Kolimace newtonova dalekohledu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#811

Příspěvek od Bill »

nosuh píše:Je mi to jasny..zajimalo by me, jestli ve chvili, kdy techniku clovek vyladi, perfektne seridi, jestli ho to jeste bavi pouzivat nebo jestli skonci na bazaru, kdyz uz nemusi nic resit, vymejslet a vsude o tom povidat :)
Já si myslím, že i tohle se stává...

"Naštěstí" je jenom pár použitelných nocí do roka, takže to asi člověka hned tak neomrzí :-)
M:736 750 113
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#812

Příspěvek od hades »

nosuh píše:Je mi to jasny..zajimalo by me, jestli ve chvili, kdy techniku clovek vyladi, perfektne seridi, jestli ho to jeste bavi pouzivat nebo jestli skonci na bazaru, kdyz uz nemusi nic resit, vymejslet a vsude o tom povidat :)
Haha, toto mě nedávno taky napadlo :lol:
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#813

Příspěvek od biker.fm »

hades píše:
nosuh píše:Je mi to jasny..zajimalo by me, jestli ve chvili, kdy techniku clovek vyladi, perfektne seridi, jestli ho to jeste bavi pouzivat nebo jestli skonci na bazaru, kdyz uz nemusi nic resit, vymejslet a vsude o tom povidat :)
Haha, toto mě nedávno taky napadlo :lol:
Byl bych v klidu, ono je porad co doladovat a serizovat :-)
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#814

Příspěvek od Achernar »

Milí kolegové, nenašel by se někdo, kdo by mi dokázal zkolimovat newtona? Měl jsem zmuchlaný tubus, což už jsem opravil, ale bylo k tomu nutné dalekohled rozebrat. Tudíž je to teď nepochybně rozštelované, když jsem to jen seskládal. Je to obyčejný sériový dalekohled Tasco 114/900, ale ještě made in Japan cca 30-40 let starý. Nemám na to žádné vybavení ani zkušenosti. A okulárový výtah to má jen na starý průměr 24,5mm. Dalekohled mám momentálně v Blatné, ale můžu ho přivézt do Prahy.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#815

Příspěvek od Jackxl »

Zkoušel už někdo kolimaci přes APT tím nástrojem Colimation Aid ? Výtah jsem vyvložkoval podkladovou planžetou, takže vůle klesla.
Ještě bych chtěl ale zkontrolovat a upravit souosost foťáku s výtahem a korektorem a utáhnout správně šrouby. Jo a taky se mi nechce pokaždé nasazovat laser, protože nacpat tam ten korektor s planžetou dá práci.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#816

Příspěvek od nosuh »

No ja, namlsan funkcema MaximuDL, co jsem videl u kolegy, jsem to svalne pustil, kdyz jse resil kolimaci par postu vyse a jediny, co sem tam nasel, bylo ze te to kolem hvezd umisti kouzky, ktery si muzes navolit jak daleko od sebe chces, ale to je asi tak cely..na vic jsem neprisel..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#817

Příspěvek od LukasNestak »

Ako to, že pri poslednom kroku kolimácie "primár" neviem dosť lúč lasera do dierky v kolimátore? Ono ho tam dostanem, ale keď otočím kolimátorom tak z nej vybehne. Postup ako som kolimoval:
- Skolimovať kolimátor - mám ho vo "Baader Focusing Eyepiece Holder" a točím kolimátorom kým neukazuje na jedno miesto
- Sekundár - lúč lasera nasmerujem presne do stredu vyznačeného krúžku na primárnom zrkadle "taktiež pre istotu pootočím kolimátorom"
- Primár - lúč lasera nasmerujem presne do stredu dierky v kolimátore. Tu mám problém, že keď otočím kolimátorom "s varilockom" tak z nej vybehne. Lúč lasera ale stále ukazuje presne do stredu primáru aj pri otáčaní kolimátorom.
Momentálne som sa rozhodol skolimovať tak "menšie zlo", že pri otáčaní kolimátorom lúč lasera rovnomerne obtáča dierku v kolimátore.

Potom ma napadlo či nebude problém zo samotnou značkou čo je v strede primára. Činan sa netrafil na stred, takže reálny stred na primárnom zrkadle bude o cca 2-3mm niekde posunutý. Môže to byť môj problém?

PS: Otáčanie kolimátorom robím cez Baader Focusing Eyepiece Holder, lebo otáčanie samotným kolimátorom nie je extra presné.
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#818

Příspěvek od nosuh »

duvod je prosty, kolimator mas proste "krive" v okularovem vytahu. Duvodu je vic - bud je kriva, nesouosa redukce 2"-1,25", tubusek vytahu a nebo samotny kolimator..naprosto bezna vec, kterou tady resime v podstate vsichni :)
Jde o to vyladit si jak kolimator, tak jeho uchyceni v OV..
Naposledy upravil(a) nosuh dne 31. 07. 2019, 10:16, celkem upraveno 1 x.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#819

Příspěvek od MilAN »

LukasNestak píše: PS: Otáčanie kolimátorom robím cez Baader Focusing Eyepiece Holder, lebo otáčanie samotným kolimátorom nie je extra presné.
V tom bych viděl zdroj problémů. Mezi kolimátor a dalekohled vkládáš další "nepřesnou" součástku. Pokud otáčíš kolimátorem a byl tak seřízen, je to O.K. . Ale pokud otáčíš potom i s celým držákem, měl by i takto být seřízen kolimátor. To je na otáčení celku. Číňan nemůže za to, co s tím děláš :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#820

Příspěvek od LukasNestak »

Nemám ako inak upnúť kolimátor do výťahu ako cez toto:
https://www.baader-planetarium.com/en/b ... -08a).html
Musím ísť z 3" na 2" a potom z 2" na 1,25"
Podľa mňa je to cez Baader Focusing Eyepiece Holder presnejšie, ako uvoľniť akúkoľvek inú súčasť a otáčať s nejakou vôlou.

Alebo blbo chápem samotné otáčanie kolimátorom, a už pri sekudáru a primáru nemám otáčať?
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#821

Příspěvek od MilAN »

No, ale pak musíš seřídit kolimátor jako celek s tímhle držákem, ne jen samotný kolimátor otáčením v 1 1/4" nosu
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#822

Příspěvek od nosuh »

No jestli jdes pres dve redukce, tak se neni cemu divit, kazda z nich ma nejakou vuli..to se musi nejak projevit..leda bys nepouzival zadny aretace a zasouval je do sebe s minimalni vuli, vylepit to treba nejakou paskou aby to bylo hodne natesno..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#823

Příspěvek od LukasNestak »

"seřídit kolimátor jako celek s tímhle držákem"

Problém môže byť, že mi ten držiak zle "pod miernym uhlom" upne kolimátor? Ak ano tak ako nastaviť?

Nosuh: Idem cez 3 aretácie, z 3" na 2", z 2" na 1,25" a z 1,25" na korektor. Ale vôle sa zdajú byť celkom ok.
Prípadne to môžem skúsiť cez Concenter, ale s ním nemám žiadne skúsenosti.
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#824

Příspěvek od nosuh »

ja myslim, ze bys mel nejlepsi nechat si nekde udelat ( vysoustruzit) redukci z 3" rovnou na ten upinaci prumer kolimatoru a pracovat pak s tim..konccentr je taky jen 2" a stejne musis resit jeho souose upnuti a tam uz vubec nemas jak zjistit, jestli je v ose
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#825

Příspěvek od LukasNestak »

No ja neviem, zase som sa včera trápil s kolimáciou. Ešte že bolo zo včera "použiteľných" iba 6 snímkov. Môže byť chyba v zle upevnenom výťahu na ďalekohľade?
Snímka hviezd je zo včera - takéto hviezdy sú v celom poly.
Přílohy
hnus.jpg
hnus.jpg (176.76 KiB) Zobrazeno 1801 x
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Odpovědět