Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1531

Příspěvek od Artaban »

Petr Kab. píše:a Jupiterovi měsíce sem taky ještě neviděl.
Možná proto, že jsi ještě asi neviděl Jupiter, nebo viděl, ale nevíš, že ty malé, ale opravdu dobře viditelné hvězdičky u Jupitera, jsou jeho 4 největší měsíce. Ještě možná, že jsi měl totalně rozostřeno, ale jinak to je vidět v každém a to i hodně špatném hvězdářském dalekohledu. Ono stačí i triedr a už jsou vidět.
Když tedy někdo pozoruje Jupiter a nevidí kolem nějaké ty hvězdičky, tak věřte, že je něco hodně, ale opravdu hodně špatně.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Petr Kab.
Příspěvky: 44
Registrován: 11. 10. 2018, 09:30
Bydliště: Hrubčice 300
Věk: 40

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1532

Příspěvek od Petr Kab. »

Ještě jsem tento rok na jupiter nekoukal, nemám ho v zorném poli, ale určitě to brzo přijde.
Sky-Watcher Newton 6" 150/750mm OTA DUAL , ZWO Camera ASI 385 MC Color , Sky-Watcher AZ-EQ5 SynScan GT (sloup)
http://astrofotky.cz/~PetrKab
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1533

Příspěvek od Artaban »

Petr Kab.: Jupiter budeš pozorovat rád, ikdyž je dost nízko holt. Jsou vidět 4 jeho měsíce. Když jen 3, nebo i jen 2, tak to znamená, že jsou buď za planetou, nebo před planetou a to jsou pak vidět někdy hodně špatně. Jejich pohyb kolem Jupitera se dá poznat už po asi hodině, nebo i méně, když se pohybují před planetou a dobře se tak dá jejich změna polohy porovnat s kotoučkem planety, nebo s jeho detaily na povrchu, když je větší zvětšení a dobrý obraz.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1534

Příspěvek od Artaban »

Karel1 píše:A to na úrovni dobré nebo špatné? Alespoň co se bressru a meade týče.
Achromáty se dělkají od poloviny 18tého století a ty dokonalé, jaké známe dnes, se dělají od konce 19 století. Takže dlouho a ty s posledních několika desítek let většinou mají antireflexní vrstvy, což trošku různě pomůže, ale už to není rozhodující parametr o kvalitě objektivu.
Kvalitu kresby achromátu v naprosté většině určuje jeho ohnisko. Čím delší, tím lepší kresba. Jistě ale i tady existují lepší a horší výrobky, ale to je už jiná otázka.
Další posun v kvalitě se dělá pomocí ED skel, ale to už nejsou achromáty, ale ED a APO, nebo Triplet refraktory. Tady to je už pak složitější a hlavně dražší.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Jupiter66
Příspěvky: 9
Registrován: 16. 06. 2019, 15:34

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1535

Příspěvek od Jupiter66 »

Díky za všechny příspěvky a rady :D

Jinak já polohy těch planet hledám pomocí appky v telefonu Star Walk 2 nebo tak nějak. Měsíc to ukazuje přesně, takže doufám, že to přesně ukazuje i Jupiter.

Já jsem poprvé vůbec neměl tucha, kde která planeta je. Když jsem tu appku pustil poprvé, hledal, kde je Jupiter, tak jsem s mobilem šel přesně podle šipek a zamířil, a pak jsem se podíval směrem, kde by měl podle appky být Jupiter. A hle, ona na obloze byla velká výrazná oranžová "hvězda".

Když Artaban píše, že měsíce i pásy by měly být normálně viditelné i v levných teleskopech, a pokud nejsou, tak je něco hodně špatně, tak jen doufám, že ta výrazná oranžová hvězda je fakt Jupiter a ta appka není nějaká nepřesná :D A nepletu si to třeba s něčím jako Sabik :D
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1536

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Poblíž Jupitera je teď načervenalá hvězda Antares, avšak Jupiter je výrazně jasnější a prozradí ho především ty jeho měsíce.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 509
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1537

Příspěvek od PetrK »

Jupiter66 píše:Díky za všechny příspěvky a rady :D

Jinak já polohy těch planet hledám pomocí appky v telefonu Star Walk 2 nebo tak nějak. Měsíc to ukazuje přesně, takže doufám, že to přesně ukazuje i Jupiter.

Já jsem poprvé vůbec neměl tucha, kde která planeta je. Když jsem tu appku pustil poprvé, hledal, kde je Jupiter, tak jsem s mobilem šel přesně podle šipek a zamířil, a pak jsem se podíval směrem, kde by měl podle appky být Jupiter. A hle, ona na obloze byla velká výrazná oranžová "hvězda".

Když Artaban píše, že měsíce i pásy by měly být normálně viditelné i v levných teleskopech, a pokud nejsou, tak je něco hodně špatně, tak jen doufám, že ta výrazná oranžová hvězda je fakt Jupiter a ta appka není nějaká nepřesná :D A nepletu si to třeba s něčím jako Sabik :D
Aplikace v telefonu ukazuje jen orientačně a může být hodně nepřesná. Využívá elektromagnetický kompas, který se před použitím důrazně doporučuje zkalibrovat a i poté je velmi citlivý na blízké kovové předměty a ostatní elektroniku. Je tedy nezbytné se na obloze zorientovat podle hvězd a mapy.

Je dost pravděpodobné, že ta výrazná oranžová hvězda byl třeba Antares, nebo Arcturus. Jupiter je sice hodně jasný, ale není tak barevně výrazný. Nevzdávej to a zkoušej dál.

Jupiter je teď rozumně pozorovatelný až cca po jedenácté hodině a kolem půlnoci. Použij nejprve nejmenší zvětšení co máš, kvůli snadnější orientaci a správnému trefení. Pak můžeš zkusit zvětšení cca kolem 100x a nahnědlé pásy splývající v jeden určitě uvidíš. Ale nemusí to být úplně snadné, planeta je poměrně nízko a obraz kazí tetelící se vzduch.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1538

Příspěvek od Artaban »

Jupiter66 píše:Když Artaban píše, že měsíce i pásy by měly být normálně viditelné i v levných teleskopech
No já psal měsíce, né pásy ;) . Ale i ty dva hlavní oblačné pásy jsou vidět celkem mizerným dalekohledem. Stačí zvětšení nějakých 25x nebo tak nějak a jde to. Např. GRS jsem pozoroval zvětšením 55x když jsem věděl, kde je :) .
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Petr Kab.
Příspěvky: 44
Registrován: 11. 10. 2018, 09:30
Bydliště: Hrubčice 300
Věk: 40

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1539

Příspěvek od Petr Kab. »

Tak včera se u nás mraky konečně rozestoupily tak sem na ty měsíce mrknul. Jdou vidět vcelku dobře, na vizual pro mě určitě lépe než jakýkoliv detail pásů na Jupiterovi. Vyzkoušel jsem i kamerku, kde měsíce vylezli až jsem přepálil jupiter. S kamerkou se taky potýkám s problémy se zaostřením. Tady by mně to mohl někdo osvětlit, pomineme, že výtah je celý plastový a blbě se ostří, protože se to hodně chvěje, musím pootočit a počkat na ustálení. Co je ale skutečný problém jsou barvy při ostření, chápu asi fyzikální podstatu problému, ale nevím jestli je chyba v optice? (nějaká barevná vada nebo je to disperze vlivem atmosféry ?) Kde je chyba? Přijde mně, že vždy zaostřím jednu barvu a ostatní se rozhodí, takže to nikdy nemám ostrý. Vždycky je to tak nějak dost barevná koule s minimem detailů jen se trochu mění ty barvy. Náznak pásů tam je, ale kdybych nevěděl na co se dívám neviděl bych to tam.
Sky-Watcher Newton 6" 150/750mm OTA DUAL , ZWO Camera ASI 385 MC Color , Sky-Watcher AZ-EQ5 SynScan GT (sloup)
http://astrofotky.cz/~PetrKab
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1540

Příspěvek od Artaban »

Petr Kab. píše:(nějaká barevná vada nebo je to disperze vlivem atmosféry ?)
V první řadě barevná vada, pak pokud byl Jupík hodně nízko, tak menší podíl má taky naše atmosféra a něco bude i v tom focení, ale to nepousoudím, páč nefotím. Největší podíl má ale bar. vada.
Dalekohled je za ty peníze předražený.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Petr Kab.
Příspěvky: 44
Registrován: 11. 10. 2018, 09:30
Bydliště: Hrubčice 300
Věk: 40

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1541

Příspěvek od Petr Kab. »

Troufám si říct, že je to bez ohledu jak vysoko byl jupik. Pozoroval jsem od 22:00 do 2:00 a zkoušel všechno možný. Jako seing nic moc, ale to fakt není můj problém. Ona ta sada levenhuku je prezentovaná jako dětská, ale pro mě to byl dobrej start a vybavení postupně ladím a zlepšuju. Kamerku sice mám, ale taky nejsem fotograf. Je to ,ale něco co mně baví a když budou jednou data hodný zpracování pustím se do toho. Nad novým teleskopem přemýšlím od zimy a rozhodnutí padlo na newton. Vidím to na SW 130/650 s dualním ostřením. Osobně jsem velmi zvědavý na rozdíl.
Sky-Watcher Newton 6" 150/750mm OTA DUAL , ZWO Camera ASI 385 MC Color , Sky-Watcher AZ-EQ5 SynScan GT (sloup)
http://astrofotky.cz/~PetrKab
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1542

Příspěvek od Artaban »

Od 22 hod to atmosferická refrakce nebude. Holt krátký achromát. Ono z kraje člověku často stačí možná až dětská třída, ale postupem času určitě né. Jak budou stoupat nároky na foto, tak doporučuji se přiučit od zkušených, páč nejde jen o kvalitu, ale i o peníze a ty už od určité úrovně lítaj. Pak můžeš 50tis. investovat dobře a nebo taky téměř zbytečně.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1543

Příspěvek od g »

ono tato značka není ani dětská třída, mým pohledem jde o astro-podvod na úrovni šmejdů
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Petr Kab.
Příspěvky: 44
Registrován: 11. 10. 2018, 09:30
Bydliště: Hrubčice 300
Věk: 40

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1544

Příspěvek od Petr Kab. »

Pravda pravda. Ten SW 130/650 stojí cca 6000kč. Tohle sem si říkal, že bude dobrej začátek. Sice je třeba připočítat spousty dalšího vybavení (kolimator, ostřící maska, nejspíš komakorektor). Každý tady ale nějak začínal. ;)
Sky-Watcher Newton 6" 150/750mm OTA DUAL , ZWO Camera ASI 385 MC Color , Sky-Watcher AZ-EQ5 SynScan GT (sloup)
http://astrofotky.cz/~PetrKab
Petr Kab.
Příspěvky: 44
Registrován: 11. 10. 2018, 09:30
Bydliště: Hrubčice 300
Věk: 40

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1545

Příspěvek od Petr Kab. »

g píše:ono tato značka není ani dětská třída, mým pohledem jde o astro-podvod na úrovni šmejdů
:D :D až tak? Někde se to tu řešilo?
Sky-Watcher Newton 6" 150/750mm OTA DUAL , ZWO Camera ASI 385 MC Color , Sky-Watcher AZ-EQ5 SynScan GT (sloup)
http://astrofotky.cz/~PetrKab
Odpovědět