Fotky našich miláčků...:-))

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
stana85
Příspěvky: 1042
Registrován: 12. 01. 2008, 19:19

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2281

Příspěvek od stana85 »

Nějaká dvacítka?
SW 305/1500, 200/1000 Celestron 102/1000, Bresser 60/800, TS 25x100UHC triedr 20x60
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2282

Příspěvek od Chef »

Pěkný refrák. Nahoď první foto (např Jupíka či Saturn...) ;)
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2283

Příspěvek od Chef »

Sorry, už jsem si všiml, že jsi ty první fotky již zveřejnil v sekci snímky...
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Libcz
Příspěvky: 544
Registrován: 07. 07. 2006, 13:43

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2284

Příspěvek od Libcz »

Tak jsem konečně seskládal finální sestavu. Až se podzim/zima zeptá, co jsem dělal v létě tak budu připraven :-) je to triplet TS107 f6.5 s riccardi reduktorem na f4.9, krásně tuhý a přesný 3" výtah s možností otáčení pro ladění kompozice, dvourychlostní ostření ... no oproti původní ED80 úplně jiný vesmír! K tomu je ZWO ASI 1600mm pro a ZWO filtrové kolo na 36mm filtry (uvnitř LRGB od baaderu a z úzkopásma zatím jen Ha 5nm od Astrodonu). Dodělány jen nožičky z hliníkových U profilů, aby to umělo stát :-) a vyhřívání rosnice. Pointační hledáček s QHY5L-II a "oční" ohledáček jsem použil z původní sestavy. Takže defacto je všechno jinak a bude se ladit od nuly. Ale to k astrofoto prostě patří. První fotony jsem přes to prohnal jen ve dne, když jsem ladil aby hledáčky mířily stejně tam kam TS. A hned jsem musel namontovat i 1 díl tubusu (má 2 prstence pro ladění) - výrobce sice psal, že pro riccardiho musí oba pryč, ale jen jeden pryč je správně. Jinak to jelo dobře. Až na QHY, která je na denní svetlo moc citlivá a i na nejkratší čas a gain je to tak tak na hranici přepálení.
Přílohy
PSX_20190713_195455.jpg
PSX_20190713_195455.jpg (1.23 MiB) Zobrazeno 3745 x
Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2285

Příspěvek od Konihlav »

moje cestovni sestava:
Obrázek
:-)
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2286

Příspěvek od Cztwerec »

stana85 píše:A ten nový primární dalekohled bude jaký?
Tak ze sebe dobrovolně a veřejně udělám vola - tohle je ten můj primární krám. TS Newton 300/1500 v karbónu.
IMG_20190727_114550.jpg
IMG_20190727_114550.jpg (395.17 KiB) Zobrazeno 3308 x
Musel jsem to fotit za oknem, terasa je mi bohužel malá. Obloukem přes Cassegrainy a Maksutovy, jsem pořídil na planety a DSO tento Newton, srdcem je Quarz (křemíkové) zrcadlo které je vybírané a má upgrade s Antares l/30 sekundárem. Dalekohled kouká fakt moc pěkně, budu si ho zase trošku předělávat, právě čekám ještě na elektronické ostření a clonu primáru, do budoucna možná karbonový pavouk... Člověk se s velkou slávou zbaví slušného newtona od Orionu, Skywatcheru a GSO a vrací se ke kořenům, kupuje opět GSO. Už mi asi hrabe.

Je ale fakt, že tenhle je nejlehčí co jsem měl a ze zkušenosti už můžu doporučit pro 300 newton asi už jen EQ8. Jinak je to obrovský kompromis.

Děkuji jednomu nejmenovanému kolegovi za pomoc s výběrem. Od SCT jsem ustoupil, protože jsem chtěl Meade 14" a když jsem viděl ty obstrukce a nemožnost atestu ruku v ruce s cenou, nemělo to pro mě cenu kupovat. Proto tahle osvědčená volba ze srdce a (asi se to úplně nedá říct) z rozumu.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2287

Příspěvek od MilAN »

Tak po všech těch dobrých strojích, co jsi prodal, bych čekal refraktor 200mm. A on to je zase ten hrozný světelný Newton s tím chlupatým a nekontrastním obrazem, jak říkají refraktoristi :)
Jen na ty planety nějak nechápu proč karbon a proč quartz
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2288

Příspěvek od Cztwerec »

Tak ono tohle je takové 250 mm Superapo, mě zatím 150 vzduchový triplet na koukání stačí :D

On je bohužel i ten Quartz od GSO pořád lepší než zrcadlo od Orionu, je hlavně hladký a SR udávaná polystrehlem a ne jen v oblasti kde je nejlepší, pěkně podvádějí. Četl jsem nějaké příběhy o tom jak křemíková zrcadla dělají halo kolem planet, nevšimnul jsem si toho, to samé u karbonu, že v podstatě absorbuje teplo a dlouho ho drží, přitom v praxi to je nepostřehnutelné - nulové. Zatím jsem s krámem spokojen a je výhoda, že je lehčí i než odlehčený hliníkový tubus.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2289

Příspěvek od g »

Blahopřeji, nad něčím podobným, ale na dobsonově bedýnce přemýšlím také. S tím negativem na planety je to nejspíš mýlka, říká se a snad platí pro tzv. vícenásobné, vysokoodrazné vrstvy - a nejde jen o primární zrcadla (Hilux), ale také o 90° zrcátka pro APO. Vyčítá se jim větší tloušťka vrstvy a i větší hrubost/drsnost, účinnost je nejvyšší pro delší vlnové délky. GSO používá enhanced aluminium, ale nežene odraz do krajnosti (nad 95%), drží se na hezkých 94% (osobně plánuji v budoucnu stříbro). Podobně se u planetárních okulárů nedoporučovaly speciální vícenásobné antireflexní vrstvy, ale jen ty jednodušší (Baader Genuine ortho se špičkovými vrstvami byl kontrastnější než Kassai s vulkanickým provedením a jednoduchými vrstvami, ale Baader ortho vytvářel kolem kotoučku planety za stejných podmínek nepatrně větší rozptyl).
Více o pokovení zde.
GSO quartz substrát má tepelnou roztažnost cca 6-7x menší než pyrex používaný SW či GSO a cca 8x jak Suprax. Hustota materiálu je přibližně stejná, křemík je výrazně tvrdší a quartz má značně menší pórovitost. Pyrex dovoluje hladkost 2-3x lepší než BK7 a quartz pak 2-4x jemnější plochu než u pyrexu.
Proč Quartz?
A zde je názor Dr. Rohr, který většinu quartz primárů GSO testoval.
Otázka je, zda se to v naším podmínkách někdy využije, jak nejspíš "Milan" naznačuje.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2290

Příspěvek od Cztwerec »

Pozor, tak to ano. Zambutto jsem z principu nechtěl a je to jen pro moje klidné srdce, však jsem původně zamýšlel BK7 a standartní sekundár, protože ono to jednoduše stačí Ale zoubek času mě nahlodal a realita je nakonec jiná. U mě jsou podmínky čas od času takové, že dovolí využít možná 25 cm zrcadlo, ale argument je pro mě takový, že při tomhle focení je důležitá expozice, tím pádem potřebuji větší průměr, přičemž se ale pak také projeví větší vliv seeingu. A když už větší sběrač, tak určitě s co nejlepší kvalitou, ale aby s tím člověk nezahučel cenou menšího auta. Tohle je zase jen kompromis :) třeba jednou bude v bazaru :D
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2291

Příspěvek od Beda »

Uf, já ten můj blábol snad nedopíšu, g a Cztwerec jsou vždy rychlejší :) . Ale už to nechám tak a připojuji se s blahopřáním ke Gabrielovi, nový stroj je vždy trocha radosti, ale nedá mi to a budu citovat :
Milan napsal : ..."Tak po všech těch dobrých strojích, co jsi prodal, bych čekal refraktor 200mm. A on to je zase ten hrozný světelný Newton s tím chlupatým a nekontrastním obrazem, jak říkají refraktoristi :) Jen na ty planety nějak nechápu proč karbon a proč quartz "...
Předpokládám, že Ty jako praktik ne nadarmo píšeš : Dobrý seeing, to je oč tu běží ... :( Věřte mi, že veškeré nuance optické plochy, které tu pečlivě popisuje Gabriel, tahle mrška ( u mne spíš bestie), je schopná spolehlivě rozpatlat. A to jsem týdny seděl a vyhodnocoval měření na seeing monitoru na Izaňa/Teneriffe. Nakonec je to vždy o pečlivosti optika , který plochu leští a teprve potom o materiálu. Bohužel.viz příloha.
Faktem zůstává, že na planety a Měsíc byl ten Tvůj 10" Cassegrain úplně optimální a že jsme Ti prodej 12" f5 Newtona UK všichni rozmlouvali. Cassegrain měl lehké, kónické primár. zrcadlo s perfektně doleštěnou plochou a k tomu stejně hladký sekundár. Plochy vyráběné doslova s láskou ( něco jako p. Zambuto :) ) a kdo teleskop s jeho optikou měl a má podmínky, nedá ho z ruky. Použitý se prakticky nedá pořídit ! "Nevýhody" : požaduje perfektní, 100%-ní kolimaci, podobně jako Mewlony, což se dá u tohoto dobře uloženého primáru jednou pro vždy vyřešit pečlivou odvalovací metodou, (viz W. Rohr) a potom jen dolaďovat sekundárem, dobrý místní seeing ( u mne bohužel neřešitelné) a zorné pole postačující ještě tak na studium planetárek a dvojhvězd. Takový miniaturní Perkův dvoumetr, kde, jestli se dobře pamatuji, na ně používají 64 m (f/32).
Škoda, žes nešel do f4, to by bylo skvělé i na foto, nebo EAA. Takhle mi přijde Newton 12" f5 na paralaktice zase spíš za trest, než-li pro potěšení. Tak držím alespoň palce, aby nepřišlo vertigo ! :)
Přílohy
nerovnosti zrcadlové plochy interferometricky  zaměřené.JPG
nerovnosti zrcadlové plochy interferometricky zaměřené.JPG (95.5 KiB) Zobrazeno 3235 x
Velmi dobrá politura.JPG
Velmi dobrá politura.JPG (42.06 KiB) Zobrazeno 3235 x
dobrá politura.JPG
dobrá politura.JPG (45.39 KiB) Zobrazeno 3235 x
hrubá politura.JPG
hrubá politura.JPG (53.77 KiB) Zobrazeno 3235 x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2292

Příspěvek od MilAN »

Tos rozebral sice ze široka, ale jaký máš tedy důvod pro quartz a karbon pro focení planet ? Teplotní roztažnost a deformace plochy můžeš v případě krátkých expozic zanedbat, temperovat budeš muset prakticky stejně kvůli turbulenci, která je daná podobnou teplotní vodivostí těhle materiálů.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2293

Příspěvek od g »

ad Beda: Cztwerec ale nejspíš koupil právě takové zrcadlo (doporučil jsi mi i můj 8" a díky - takovou dobu jsem jeden dalekohled ještě neměl) - Rohr v testech říká, že nic hladšího neviděl.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2294

Příspěvek od Cztwerec »

Mě budou zajímat praktické výsledky a ty jsem bez ohledu na ostatní přístroje měl právě s 300 mm newtonem. F4 jsem nechtěl kvůli kolimaci a většímu, ikdyž pořád malému stínění. Prostě jsem koupil co se mě osvědčilo a předpokládám, že tady u mě na měsíčních detailech to prostě využiji. Co se týče planet včera jsem si ověřil, že nastavování ADC je díky EQ 8 úplná hračka a tuhost montáže je dostatečná k tomuto účelu. Co se týče EAA, včera jsem si v klidu projížděl planetárky a Střelce s ASI 385 MC na 2 vterinovych expozicích a jediné co bylo důležité bylo přesně ustavit montáž, ale to dělám pomocí blbuvzdorného Polemasteru. Takže to bylo velmi snadné...

Co se týče těch parametrů, v TS m dokonce naznačili, že seeing je nejdůležitější parametr, takže stačí i zrcadlo základní s l/8 a difrakčním limitem, protože ten výsledek by jsme poznali jiný u dvou různých přístrojů možná pokud by tu nebyla atmosfera.

Přistěhovala se mi kdyžtak naproti pěkná mladá sousedka, tak kdyžtak využití najdu jinde :D
Naposledy upravil(a) Cztwerec dne 27. 07. 2019, 18:05, celkem upraveno 1 x.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2295

Příspěvek od Beda »

Martin byl opět rychlejší :) a g napsal: ..." Cztwerec ale nejspíš koupil právě takové zrcadlo (doporučil jsi mi i můj 8" a díky - takovou dobu jsem jeden dalekohled ještě neměl) -
Rohr v testech říká, že nic hladšího neviděl."... Já jo, ale to už je dávno, a patří to spíš do erotiky :oops:
Ale bez legrace. Byli jsme náhodou u toho, když se W. Rohr nad několika otestovanými 8" zrcadly tohoto typu doslova rozplýval. Ale platí bohužel výše psané: Špatný seeing může vše relativizovat a také není test, jako test. Ale v tom je https://www.intercon-spacetec.de/ nekompromisní !
Takový Petřín a balkony či lodžie v širokém okolí jsou na tom se seeingem zřejmě dobře. Také Val Mez míval i přez den na sluneční observace výborný seeing a našlo by se pár dalších dobrých lokalit v české kotlině. Držím palce !
Odpovědět