Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
jentzek
Příspěvky: 50
Registrován: 08. 01. 2017, 14:35
Bydliště: Velký Týnec

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1501

Příspěvek od jentzek »

K novému dalekohledu blahopřeji.
Jak tedy zní dotaz? :)
CPC-1100, SW ED 120/900 na CG-5 cestovní, 15x70 Bino z ruky
Uživatelský avatar
spiky
Příspěvky: 83
Registrován: 16. 01. 2019, 20:20
Věk: 31

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1502

Příspěvek od spiky »

spiky píše:ahojte, uz je to par mesiacov, co som kupil dobsona 130/650. podarilo sa mi par krat pozorovat. dnes som sa prvy krat dostal k skoremu rannemu pozorovaniu a prvy krat som sa pozrel na Jupiter cez https://www.dalekohlady-puskohlady.sk/t ... 5mm-detail

stale je dost nizko a trvalo len par sekund, kedy som ho videl pekne ostro bez nejakych "turbulencii". co mi ale prekazalo, bol az oslepujuci pohlad nan. popravde som doteraz nevedel, co presne ocakavat. na svietiacej zlto oranzovej guli som videl len naznaky pasov.

moja otazka je: da sa pouzit nejaky filter na stlmenie svetla, aby viac vynikli detaily na povrchu? takto som toho cez slziace oci vela nevidel. samozrejme nasiel som nejake farebne filtre, ale radsej by som si nechal poradit
rad by som nadviazal na svoj nedavny prispevok, nechal som si to prejst hlavou a zvazil som moznosti, rad by som sa teda opat nechal poucit, ci by mnou zvoleny postup daval zmysel :) aktualne mam teda maximalne dostupne zvacsenie 130x. predavat v podstate novy okular povedzme za polovicu ceny a kupit 4mm mi velmi zmysel nedava, pokusat sa o rozumnu vymenu by asi bolo ako cakat na zazrak a mozno by som sa zase dostal do situacie, ze aj tych ~162x by mi bolo malo neskor pri Saturne.

najviac ma teda laka moznost dokupit 3.2mm okular z rovnakej rady a mat tak k dispozicii zvacsenie 130x a aj ~200x, ked podmienky dovolia. rozhodoval som sa aj na zaklade vyjadreni o tom, ze na Saturn sa dobre uplatni aj vacsie zvacsenie. moja jedina obava je komfort pri pozorovani u takeho zvacsenia. 130x bolo v pohode, na postrkovanie som si zvykol, otazka je, ci to pri 200x uz nebude otravne. bohuzial nemam moznost pozicat si takyto okular, takze budem rad za vase nazory.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1503

Příspěvek od MilAN »

Můj názor se ti asi nebude líbit, ale já bych nekupoval nic. Ten dalekohled při ještě větším zvětšení než máš, neukáže nic víc. To zvětšení v podstatě plně využívá rozlišovací schopnost toho objektivu. Když se naučíš pozorovat, uvidíš, že to je tak. Jestli je to zvětšení na Saturn málo, záleží také od toho, jaký dalekohled používáš a jaké zvětšení snese vzduch, odkud pozoruješ. Navíc je Saturn poměrně tmavý, takže s malým průměrem velké zvětšení je kontraproduktivní.
Používám dalekohledy od 100 do 400 mm průměru, a tohle je zvětšení, která je v těch dalekohledech nejčastěji. A je jedno, jestli použiji malý nebo velký dalekohled, jestli jsou to planety nebo DSO.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
spiky
Příspěvky: 83
Registrován: 16. 01. 2019, 20:20
Věk: 31

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1504

Příspěvek od spiky »

pacit sa mi samozrejme nepaci. ocakaval som, ze uzitocne zvacsenie dalekohladu bude vyssie nez 130. kazdopadne dakujem za radu, ak sa nikto podobne skuseny neprikloni na druhu stranu, tak asi nemam o com uvazovat.
Winchester
Příspěvky: 6
Registrován: 11. 06. 2019, 20:04

Meopta Hermes 1 - okuláry

#1505

Příspěvek od Winchester »

Zdravím všechny, nedávno se mi podařilo získat za velice příznivou cenu spektiv Meopta Hermes 1 , též zvaný jako Meopta HA 70 a to za účelem pozorování přírody. Okulár mám pouze základní 25x a v tom jsem narazil na největší kámen úrazu. 25x není úplně vyhovující na větší vzdálenosti, raději bych 40x nebo 20-45x, jenže problém je v tom ,že se nedá vůbec žádný okulár sehnat ani po bazarech a nedaří se mi ani tady :cry: . Ačkoliv se v tomto vůbec, ale vůbec nevyznám nedá se použít nějaký jiný okulár co by pasoval nebo případně upravit aby šel použít? Budu rád za každou radu, nebo za naději že se dá někde koupit :lol: . Kdyby se ale někdo chtěl zbavit svého okuláru, tak ho mile rád odkoupim 8-) 8-) . Velice nerad bych Meoptu prodával kvůli malému přiblížení, je takřka nepoužívaná a má perfektní kvalitu obrazu a nerad bych místo ní nějaký plastový vergl s větším přiblížením :lol: .
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 509
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Meopta Hermes 1 - okuláry

#1506

Příspěvek od PetrK »

Winchester píše:Zdravím všechny, nedávno se mi podařilo získat za velice příznivou cenu spektiv Meopta Hermes 1 , též zvaný jako Meopta HA 70 a to za účelem pozorování přírody. Okulár mám pouze základní 25x a v tom jsem narazil na největší kámen úrazu. 25x není úplně vyhovující na větší vzdálenosti, raději bych 40x nebo 20-45x, jenže problém je v tom ,že se nedá vůbec žádný okulár sehnat ani po bazarech a nedaří se mi ani tady :cry: . Ačkoliv se v tomto vůbec, ale vůbec nevyznám nedá se použít nějaký jiný okulár co by pasoval nebo případně upravit aby šel použít? Budu rád za každou radu, nebo za naději že se dá někde koupit :lol: . Kdyby se ale někdo chtěl zbavit svého okuláru, tak ho mile rád odkoupim 8-) 8-) . Velice nerad bych Meoptu prodával kvůli malému přiblížení, je takřka nepoužívaná a má perfektní kvalitu obrazu a nerad bych místo ní nějaký plastový vergl s větším přiblížením :lol: .
Chápu, že láká naložit tomu co největší zvětšení, ale pro pozorování přírody je většinou lepší menší zvětšení (6x-15x). Tech 25x je rozumné maximum co se dá pro pozemní pozorování na delší vzdálenosti použít. Vyšší zvětšení hodně kazí tetelící se vzduch, takže obraz bude rozpatlaný a neostrý. Průměr objektivu tohoto dalekohledu je značně limitující a obraz bude s vyšším zvětšením nepříjemně tmavnout. A v neposlední řadě vyšší zvětšení bude mít menší zorné pole, takže se bude obtížně trefovat na požadované cíle.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Meopta Hermes 1 - okuláry

#1507

Příspěvek od 4Brunco »

Winchester píše:Zdravím všechny, nedávno se mi podařilo získat za velice příznivou cenu spektiv Meopta Hermes 1 , též zvaný jako Meopta HA 70 a to za účelem pozorování přírody. Okulár mám pouze základní 25x a v tom jsem narazil na největší kámen úrazu. 25x není úplně vyhovující na větší vzdálenosti, raději bych 40x nebo 20-45x, jenže problém je v tom ,že se nedá vůbec žádný okulár sehnat ani po bazarech a nedaří se mi ani tady :cry: . Ačkoliv se v tomto vůbec, ale vůbec nevyznám nedá se použít nějaký jiný okulár co by pasoval nebo případně upravit aby šel použít? Budu rád za každou radu, nebo za naději že se dá někde koupit :lol: . Kdyby se ale někdo chtěl zbavit svého okuláru, tak ho mile rád odkoupim 8-) 8-) . Velice nerad bych Meoptu prodával kvůli malému přiblížení, je takřka nepoužívaná a má perfektní kvalitu obrazu a nerad bych místo ní nějaký plastový vergl s větším přiblížením :lol: .
Nuz prizemny seeing je premenlivy(ale byva aj dobry pokia lclovek nepozoruje nad asfaltovou plochou. Ja preferujem Zoom okulare na pozorovacie dalekohlady, a pokial nieje sero alebo tma, tak do zvacsnia 1D to este ide. Takze tych 70x neni nerealnych.

http://www.pf.jcu.cz/stru/katedry/fyzik ... oz/poz.htm

Tu su original okulare, ktore budu dost drahe, ale bolo by to idelane riesenie. Ale tak je mozne ze by to slo aj astro okulare pripojit, ale tam je treba skratka experimentovat.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1508

Příspěvek od hamr »

Okuláry měli v Supře Praha, oba 8 a 13mm, teď už je jen 13mm.
http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -4227.html
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Winchester
Příspěvky: 6
Registrován: 11. 06. 2019, 20:04

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1509

Příspěvek od Winchester »

Děkuji všem za snahu pomoci, bohužel zmiňované e-shopy jsem obvolával hned jako první varianty. Pro úplné upřesnění doplním, že spektiv je používám i pro čtení zásahů v terči a k obeznávání zvěře. Dalekohledy nějaké vlastním např. starý Zeiss 10x50, Nikon monarch 8x56, puškohled Nikon monarch 4-20x50.... S větším přiblížením se hůře hledá cíl, obraz se setměním rychle tmavne s tím vším počítám. Na Vás se obracím, jako na odborníky znalé těchto problémů s nadějí že by někdo mohl poradit kde sehnat případně s čím zaměnit okulár s větším přiblížením abych se dostal alespoň na 35-40x protože se nedaří sehnat originál. Když budu chtít tak nebude problém tento spektiv během pár dnů prodat protože je po nich velká poptávka, ale nevím jestli bych si pomohl například Celestronem Ultima 20-60x80 kvalita zpracování a skla pokud Celestron má vůbec skla bude asi znát, co myslíte?
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1510

Příspěvek od Artaban »

Winchester píše:například Celestronem Ultima 20-60x80 kvalita zpracování a skla pokud Celestron má vůbec skla bude asi znát, co myslíte?
Jako že má skla z plastu? Ale kdepák.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Winchester
Příspěvky: 6
Registrován: 11. 06. 2019, 20:04

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1511

Příspěvek od Winchester »

Artaban píše:
Winchester píše:například Celestronem Ultima 20-60x80 kvalita zpracování a skla pokud Celestron má vůbec skla bude asi znát, co myslíte?
Jako že má skla z plastu? Ale kdepák.
Máš pravdu jsou to opravdu skla.

Včera jsem volal jednomu velice znalému odborníkovi, a ten se mi celou tuto problematiku vysvětlil. V rozumné ceně do 10 000 neseženu nic co by se po optické stránce mohlo rovnat s Meoptou a splnilo to mé požadavky, zároveň nejde spasovat jiný okulár na HERMES 1 - Meopta HA 70 než originál. Moje jediná možnost je sehnat originální okulár což je skoro nemožné. V úpravě ,,astro,, ho tu bude určitě pár lidí mít. Kdyby ho někdo nevyužíval, nebo uvažoval nad jiným astro okulárem učitě by jsme se domluvili. Jiná možnost bohužel není :( .
Jupiter66
Příspěvky: 9
Registrován: 16. 06. 2019, 15:34

Je to mnou nebo teleskopem?

#1512

Příspěvek od Jupiter66 »

Ahoj lidi,

tak jsem si řekl, že si vyzkouším astronomii... jaký to je a tak. Četl jsem nějakou teorii (tady i v knížkách), ale trochu jsem se ztratil v množství matematiky a fyziky :)

Každopádně mám Meade 80/400 Adventure Scope a moc mi to zatím nejde a měl bych pár otázek.

Moc mi nejde zaměřit Jupiter a Saturn (ostatní planety jsem ani nezkoušel). Jupiter vypadá spíš jako takový svítí blog a člověk by neřekl, že je to Jupiter. Když ho zkouším přiblížit, je to jen větší svítící blob a ještě vypadá "oroseně" (jako kdyby na dalekohledu byly kapky vody, ale já vím, že nejsou). Když to hodně oddálím, že je Jupiter jen malá tečka, tak to konečně "trochu" vypadá jako Jupiter a mám pocit, že vidím ty jeho pásy. Ale nevím... jestli si to spíše psychicky jen nenamlouvám :D

Saturn je taky jen takový žlutý blob nebo prostě koule... jen když ho hodně oddálím, až je malinký, tak mám pocit, že to má takový ten Saturnový tvar.

Otázkou je, jestli je to mým dalekohledem. Prostě Meade 80/400 Adventure Scope je levný refraktor a nikdy v něm neuvidím nic pořádně a když si koupím lepší, tak to bude lepší.

Nebo je to ve mně, a i kdybych měl třeba dalekohled za deset tisíc, stále bych dovedl zaměřit Jupiter jen jako žlutý blob.. Bereme-li v potaz, že na novedalekohledy.cz se o mém teleskopu píše např.:

Co lze vidět pomocí dalekohledu Meade Adventure Scope 80mm:
- Další pásy Jupiteru, stíny jeho satelitů na povrchu.

Tak jak to je? Podotýkám, že jsem Jupiter zkoušel různě přiblížit, oddálit, zkoušel jsem oba okuláry co k tomu jsou, ale pořád mi to nepřipadá jako Jupiter, ale spíše jako takový žlutý blob. Díky!
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Je to mnou nebo teleskopem?

#1513

Příspěvek od Artaban »

Jupiter66: Ahoj na AF. Největší problém je v dalekohledu. Je to krátký achromát a ten nezvládá velká zvětšení. Přitom na planety je třeba zvětšení velké pokud potřebujem vidět detaily.
Druhý problém může být v tom, že jsi pozoroval moc brzo, když jsou planety ještě nízko na obloze.
Je třeba počkat, až vystoupají výš a pak bude obraz lepší. Teoreticky bys měl vidět dva hlavní oblačné pásy i zvětšením 66x které máš.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Jupiter66
Příspěvky: 9
Registrován: 16. 06. 2019, 15:34

Re: Je to mnou nebo teleskopem?

#1514

Příspěvek od Jupiter66 »

Artaban píše:Jupiter66: Ahoj na AF. Největší problém je v dalekohledu. Je to krátký achromát a ten nezvládá velká zvětšení. Přitom na planety je třeba zvětšení velké pokud potřebujem vidět detaily.
Druhý problém může být v tom, že jsi pozoroval moc brzo, když jsou planety ještě nízko na obloze.
Je třeba počkat, až vystoupají výš a pak bude obraz lepší. Teoreticky bys měl vidět dva hlavní oblačné pásy i zvětšením 66x které máš.
No obvykle tak v deset, v jedenáct... Jupiter je v tuhle dobu nad horizontem už kolem deváté :)

Je to moc brzo?:)
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Je to mnou nebo teleskopem?

#1515

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Ještě bych rozšířil podmínky pozorování o stanoviště. Jestli ses díval třeba z okna nebo přes střechu nějakého domu či někde na dlažbě, kam celý den svítí Slunce tak o detailech nemůže být řeč. Já jsem začínal s netwonem 130/650 a detaily byly patrné i v malých zvětšeních, jak píše Artaban.

U Jupitera lze pozorovat triedrem jeho čtyři největší měsíce už při zvětšení 10× (čtyři jasné tečky kolem něj, když nejsou před či za ním), jak je tam vidíš ty?

Prstenec Saturnu jsou pozoroval starým teodolitem se zvětšením 30×. Byť to bylo příšerně prťavé, tak rozeznat to šlo.

Jupiter je teď nejvýš po půlnoci (necelých 18° nad obzorem).
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Odpovědět