Zrcadlo a ZRCADLO - vliv na astrofoto

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Zrcadlo a ZRCADLO - vliv na astrofoto

#76

Příspěvek od Cztwerec »

Každopádně je zajímavé kolik emocí tohle vše vyvolává. Viz jiná vlákna o technice. Pak ve finále člověk zjistí, že si s naší psychikou hrají i samotní výrobci, který slibují i nemožné a že dohlídnou dál a výš a a a vůbec... Snad dnes bude jasná noc :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2187
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Zrcadlo a ZRCADLO - vliv na astrofoto

#77

Příspěvek od astar »

Něco podobného jsem tady taky již psal. Výrobci nedávají nepravdivé informace , ale jen to co se jim hodí, třeba mono strehl , a ne polystrehl . Mono bude vždy lepší a to ještě vyberou tu nej vlnovou délku.

V tu jasnou noc pevně věřím
Naposledy upravil(a) astar dne 01. 08. 2019, 11:30, celkem upraveno 1 x.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Zrcadlo a ZRCADLO - vliv na astrofoto

#78

Příspěvek od Cztwerec »

Ano to přesně dělá Orion... proto jsem o tom začal uvažovat jinak.

Přeji jasné nebe a supr seeing.

Martin
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Re: Zrcadlo a ZRCADLO - vliv na astrofoto

#79

Příspěvek od LKamarad »

Jo - přesně tak (astar), jen bych upřesnil, že při dobrém zraku a dostatečné "svítivosti" pozorovaného objektu začíná "prázdné zvětšení" již přes 1D .... ;)

Kvok.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Zrcadlo a ZRCADLO - vliv na astrofoto

#80

Příspěvek od Psion »

No na novém evropském dalekohledu ELT bude stačit 0.01D :)
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2187
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Zrcadlo a ZRCADLO - vliv na astrofoto

#81

Příspěvek od astar »

Pepo, nemyslel si to vážně . Na ELT se nebudou používat okuláry . Ta hodnota velikosti D je položena pro vizuál.

Láďo , ano máš pravdu , je to ještě trochu míň . Uvádí se taky i 0,5D , kdy vzdálenost složek má výstupní úhel právě 1' a to je hranice co dokáže oko rozlišit .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Zrcadlo a ZRCADLO - vliv na astrofoto

#82

Příspěvek od MilAN »

Pánové, ale s těmihle hodnotami tady, mezi příznivci hodnot 3D a více, nemůžete vůbec uspět, zrovna jako já .:), který nejde pod průměr výstuní pupily 0,7mm - to ještě jen proto , abych konstatoval, že mám zmenšit zvětšení
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Zrcadlo a ZRCADLO - vliv na astrofoto

#83

Příspěvek od Psion »

astar píše:Pepo, nemyslel si to vážně . Na ELT se nebudou používat okuláry . Ta hodnota velikosti D je položena pro vizuál.
To je přece jasné, že to byl vtip. Já nechci pozorovat ani s 3D natož více, jen jsem poukázal na nesmyslné tahanice a vášně kolem zvětšení.
MiX

Re: Zrcadlo a ZRCADLO - vliv na astrofoto

#84

Příspěvek od MiX »

Pánové, používejte zvětšení, jaká chcete. Nikdo vám to nebere.
Ale nechte jiné, aby používali zvětšení, jaká oni uznají za vhodné. A pokud se vám to nelíbí, tak je nezesměšňujte, neosočujte a nepoužívejte "argumenty" bůhví odkud.
A ty vášně se netýkaly zvětšení.
Tečka.
Josef  II

Re: Zrcadlo a ZRCADLO - vliv na astrofoto

#85

Příspěvek od Josef  II »

Psal mi přítel,že je to tady nějaký vzrušený ,tak musím reagovat. :) myslel jsem,že to bude vzrušenější :D
Všechny tyhle diskuze,grafy a tabulky může zklidnit :) jedině setkání místních kapacit a udělat test naživo.
Proto navrhuji a budu rád,kdyby by byl někdo tak ochotný zorganizovat tohle setkání.věřím,že všem zde zúčastněným jde skutečně o pravdu ,nezatíženou emocemi ,předsudky apod. Za nejobjektivnější test považuji porovnání všech dostupných optických konstrukcí,MAK,SCT,Newton ,refraktory všech typů a světelností a samozřejmě i MT,aby tento test měl průkaznou hodnotu,je nejlepší metodou ,kterou mám mnohokráte vyzkoušenou je test dané soustavy při stejné světelnosti 1:50-1:80,při této světelnosti se odhalí přednosti a nedostatky jakékoliv optické sestavy,hlavně rozlišení a bar.vada.ale i jiné vady.Tento test by se prováděl kamerkou a na monitoru,který budou živě sledovat účastníci ,budou možnost mít připomínek apod,test se dá nahrávat na dvd disketu a poté v klídku můžeme udělat i zápis,který účastníci,jak věřím rádi podepíší a pak snad bude konec vášním a výbuchům emocím. :D
Pozorovaný a snímaný objekt je vhodný tak do vzdálenosti 200 m,aby byl vyloučen vliv seeingu.
Budu rád ,když si případní účastníci vezmou sebou své nejlepší hračky o kterých si myslí ,že jsou kvalitní ,tento test,který trvá velice krátce mám mnohokráte osvědčený,ale nebráním se i jiným návrhům . :)
Kamerku,monitor a DVD rekordér bych přivezl já.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2856
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Zrcadlo a ZRCADLO - vliv na astrofoto

#86

Příspěvek od Homer »

Ve vší úctě - prvním vzrušeným jste byl Vy :-). Jinak kdo se chce účastnit navrženého testování a vědeckých disputací s tím spojených, nechť tak učiní. Za sebe jen poznamenám, že nerozumím navrženým podmínkám. Neznám běžně amatéry používaný dalekohled, který by byl užíván se světelností 1:50 - 1:80 na vzdálenost 200 metrů. K tomu nejsou určeny a testování na tyto vstupní podmínky nemá podle mne smysl, byť argumentaci chápu.
To je asi jako kdyby se parta motorkářů hádala o parametrech jejich přibližovadel, nastavila se testovací podmínka, které z aut utáhne tříradliční pluh a jedním z účastníků by byl i traktor.
Snad tu debatu také nevzruším...:-)
Josef  II

Re: Zrcadlo a ZRCADLO - vliv na astrofoto

#87

Příspěvek od Josef  II »

Danou světelnost pro jakoukoliv konstrukci lze dobře nasimulovat mikroskopickými objektivy,které z mých zkušeností ukazují ostřeji než Barlow,pouze u refraktorů ten konec bude trochu delší ,ale platí to i pro klasický Newton.Mikr.objektivů o různých zvětšení mám dost a bral bych je taky sebou.Ona ta zvětšení mikr.objektivů se dají měnit změnou tkzv optické mohutnosti t.j vzdálenost okulár -mikr.objektiv.
Josef  II

Re: Zrcadlo a ZRCADLO - vliv na astrofoto

#88

Příspěvek od Josef  II »

No,rád bych viděl z jakých údajů čerpáte ,když píšete o vzdálenosti,podle mně je to nesmysl co jste napsal a na astrosrazech běžně tuhle testovací vzdálenost používáme ,ten traktor jste si mohl odpustit při Vašem formátu,který jste zde doposud předváděl a věřím,že se taky rád zúčastníte případného setkání. :)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Zrcadlo a ZRCADLO - vliv na astrofoto

#89

Příspěvek od Psion »

Ideální setkání bude v září na MHV.
Josef  II

Re: Zrcadlo a ZRCADLO - vliv na astrofoto

#90

Příspěvek od Josef  II »

No, sice jsem tam letos cestu neplánoval,ale na jeden den tam klidně přijedu,ale rád bych tam viděl l i místní oponenty. :)protože jsem přesvědčený,že i přes důkazy ,které jsem zde ,již uvedl se nedali zviklat ,takže pokud tam nepřijedou,tak tam budou ,jen ti kteří,již prozřeli. :D
Naposledy upravil(a) Josef  II dne 02. 08. 2019, 18:31, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět