužší chod, ale mně to víc vyhovuje.
Jinak bylo prakticky vše OK, ani viklavé štelovací červíky jsem nakonec nepřevrtával, funguje to i tak. A na uvažovaná točítka s bowdenem jsem se ještě nezmohl.
Jen pro doplnění:
S ED100 to často ještě postavím na poncetku (mám ji trochu větší a pro botky nohou tam mám otvory). A přitáhnu pevně gumicukem!
Neutáhnu justaci úplně ale tak, aby ještě zabíraly jemné pohyby a mám sestavu s RA pohonem i s volným pohybem a la dobson na poncetce. S velkým zvětšením je to luxus a jemné pohyby potom používám jen k docentrování objektu.

Přeji příjemné zážitky!
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 82

Re: Montaz alt/az SKYTEE-2

#3

Příspěvek od zbignieww »

... zajimave vyuziti poncetky...

Slibena fotka mojeho skytee-2 s refraktorem a laserkem

Obrázek
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4141
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Montaz alt/az SKYTEE-2

#4

Příspěvek od biker.fm »

Montaz fajn, zaslouzila by si "pomocnika" :-) pro pohodlnejsi pozorovani.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 82

Re: Montaz alt/az SKYTEE-2

#5

Příspěvek od zbignieww »

A kdo by to mel byt ten pomocnik ? Pokud zdarma - beru ! Pokladna prazdna ... :) ;)
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Odpovědět