EQdirect

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: EQdirect

#76

Příspěvek od nosuh »

No to prave musim zjistit :D
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: EQdirect

#77

Příspěvek od juh »

no cekal jsem prave, ze kdyz uz je CDC pripojene ke snimaci apce a ta ovlada montaz, tak ze ji ta apka (APT) v podstate "ovlada" pres jedno ASCOM pripojeni, ktere je nadrazene v podstate vsem dalsim podaplikacim..davalo me to smysl prave kvuli plate solvingu..
Monáž je ovládaná cez ovládač (driver). Ak je k PC pripojená jedna monáž, tak v jednom čase môže bežať len jedna inštancia drivera. Ak je na PC viac programov, ktoré chcú ovládať montáž, tak sa to rieši tak, že ten ovládač si pripojí hub a všetky aplikácie sa potom pripájajú k montáži prostrednícvom hubu. On (hub) potom rieši aj prípadné kolízie medzi aplikáciami. Prvá aplikácia, ktorá sa pripojí k hubu, zároveň aktivuje aj driver monáže, vtedy sa naviaže spojenie s montážou. Ostatné aplikácie sa potom už len pripájajú k hubu a využívajú toto existujúce (otvorené) pripojenie s montážou. ASCOM má na tento účel integrovaný hub, ktorý sa volá POTH.
Každá z apikácií si sama riadi, či sa chce pripájať k montáži, alebo nie. Preto aj v CdC treba povedať, či sa má pripojiť k monáži, alebo nie. CdC môže riešiť aj iné veci, nie len ovládanie montáže. To že existuje na PC nejaké otvorené pripojenie k montáži ešte neznamená, že ak otvorím CdC, tak ním aj chcem ovládať montáž.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: EQdirect

#78

Příspěvek od nosuh »

aha, tak v tom pripade, to je presne to, co se mi spousti v tom CDC (ten POTH)..jakmile to pripojim i v tom POTHu, tak uz pak ovladam jak z APT, tak i prejezdy v CDC..ono to v podstate funguje, jak ma, akorat me zarazi to dvoji pripojovani..proto muj dotaz..
Diky Juh ;)
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
JP
Příspěvky: 169
Registrován: 02. 01. 2004, 20:20
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: EQdirect

#79

Příspěvek od JP »

Nezkoušel někdo EQDirect (přes Ascom) s EQ6az v azimutálním režimu? Nikde nemohu najít patřičné nastavení, jen simulátor tuhle volbu má.
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: EQdirect

#80

Příspěvek od KpS »

Na diskuzním foru pro EQMOD je podobná otázka zodpovězena vícekrát. Projekt EQASCOM je určen pouze pro equatoreální montáže.
Karel
JP
Příspěvky: 169
Registrován: 02. 01. 2004, 20:20
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: EQdirect

#81

Příspěvek od JP »

Díky za informaci.
A něco jiného na řízení EQ6az v azimutálním režimu z PC neexistuje?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQdirect

#82

Příspěvek od MilAN »

A máš nějaký důvod to provozovat v Alt/Az módu ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
JP
Příspěvky: 169
Registrován: 02. 01. 2004, 20:20
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: EQdirect

#83

Příspěvek od JP »

Dělám zákryty planetkama a tam EQ nepotřebuji. Když tě nevadí stáčení pole tak je AZ režim v mnoha věcech výrazně pohodlnější.
Kdo nevyzkoušel, ten neuvěří.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQdirect

#84

Příspěvek od MilAN »

No to mě právě zajímá, v čem to je jednodušší.
Hledání, nastavování, sledování , vyhledávání dle souřadnic( bez on-line přepočtu neproveditelné ) - vše jde daleko jednodušeji v RA/DEC módu. Nerovnoměrný pohyb v obou osách oproti rovnoměrnému pohybu v jedné ose .... Fotografování a stáčení pole je historicky nepodstatné, kvůli tomu paralaktika vymyšlená nebyla
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
JP
Příspěvky: 169
Registrován: 02. 01. 2004, 20:20
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: EQdirect

#85

Příspěvek od JP »

Každý má svoje důvody a každý upřednostňuje něco jiného, tak můj soupis ber s rezervou ;)

Výhody AZ proti EQ (testováno na stejné montáži EQ6az):
- ustavení na 2 hvězdy je rychlejší a pohodlnější než klečení u polárního hledáčku.
- ustavení je spolehlivější. Na EQ se mi občas stávalo, že po ustavení najíždělo Go-To úplně špatně. Na AZ nikdy problém nebyl.
- montáž se neprokládá (vyšší přesnost Go-To, nejsou takové problémy s kabely)
- přímo na montáži mám stoleček s notebookem - zůstává stále vodorovný, kabely z něho se otáčejí spolu s montáží (nezamotají se), pohodlně se ostří, když mám stále obrazovku 50cm od ostření.
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: EQdirect

#86

Příspěvek od Pidrman »

Mám prosbu. Dá se v eq Direct nějakým "tlačítkem" ( funkci) udělat přeložení montáže v konkrétní poloze kde se zrovna nachází montáž ?

Díky Honza.
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: EQdirect

#87

Příspěvek od hades »

William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: EQdirect

#88

Příspěvek od Pidrman »

Jééé, diky moc. Vyzkouším to
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQdirect

#89

Příspěvek od MilAN »

A ty máš nějakou potřebu proložit montáž dříve než při průchodu meridiánem ? Jaký k tomu máš důvod ? Já naopak mám možnost automatického proložení zablokovanou, protože běžně fotím přes meridián.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: EQdirect

#90

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:A ty máš nějakou potřebu proložit montáž dříve než při průchodu meridiánem ? Jaký k tomu máš důvod ? Já naopak mám možnost automatického proložení zablokovanou, protože běžně fotím přes meridián.
No to je přece jasné - začínám fotit třeba půl hodiny před meridiánem a štve mne, že to nejde.
M:736 750 113
Odpovědět