Prosím o radu...................

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
spiky
Příspěvky: 83
Registrován: 16. 01. 2019, 20:20
Věk: 31

Re: Prosím o radu...................

#1516

Příspěvek od spiky »

dakujem obom za objasnenie, aj za trpezlivost
Artaban píše:...jaký typ objektu se právě pozoruje.
Takže ano, zvěteším 2D můžeme vidět víc, ale je to opravdu 100%ně reálné? :)
Zjisti si co Ty a tvůj dalekohled skutečně dokáže ;)
celu moju honbu za vyssim zvacsenim sposobilo, ze som pozeral cez 5mm na Jupitera a mal som pocit, ze by to chcelo viac. pokial by uroven detailov zostala aspon taka, ako pri 130x, tak by som to stale uvital. 3.2mm okular som chcel prave na Jupiter a Saturn. lakat ma to asi bude stale, pri najhorsom dostanem 50eur drahu lekciu :D najlepsie by samozrejme bolo si to najskor vyskusat, len zial nepoznam nikoho s podobnym dalekohladom v okoli Kosic alebo Prievidze
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Prosím o radu...................

#1517

Příspěvek od Artaban »

V případě pozorování Měsíce okulár 3.2mm použitelný za slušných podmínek ještě bude. Na planety bych spíš doporučil okulár 4mm. Sice to zvětšení není o moc větší, ale trochu znát to bude a obraz by měl být ještě dobrý.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
amil
Příspěvky: 634
Registrován: 25. 10. 2010, 22:37
Bydliště: Bohouňovice I č.44
Věk: 85
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu...................

#1518

Příspěvek od amil »

Zdravím,nemohu najít PK katalog ,může mi někdo poradit? Díky.
Dobson300/F6 Drbohlav,Newton fotokom. 135/F4,2 Drbohlav,N200/800 Drbohlav, dělostřel. binar 10x80 Meopta r.1956,Canon350Da,450Da Mmys,ASI 120 MM mini,point.60/240.
,NEQ6 Pro ,TV guid. MMys,
http://www.fotovesmirmilosevic.estranky.cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím o radu...................

#1519

Příspěvek od MilAN »

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
amil
Příspěvky: 634
Registrován: 25. 10. 2010, 22:37
Bydliště: Bohouňovice I č.44
Věk: 85
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu...................

#1520

Příspěvek od amil »

Milane, mnohokrát děkuji vždy odborně pomůžeš.Andrej.
Dobson300/F6 Drbohlav,Newton fotokom. 135/F4,2 Drbohlav,N200/800 Drbohlav, dělostřel. binar 10x80 Meopta r.1956,Canon350Da,450Da Mmys,ASI 120 MM mini,point.60/240.
,NEQ6 Pro ,TV guid. MMys,
http://www.fotovesmirmilosevic.estranky.cz
honjan
Příspěvky: 92
Registrován: 17. 08. 2018, 16:37

Filtrové kolo a ostření

#1521

Příspěvek od honjan »

Zdravím, mám takový malý dotaz ohledně filtrového kola...
Pořídil jsem si od kamaráda pár filtrů na okuláry a zamýšlím si pořídit takové to "filtrové kolo", do něhož bych ty filtry dal a nemusel bych pořád vyndavat okulár a šroubovat filtry, kdykoli chci zkusit změnu.
Napadlo mě ale, že nasazením toho kola se vlastně okuláry posouvají o něco výše, a tak mě zajímá, jestli pak lze v pohodě doostřit a nebo budu potřebovat nějakou úpravu něčeho na dalekohledu apod., případně co se nejčastěji a nejlépe upravuje? Nebo si dělám zbytečné starosti?
Máte někdo zkušenosti a případně řešení?
Díky Honza
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtrové kolo a ostření

#1522

Příspěvek od MilAN »

Tak se podívej na konkrétní filtrové kolo jak je tlusté a o tolik budeš muset jít blíže k dalekohledu. Jestli to o tolik půjde, si snad zjistíš s okulárem a pozorováním objektu v nekonečnu
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
honjan
Příspěvky: 92
Registrován: 17. 08. 2018, 16:37

Re: Filtrové kolo a ostření

#1523

Příspěvek od honjan »

Ano, to si určitě zjistím, až si ho na vlastní oči prohlídnu a změřím atd. Mě ale teď hlavně zajímá, jak se pak to "jít blíže k dalekohledu" řeší, jen chci být předem připravený, jestli se do toho pak vůbec pustím. Jestli budu muset případně pořizovat jiný výtah a nebo by se muselo hýbat s primárem apod.... A nebo jestli jsou jiné vychytávky... Nechci si to kolo pořizovat a pak to teprve řešit, není to levná záležitost, a to proměření mi napoví, ale neřeší to "jak potom na to", a to je to, co mě teď zajímá.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtrové kolo a ostření

#1524

Příspěvek od MilAN »

Ale tohle přeci nikdo nevyřeší za tebe. Najdi si výkresy z rozměry kol, pak je naprosto jasné jak to připojíš a o kolik tedy půjdeš blíže než jsi teď. Kde jsi teď, to snad víš, rozměry kol jsou jasné. Tak co bys měl řešit , až bude kolo? pokud ti ta vzdálenost nevyjde, což snadno zjistíš už teď, záleží pak na konkrétním dalekohledu, jeho OV a na vzdálenosti, o kterou to nejde. Tu celou konstrukci si přeci můžeš nakreslit s rozměry na papír .Tady žádné teorie ani rady na dálku , bez toho,že by někdo znal konkrétní rozměry, přeci nejsou možné.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
honjan
Příspěvky: 92
Registrován: 17. 08. 2018, 16:37

Re: Filtrové kolo a ostření

#1525

Příspěvek od honjan »

Já děkuji za reakce, ne že ne, ale já se přece vůbec momentálně nezajímám o konkrétní rozměry, jen jsem se předběžně pídil po tom, s čím vším je v případě potřeby všeobecně pak možné hýbat a co upravovat a čemu se při tom či onom vyhnout a případně jakým způsobem pak ty úpravy probíhají. Jen jsem se zajímal, jaké kdo má s tím zkušenosti a jak to ve svém případě kdo řešil a jak co udělal. Ale pokud na toto nelze odpovědět, pak se omlouvám a berte zde tedy můj dotaz jako zbytečný a nezodpověditelný..... I tak děkuji, H.
Uživatelský avatar
Jerry Oak
Příspěvky: 8
Registrován: 28. 05. 2019, 07:16
Věk: 34
Kontaktovat uživatele:

Rád bych vaše názory a poznatky, které mi pomůžou v rozhodování

#1526

Příspěvek od Jerry Oak »

Jsem celoživotní obdivovatel kosmu a zatím jsem tuto vášeň realizoval pouze knihami, dokumenty, svojí tvorbou. Teď bych rád okem přičichl k dalekohledu.
Rozhoduji se mezi dvěma možnostmi. Ještě nevím přesně, jestli chci sledovat DSO nebo ten náš Sluneční dvorek, ale to není předmětem mého rozhodování. Určitě nechci fotit. Určitě chci refraktor. Rozhoduji se, jak ho získat.

- Postavím si vlastní. Jsem kreativní a zručnej. Nevidím důvod, proč do toho nejít. Za cenu novýho koupenýho budu mít mnohem větší trubku. Nemám ale auto. Tam, kde bydlím, nejsou žádné pouliční lampy, jenže Praha je ode mě pár kilometrů a smrdí světlem. Těžko budu něco většího než ten, co si chci koupit, nosit v krosně.
- Koupím si ho. Meade 90/900 za 6k. Víc dát nemůžu.

Kdo má co říct a ví o čem mluví, nechť se vyjádří, prosím.
Můj pozorovací optický aparát: Soustava čoček, sítnice a nervového systému.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Rád bych vaše názory a poznatky, které mi pomůžou v rozhodování

#1527

Příspěvek od MilAN »

Jen drobnost: optiku si vlastníma rukama asi neuděláš a pokud bys ji chtěl koupit, tak nejlacinější cesta je koupit celý tovární dalekohled a pokud máš potřebu, tak si ho přestavět. Jiná cesta v této cenové relaci pro refraktor asi neexistuje.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jerry Oak
Příspěvky: 8
Registrován: 28. 05. 2019, 07:16
Věk: 34
Kontaktovat uživatele:

Re: Rád bych vaše názory a poznatky, které mi pomůžou v rozhodování

#1528

Příspěvek od Jerry Oak »

MilAN píše:Jen drobnost: optiku si vlastníma rukama asi neuděláš...
Co třeba takováto čočka? https://laser-shop.cz/laserova-optika/5 ... onvex.html

A co si myslíš o tomto dalekohledu? https://www.novedalekohledy.cz/catalog/ ... ris_71676/
Můj pozorovací optický aparát: Soustava čoček, sítnice a nervového systému.
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Rád bych vaše názory a poznatky, které mi pomůžou v rozhodování

#1529

Příspěvek od 4Brunco »

Ta cocka se singlet ma priemer 2 cm a ohnisko 10 cm, s toho dalekohlad nebude, ani okular velmi nie.
Ten dalekohlad co si dal bude pouzitelny, ale ta EQ2 montaz nieje bohvie co.
Najlepsie spravis, ked si kupis tu na fore v bazare Dobsona, neboj sa bude na nom co vylepsovat ;). Alebo kludne aj refraktor ci maksutov z druhej ruky a vyrob si k nemu montaz (ja som to tak spravil).
Ale pokial chces fakt stavat aj tak sa da, ale su na internete stranky kde kupis komponenty pomerne lacno ale to ked tak do sukromnej spravy.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Rád bych vaše názory a poznatky, které mi pomůžou v rozhodování

#1530

Příspěvek od Artaban »

Jerry Oak píše:Rozhoduji se mezi dvěma možnostmi. Ještě nevím přesně, jestli chci sledovat DSO nebo ten náš Sluneční dvorek,
Slušný hvězdářský dalekohled se dá použít jak na DSO, tak na planety. Není nutné se rozhodovat. Jiná otázka je výkon dalekohledu.
Jerry Oak píše: Určitě chci refraktor. Rozhoduji se, jak ho získat.

No když jsi pevně rozhodnutý pro refraktor, tak jistě máš pádný důvod. Můžem ho znát?
Jerry Oak píše:Postavím si vlastní. Jsem kreativní a zručnej. Nevidím důvod, proč do toho nejít. Za cenu novýho koupenýho budu mít mnohem větší trubku.
To zní přesvědčivě a sám bych to rád taky dokázal. Můžeš poradit?
Jerry Oak píše:Kdo má co říct a ví o čem mluví, nechť se vyjádří, prosím.
Tak to se omlovám, že se taky ptám a jen neradím.
Jerry Oak píše:Co třeba takováto čočka?
Asi jsi dal špatný odkaz, nebo nevím. Tohle nemá s běžnou astrooptikou nic společného.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět