Váš astrofotografický vývoj

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Váš astrofotografický vývoj

#16

Příspěvek od pedrosanchez »

Tak to je brutální kopec expozicí, máte trpělivost :) líbí se mi, že je to evidentně bez nutnosti pointace.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Váš astrofotografický vývoj

#17

Příspěvek od MilAN »

Bez poińtace to jde přece vždy, jen tomu musí odpovídat délka expozice nebo množství zahozených expozic :)
S tímhle ohniskem to ještě lze nějak dotáhnout v rozumných mezích i co do počtu snímků.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
myXall
Příspěvky: 446
Registrován: 25. 11. 2013, 12:45
Bydliště: Žilina
Věk: 39

Re: Váš astrofotografický vývoj

#18

Příspěvek od myXall »

Ako pise MilAN, ide to aj bez pointaicie, len je dobre si zvolit vhodny cas expozicie. Ja som nasiel take optimum na 50sec, mozno som mohol ist aj trochu nizsie, lebo odpad som mal min. 20%. Napriklad minuly rok pri LeoTriplet pocasie prialo, tak som fotil a fotil a potom som mal 1125 snimkov (po 50sec), ale pouzil som len polovicu, vyberal som fakt len tie najlepsie. Ale zase to spracovanie tolko vela dat je velmi zdlhave, takze som rad, ze som sa dal na pointaciu :D
William Optics Zenithstar 73 III, Meade Mak 127/1900 StarNavigator
ZWO ASI533MC Pro, ASI224MC, ASI290MM mini,
iOptron GEM28
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Váš astrofotografický vývoj

#19

Příspěvek od pedrosanchez »

No asi tak, logicky bych řekl, že při delší expozici tam toho bude více. Sám bych se nebránil tomu dělat moře expozic 40-50s (což mi zvládne dobře ustanovená montáž), ale zkušenější mi řekli, že se neposunu. Snažím se proto rozchodit pointaci, asi to taky bude lepší pro čip ve foťáku, jelikož se bude méně zahřívat...
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš astrofotografický vývoj

#20

Příspěvek od nosuh »

Prave sem zjistil, ze se v podstate astrofotograficky zas az tak moc nevyvijim :lol:
http://astrofotky.cz/gallery.php?show=n ... 868633.jpg
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Váš astrofotografický vývoj

#21

Příspěvek od adam.trhon »

Však ta vlevo je pěkná, ta vpravo parádní. Třeba ten rozdíl ve hvězdě nalevo od Koňské hlavy - vlevo je hvězda a kolem ní nějaký flek, vpravo se hvězda utápí v detailech. Co víc chcete? :)

Trochu mi to připomíná ty mladé kočky, co se vyfotí na facebook a daj pod to popisek "jsem škaredá" :lol: Nebo je to ironie a jen já mám po ránu moc dlouhé vedení? :)
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Váš astrofotografický vývoj

#22

Příspěvek od nou »

To je len klasicke sebatryznenie kedy je vlastne dielo v autorovich ociach vzdy aspon o triedu horsie nez v skutocnosti.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Váš astrofotografický vývoj

#23

Příspěvek od hades »

Já jsem to pochopil jako ironii :)
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš astrofotografický vývoj

#24

Příspěvek od nosuh »

Ono to vzniklo trochu jinak..Je pravda ze jsem to srovnani publikoval nejdriv v mensi verzi na fcb, a tam je ten rozdil sotva patrny..Na tech astrofotkach je ten rozdil videt o poznani lepe. Nicmene primarne to samozrejme je ironie. Zaujalo me ale, ze i na te fotce jen pres teleobjektiv jsou v podstate vsechny detaily jako na te pres 8" dalekohled rozpoznatelne..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Váš astrofotografický vývoj

#25

Příspěvek od MilAN »

Při stejné expozici a světelnosti by měl být dosah na plošných objektech stejný a rozlišení jejich detailů roste lineárně s ohniskem ( a pak je samozřejmě rozdíl v kresbě optiky, QE snímače, ..)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Váš astrofotografický vývoj

#26

Příspěvek od Dansemacabre »

Od první fotky po zatím poslední - pěkně to teď vychází :)
Přílohy
astrofoto_vyvoj_resize.jpg
astrofoto_vyvoj_resize.jpg (1013.1 KiB) Zobrazeno 3004 x
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
altoz
Příspěvky: 534
Registrován: 24. 02. 2008, 20:27
Bydliště: Ruda
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš astrofotografický vývoj

#27

Příspěvek od altoz »

M101_koláž.jpg
M101_koláž.jpg (668.18 KiB) Zobrazeno 2869 x
Docela zajímavý nápad, takže taky něco přidám :-). Zalovil jsem v šuplíku a i když jsem se k focení stejného objektu znovu vracel málokdy, přece jen se našly výjimky... M101 z počátku mého snažení, focená nemodifikovanou zrcadlovkou (Canon 350D, 5 x 10 minut ISO800) a s manuální pointací. Pro srovnání fotka z roku 2018 nasnímaná ASI1600MM-C, L 57 x 5 min + RGB 25 x 5 minut.

Obě fotky mají i něco společného - byla použitá stejná montáž CG-5 GT-ADV a stejný průměr dalekohledu (6" Newton vs. 6" RC).
GSO RC 152/1370, TS APO Quadruplet 70/350, Baader Scopos 66/400, montáž CG-5 GT ADV, ZWO ASI 1600 MM-C, Canon EOS600Dmod., Lacerta MGEN, triedr Helios 7x50
Uživatelský avatar
stZ
Příspěvky: 360
Registrován: 30. 08. 2005, 05:45

Re: Váš astrofotografický vývoj

#28

Příspěvek od stZ »

altoz: krasny posun ;)
Uživatelský avatar
palkog
Příspěvky: 592
Registrován: 11. 05. 2012, 14:11
Bydliště: Presov, SR
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš astrofotografický vývoj

#29

Příspěvek od palkog »

m42.jpg
m42.jpg (1.75 MiB) Zobrazeno 2597 x
Pridam sa so svojou M42 - rozdiel 5 rokov a este je stale, co zlepsovat... Dalekohlad a fotak som nezmenil. Pripudol len komakorektor a pointacia. Plus samozrejme vyvoj v spracovani - posun od DSS a ZPS k PI.
Velke minus je zhorsenie kvality oblohy (fotene na sidlisku) :(
Web, Astrofotky
  • SW 200/1000, SW ED 72/420
  • EQ-5Pro, StarAdventurer
  • Canon 600D, Canon 6D, ASI224MC, Neptune-C II
  • seťák 18-55mm, seťák 28-80mm, Tamron 70-300mm, Zeiss Pancolar 50mm, Zeiss Sonnar 180mm, Takumar 135mm; Samyang 8mm fisheye, 14mm, 20mm, 500mm
koliny123
Příspěvky: 3
Registrován: 29. 07. 2019, 15:11

Môj prvý mesiac s Astrofoto – poznatky, rady, návody

#30

Příspěvek od koliny123 »

Prajem pekný deň. Chcem sa podeliť s poznatkami za prvý mesiac s astrofoto. Príspevok môže slúžiť ako pomôcka pre ďalších začínajúcich astronómov, ale hlavne by som si rád vypočul rady skúsených ľudí na tomto fóre.
Najprv k technike. Ďalekohľad používam Bresser Messier NT 203 s focal length 1000 mm a montáž EQ3-2 s hodinovým pohonom. Túto zostavu som si zaobstaral už minulé leto a je to môj prvý teleskop. Začal som s pozorovaním, avšak k nejakým úspechom som sa nedopracoval. Okrem pozorovania planét boli všetky DSO objekty a to aj jasnejšie hviezdokopy viditeľné ako rozmazané obláčiky. Pripisoval som to veľkému svetelnému znečisteniu a rozhodol som sa skúsiť radšej fotenie, kde fotoaparát zachytí oveľa viac detailov. Všade sa človek dočíta, že montáž EQ3-2 je nepoužiteľná na fotenie a obzvlášť nie vhodná pre teleskop s priemerom až 203 mm. Ako úplný začiatočník som už nechcel investovať ďalšie peniaze do kvalitnejšej montáže, tak som sa rozhodol radšej vybetónovať podstavec pod zostavu. Ten môže slúžiť aj pre kvalitnejšiu montáž, keď sa v budúcnosti rozhodnem upgradeovať. Fotoaparát som si zaobstaral zrkadlovku CANON EOS 1100D. Na začiatok hádam postačujúci, avšak bez modu, možno v budúcnosti ho dám zmodovať.
Obrázek
Software ktorý som použil k foteniu: Pollar alligment, Stellarium, DeepSkyStacker, AstroPhotographyTool, AllskyPlateSolver, Photoshop CC 2019,
Väčšinu poznatkov ako fotiť, som získaval z youtube a to hlavne z týchto kanálov, na ktorých sú skvelé návody a rady pre začínajúcich astrografov:
https://www.youtube.com/channel/UCn3nps ... xLdCg9J-LQ
https://www.youtube.com/channel/UClaV_x ... N8mf9fURjA
Pred fotením som si zisťoval oblačnosť na stránkach:
http://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=meteo_num_obl
https://www.ventusky.com/?p=48.75;19.50 ... otal&w=off
Čo sa týka fotenia, na zistenie polohy polárky som použil aplikáciu Pollar alligment. Čím presnejšie nastavená montáž, tým dlhšie expozície sa mi podarilo zachytiť. Na začiatku len 30 s, postupne až 100 s. Musím podotknúť, že expozície som fotil bez guidingu. Kúpil som z číny nejakú smiešnu astro kamerku, ktorú som chcel využiť na autoguiding, avšak s kamerou za 15 eur je to nemožné. V budúcnosti určite pôjdem aj do autoguidingu.
Na výber objektov som použil skvelý program Stellarium, do ktorého som podľa tohto návodu https://www.youtube.com/watch?v=9GUi_weVMhs
vložil vlastné zobrazenie priestoru okolo ďalekohľadu, čo je veľké plus, pokiaľ máte na záhrade množstvo prekážok ako ja a potrebujete počas dňa naplánovať objekt pozorovania aj s jeho pohybom po oblohe.
Obrázek
Na fotenie som použil program Astrophotographytool, pomocou ktorého sa dajú okrem fotoapárátu ovládať v podstate všetky prvky výbavy.
Pretože moja výbava nemá GOTO, na nájdenie objektu som používal metódu - pokus omyl- a to tak, že som ďalekohľad nasmeroval na približné umiestnenie objektu a pomocou funkcie plate solve mi program zanalyzoval, kde na oblohe sa nachádzam.
Obrázek
APT som prepojil so Stellariom pomocov thto návodu:
https://www.youtube.com/watch?v=rz7JbAKCeMA
Jemným ovládaním motorčekov montáže som následne ďalekohľad nasmeroval presne na vybraný objekt. V APT som nastavil dĺžku expozícií, ich počet, ISO a program fotí už samostatne, čo som využil prepojením s pc v dome cez program TeamViewer a fotenie som tak kontroloval len jedným očkom z tepla domova
Obrázek
Čo sa týka dĺžky expozícií a ISO, zatiaľ nemám dostatok skúseností a hľadám rozumný kompromis. Naposledy som fotil 100 sekundové expozície s ISO 800. Samozrejmosťou je vyhotovenie bias a dark frameov. Návody som čerpal z týchto stránok:
https://astrobackyard.com/bias-frames-astrophotography/
https://astrobackyard.com/how-to-take-dark-frames/
Čo sa týka flat frameov, tam som zatiaľ nemal úspech, jedna strana fotky je tmavá čo znehodnotí výsledný stack. Tu by som aj poprosil o radu, jedná sa o zle skolimovaný ďalekohľad?
Obrázek
Expozície som spájal v programe DeepSkyStacker bez nejakých väčších zmien v nastavení. Následnú úpravu som robil vo photoshope, avšak tam mám tiež výrazné medzery, chce to ešte napozerať viacero video návodov.
Na záver prikladám ešte zhrnutie všetkých expozícií za prvý mesiac pozorovania, kde vidieť zlepšenie po každom fotení.
Obrázek
Obrázek
Odpovědět