Výběr dalekohledu

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: dalekohled pro lenivce

#1246

Příspěvek od Artaban »

gaudium píše:obcas ho budeme prevazet do divociny, velikost a hmotnost nehraji roli. Chceme jenom pozorovat o foceni zajem nemame. Radi bychom GoTo a obraz jak z Hubblova teleskopu :) Proste mit bez namahy moznost videt co nejdetailnejsi a neostrejsi planety, mlhoviny, dvojhvezdy.
Moc to nejde dohromady. Vidět nejvíc znamená velký dalekohled, ale jste líný. Máte nosiče? :)
Na ty mlhoviny atd. je důležitý velký průměr objektivu, což by mohl být http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -5783.html
Je to velký dalekohled a lecos už ukáže, ale víte jak to ukáže?
Dobře vidět planety, ale zase tyhle dalekohledy, co dokážou slušně mlhoviny, tak trochu bojují s planetama. Největší problém, je moc dlouhá temperace. Další problém je né moc dlouhé ohnisko, které je na planety lepší.
Takže teoreticky může být lepší na planety refraktor kolem 150mm, než velký Dobson. Např.
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... 63591.html nebo http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... 63275.html
Jsou to ceny bez montáží, takže to asi nic. I ten velký Dobson ty planety docela ukáže, když bude dobře vytemperovaný.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: dalekohled pro lenivce

#1247

Příspěvek od Homer »

Je to nějaká divná doba - všeho dosáhnout pokud možno bez námahy. Už mi tam chybí jen dotaz, kde bez námahy získat těch deklarovaných 70 tisíc Kč :-). Tlustý kuchtík v jedné slavné pohádce tvrdí že "bez soli to nejde". Bez námahy by to možná šlo, ale jak dlouho to bude člověku přinášet potěšení?
Uživatelský avatar
gunaroid
Příspěvky: 297
Registrován: 15. 08. 2010, 13:38

Re: dalekohled pro lenivce

#1248

Příspěvek od gunaroid »

Nevidím v tom požadavku nic zas tak špatného, spousta lidí se chce kouknout "bez námahy". Tady navíc tazatel celkem jasně deklaruje, že na hmotnosti a velikosti nezáleží, takže minimálně fyzická námaha evidentně nevadí (nebo má v garáži jeřáb). Má to ale podle mě dva háčky:
1) použití GOTO usnadní hledání objektů, ale zase vyžaduje taky nějakou činnost a znalosti navíc. Je namáhavější používat pevnou linku nebo smartphone?... Asi to bude záležitost osobní preference
2) "všechno hned" můžete mít jen do určité míry - jasná obloha ani dobrý seeing přímo nad zahradou se bohužel koupit nedá. Tzn. může to jít do určité míry bez námahy, ale určitě bude potřeba trpělivost.
Pokud jste si těchto věcí vědomi, tak ten největší Dobson s GOTO asi bude správná volba.
SW MAK 180/2700 na NEQ-5, SW ED80/600, FirstScope 76/300, Binokulár TS 20x80 UHC, Triedr BPC 8x30
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: dalekohled pro lenivce

#1249

Příspěvek od Bill »

No já bych určitě doporučil se do nějakého dalekohledu podívat - obrázky z Hubbla vypadají přece jen poněkud jinak...

Rozumné míst na čumendu by mohlo být MHV:
viewtopic.php?f=46&t=14915

Taky je otázka, zda by nebylo lepší řešení EAA - menší dalekohled s kamerou a pozorovat přes monitor. To by šlo pro lenivce i z domu :-)
M:736 750 113
KoMar
Příspěvky: 601
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Re: dalekohled pro lenivce

#1250

Příspěvek od KoMar »

Je to jednoduché. Dalekohled požadovaných vlastností neexistuje! (Kdyby ano, tak už jej tu skoro všichni máme :D )
Doporučuji navštívit hvězdárnu a popř. nějaké setkání astronomů. Tam člověk uvidí, co lze očekávat. Většině snímků z knih, časopisů a internetu se to většinou ani zdaleka nepřibližuje (snad s výjimkou Měsíce). Je to dáno tím, že fotografie je něco úplně jiného než pohled okem a laici jsou pak často zklamáni.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: dalekohled pro lenivce

#1251

Příspěvek od MilAN »

gunaroid píše: 1) použití GOTO usnadní hledání objektů, ale zase vyžaduje taky nějakou činnost a znalosti navíc.
Tou činností a znalostmi navíc myslíš naučit se pracovat s ovladačem = obdobně, jako s ovladačem u TV ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
gaudium
Příspěvky: 3
Registrován: 31. 08. 2019, 19:15

Re: dalekohled pro lenivce

#1252

Příspěvek od gaudium »

Dekuji za odpovedi. Zkusenosti uz nejake mame, nejdrive celestron 70 a hodiny nervu s traslavym stojanem a pak frustrace z vysledku, pak nexstar 130 slt, o poznani lepsi ale montaz taky nic moc. Chapu co lze ocekavat od dalekohledu i rozdil mezi pohledem na monitor a do okularu. Vysledek je ze se mi nechce travit hodiny nastavovanim a hledanim a zaroven chci videt co mozna nejkrasnejsi ukazy. Zkusim postavit otazku jinak. Mate 70k a chcete sedet na zahrade a divat se na jupiter a videt ho v barvach a ostre. Co si koupite?
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: dalekohled pro lenivce

#1253

Příspěvek od 4Brunco »

Najjednoduchisie je to s AZ montazami a do tejto kategorie patri aj Dobson.
Ono ale cim je vacsi, tym je to zas tazsie. Takze ideal asi 200ku dobsona, to je lahky a prijemny setup alebo pripadne tazku AZ montaz a na nu velky refrak, aj to je velmi prijemne pozorovanie.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
gaudium
Příspěvky: 3
Registrován: 31. 08. 2019, 19:15

Re: dalekohled pro lenivce

#1254

Příspěvek od gaudium »

4Brunco píše:Najjednoduchisie je to s AZ montazami a do tejto kategorie patri aj Dobson.
Ono ale cim je vacsi, tym je to zas tazsie. Takze ideal asi 200ku dobsona, to je lahky a prijemny setup alebo pripadne tazku AZ montaz a na nu velky refrak, aj to je velmi prijemne pozorovanie.
Skvele, tak to nam zuzilo vyber. Dekuji
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: dalekohled pro lenivce

#1255

Příspěvek od MilAN »

gaudium píše:Dekuji za odpovedi. . Zkusim postavit otazku jinak. Mate 70k a chcete sedet na zahrade a divat se na jupiter a videt ho v barvach a ostre. Co si koupite?
S Jupiterem to asi pár roků nebude až takový zážitek, vzhledem k tomu, v jaké výšce se pohybuje.
Kupovat 200mm Dobson a s navigací také nedává moc smysl. Navíc, po zkušenostech s obrazem ve 130 to zase není žádný propastný přínos - DSO jsou vypátratelné, ale zrovna moc detailů tam nebude.
Podle mých zkušeností se vyplatí tenhle a podobné průměry přeskočit. Láme se to někde na průměru 350 mm. Takže bych trochu malinko přidal, a koupil 400mm Dobson s GoTo. Je to trochu obluda na cestování, manipulovatelné ve 2 je O.K.,auto radši větší. Před koupí to chce ale radši vidět :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Výběr dalekohledu

#1256

Příspěvek od Artaban »

gaudium píše: Proste mit bez namahy moznost videt co nejdetailnejsi a neostrejsi planety, mlhoviny, dvojhvezdy.
gaudium píše:Zkusim postavit otazku jinak. Mate 70k a chcete sedet na zahrade a divat se na jupiter a videt ho v barvach a ostre. Co si koupite?
To je právě to, že ikdyž to tak nevypadá, tak to trochu nejde dohromady. Jak už jsem psal, tak problém bude dělat temperace a taky seeing. U DSO to je jasný tám je třeba větší dalekohled aby bylo něco vidět. To něco má daleko do snímků i od běžných amatérů. Od 130mm průměru ale rozdíl bude už od asi 250mm, nebo radši většího. Nedokážu ale posoudit jak moc vám to bude stačit.
No a ty planety jsou takový potvory. Ostrý obraz bude celkem často za zvětšení kolem asi 100x-120x. K tomu teoreticky stačí kvalitní dalekohled o průměru kolem 80-100mm. Ovšem to není nijak moc záživné a zvlášť v případě Marsu. Je třeba větší zvětšení ale jak velké?
I za ideálních podmínek, kdy je klidný vzduch a planety jsou výš na obloz, než v současné době, se velká zvětšení víc, jak si 300-350x moc nedá použít. K tomu nám stačí kvalitní dalekohled o průměru 150-200mm. Kdo má ještě větší dalekohled, tak planety jistě taky pozoruje, ale už musí být dobře vytemperovaný a to může trvat několik hodin. Když pak někdy teplota rychle klesá, tak k dokonalé temperaci ani nemusí ten večer dojít. Tím pádem bude obraz trochu horší, než by jinak optika umožňovala. K tomu je třeba přičíst mihotání objektu díky seeingu a vysledek nemusí každého potěšit. Někomu může vadit i přebytek světla, který velký dalekohled na planetách má. Může to ztížit pozorování jemných detailů.
Podle zkušeností k opravdu dobrým podmínkám dochází max párkrát ročně. Z toho důvodu někteří planetární čumilové, jako jsem třeba já, nemají nutně velký dalekohled, ikdyž papírově má mnohem větší rozlišovací schopnost.
Dopuručil bych se podívat dalekohledy. Dobsonů různých průměrů je všude dost. Refráků už je méně, ale není problém se s někým domluvit. Na Benátecké hvězdárně máme APM 152mm ( už jsem dal odkaz a já mám achromát 172mm a taky je možné s ním juknout.
Planety jistě barevně vidět jsou, ale né jako na fotkách.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Tonygaga
Příspěvky: 21
Registrován: 19. 12. 2016, 15:10

Dalekohled zejména na planety

#1257

Příspěvek od Tonygaga »

Zdravím přátelé!

Potřeboval bych od Vás pár rad ohledně vhodného výběru dalekohledu, vhodného na pozorování PLANET. Disponuji Dobsonem 8", se kterým jsem nadmíru spokojený, nicméně teď si chci pořídit něco rozměry podstatně menšího a přenosnějšího. S přáteli jezdíme hodně na výlety - chata za Prahou, Šumava, Lipno, Banská Bystrica apod. a chtěl bych brát dalekohled s sebou. Primární parametr je rozhodně PŘENOSNOST tudíž i velikost a váha dalekohledu, neboť všechno s sebou tahám vlakem/autobusem apod. Takže chápete, že svůj dobson 8" do vlaku nevezmu :D . Celkem mě nadchnul tento tym dalekohledu, ale jak říkám, zkušenost mám pouze s dobsonem, proto se obracím na Vás. Rozpočet na dalekohled včetně montáže je někde kolem 15 000 kaček. Díky!
http://www.atc-astro.eu/eshop/bresser-m ... 0-ota.html
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Výběr dalekohledu

#1258

Příspěvek od Yarkho »

Na prenosnosť som navýsosť spokojný s montážou SkyWatcher AzGTi
http://www.supra-dalekohledy.cz/montaz- ... 62898.html

K tomu mám 80/500 ED dublet (refrák).

Za podobnú zostavu ale treba priplatiť, a dnes bych už volil f/7-8 dublet (a nie f/6.3). O pozorovaní planét malými ED a Apo ďalekohľadmi napr. tu
viewtopic.php?f=43&t=24989&start=105

S maksutovmi nemám veľa skúseností. Niečo sa dá prečítať tu
https://www.scopereviews.com/90mmComparo.html
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Výběr dalekohledu

#1259

Příspěvek od g »

MAK 127/1900 má sice sekundár "jen" 35mm velký, ale odstínění parazitního světla vede k obstrukci 48mm = zástin 38%. Po započítání rozdílů ploch dostaneš 118mm nestíněný průměr, do toho počítej s reflexi zrcadel 91% a najednou máš dosah jako 98mm ED (nepočítám rozptyl na korekční ploše bez rosnice). Kontrast bude odpovídat zhruba ED80. Do toho započítej úzké pole (na planety nevadí) takže s plösslem 25mm dostneš zvětšení 76x v poli jen 39'. Temperace takového přístroje nebude rychlá, ostření pohybem primáru si prověř (obraz má tendenci poskakovat). ED80 je lehčí, planety ukazuje moc hezky, s tím 25mm plősslem budeš mít zvětšení 24x v poli 2° - nádherné na široké prohlídky oblohy, cena podobná. Zatím jsem neviděl dost dobrý mak pod 180mm (vlastnil jsem MAK 150/1900, ED80 jsem přímo srovnával s mým Klevcovem 150K, MakNew. Intes 150/1200 a půjčeným SC 8") v přijatelné ceně (Questar znám jen z obrázků, reference jsou jen dobré, cena neúměrná dosahu). ED80 je dobrý transportní dalekohled.
http://www.atc-astro.eu/eshop/sky-watch ... 0-ota.html
Cenový limit ovšem mírně přesáhneš.

(už se těším na teplejší noci s výjezdem na kole s ED72 na AZ-GTi WiFi, stativ Star Adventurer v batohu, plánuji jej vzít i na skok ke Snina/SK)
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Výběr dalekohledu

#1260

Příspěvek od vla »

g má naprostou pravdu, dublet či triplet kolem 80 mm je 100% kvalitnější než jakýkoli běžný MAK. Snad jedině tento: http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... 63512.html, jenže cena je nad limit a montáž nikde. Takže buď newton 130/650 což je relativně velké, nebo ED 80, případně i trochu méně, velikost je jen na tobě. Pro výlety do přírody, jak píšeš a zpestření astronomií bych měl za dostatečné zvětšení na planety 100-120x, což ty malé ED refráčky zvládnou s ještě dostateně světlým a kontrastním objektem. Jako bonus s delším okulárem celkem velká hvězdná pole.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět