Ostření při astrofoto

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Ostření při astrofoto

#361

Příspěvek od Chef »

Ahoj Martine , už mi to jde dobře zaostrit na planety. Musel jsem použit zrcatko a tubusek. Zřejmě to má teď ohnisko prodloužené ven , jak jsem musel posunout ten sekundár aby mi šlo zaostrit okulary .
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostření při astrofoto

#362

Příspěvek od Cztwerec »

Posunem sekundaru měníš celkově ohnisko které si můžeš vytáhnout z tubusu ven nebo naopak. Výrobce má nějakou doporučenou deklaraci. Takže hrát se s tim dá, já osobně jsem kvůli eliminaci seeingu zkoušel vytáhnout ohnisko tak,abych zaostřil na lampu kterou mam asi 100 m, ale on ten dalekohled má určitý funkční rozsah. A jak jsem ti říkal, nejbližší zaostření jsem při tomhle rozsahu měl na cca. 1 kilometr.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Libcz
Příspěvky: 544
Registrován: 07. 07. 2006, 13:43

Re: Ostření při astrofoto

#363

Příspěvek od Libcz »

Zeptám se třebas tady - mám od TS APO 107/700 a k němu Riccardi rovnač 0.75 a ZWO ASI 1600mmc Pro.
Dalekohled má 2x60mm segmenty, kterými lze štelovat délku tubusu a rovnou udává, že na Riccardi rovnač má být nejkratší délka, tj oba segmenty pryč. Provedl jsem a pak jsem precizně nastavil backfocus podle ZWO na 55mm. A nezaostřil - výtah na doraz a nic. Tak jsem našrouboval jeden segment a zaostření dobrý. Jenže teď jsem koukal na víkendový first-light a při 1:1 jsou rohové hvězdy dost tristně protáhlé, snad stejně jako na levném ED80 bez rovnače. Začal jsem zkoumat a narazil na info, že to může dělat špatný backfocus. U infa rovnače jsem si přečetl, že backfocus rovnač-senzor je 80mm. Takže předpokládám, že to je ta správná hodnota a nikoliv těch 55, co udává ZWO?
A další otázka směřuje na ten popis rovnače, píše se tam "the reducer can be attached to the focuser of the apochromat. However, a back focus of at least 210 mm is necessary in this case." a pak se mluví o tom backfocusu rovnač - senzor 80mm. Mám to chápat tak, že od přední optiky po rovnač má být 210mm (proto výrobce TS doporučuje z tubusu odšroubovat oba segmenty) a od rovnače po senzor pak 80mm?
Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Ostření při astrofoto

#364

Příspěvek od nou »

Vzdialenost k snimacu urcuje kombinacia korektor a dalekohlad. ZWO udava 55mm lebo je to velmi casta vzidialenost pre koma korektory ale treba sa riadit vyrobcom korektoru teda v tomto pripade 80mm.

Backfocus by mala byt vzdialenost od konca tubusu kam sa davaju okulare a roviny zaostrenia. Ak nie je dostatocna vzdialenost tak sa potom neda zaostrit. Ak sa ale tento korektor zasunie do okularoveho vytahu tak je treba len 110mm.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
misa13
Příspěvky: 343
Registrován: 08. 09. 2016, 21:56
Bydliště: Prestice

Re: Ostření při astrofoto

#365

Příspěvek od misa13 »

Musíš zachovat přesnou delku danou výrobcem.dej korektor na tu nejkratší vzdálenost k tubusu,jak to píše výrobce.od korektoru musíš dodržet těch 80 mm k čipu kamery.musis zkouset. ;)
Dobson 254/1200; TV Nagler 3,5-4,8-7-9-12-22;TS APO 80/480,Riccardi 0,75x,Fornax 50
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostření při astrofoto

#366

Příspěvek od Cztwerec »

Libcz píše:Zeptám se třebas tady - mám od TS APO 107/700 a k němu Riccardi rovnač 0.75 a ZWO ASI 1600mmc Pro.
Dalekohled má 2x60mm segmenty, kterými lze štelovat délku tubusu a rovnou udává, že na Riccardi rovnač má být nejkratší délka, tj oba segmenty pryč. Provedl jsem a pak jsem precizně nastavil backfocus podle ZWO na 55mm. A nezaostřil - výtah na doraz a nic. Tak jsem našrouboval jeden segment a zaostření dobrý. Jenže teď jsem koukal na víkendový first-light a při 1:1 jsou rohové hvězdy dost tristně protáhlé, snad stejně jako na levném ED80 bez rovnače. Začal jsem zkoumat a narazil na info, že to může dělat špatný backfocus. U infa rovnače jsem si přečetl, že backfocus rovnač-senzor je 80mm. Takže předpokládám, že to je ta správná hodnota a nikoliv těch 55, co udává ZWO?
A další otázka směřuje na ten popis rovnače, píše se tam "the reducer can be attached to the focuser of the apochromat. However, a back focus of at least 210 mm is necessary in this case." a pak se mluví o tom backfocusu rovnač - senzor 80mm. Mám to chápat tak, že od přední optiky po rovnač má být 210mm (proto výrobce TS doporučuje z tubusu odšroubovat oba segmenty) a od rovnače po senzor pak 80mm?
Ahoj,

jelikož jsem se stal konečně šťastným majitelem Riccardi rovnače, chtěl bych se tě zeptat jakou stranou ho tam šroubuješ? Pokud totiž používám závit M63 jde to dát z obou stran. Nemohl bys postnout fotografii šroubování a spojení? Protože jsem se díval na netu a každej to dává jinou stranou.

Děkuji za případnou pomoc

Martin
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Libcz
Příspěvky: 544
Registrován: 07. 07. 2006, 13:43

Re: Ostření při astrofoto

#367

Příspěvek od Libcz »

Cztwerec píše: Ahoj,

jelikož jsem se stal konečně šťastným majitelem Riccardi rovnače, chtěl bych se tě zeptat jakou stranou ho tam šroubuješ? Pokud totiž používám závit M63 jde to dát z obou stran. Nemohl bys postnout fotografii šroubování a spojení? Protože jsem se díval na netu a každej to dává jinou stranou.

Děkuji za případnou pomoc

Martin
Já mám sice závit M82 a tam je z jedné strany F a z druhé M. Ze strany focuseru je redukce M78 -> M82 končící M, pak rovnač a následuje redukce M82->M48 začínající F, tj to tam lze našroubovat jen jediným způsobem - takto.
Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II
Uživatelský avatar
Libcz
Příspěvky: 544
Registrován: 07. 07. 2006, 13:43

Re: Ostření při astrofoto

#368

Příspěvek od Libcz »

Jinak ještě jsem kouk do popisu rovnače a tam jasně píšou:
Camera side sonnection: M82x1 thread (female)
Telecope side connection: M82x1 thread (male)
Čímž jsem teď samozřejmě popřel sama sebe :-) Je to M/F u těch redukcí naopak, než jsem psal :oops:
Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostření při astrofoto

#369

Příspěvek od Cztwerec »

Jo už jsem se díval na přímé specifikace, dle výrobce. Dík i tak za info.

Teď už je najít někoho kdo mi udělá redukci z M68 na M63, protože ty sračkové 2 mm plechy /kterým nadávají redukce) za 1500 které už nikdy neodšroubuji z výtahu mě od TS opravdu nedojímají... díky moc!
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Vladimir Nadvornik
Příspěvky: 82
Registrován: 11. 10. 2015, 21:47
Věk: 47

Re: Ostření při astrofoto

#370

Příspěvek od Vladimir Nadvornik »

Zkusil jsem měřit, jak se mění zaostření s teplotou v průběhu noci.

Mám tento dalekohled. Kolem ventilátoru jsem dal plastový kryt, jak je popsáno tady. Navíc jsem tam přidal IR teploměr mlx90614, kerý měří teplotu zadní strany zrcadla a teplotu vzduchu za ventilátorem.

Během noci jsem ostřil přes masku a zaznamenal tento výsledek:
Figure_2.png
Figure_2.png (96.31 KiB) Zobrazeno 4640 x
zelená = teplota vzduchu
modrá = teplota zrcadla
červená = poloha fokuséru

levá stupnice - teplota ve stupních
pravá stupnice = relativní poloha fokuséru v mikrometrech

20:00 otevření střechy
20:00-22:00 ostřeno na Vegu
22:00-1:00 Deneb
1:00-5:00 Beta cas

2:00-5:00 přecházela vysoká oblačnost

Překvapilo mě, že změny zaostření jsou mnohem větší, než co se dá vysvětlit teplotní roztažností ocelového tubusu.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Ostření při astrofoto

#371

Příspěvek od Bill »

Vladimir Nadvornik píše:Překvapilo mě, že změny zaostření jsou mnohem větší, než co se dá vysvětlit teplotní roztažností ocelového tubusu.
Větší změnu dělá asi nerovnoměrné chlazení zrcadla z jedné strany a změna jeho ohniskové vzdálenosti.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Vladimir Nadvornik
Příspěvky: 82
Registrován: 11. 10. 2015, 21:47
Věk: 47

Re: Ostření při astrofoto

#372

Příspěvek od Vladimir Nadvornik »

Směr změny zaostření odpovídá tomu, co bych čekal od tubusu - klesne teplota, zkrátí se tubus, na fokuséru musím do plusu.

Teď to nemůžu najít, ale někdo tady někde psal, že změna ohniska zrcadla jde proti tubusu, nicméně vypadá to, že krátkodobě jde stejným směrem.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Ostření při astrofoto

#373

Příspěvek od MilAN »

A jak si vysvětluješ to, že od cca 01:30, kdy se už nemění ani teplota vzduchu, ani teplota zrcadla, jsou takové skoky v poloze zaostření ? To při ustálené teplotě jde jednoznačně na vrub automatiky a ostření. Kdyby dojížděla setrvačností fokusace zrcadla, šlo by to jedním směrem, ne skoky v rozsahu až 0,25 mm. To je totiž daleko větší problém, než rovoměrná změna polohy ohniska, s kterou mohu dopředu počítat a kde si mohu tu změnu při ostření truchu "předjet", takže se mi během focení postupně obraz více doostří a posléze zase rozostří. A výsledek bude o mnoho lepší než to, co tady předvedla automatika při ustálené teplotě.
To je pro mě celkem důvod, proč do něčeho takového nejít a mít to při tom více pod kontrolou.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Vladimir Nadvornik
Příspěvky: 82
Registrován: 11. 10. 2015, 21:47
Věk: 47

Re: Ostření při astrofoto

#374

Příspěvek od Vladimir Nadvornik »

Jsem si jistý, že to dělá zrcadlo. Poloha zaostření je úměrná rozdílu teplot mezi zrcadlem a vzduchem okolo. Rychlý nárust teploty vzduchu o 0.5 stupně posune ohnisko o 0.2 mm.
S vypnutým ventilátorem by to asi vypadalo jinak. Kolem zrcadla by zůstala klidnější vrstva vzduchu, která by zabránila rychlým změnám teploty.

Od té doby jsem naprogramoval model, který počítá polohu fokuséru jako lineární kombinaci různě zpožděných teplot a nastavil koeficienty podle grafu výše. Funguje to lépe, než když na zaostření nesahám.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Ostření při astrofoto

#375

Příspěvek od MilAN »

Nechce se mi věřit, že v tak krátké době udělá zrcadlo skoky do plusu i minusu. Tepelná vodivost skla je malá, změna telploty v masivu skla bude trvat dlouho a teprve potom může dojík k defokusaci. Mě by zajímalo skutečné měření změny ohniskové roviny, podle vlivu okolní teploty, bnez nějakých zásahů ventilátorů a pod. To tam vnáší další prvek, který má vliv na tubus i zrcadlo. Takových měření na netu bylo více, ale vždy se do toho zamontují ventilátory, chlazení a podobně- prostě další vlivy a každy z toho dělá nějaké závěry. Nikde jsem ale nenašel to nejjednodušší, co to dělá samo = venkovní teploměr a měření fokusu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět