SkyWatcher 150/750

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
alenzo
Příspěvky: 24
Registrován: 05. 01. 2005, 14:29

SkyWatcher 150/750

#16

Příspěvek od alenzo »

Já nevím jak ostatní, ale mě dal výrobce okuláry typu plossl. Jinak si myslím, že s vinětací a ostřením i s fotoaparátem (jenom tělo) přimontovaným přes redukci na okul. výtah je to celkem slušné.
Uživatelský avatar
Ila
Příspěvky: 76
Registrován: 06. 03. 2003, 18:55

SkyWatcher 150/750

#17

Příspěvek od Ila »

alenzo napsal: Já nevím jak ostatní, ale mě dal výrobce okuláry typu plossl. Jinak si myslím, že s vinětací a ostřením i s fotoaparátem (jenom tělo) přimontovaným přes redukci na okul. výtah je to celkem slušné.Zajímavé, mohl bys uvést o jaké označení jde ?
SW totiž dává jako setové okuláry obyčejně Kellnery.
K otázce "očního reliéfu" se přikláním taky k delšímu. Pro mne je nepříjemný už i 10mm Kellner, což potom nějaký ten kratší Plossl :-/
Uživatelský avatar
alenzo
Příspěvky: 24
Registrován: 05. 01. 2005, 14:29

SkyWatcher 150/750

#18

Příspěvek od alenzo »

Musím si sypat popel na hlavu. Domníval jsem se, že slovíčko super na okuláru označuje superplossl. Teď však jak vidno jedná se zřejmě o vylepšený kelner. Takže díky za upozornění.
Uživatelský avatar
gaszton
Příspěvky: 116
Registrován: 05. 02. 2005, 01:48

SkyWatcher 150/750

#19

Příspěvek od gaszton »

je to asi okular typu tzv. revers kellner, ale inac su to celkom slusne okulare, davaju lepsi obraz ako lacnejsie plossly. tiez sa niekde su uvadzane pod nazvom Barium. ja mam 10mm a 20 mm a ten dlhsi ma vyse 60° zorny uhol!
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24367
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

SkyWatcher 150/750

#20

Příspěvek od MilAN »

gaszton napsal: je to asi okular typu tzv. revers kellner, ale inac su to celkom slusne okulare, davaju lepsi obraz ako lacnejsie plossly. tiez sa niekde su uvadzane pod nazvom Barium.Já si myslím, že k tomuto typu jsou dodávány Plössly, S-W dodává 2" Kelnery (resp.RK) k 2" okulárovým výtahům. To by asi přesně uvedl Janek.
Pokud jde o kvalitu a vhodnost okulárů u světelného Newtona,můj názor je, že z uvedených okulárů vede Plössl.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Ila
Příspěvky: 76
Registrován: 06. 03. 2003, 18:55

SkyWatcher 150/750

#21

Příspěvek od Ila »

MilAN napsal:
Já si myslím, že k tomuto typu jsou dodávány Plössly, S-W  dodává 2" Kelnery (resp.RK) k 2" okulárovým výtahům. To by asi přesně uvedl Janek.
Pokud jde o kvalitu a vhodnost okulárů u světelného Newtona,můj názor je, že z uvedených okulárů  vede Plössl.

SW okuláry "Super", který též jeden (10mm)jako setový mám, jsou skutečne modifikovaný Kellner - rozebral jsem ho kvůli vyčernění.
Naproti tomu druhý seťák s výjimečností zavánějícím názvem Long Eye Relief 25mm je Kellner ;-)
Uživatelský avatar
greatgig
Příspěvky: 119
Registrován: 28. 04. 2003, 23:26

SkyWatcher 150/750

#22

Příspěvek od greatgig »

MP napsal: Ten dalekohled jsem nemeril, ale pripada mi, ze jsi "vytahl" ohnisko prilis daleko od osy.

Změřil jsem dalekohled tak, jak byl vystavený. Měl jsem na to čas, takže myslím, že míry, které jsou dobře dostupné, jsem změřil správně. Navíc snadno změřitelný rozměr, oproti kterému to všechno také musí vyjít, je délka tubusu, a tu jsem si určitě také odkontroloval.

Protože jsem stejně znejistěl (samozřejmě i mně se zdá ohnisko 13 cm nad tubusem moc), zašel jsem teď do Foto-Škoda, jestli ho tam třeba nemají. Nebyl tam modrý Sky-Watcher Newton 150/750, o který tu jde, ale černý Celestron C6-N (označení na štítku na tubusu) s textem na tabulce pod přístrojem Celestron Sky-Watcher 150 EQ C6-N, očividně téměř totožný přístroj. A tam jsem uviděl ten okulárový výtah a zase si připomněl i stejné provedení okulárového výtahu na onom modrém Sky-Watcheru před půl rokem: těleso okulárového výtahu s výškou 68 mm, výsuvná trubice s vnitřním průměrem asi 40 mm a na ní našroubovaná objímka pro okuláry 31,7 mm o výšce 40 mm. Celé dohromady zase 108 mm!

Ani tenkrát, ani teď jsem neměl možnost dát tam okulár a podívat se, jestli ostří. Předpokládám, že toto je sestava, jak se má provozovat pro vizuální pozování. Výjezd okulárového výtahu je dalších tak 65 nebo 70 mm. Takže myslím, že s 22 mm extra focus travel jsem skoro určitě nepřestřelil. Navíc, pokud souhlasí udaná ohnisková vdálenost 750 mm, délka tubusu je známá, vzdálenost středu okulárového výtahu od počátku tubusu také, vnější průměr tubusu se při troše snahy také dá odměřit docela slušně a vzdálenost přední strany primárního zrcadla od konce tubusu se dá odhadnout tak na těch 45 nebo 40 mm, tak se to tam nijak jinak ani nevejde. Jen malá osa sekundárního zrcátka se měří těžce a tady jde o každý milimetr, ale po opětovném přeměření u tohoto přístroje bych to stále nechal na těch 44 mm.

U tohoto přístroje (černý Cel.) jsem teď dokonce naměřil kratší tubus 675 mm než mám uvedeno u toho modrého SW, vnitřní průměr na objímce na vstupu byl zase tak 171 mm a vnější průměr 180 mm.

Jen tu vinětaci okulárového výtahu je třeba si opravit, protože vnitřní průměr výsuvné trubice výtahu je 40 mm.

Doufám, že se ozvou majitelé těchto přístrojů a sdělí nám přesně:
délku tubusu, vzdálenost středu okulárového výtahu od počátku tubusu, vnější průměr tubusu, vnitřní průměr objímky na vstupu tubusu, výšku okulárového výtahu v zasunutém stavu nad vnějším povrchem tubusu, vnitřní průměr okulárového výtahu na vstupu,
a pokud možno s nějakou přesností: vzdálenost předního povrchu primárního zrcadlo od konce tubusu, délku malé osy sekundárního zrcátka, výšku ohniska na koncem zasunutého okulárového výtahu, průměr primárního zrcadla a skutečnou ohniskovou vzdálenost.
Uživatelský avatar
PaF
Příspěvky: 61
Registrován: 16. 03. 2004, 15:03

SkyWatcher 150/750

#23

Příspěvek od PaF »

Ila napsal:

SW okuláry "Super", který též jeden (10mm)jako setový mám, jsou skutečne modifikovaný Kellner - rozebral jsem ho kvůli vyčernění.
Naproti tomu druhý seťák s výjimečností zavánějícím názvem Long Eye Relief 25mm je Kellner ;-)

A pomůže to vyčernění? Ta 10mm mi přijde docela hrozná a vážně uvažuju a pořízení něčeho mnohem lepšího. (Vixen LV 7-9mm?).
PaF - kousek za Prahou
SW MAK 127 na montáži GSO s pohonem RA, Oberwerk 11x70
Uživatelský avatar
Ila
Příspěvky: 76
Registrován: 06. 03. 2003, 18:55

SkyWatcher 150/750

#24

Příspěvek od Ila »

PaF napsal:

A pomůže to vyčernění? Ta 10mm mi přijde docela hrozná a vážně uvažuju a pořízení něčeho mnohem lepšího. (Vixen LV 7-9mm?).
Já bych řekl, že pomohlo, tedy vyčernil jsem jen zabroušené okraje čoček, jelikož mi připadalo, že tubus nemá na zobrazení vliv. U 25mm je situace horší, tam je tubus s obrovským podílem na reflexech a je z lesklého plastu-tudíž jsem z obyvy před odlupováním barvy ještě posečkal.
Teď mi připadá ta desítka lepší nežli 25, před úpravou obou to bylo naopak.
Vixen by měl být zřejmě lepší avšak proti stojí tvrzení vycházející s optických zákonů a to že:
konstrukce Kellner má pro planetární astronomii jedny z nejvýhodnějších optických vlastností, dává jasný a kontrastní obraz.
Záleží ovšem na dalekohledu, já mám MAKA f12, takže vícečočková stavba s prodlouženým ER se mi v krátkých ohniscích moc do krámu nehodí.
Uživatelský avatar
Ila
Příspěvky: 76
Registrován: 06. 03. 2003, 18:55

SkyWatcher 150/750

#25

Příspěvek od Ila »

...ach ta čeština.... omlouvám se.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

SkyWatcher 150/750

#26

Příspěvek od MP »

Ila napsal:
Vixen by měl být zřejmě lepší avšak proti stojí tvrzení vycházející s optických zákonů a to že:
konstrukce Kellner má pro planetární astronomii jedny z nejvýhodnějších optických vlastností, dává jasný a kontrastní obraz.
Záleží ovšem na dalekohledu, já mám MAKA f12, takže vícečočková stavba s prodlouženým ER se mi v krátkých ohniscích moc do krámu nehodí.Je to trochu off-topic, ale mne se v Maku planety libi nejvic s Vixenem LV 6mm. Je to prece jen jina trida, nez ty setove SkyWatchery.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
PaF
Příspěvky: 61
Registrován: 16. 03. 2004, 15:03

SkyWatcher 150/750

#27

Příspěvek od PaF »

Proto se ptam. Mam toho MAKa taky ;D
PaF - kousek za Prahou
SW MAK 127 na montáži GSO s pohonem RA, Oberwerk 11x70
Uživatelský avatar
Ila
Příspěvky: 76
Registrován: 06. 03. 2003, 18:55

SkyWatcher 150/750

#28

Příspěvek od Ila »

MP napsal:
Je to trochu off-topic, ale mne se v Maku planety libi nejvic s Vixenem LV 6mm. Je to prece jen jina trida, nez ty setove SkyWatchery.

O tom nepochybuju, ale jestli (nejsem znalcem nabídky) nejsou v současné produkci kupříkladu moderní modifikace Kellnera s MC vrstvami, které by mohly za méně peněz poskytnout přinejlepším stejnou muziku ?
No možná je to sci-fi ;-)
Každopádně setové SW okuláry jsou opravdu jak lupy na pálení broučků, jak jsem dříve uvedl, kvalitu zobrazení MAKA jsem odhalil až s okulárem vlastní výroby.
Ale abych se ještě vrátil, ona ta SW (dnes TS) za moc stát nebude ani v jiných okulárových sadách, alespoň můj dodaný TS SWM 6mm MC tomu napovídá.....
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

SkyWatcher 150/750

#29

Příspěvek od BiF »

Ila napsal:

U 25mm je situace horší, tam je tubus s obrovským podílem na reflexech a je z lesklého plastu-tudíž jsem z obyvy před odlupováním barvy ještě posečkal.

Pokud potřebuji načernit něco z plastu, duralu, bronzu, ..., prostě všeho, kde by mohlo hrozit odlupování barvy a chci ušetřit za speciální barvy pro tyto materiály ::) , tak to řeším tak, že vezmu obyčejný černý barevný papír, vlepím ho dovnitř součásti a popř. ještě přetřu černou matovkou. Tento postup se dá samozřejmě použít pouze v případě, že se nic nestrká dovnitř oné součástky.
Fra
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

SkyWatcher 150/750

#30

Příspěvek od michal.b »

Ila napsal:

O tom nepochybuju, ale jestli (nejsem znalcem nabídky) nejsou v současné produkci kupříkladu moderní modifikace Kellnera s MC vrstvami, které by mohly za méně peněz poskytnout přinejlepším stejnou muziku ?
No možná je to sci-fi ;-)

Ale jo, určitě se vyrábí. Pěkné a podrobné porovnání okulárů na planety je na http://www.cloudynights.com/lab/eyepieces/planetary.pdf
Okulár typu reversed kelner skončil jako jeden z nejlepších a zároveň nejlevnějších.
Odpovědět