Pentax XF 8.5 mm nebo Omegon či TS ED 8 mm?

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 389
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Pentax XF 8.5 mm nebo Omegon či TS ED 8 mm?

#1

Příspěvek od sofram »

Dobrý den. Rozšiřuji své portfolio okuláru než ho budu redukovat. ;) Potřebuji ale (myslím) k Svému Cassegrainu zvětšení kolem 220x. Mám s Pentaxem XF 12 mm 154x a až pak s TS planetary 264x. Ale ty opravdu nejsou nic moc. Mám ještě 5 mm (téměř nevyužitý). Uvažuji tedy mezi Pentaxem 8,5 mm a tím Omegonem či TS 8 mm ED. Cena nehraje roly. Prosím o názor. Milan Drbohlav
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Pentax XF 8.5 mm nebo Omegon či TS ED 8 mm?

#2

Příspěvek od Artaban »

sofram píše:Uvažuji tedy mezi Pentaxem 8,5 mm a tím Omegonem či TS 8 mm ED. Cena nehraje roly. Prosím o názor.
Tak když na ceně nezáleží, tak proč průměrný okuláry pro celkem solidní dalekohled. TS nemám, ale mám Pentax 8,5mm a ikdyž to není špatný okulár, tak špička to taky ale není.
Zalovil bych ve vodách TV a koupil asi 8mm Delos.
Delite 8mm není škoda. 7mm dá už celkem hodně zvětšení. Nebo 9mm Delite a Nagler.
Zvětšení 205x by asi dalekohledu sedělo víc. Jak na Saturn, tak hlavně na Jupiter.
Nejlepší by byla ale kombinace s binohlavou.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 389
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Re: Pentax XF 8.5 mm nebo Omegon či TS ED 8 mm?

#3

Příspěvek od sofram »

Dekuji za nazor. Vazim si vasich nazoru tady na foru. Tim ze mi nezalezi na cene berte s rezervou. Nezalezi v tomto pripade. Ale naucilo me podnikani ze je blbost koupit drasi vec kdyz druha je stejne dobra a je to jen kvuli znacce. Brouzdal jsem na internetu ( cert nam ho byl dluzen) a tam jsem hledal srovnani. A napriklad na www.stargazevslounge.com jsem nasel clanek : Pentax XF 8.5mm vs Radian 8 and 10mm. A Pentax vysel v obou pripadech o neco lepe!!! Nevim zda Delite, Delos ci Nagler jinde nez Radian. No jeste k tomu Pentaxu. Sam mam tu dvanactku. A nevim. Mam z ni divny pocit. Az tak ze si s tim Cassegrainem nerozumi. Ostrost, kontrast ergonomie vynikajici. Jen ta barva. Lepe nebarva. Proste se mi napr na mesici to zda takove nemastne neslane. No nebarevne. Proste v tom mem TAL 100/ 1000 s Vixeny LV byl obraz nejak jiny prijemnejsi. Mam ten pohled pres nej nejak v hlave zafixovanej. A nevim ktery ten obraz je realistictejsi. No souhlas s tim zvetsenim. Tech 205x je asi to spravne. Mate vice napozorovano. A je pravda ze s tim Pentaxem to na Saturn bylo malo. A na Jupiter jsem citil ze by to chtelo o neco vice. Protoze jsem zkusil ten Omegon SWA 20 mm s barlovem GSL 2x. To je 185x A bylo to lepsi. Jako by to kukru vic sedelo. No ale obraz horsi mam pocit ze tam barlov hazel barvu. Ostrost mensi, kontrast mensi. Presto jsem mel pocit ze s dobrym okularem bez barlova by to bylo skoro to prave.
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Pentax XF 8.5 mm nebo Omegon či TS ED 8 mm?

#4

Příspěvek od Artaban »

sofram píše:Tim ze mi nezalezi na cene berte s rezervou. Nezalezi v tomto pripade. Ale naucilo me podnikani ze je blbost koupit drasi vec kdyz druha je stejne dobra a je to jen kvuli znacce.
Já tušil, že záleží :) , ale co je psáno, to je dáno. Co se týče okulárů s trochu širším polem, tak myslím, že Delite moc konkurence nemá. Určitě né v ceně do 8tis. kč. Mám PENTAX XW 7mm ale radši mám Delite.
Když jsem si koupil binohlavu, tak jsem chtěl používat Meade Series 5000 HD-60. https://www.novedalekohledy.cz/catalog/ ... _no_23205/ Bohužel jsou pro bino a mojí rozteč očí moc velké. Musel jsem je dát pryč, ale dodnes vzpomínám na Měsíc zvětšením 138x. Za tu cenu velice povedené.
Jinak Pentax XF 8.5mm mi taky moc nesedí a třeba solidní Omegon LE taky ne.
Kratší okuláry jak 8mm budou snad použitelný příští rok na Mars.
Nejlepší to je vyzkoušet. Ani drahý okulár nemusí sednout oku, nebo taky dalekohledu.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět