Vyhřívání

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: RE: Re: Vyhřívání

#346

Příspěvek od mirkovacik »

LukasNestak píše:Je možné aby 0,5W robilo takú neplechu?
Tych 0.5W je pri nejakom napati (predpokladam, ze tam nie je ziadna elektronika, iba drat). Pri inom moze byt uplne iny. Odpor dratu je konstanta, vykon kurenia je so stvorcom napatia (ak som to dobre v hlave odvodil P=U^2/R).

Odmeraj tomu odpor (normalne merakom) a z toho si mozes vypocitat, pri akom napati to malo mat 0,5W a aky vykon tam mas pri 12V.

PS: tie ohrievania zavisia od urcenia. Na sekundar netreba to, co na rosnicu 30cm v priemere.

Odoslané z HUAWEI VNS-L21 pomocou Tapatalku
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Vyhřívání

#347

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Ahoj,

chtěl bych udělat vyhřívání sekundáru tímto vyhřívacím páskem

https://www.aliexpress.com/item/3302647 ... cVVud&mp=1

zapojeným do tohoto regulátoru

https://arduino-shop.cz/arduino/2161-re ... bIEALw_wcB

způsobem jako je ve sdíleném příspěvku. Do jakého zdroje to mám zapojit? Vizím sebou zdroj od Celestronu a jsou tam volné USB, ale nikde jsem se nedočetl, zda to takhle do USB zapojit vůbec půjde?

midars píše:Chci doplnit svůj sekundár o vyhřívání.
Návod:
Přívodní vedení může být vedeno přes jedno rameno sekundárního zrcadla, což snižuje rušivé difrakční jevy. Upevnění lze provést izolační páskou. Jejich ilustrační obr.
Obrázek.
Držák sekundáru je silný 1,25mm a bílý přívodní kablík 2,2mm.

A připojení přívodních vodičů přesahuje držák sekundáru (foto u mě jen pro připasování) detail na kliknutí:
Obrázek

Nebude to mít nějaký negativní vliv ? Nechci to upravovat bez rady zkušenějších.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Vyhřívání

#348

Příspěvek od Bill »

Ondra_z_hor píše: chtěl bych udělat vyhřívání sekundáru tímto vyhřívacím páskem
Myslím, že by jsi to měl koupit hotové, nebo to nechat udělat někoho jiného...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Vyhřívání

#349

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Sorry, špatný odkaz na vyhřívací pásek :D

https://www.aliexpress.com/item/3268806 ... b201603_52
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Vyhřívání

#350

Příspěvek od hades »

Ten pásek bych si raději (nechal vyrobit) vyrobil na míru. Není to nic složitého. A když dobře zvolíš materiál a délku, nebudeš ani potrebovat regulátor
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Vyhřívání

#351

Příspěvek od Bill »

Tak já nevím, co vlastně potřebuješ. Pokud opravdu vyhřívaní sekundáru, tak potřebuješ úplně jiný tvar.

Třeba něco takového:
https://www.aliexpress.com/item/714883869.html

Pokud by jsi to napájel z 5V, tak je příkon 1,7W. To je pořád ještě docela dost - i tak budeš potřebovat regulátor.

Další možnost je zkusit poptat u Martina vyhřívací destičku - určitě by se našlo více zájemců:
viewtopic.php?f=20&t=13306

Nebo něco hotového:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... ts_id/8758
M:736 750 113
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhřívání

#352

Příspěvek od nosuh »

Do prumeru 200mm te staci i jen pasek na obvodu dalekohledu..Pouzivam to tak 2 roky a nemel jsem jedinkrat zamlzeny nebo zamrznuty sekundar..
je pres to dana jeste rosnice z karimatky a funguje to bezvadne..ono totiz ty vyhrivaci ovaly vetsinou nejsou k dispozici k mensim, ale jen k velkym prumerum a nebo si to clovek musi nakonec stejne vyrobit sam..
https://www.ebay.com/itm/Telescope-Dew- ... SwDLtcxORh
_MG_6386.jpg
_MG_6386.jpg (546.58 KiB) Zobrazeno 2706 x
Naposledy upravil(a) nosuh dne 27. 08. 2019, 08:47, celkem upraveno 1 x.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Vyhřívání

#353

Příspěvek od LukasNestak »

Ja mám odporový drôt 0,5W a zdá sa mi že je to veľa. Malo by stačiť 0,2-0,3W "možno menej". Niekde som čítal že stačí zvýšiť teplotu sekundáru o 0,1st aby sa nerosil.
Regulátor je ďalší bazmek navyše čo sa môže pokaziť, z môjho pohľadu zbytočnosť.
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Vyhřívání

#354

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Díky za tipy.

Ten pásek kolem tubusu se mi zdá jako nejlepší řešení pro mé potřeby, vyrábět tedy nic nebudu.

Ještě se zeptám Nosuh, rosnici máš také vyhřívanou, nebo ji tam jen dáš aby lapala rosu?
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhřívání

#355

Příspěvek od nosuh »

nn, jen takovej modifikovanej tubus z karimatky s nasitejma suchacema, kterej je natesno navlecenej na konec tubusu, ten vyhrivaci pasek je vlastne mezi tubusem a tou karimatkou..
mel jsem tam kdysi i pevnejsi kupovanou rosnici od celestronu, ale byla zbytecne tezka a moc tam nedrzela. Navic uz tak ten predek celkem prevazuje zadek a tohle jako rosnice a kryt pred parazitnim svetlem staci
_MG_0075.jpg
_MG_0075.jpg (679.16 KiB) Zobrazeno 2681 x
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Vyhřívání

#356

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Super. Díky za info, udělám to stejně, karimatku už mám :)
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: Vyhřívání

#357

Příspěvek od Lisa »

Ondra_z_hor píše:Super. Díky za info, udělám to stejně, karimatku už mám :)
Jen k těm suchým zipům - můžeš tu rosnici zkusit spojit i takto: viewtopic.php?p=393292#p393292
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Vyhřívání

#358

Příspěvek od hades »

Jaký výkon vyhřívání by měl stačit na 80ED a na 9x50 hledáček?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhřívání

#359

Příspěvek od biker.fm »

Na tiskarne jsem si vytiskl rosnici a redukci pro uchyceni vytahu. Pro tisk byl pouzity material PLA.
Pointer-rosnice-3d-tisk.jpg
Pointer-rosnice-3d-tisk.jpg (16.51 KiB) Zobrazeno 2155 x
Hlavou se mi honi myslenka jak zautomatizovat vyhrivani. Pointer je z hledacku 8x50. V Beskydech se snazim setrit kazdy mA z trakcni baterie a nechci nechat pustene vyhrivani jen tak preventivne. Navic v noci se ta vlhkost nekdy docela dost meni kdy na zacatku je sucho a pak behem par desitek minut najednou vse mokre.

--------------------------------------------------------------
a) Umisteni odporoveho dratu
--------------------------------------------------------------
Kantalovy drat pro vyhrivani chci dat na vnitrni stranu rosnice. Eliminuji tepelne ztraty materialem PLA kdy vyhrivaci pasek by jsem umistil na vnejsi stranu rosnice.Nebo zda umistit vyhrivaci pasek na vnejsi stranu rosnice, ktera varianta je lepsi / horsi ? Vykon vyhrivani bude regulovany PWM. A mne ted zajima zda zahrivanim kantaloveho dratu se nevytvari nejake dalsi nezadouci vlivy co by mohlo ovlivnit obraz pointacni hvezdy. Tim ze by jsem to prehnal s teplem a vznikala by turbolence vzduchu, to je mi jasne.

--------------------------------------------------------------
b) Idea autonomni regulace vykonu vyhrivani
--------------------------------------------------------------
Budu merit okolni teplotu, vlhkost a i vim jaka je hodnota rosneho bodu. V rosnici umistim teplotni cidlo (tak aby nezasahovalo do opticke drahy) a merim aktualni teplotu. Pokud by teplota v rosnici byla rosny bod +10C = vyhrivani na 10%, rosny bod + 8C = vyhrivani na 20% ... rosny bod + 2C = vykon vyhrivani na 80% . Podle aktualni teploty uvnitr rosnice by se automaticky nastavoval vykon vyhrivani. Samozrejme ted ani nevim jak velky vykon na 100% by mel byt aby jsem odmlzil zcela zamlzeny objektiv treba za 5minut.

Jaky kdo ma nazor k bodu a) a b) ? Pripadne prosim o pripadne jine predstave algoritmu pro B).

Diky
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Vyhřívání

#360

Příspěvek od hades »

Tak prvně, budu už to psát jako MilAn: opravdu to potřebuješ vyhřívat? Má zkušenost je taková, že mám rosnici na pointační dalekohled udělanou z podložky pod myš. Je delší než dvojnásobek průměru dalekohledu. Na vnitřní straně mám všitý isotanový odporový drát. Zpočátku, než se mi tam nějak podařilo přerušit přívod napájení, jsem tento dalekohled vyhříval. Už to ale dobrého půlroku nedělám (není čas to opravit) a světe div se, dalekohled se nikdy nezarosil.
Než začneš vymýšlet a realizovat zbytečně složité řešení, zkus to udělat bez vyhřívání, jenom s rosnicí. Podle obrázku ji máš dostatečně dlouhou
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Odpovědět