Hlásím velmi dobrý seeing!!!

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#391

Příspěvek od Cztwerec »

Rozlišujeme několik možných neklidů vzduchu, jak už jsem psal dřív (můžeme tomu říkat seeing, nebo složka seeingu):

*nízká výška 0 - 100 m, vzduch, půda, domy ( různá hustota zástavby), samotný pozorovatel, tubus dalekohledu, je možné ovlivnit
*střední výšky nad 100 m, členitost terénu od 100 km od vrcholků hor, laminární proudění, vodní plochy, rychlé změny teplot, dobré je sledovat tendenci větrů a jejich směr, vyšší rychlost větru vede ke změnám úrovně turbulence
*vysoké výšky, troposféra, Jetstreamy, atmosférické poryvy, nelze ovlivnit, ale je možné sledovat predikci

Z toho vyplývá, že ten absolutní seeing je jen odhad, na druhou stranu pokud je predikován jako dobrý a dobrý ho ve skutečnosti nemám vstupují do hry okolní vlivy. A ty se dějí ne v atmosféře, ale v porovnatelně menším okolí. Proto tato hlášení smysl mají, ale je dobré sledovat podružné jevy. Podle nich si mohu upravit různí predikce k tomu abych tomu dokázal porozumět.

U mě pokud vane západní vítr, nemám dobrý seeing. A to i přesto, že je predikován dobrý, je prostě předpovězen jako polychromatický model. Podmínkou je též stabilnější počasí, ikdyž i zde je často proměnlivého rázu... Výhodou je u mě placka, je tu nížina a často laminární proudění.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#392

Příspěvek od MilAN »

Já jsem přesvědčen o tom, že v tom celkem nemáš pravdu. Ta predikce je dělaná pro celkem malé území podle modelu, nejhrubší čtverec je 13 km, pro který se počítá průměr. Takže vzdálenost hor 100 km a změna výšky o 100 m je v tom modelu zakomponována. Není to přeci jen jet stream, model počítá s více úrovněmi proudění , včetně návětrných a závětrných stran a pod., otevřeností terénu a směru proudění v něm, gradientu terénu ....
Takže hodnota v predikci je pro moji polohu -průměr ze 13 km čtverce. Tady už není moc prostoru pro to, co bych měl dále z globálu brát v úvahu.Nic už tady dalšího nevymyslím.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#393

Příspěvek od Cztwerec »

Jak říkám, možná jsem asi nechápavý, ale já jem psal že to je polychromatický vzorec, že je tam předpověď pro více vlivůa vrstev vzduchu. Ale stejně to nevychází. Je to jen predikce z určitého matematického modelu. Ty také věříš bezmezně všemu co ti vyzvrací Aladin, nebo jiný předpovědní model? To je praxe, žádné plácání, tady v Břežanech nejsem samostatná jednotka pro to abych si to ověřil v praxi... :) to přeci může udělat každý.

Jdu na terasu ověřit predikovaných 1,15"!
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#394

Příspěvek od MilAN »

Ale já jsem vůbec netvrdil, že nějakému modelu věřím, ( vím jak mi nevychází), jen jsem se ohradil proti tomu, že to můžu nějak ovlivnit, protože pro moje místo je to dané právě všemi těmi vlivy, s kterými už model počítá. Čili tvrdím, že seeing, který je v daný okamžik daný danou lokalitou, nemohu nijak ovlivnit.Takže mi je úplně jedno, že u tebe je v daný okamžik seeing dobrý a je to pro mě, který jsem v jiné lokalitě , informace naprosto k ničemu. A nemohu ho ve své lokalitě nijak ovlivnit. Někdy mi to napovídá už ta predikce, někdy je ale úplně mimo. Takže je jediná možnost, vytáhnout svůj dalekohled.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#395

Příspěvek od Cztwerec »

Jo to máš Milane naprostou pravdu! Takže koukám došlo spíše k nedorozumění.

Ale vem si, že ta informace pro někoho v mé blízkosti bude cenná. Například vím, že když má Artaban v Kostelci dobrý seeing většinou ho mám také, to samé, mnohem bližší Chemik z Brodu. To že to nic neznamená pro někoho v třeba v Plzni je věc druhá.

A rozhodně nesouhlasím s tím, že na jedné louce, nebo v blízkosti dvou pozorovatelů bude diametrálně odlišný seeing. Náhody ale existují...

Potom je zajímavé v daný den vidět jak jsou na jedné straně podmínky dobré, na druhé k ničemu, proto mají i negativní pozorování smysl. A několikrát byl seeing dobrý všude, jen s vyjímkami. Ale o to přeci nejde.

Původně jsem chtěl rozběhat mailing, aby alerty na základě oznámení chodili přímo členům téhle "sekty" :D přímo do mailu. Nejsem ale bohužel takový ajťák, spíš jen uživatel PC.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#396

Příspěvek od Artaban »

Martine Kostelec hlásí pauzu. Mám doma zedníky, takže hodně prachu atd. a tak jsem asi před měsícem odvez rouru do práce, kde je klid a čisto. Počítám, že tak za 14 bych mohl začít hlásit neboj ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#397

Příspěvek od Cztwerec »

Tak to si musím dočasně vyškrtnout strategickou stanici ze svých statistik, tak ať se rychle zadaří a můžeš zase pozorovat. :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#398

Příspěvek od LukasNestak »

Aký ste mali seeing včera v noci? Mne sa to zdalo fajn. PHD2 vodilo zatiaľ najlepšie ako som videl. 95% pod 1", v priemere PDH2 ukazovalo na RA a DEC 0,55". Neviem či tie hodnoty o niečom svedčia, ale skákalo to minimum.
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#399

Příspěvek od Cztwerec »

Takhle, pro mě je celkem zajímavá možnost měření přes PHD a v různých úhůových výškách, akorát nevím jaký tam platí vztah k dobré pointaci. Doufám, že se mi to jednou podaří rozlousknout. Bylo by totiž skvělé mít monitor na seeing.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#400

Příspěvek od Bill »

Ono tahle "featura" funguje ale jenom pro takové hrozné montáže jako (H)EQxxx. Slušná montáž s malou a pomalou chybou se pointuje tak, aby se seeing na grafech pointace vůbec neprojevil a seeing se dá zjistit pouze ze statistik snímků...

Ale zase když už je máme doma :-(
M:736 750 113
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#401

Příspěvek od astar »

Bill píše: Slušná montáž s malou a pomalou chybou se pointuje tak, aby se seeing na grafech pointace vůbec neprojevil a seeing se dá zjistit pouze ze statistik snímků...
Bill : Jak se neprojeví seeing na grafech pointece ? Seeng je náhodný jev , tak není možné jej nějak odečíst a není možné ho předem zjistit ( je to jako by si chtěl předpovědět vlnky na hladině při proměnlivém větru ,jehož změny neznáš) . A za další, pointace opravuje to co se stalo, ne to co je . O to se snaží adaptivní optika v řadu 0,001 sec .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#402

Příspěvek od Bill »

Jenomže slušná montáž se pointuje expozicí 10-20sec a seeing pointační kamery se zprůměruje. Na snímku se samozřejmě projeví - ale na grafech pointace principiálně nemá co dělat. Pointace má reagovat na mechanickou odchylku montáže a ne na odchylky způsobené seeingem!
Je to chyba - ale v dané cenové relaci se s tím nedá nic dělat. Seeing se tak projevuje 2x - na snímku a negativním ovlivněním pointace.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#403

Příspěvek od MilAN »

Ale nedělejme z toho zase vědu. Pokud mám stále stejně seřízenou pointaci ( a z dlouhodobé zkušenosti mám zjištěno, že u mojí montáže nemá cenu nějaké parametry měnit), tak míru seeingu dobře vyjadřuje hodnota FMHW. Je to samozřejmě hodnota pro mě, není to nic exaktního a těžko to budeme asi porovnávat mezi sebou .
A pokud mám dobře ustavenou montáž, vypnu si pointaci v DEC a hned vidím, co dělá seeing. Potom zase mohu použít hodnotu RMS v DEC, jako měřítko seeingu .
Ale samozřejmě, tyhle hodnoty jsou sumou všech možných vlivů, není to čistý seeing jako hodnota atmosféry, ale všeho, včetně temperace, gradientu na mém stanovišti, sousedovy rozpálené střechy .........
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#404

Příspěvek od Cztwerec »

Tak mám jedno zbytečné hlášení z Břežan II. - seeing dle zvětšení kterým koukám na Jupiter a přechod Io nadprůměrný. Mám teď zvětšení 3 D a obraz jen mírně plave, neztrácí se jemné podrobnosti. Na Ganymedu v tripletu dokonce občas probleskne disk, ale albedo bych už nehádal. Najednou mám pocit, že dalekohled je v pořádku.

Vynikající scenérie. Chybí už jen GRS :)

A to je nad teplou střechou, Antares se jen chvěje.

EDIT: Vzal jsem jedno, řekl bych lepší vídeo a narychlo zpracoval. Teď už se to trošku zhoršuje. Žádnou péči jsem zpracování nedával.

TS triplet 150/1200, ASI 385 MC.
JUP.jpg
JUP.jpg (25.64 KiB) Zobrazeno 2221 x
Lectorem iustus...
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Re: Hlásím velmi dobrý seeing!!!

#405

Příspěvek od Medved »

Páni, pěkné... Viditelné podrobnosti na kotoučku vzdálenějšího měsíčku.
Toš tak na světě...
Odpovědět