Kolimace newtonova dalekohledu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vladimir Nadvornik
Příspěvky: 82
Registrován: 11. 10. 2015, 21:47
Věk: 47

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#706

Příspěvek od Vladimir Nadvornik »

MilAN píše: - vkládám tam refrakční soustavu, která změní rovnoběžný paprsek v nějak rozbíhající. Buď to sníží přesnnost nebo dokonce znemožní kolimaci
Podle této diskuze se rozptýlením paprsku pomocí barlow přesnost naopak zvýší, protože pak je kolimace méně závislá na naklonění laseru.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24263
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#707

Příspěvek od MilAN »

Ono se tam ale řeší trochu něco jiného- seřízení primáru jinou metodou. Ale bohužel, je potřeba seřídit sekundár - resp. alespoň zjistit, jestli seřizovat sekundár nebo primár. Takže pokud jinou metodou zjistím, že to není skolimováno, tak stále zbývá určit, který prvek není.. A protože se tu stále objevuje problém, že tak jednoduchý úkon jako kolimace laserem, kterou lze popsat 2 větami, se tu řeší v několika vláknech ve stovkách příspěvků, tak bych pro většinu uživatelů zůstal u toho nejjednoduššího a ve všech případech vyhovujícího a nesnažil se to nějakým krkolomným způsobem obejít. Jsou daleko složitější metody a kolimátory, ale tam je také problém pochopit, co a proč se děje a co s tím dělat. Takže k tomu, pokud se někdo chce vydat touto cestou a je přesvědčen, že mu to pomůže v lepší dokonalosti, bych doporučoval přistoupit až po zvládnutí alespoň té jednoduché a pro většinu bohatě dostatečně přesné metody laserem s přímým paprskem.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#708

Příspěvek od LukasNestak »

Ono to bolo v podstate skolimované, primár bol ok, a v podstate aj sekundár. Tak málo som pošteloval, že sa to nedalo nazvať ani kolimácia.
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#709

Příspěvek od adam.trhon »

Mám trochu trable s kolimací Berty (Newton GSO 300/1500 na Dobsonově montáži). Kolimoval jsem ve vodorovné poloze a zjistil dvě věci:

1. Pokud Bertu otočím do svislé polohy, tečka mi uteče z dírky kolimátoru. Napadlo mě, jestli to nemůže být permanentním uchycením do montáže (http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 33#p396133), tak jsem dalekohled sundal a srovnal postavený na zemi svisle (na hranolcích, ne šroubech) a položený na zemi. Stejný výsledek: tečka trochu uteče.

Kolimátor drží ve výtahu pevně, mám ho v redukci s pérkem a dvěma šrouby. Sekundární zrcadlo trochu pruží, ale nevikle se.

Tečka se pohne dokonce i když nasadím či sundám kryt dalekohledu.

Bude tam nějaký problém, nebo je to u čínské výroby takto velikých dalekohledů normální?

2. Nevím, jak použít stavěcí šrouby na primárním zrcadle. Pokud je utáhnu sebemíň, tečkou to trochu pohne. Pokud to zrcadlem otočí, tak je to předpokládám v pohodě (vykompenzuju to ostatními), ale pokud ho to i prohne... Bude to poznat na hvězdě?
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#710

Příspěvek od MMys »

Pokud je to sériový "plecháč". Tedy tubus z 1mm plechu, ramena pavouka z tenoučkých plíšků, tak je to úplně normální. Jakákoli změna směru působení graviace způsobí průhyb pavouka, tubusu, propružení výtahu na stěně tubusu a podobně. Pokud je to jen na vizuál, tak to neřeš. Nějakých pár mm odchylky se při f/5 nepozná.

A i to permanentní uchycení může v ložisku můž být maličko na vině. Pokud nejsou obě kluzná ložiska sousoá, tak se při otáčení deformuje tubus. I když osobně si myslím, že to samé by to dělalo i kdybys tam ty úchyty neměl. Gravitace ten těžký tubus vždy usadí až na dno tohou zahloubení.

Kolimační šrouby zrcadlo ani neprohýbají, ani neotáčejí. Pouze se naklápí mísa se zrcadlem. Prostě povol aretační šrouby, těmi kolimačními to zkolimuj, a zase utahni ty aretační. Zlehka. Při jejich utahování se to bude zas hýbat protože celá kosntrukce mísy zrcadla je ošizená a gumová. Ale lze ty aretační utahnout zase tolik, že se to vykompenzuje a zase je to zkolimované.

A další věc - gumové packy co drží zrcadlo z boku a zepředu musí být utažené jen zlehka, zrcadlo se musí v míse o nějakou desetinku mm hýbat. Jinak se průhyb mísy přenáší na zrcadlo, a taktéž i při zchladnutí a smrštění mísy se nesmí přenášet tlak na zrcadlo.

Kryt dalekohledu - totéž, hormí obruba tubus je měkká. S deklem je vytvarovaná do kruhu, když dekl sundáš, přetvaruje se do jiného tvaru, přes tubus to zatlačí na měkká ramena pavouka a sekundár se nějak pootočí či uhne.

Kolimátor v žádném případě neutahuj přes dav šroubky a to pero. Nech ho úplně povolený, tubus si dej trochu našikmo a kolimátor nech dosednutý gravitací na doraz o hranu výtahu. Když s ním v této poloze zatočíš kolem osy, musí stát tečka na primáru na místě. Pokud nestojí, máš křivý kolimátor, nebo pokud je kolimáor 1.25", a výtah 2", tak je nakřivo upnutý v redukci na 2" (opět průšvih se šroubky, které ho kříží).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#711

Příspěvek od nosuh »

To adam.trhon:
Ja u sveho 12" Lightbridge mam odchylku laseru horizont-zenit cca 5mm a pri vizualnim pozorovani nic nepoznam, ukazuje porad stejne. Co jsem zjistoval od vice majitelu, podobnou odchylku maji skoro vsechny seriove vyrabene UL dobsony, vcetne napr. 16" flextubu..
V praxi to znamena, ze kolimuju tubus v poloze 45° :)
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#712

Příspěvek od adam.trhon »

OK, děkuji. Ty aretační šrouby mě uklidnily, bál jsem se že prohýbám celé zrcadlo :)

Ještě bych se chtěl zeptat na to upevnění kolimátoru. Proč jen gravitací? Musím nahnout celý dalekohled i s montáží (jinak výtah do svislé polohy nedostanu), vyvinout na něj síly, které na něj při pozorování působit nebudou a potenciálně ho zkroutit jinak, než jak bude zkroucený při pozorování. Připadne mi logičtější montáž nenaklánět, dalekohled dát do 45°, jak píše nosuh, a kolimátor upevnit stejným způsobem, jakým upevňuju okuláry: pokud se při tom pohne, stejně se pohnou i okuláry, tak to můžu při kolimaci aspoň vykompenzovat...?

Ono to bude asi jedno, když jsme těch pár mm přestali řešit (dalekohled je na vizuál), ale zajímalo by mě to (hlavně když v návodech, které jsem prošel, upevňování kolimátoru vůbec nezmiňují).
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24263
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#713

Příspěvek od MilAN »

adam.trhon píše:OK, děkuji. kolimátor upevnit stejným způsobem, jakým upevňuju okuláry: pokud se při tom pohne, stejně se pohnou i okuláry, tak to můžu při kolimaci aspoň vykompenzovat...?
Problém je, že když nakloníš kolimátor, seřídíš osu dalekohledu někam jinam. Ale když nakloníš okulár v dobře skolimovaném dalekohledu o stejný úhel, tak to v určitých mezích nepoznáš.
Smyslem toho, co píše Martin, je zaručit, že kolimátor bude sedět přirubou na OV a nebude nakloněn. Jak toho docílíš, je více způsobů, utažení jedním šroubkem toho ale nikdy asi nedocílí
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#714

Příspěvek od nosuh »

MMys píše:Kolimátor v žádném případě neutahuj přes dav šroubky a to pero. Nech ho úplně povolený, tubus si dej trochu našikmo a kolimátor nech dosednutý gravitací na doraz o hranu výtahu. Když s ním v této poloze zatočíš kolem osy, musí stát tečka na primáru na místě. Pokud nestojí, máš křivý kolimátor, nebo pokud je kolimáor 1.25", a výtah 2", tak je nakřivo upnutý v redukci na 2" (opět průšvih se šroubky, které ho kříží).
A jak se takovy kolimator kolimuje? JA kdyz ho upnu do 2"-1,25" redukce TS, vlozim do OV s baader click-lockem ( mel by se utahovat symetricky v kruhu), lehce utahnu - jen vymezim vuli a otacim tou redukci, tak mi na primaru opisuje cca 4mm kruznici. A to i kdyz je obruba redukce nadoraz..vule mezi 1,25" a kolimatorem neni skoro zadna, drzi tam i bez aretace sroubkem..
Porad se nemuzu trefit do idealni kolimace na f4 astrografu..v 50% pripadu mam mirne ujety jeden roh, ackoli podle laseru je skolimovano perfektne..
koukal jsem i do koncentru a kruznice opisuji pekne jak kruh primaru, tak sekundaru..
takovej mirnejsi priklad tady, ale obcas je to i vic..ten R dolni roh je vetsinou postizenej nejvic a nejcasteji:
vf.jpg
vf.jpg (336.37 KiB) Zobrazeno 2087 x
Naposledy upravil(a) nosuh dne 10. 06. 2019, 10:07, celkem upraveno 1 x.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24263
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#715

Příspěvek od MilAN »

A jak můžeš mít dobře skolimováno, když ti kolimátor při otáčení dělá 4 mm kružnici ? To se ti fakt nepovede. Někde na kolimátoru jsou šroubky, kterými jde seřídit ( jen netuším, jestli to jde u všech těch nejlacinějších, jestli to není jen osazeno) . Koncentr tohle neřeší, to je hrubá záležitost - (pro vizuál dobré a a rychlé.)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#716

Příspěvek od nosuh »

Kolimator mam tenhle..
http://www.supra-dalekohledy.cz/kolimat ... 17890.html
sroubku jsem si vsim, takze supnout do dalekohledu a povolovat a utahovat jendotlivy sroubky, dokud se kruznice pri otaceni nezmensi? A nemuze to byt treba i sikmosti OV na tubus nebo to bych asi videl v tom koncentru, ze to nesedi?
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24263
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#717

Příspěvek od MilAN »

nosuh píše:Kolimator mam tenhle..
http://www.supra-dalekohledy.cz/kolimat ... 17890.html
sroubku jsem si vsim, takze supnout do dalekohledu a povolovat a utahovat jendotlivy sroubky, dokud se kruznice pri otaceni nezmensi? A nemuze to byt treba i sikmosti OV na tubus nebo to bych asi videl v tom koncentru, ze to nesedi?
Šikmost OV vůbec ničemu nevadí jen se paprsky od sekundáru nebudou odrážet v úhlu 45° (což stejně většinou tak není - špatně se toho technicky dosahuje :) )
A koncentr řeší více vinětaci než kolimaci
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#718

Příspěvek od nosuh »

ok, takze teoreticky s jakkoli krivym vytahem a redukci 2-1,25" by mel jit ten kolimator pomoci sroubku seridit tak, aby se na primaru nedelala kruznice? jde mi o to, jak zjistit, jestli je to samotnym kolimatorem (nijak jsem ho neupravoval z vyroby) a nebo jestli je to tim, ze to pripojuju pres redukce (i kdyz origo TS za 1200)
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#719

Příspěvek od astar »

Venco , v podstatě ten kolimátor nemusíš rovnat,jen pokud budeš chtít. Nastav to tak aby si dostal střed té kružnice na střed zrcadla . Nejlépe zkolimuješ podle rozostřené hvězdy . Já rozliším až 0,5 mm odchylku na čipu. To tím klimátorem nedokážeš , obzvlášť když je ten otvor v něm velký cca 5mm .
Dělám to takto : rozostřím směrem k soustavě , tak a by se vytvořil kroužek cca 10-15 pix ( pro 4,63 mikro) při menších pixelech úměrně víc. Udělám snímek 10sec pointovaný. Pak zkontroluji jak vypadá hvězda ve středu pole . Když je nasvícena na jedné straně, tak je nakloněné zrcadlo . Pak jeden šroub na zrcadle pootočím o 1/8 což dělá v ohnisku u mne cca 0,6mm a zkontroluji . Podle toho jak se jas prstýnku změní postupuji dál . Bohužel nikdy si nezapamatuji na kterou stranu mám točit :lol: .
Přikládám jak vypadá posunutí o 0,8mm .
Další problém který může nastat je, že usazení korektoru v upínací objímce není pokaždé stejné . Většina komakorektorů typu parakoru ( dva tmelené dulety ) nemá plně odstraněn astigmatizmus i sklenutí pole. To bude velice pěkně vidět na tom rozostřeném snímku - elipsy v rozích. Při porovnání všech rohu musí být stejné a rotačně pootočené kolen středu . Když budou rozdílné , tak není sosen korektor. Může vadit i odchylka 0,1°což je při vedení 20mm cca 0,035mm . Uložení korektoru je velice důležité . Srovnat a pak již nevyndavat , případně pokud je možné to jako celek vyšroubovat z výtahu.

Obrázek
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#720

Příspěvek od nosuh »

No prave to chci zkusit kolimovat ještě primo na hvezde, snad to bue exaktnejsi. Ten softik, který te to analyzuje, to je asi v maximu, co? Ja snimam přes APT, tam je nejakej tool na kolimaci taky, ale ještě sem to nejak nezkousel, budu to muset taky cheknout..
tady je priklad z vikendu..ac kolimace na laser i podle koncentru vypdala ok, vysledna složenina ukazuje ujetej R dolni roh do te miry, ze jsou zdvojeny krize..
kol.jpg
kol.jpg (335.52 KiB) Zobrazeno 1997 x
nekdy se trefim do spravne pozice kolimatoru v OV a je to naprosto ok, občas ne..tim, ze mi to pak stoji uskladnene v podstate na mise zrcadla ( byt přes další srouby -ne kolimacni ani aretacni), tak to musim testovat/kolimovat před kazdym foceni
Kazdopadne, diky za podnety Milanove!
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Odpovědět