M4 a region Antares a Rho Oph.

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#316

Příspěvek od kolec »

Ja suhlasim s tvrdenim , ze pochvala potesi, ale treba si uvedomit , ze falošna pochvala sice potesi , ale zaroven pochovava do "hrobu".
Konkretna kritika a upozornenie (samozrejme subjektivne) ma svoje nezastupitelne miesto pri osobnom napredovani.
Osobne si myslim, ze Roman si nevsimol chybu ktoru urobil a preto je namieste ho na nu upozornit a nie chvalit a tvarit sa , ze to urobil naschval.
Tu vobec nejde o nejake zabomysie vojny na ktore sa to niekdo snazi zvalit. Realita je , ze fotka je silne poznacena nejakou upravou a to je vsetko.
Nakoniec je pomerne trapne sa vyhovarat na to ako krasne foti technika pri akej oblohe , ked to nie je z obrazka poznatelne. Opakujem To co vidis je produktom nejakej zlej upravy a nie original data , takze niet co obdivovat!


kolec
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#317

Příspěvek od LukasNestak »

No ja neviem ako vyznelo, ale to čo som napísal som aj tak myslel. Konkrétne som to doplnil aj technickou otázkou.
Za moju nevedomosť čo je spracovaná a čo nespracovaná fotka sa ospravedlňujem. :shock:
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#318

Příspěvek od Roman (Rick) »

kolec píše:... Tu vobec nejde o nejake zabomysie vojny na ktore sa to niekdo snazi zvalit. Realita je , ze fotka je silne poznacena nejakou upravou a to je vsetko ...

kolec
Ale práve toto sa deje pri každom mojom snímku :). A vždy sú to tie isté osoby dokolečka. Páni, to vážne máte potrebu stále riešiť to isté dookola? Už som si zvykol, že inde vo svete tieto veci nikto nerieši, len tu je nejaká utkvelá predstava, že astrofotografia sa musí robiť presne stanoveným postupom a čo najkomplikovanejšie, najťažšie, ideálne, aby bolo všetko zbastlené :).

Upresníš, akú chybu som si nevšimol?

LukasNestak, Bill, som rád, že to niekto vidí podobne. Je to zábava, ako spracovanie, tak fotenie. Keby chcem, tak tam môžem nasekať 2 hodiny L a po hodine RGB, aby to všetko bolo dokonale hladké a podľa vašich štandardov, ale už ma poznáte, mne šumák nevadí :). A vždy ma udivuje ten výsledok, čo urobí tá obloha a technika samozrejme za tak krátky expozičný čas. Keby tu máme také podmienky tak do 2 rokov máme všetko nafotené :D.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#319

Příspěvek od MilAN »

to : LukasNestak :
No, já si myslím, že ta věta měla spíš znít : " pěkně jim ta jejich sestava tam fotí " ( nezávisle na fotografovi :) ). Ale při zmenšení na 50procent toho fotí dobře víc . Takže rozlišení sestavy 0,68"/pix je jedna věc, rozlišení na fotce je druhá věc - čili 1,36 "/pix. Ke z pracování -každému se líbí něco jiného.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#320

Příspěvek od kolec »

Roman , zbytocne by som ti ukazoval nieco co ty nechces vidiet a nepovazujes to za chybu.
Zial problem je v tom , ze niektorí ludia vratane teba si myslia ako su na teba vsetci na tomto fore nespravodlivy (v com? Nechvalime ta, Nereagujeme, alebo velmi reagujeme. Chceš mi povedať , ze si tu fotku zverejnoval na fore preto aby sme sa nepozerali , nemysleli si nieco, ani sa nevyjadrovali?) . Je trapne ako manipulujes s nazorom , ze nikde vo svete nikdo nic neriesi . Nie je to pravda!
Na zahranicnych forach zasadne sa spravaju podobne ako my, maju tam podobne strety nazorov , ale s tym rozdielom , ze ludi ktorym niet rady komunita efektivnejsie dokaže ignorovat (ty tomu zrejme hovoris , že ta nikde vo svete neriesia) . Je iba otazkou casu ze i tu sa budeme spravat ako vonku. Ucime sa to! Bud s nami trpezlivý! Posuvaš nás dalej! V podstate by sme ti mali byt vdacní!

kolec

P.S. Staci si tosku priblizit pozadie :!:
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#321

Příspěvek od Roman (Rick) »

kolec, prosím, skús to ;).

A neber si zas všetko tak osobne :). Ja to sem neposielam pre nejakú chválu. Tej som si ja užil, dokonca aj víťazstiev na súťažiach a to mi fakt ku šťastiu nechýba. Prezentujem to tu ako ukážku krás nočnej oblohy aj ako motiváciu pre tunajších fotičoch, čo cestujú za astrofotom na juh.

Inak, v zahraničnom fóre fotí nejaký šťastlivec cez 2 metrový ďalekohľad. A, že mu z toho padajú super snímky. Ale nikdy som pri jeho komentoch nevidel podobné komentáre ako tu ;) . A vlastne si to stále len ty a pár ďalších, čo majú neustále problém. Všimol som si často, aj pri iných snímkoch na tomto fóre, že chvály je tu ozaj málinko. Hlavne, ak je niekto nový, prípadne tu nemá kamarátov medzi "profíkmi". Nehovorím, že treba len chváliť, kritika posúva, to viem tiež, ale tu nevidím iné ako len kritiku a pár potlapkaní po pleci pár známych. Ako kedysi na jednom fotografickom fóre, kde potom aj tak zostalo tých pár "policajtov", čo všetko dirigovali. Nakoniec tam zostali len oni sami.

PS: ak narážaš na šum, o tom som už písal, som si toho vedomý, nepovažujem to za ´chybu ´ ... a prečo vlastne chyba? Divný výraz. Lebo som nešiel presne podľa postupu, nejakej tunajšej kuchárky? Keby všetci mali postupovať presne podľa niekoho návodu, tak by to bola len pásová robota, bez štipky umenia, pridanej hodnoty ... (nevravím, že ten šum tomu pridal na hodnote :D)
Naposledy upravil(a) Roman (Rick) dne 31. 05. 2019, 16:12, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#322

Příspěvek od kolec »

Nevedol som ze si policajt :D
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#323

Příspěvek od LukasNestak »

Milan:
Asi tak nejak, ale pre nás severanov nie je veľa možností ako fotiť južnú oblohu, takže je fajn keď ju tu niekto aspoň na diaľku fotí.

Roman:
Niekedy sa mi zdá že si až moc sťahovačný na to čo tu poniektorý píšu "ale takých je tu viacej". Pls poukazuj nám ešte tú južnú oblohu, aj keď tým svojim štýlom.

Kolec:
Podla mňa sú tvoje fotky vážne nádhera "aj keď tie rámy sa mi nepáčia :)". Pritom keď som ukázal tvoje snímky otcovi, tak ten povedal že sa tam veľmi dobre hodia a pekne dotvárajú snímku "a to je odborník čo to u umení niečo vie". Tak ale opäť platí sto ľudí sto chutí :).
Ak by si niekedy robil nejakú prednášku "ukážku" ako spracovávaš snímky v Pixi, rád by som sa prišiel čo to priučiť.
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#324

Příspěvek od Roman (Rick) »

LukasNestak: zčasti máš pravdu s tou vzťahovačnosťou. Ale tamto, čo som sa rozpísal nebola reakcia na jeden príspevok, ale celkový pohľad na fórum a poniektorých členov. Postrehol som (a samozrejme nie len ja), že je tu tendencia dehonestovať iný prístup k nášmu koníčku, než teda ten podľa predstáv poniektorých členov AF (“policajtov”). Iný prístup tu je proste nežiaduci a už tu okolo toho bolo mnoho (flame) diskusií (nie len čo sa mňa týka). Potom odtiaľto odchádzajú hodnotní členovia (ako napr. naposledy Daniel Howking Beneš).

Ale neboj, fotiť ma baví, teda “zobrazovať” zaujímavosti nočnej oblohy, spracovávať dáta, takže snímky budem posielať aj naďalej. Len ma nebaví zakaždým tá istá diskusia okolo, ale to sa musím naučiť ignorovať, nech si ľudia vychutnajú tie fotky, tie zaujímavé štruktúry v hmlovinách, to kvantum hviezd, čo je v M4, aké krásy sú tam hore ukryté ;).
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#325

Příspěvek od kolec »

Lukas, robime stretnutia cca 2x do roka. Treba sledovat astrobook

kolec
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#326

Příspěvek od Cztwerec »

A pak vypneme jediným tlačítkem počítač, otevřeme oči a uvědomíme si že i bez astrofóra a virtuálního prostředí je ta obloha krásná a ten hrozně nespravedlivý svět, kde si někdo dovolí poznámku k víceméně další virtuální fotce z mnoha a dovolí si kritiku najednou není. Tomu se totiž říká svoboda názoru. Ten kdo tu kritiku má, není zlej a ani nikoho nenutí to dělat jak se má, ale jen řekne názor.

A může to být i bez teatralního chování, nebo snad odchodu z AF. Já to tady beru, dostal jsem hodně rad, posunuli mě dál a moje dotazy můžou někoho štvát, protože jsou skoro až začátečnické, ale já jsem pořád začátečník. Buď to někdo bere nebo ne. Mě to přijde jako hrozná křeč.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#327

Příspěvek od Roman (Rick) »

Cztwerec, tu nejde o to, či sa niekomu páči, alebo nepáči kritika. Daniel tiež neodišiel kvôli tomu predsa. Išlo o ten prístup poniektorých k tomu, čo robí, ako to robí. Chýba tu tá tolerancia iného prístupu k našemu koníčku. Ale to sme si už vysvetlili, škoda, že sa to zase muselo zmazať.
Uživatelský avatar
pepe30
Příspěvky: 928
Registrován: 30. 03. 2009, 15:18

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#328

Příspěvek od pepe30 »

Romam , kritika je dobrá vec a netreba za nou hladat nejake osobne útoky ....
Ja som jeden z tých čo vdaka kritike zdokonaluje svoje fotky a častokrat vystavím niečo čo naozaj nevyzerá dobre. To neznamena že mám zlé data ,ale jednoducho to neviem spracovat a kolko krat sa vratim k fotke i po mesiacoch.
Stači sa pozriet na mojho Pacmana:
Prve spracovanie:
http://astrobook.sk/2018/10/02/ngc281-hst-3/
Pre mňa lepsie spracovanie:
http://astrobook.sk/2019/05/11/pacman-n ... 281-hst-2/

Musíš uznat že to druhe spracovanie je lepsie.
Tu chcem iba poukázat že data ktore prezentuješ maju isto velky potencial a tým že ta i daco stoja (eurace) o to viac času by si im mal venovat.Skusit to prepracovat ,zmenit tvoje zauzivane postupy a skusit to od ineho konca.
Energiu venovat zdokonalovaniu aby si z dat dostal maximum a nie hodiny komunikacie o nicom.
Pochybujem, že keby si poslal tu fotografiu majitelovi tej techniky čo nasnimal tie data , že bude spokojný. Isto nie, lebo i on predpokladam by chcel lepsiu prezentaciu kvalitnych datz nie štandartneho prístroja.
Takže neber to ako kritiku či osobný útok na tvoju osobu ,ale iba radu venovat sa viac spracovaniu a skúsit si dat poradit.Nikto na AF nechce druhemu zle.A myslim ze prave preto AF komunita ma členou krory radia ľudom ktory sa chcu naučit veci co sa nikde inde nedozvedia.
Peter
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#329

Příspěvek od Roman (Rick) »

pepe, ja to všetko čo píšeš úplne chápem. Škoda, už sme si to tu vysvetlili a objasnili, ale admini to tu zas premazali. Pochopil by si ma, že mi nejde tak o kritiku na kvalitu spracovania, ale to neustále neakceptovanie spôsobu fotenia a prezentácie. Nie som prvý, ani posledný, ktorému sa tu nanucuje jeden spôsob fungovania.

Tak teda znova:

- áno, kritika je dobrá vec. veľa som si toho odniesol, hlavne v začiatkoch tu na AF. Ale som samouk a pýtam sa na veci len občas. Prioritne si hľadám informácie sám, z viacerých zdrojov a z nich si urobím záver. Ako som spomenul vyššie, nemám tu teraz potrebu robiť technicky dokonalé fotky, hoci by som mohol. Nebaví ma už babrať sa s nímkami pol dňa, keď sa pár chvíľ mám fotku vyvolanú a môžem sa kochať rôznymi objektami nočnej oblohy. Do súťaže fotky už neposielam (keďže som v porote) a ani ma to už nemotivuje. Ani výstavy, či prednášky, robím to všetko len pre vlastné potešenie a rád sa podelím o krásy vesmíru s ostatnými, aj keď som si vedomí, že kvalita nie je dokonalá (chce to viac expozícií, lepšie zarovnať LRGB, nedoostrovať príliš atp).

- áno uznávam samozrejme, že to druhé spracovanie je oveľa lepšie. Nie som zas slepý, ja vidím chyby aj na mojich fotkách, ale ako som písal, nebazírujem na tom tak. Viac mi ide o to, čo tam je. Trocha šumu mi neprekáža. Aj preto som nechal nejaké dáta v sekcii vyskúšajte si spracovanie, nech sa s dátami pohrajú aj iní. Mne popravde sa s tým čas zabíjať nechce :). Chápem, že pre Vás to je asi nepochopiteľné, ale stále dúfam, že je tu dosť intelektu na to, aby môj prístup bol aspoň akceptovaný, ak už nie pochopený. Mňa tiež nebaví riešiť pri každej mojej fotke to isté dokola.

- dáta nesnímal nik, je to robotizovaná sústava, nikto to tam osobne nesníma a majiteľom je úplne šuma fuk aký snímok z toho v konečnom dôsledku vypadne, pokým idú predaje. A popravde, ja som ešte jeden z mála, čo tam tou technikou robí jedny z najlepších fotiek. Drvivá väčšina vypadá, ako tunajšie prvé pokusy zo statívu. Ale aj takých to baví a naplňuje a ja im do toho nekecám.

- ale ako som spomínal, je to ako s Danielom Benešom. On si tiež išiel svoje, ale AF mu stále malo potrebu radiť, hoci o to nestál. A ani ja. tiež som si vedomý, že spracovanie má rezervy, ale ak by som chcel, tak to spravím lepšie. Ak by som chcel radu, tiež o ňu požiadam. A ak vravím, že o daných nedostatkoch viem, tak je to asi moje rozhodnutie tak veci prezentovať ako prezentujem.

Prípadne sem môžem vložiť pôvodné vyše dve strány diskusie, ktoré boli zmazané (ktoré som si uložil, lebo som vedel, že sa to bude mazať), keďže som zas mal tie kacírske názory, že ľudia si môžu fotiť aj inak, ako je tu kázané a môžu mať aj iné priority ako len spracovanie fotiek a že je tu nulová tolerancia, čo sa týka iného prístupu k astrofoteniu. Tak ako to naposledy dopadlo vo vlákne "IC 2944 - The Running Chicken nebula".
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 497
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#330

Příspěvek od peto »

Roman (Rick) píše:No vidíš milane a ono to aj bez pointácie ide. Nič nepravdivé som nenapísal.

ide, to je jasne... ale musis splnit niekolko predpokladov
- kratky expozicný cas
- velmi presnu montaz
- presne ustavena montaz - najlepsie mat pevne stanovisko - ako u teba v australii - T32 - ma velmi presnu montaz, a nepotrebuje pointaciu - admin ju vypol, aby usetril cas na kalibraciu...
- nefotit komety a asteroidy
...ostatne ma nenapada, ale iste sa najde este cosi..

Ty si techniku rozpredal, a teraz si odkazaný, az Ti otvoria kupolu niekde v australii, napriklad uz druhu noc ju maju zatvorenu, aj ked je jasno... ze by cez vikend nefotili? :-)
Tak isto sa Ti nemusi podarit zabookovat si teleskop, ak to budes najviac chciet...

Vacsina tunajsich astrofoticov kludne pointuje, lebo minimalne nemaju moznost mat pevne stanovisko a velmi presnu montaz... a je ich drviva vacsina..
Ja som doteraz fotil tiez bez pointacie - aj 5min expozicie...vdaka TDM... a to som ustavoval pred kazdym fotenim (nemam pevne stanovisko) asi 20 - 30 min montaz.. auz ma to prestalo bavit, tak som dokupil guider a usetrim si presne ustavovanie montaze


Tym som chcel len povedat, ze ak povies A, musis povedat aj B.
Odpovědět