"Sluneční" filtry

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

"Sluneční" filtry

#1

Příspěvek od Konihlav »

prosel jsem vsech 37 vlaken v sekci astrofotograficka technika a nikde nic o "slunecnich" filtrech...

moje zkusenosti s focenim Slunce jsou minimalni, vim, ze existuji jiste folie od Baadera, napriklad, s ND=5.0 pro vizualni pozorovani (tusim) a s ND=3 pro "fotografovani" atp., coz bylo jediny co jsem kdy i zkousel...

takze otazka od uplnyho neznalka:
- jaky filtry a proc maji smysl montovat dodatecne na jiz existujici refraktor? napriklad?

nedavno jsem nekde objevil ERF blokacni od Baadera za nejakou solidni palku a jelikoz jsem to jeste necetl (nemam cas), tak jsem pochopil, ze to blokuje "IR" resp. teplo aby se kumulovalo uvnitr tubusu a kujvilo vobraz...
v kombinaci s nejakym treba daystar quark verze a nebo b...

?

nejaky tipy na kombinaci, ktera je vyzkousena a k necemu vede? jde s ni 1. neco videt popripade zejmena 2. neco vyfotit? (pocitam afokalne?) :D

pardon za otazky jako od blba, ale fuckt nejsem ve foceni Slunce vubec zkuseny a jaksi nemam cas na sbirani zkusenosti - potrebuji rovnou poradit co a jak a nedelat zbytecne drahe chyby...

P.S.: refrak co na to mam je FSQ-85... nalezl jsem napr. http://xipteras.blogspot.com/2014/09/da ... ce-on.html
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: "Sluneční" filtry

#2

Příspěvek od ok1in »

Pročti si sekci "Slunce" a budeš mít jasno. Filtrů existuje více dle určení, co chceš pozorovat. Od jednoduché folie za pár korun až po úzkopásmové filtry za desetitisíce. Tohle taky pomůže...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: "Sluneční" filtry

#3

Příspěvek od MilAN »

Tak on je rozdíl fotit "povrch " Slunce ve viditelném světle - pak existují fóliové , plastové nebo skleněné chromové filtry, a Herschelův hranol.
Nebo fotit chromosféru a protuberance - pak existují Ha-alfa systémy filtrů buď pevné nebo laditelné podle "hloubky" detailů a pak protuberanční dalekohledy.Tady už je pojem" úzkopásmový", jak je znáš z DSO fotografie dost zavádějící - tady se pracuje v rozmezí několika desetin A pološířky
(netuším, jak se píše ta značka nad to A pro angstroem :), což je 0,1nm )
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: "Sluneční" filtry

#4

Příspěvek od Konihlav »

jasne, diky, ja myslim, ze v podstate zakladni prehled mam... (viditelne svetlo (kontinuum), H-alfa (protuberance), CaK (mel jsem od Baadera ten jejich filtr))...

spis jsem se chtel zeptat na tip na "kvalitni" slunecni filtr na objektiv (nahradu Baader astro solar folie), tj. kontinuum...

dedikovany slunecni dalekohled chystam az na duchod, protoze to uz na obloze jiny astro-objekt pozorovatelny asi nebude :-/
KoMar
Příspěvky: 601
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Re: "Sluneční" filtry

#5

Příspěvek od KoMar »

S kolegou jsme porovnávali Herschelův hranol (Lunt) s Baader folií. Celkově se nám zdála fólie o něco lepší, zejména na větším průměru dalekohledu se zdál kontrast trochu lepší a to bez clonění.
Filtry (šedé a polarizační) někdy trochu pomohou, zejména se jimi přizpůsobí množství světla, kontrast mírně zlepšil UHC. Ale opět Baader Continuum dopadl nejlépe.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: "Sluneční" filtry

#6

Příspěvek od MilAN »

Podle mě bude lepší chromový skleněný filtr - ale o tom by mohl spíše poreferovat pan Reichmann ( nick Beda)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: "Sluneční" filtry

#7

Příspěvek od Beda »

Opravdu nevím, jakému filtru dát přednost. Nedávno jsem tu měl na odzkoušení starší fotosférický skleněný s chromovým pokovením, ale šel zpět. Jako většina byl nápar na slabém float. skle, takže Herschel. hranol dával ostřejší obraz. Ale pokud mohu téma pojmout trochu obecněji ( když už nám radost na noční obloze kazí ten polétavý bordel ), tak si dovolím krátce zmínit amatérské možnosti. Bohužel v současnosti a v několika příštích létech, kdy jak všichni víme je a bude sluneční činnost v minimu, postačí pro amatérskou observaci fotosféry ta nejjednodušší technika. Kromě granulace a občasné skvrny s fakulovým polem, je nyní ve fotosféře k vidění jen málo. Poslouží buď již zmiňovaný Herchelův hranol, u refraktorů do 15cm průměru, nebo u větších apertur objektivní filtry skleněné chromové, nebo foliové (Baader). U Herschelova hranolu nutno počítat s použitím okulárového tmavého UV a IR filtru a zeleného, nejlépe interferenčního filtru v okolí 523nm. Tyto filtry utlumí značný jas na výstupu hranolu a zvýší obrazový kontrast, který je nejvyšší právě v zeleném oboru. Při manipulaci s ním opravdu pozor na ještě stále příliš vysoké a bez přídavných filtrů nebezpečné záření pro oči !!
Kdo vlastní výbavu pro sledování chromosféry , např. v čáře H-alfa na 656.28nm , nemusí čekat na zvýšenou aktivitu. Stále se objevující protuberance jsou pozorovatelsky zajímavé a vděčné objekty. Nejvíce se tu uplatní refraktory s menšími průměry a delším ohniskem. Před objektiv je nutné umístit energii pohlcující filtry, buď ERF ( Energy Rejection Filter) širokopásmový filtr, který zachytí UV a IR záření, nebo etalonový vzduchový filtr. Oba odfiltrují nepotřebné záření, ale propustí úzké pásmo chromosféry do blokovacího, resp. etalonového filtru v okulárovém výtahu.
I malé chromosférické etalony doplněné blokovacími okulárovými filtry, ukáží v takto vybaveném přístroji vše, co lze nyní amatérsky na sluníčku sledovat. Více na : http://www.astrocomes.wz.cz/daystar.php

Nicméně profesionálové mají stále napilno. Od roku 1995 je v činnosti celosvětová přístrojová síť GONG ( Global Oscillation Network Group), podporující helioseismologický výzkum, tedy oscilace a otřesy slunečního povrchu : https://gong.nso.edu/
Na BigBear Solar Observatory, kde je po celkové přestavbě kopule a vybavení již několik let v provozu nový zrcadlový teleskop s aperturou 1.6m, mají v detailním studiu sluneční atmosféry vynikající výsledky: http://www.bbso.njit.edu/nst_gallery.html
http://pozorovanislunce.eu/jak-pozorova ... atory.html
Moje současné vybavení pro solární observaci tvoří ED apochromát APM 152mm s herschel. hranolem. Vedle je malý chromosférický teleskop s objektivním 60mm vzduchovým etalonem typu Coronado Solarmax ( ladění náklonem) a filtrem SolarSpektrum 0.45Ä jako blokovacím filtrem před okulárem (laděný teplotně). Filtry pracují v double stack uspořádání, které poskytuje při optimálním naladění pološířku propustnosti cca. 0.3Ä s vynikajícím kontrastem !
Přílohy
H_alfa  teleskop double stack Coronado 60 a  Solar  Spectrum 0.45A . Fotosfér. 6inch ED Apo s Herschel hranolem.jpg
H_alfa teleskop double stack Coronado 60 a Solar Spectrum 0.45A . Fotosfér. 6inch ED Apo s Herschel hranolem.jpg (342.12 KiB) Zobrazeno 3027 x
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: "Sluneční" filtry

#8

Příspěvek od ok1in »

Bedo díky - super popis a rychlý návod. Porovnání folie a Herschel hranolu budu provádět, jakmile se puchejř ukáže - mám hranol jen krátce a k pokusům jsem se ještě nedostal. Sestava bude 127/1200 + Herschel + ND3 + Baader Continuum. Sám jsem hodně zvědavý...

K Slunci - v poslední době jsem neměl čas moc sledovat jeho aktivitu, případně nějaké CME, ale minimálně od víkendu je nebývale aktivní ionosféra. Na tuto dobu panují vysoce nadprůměrné podmínky šíření na VKV pásmech, takže mi zjevně něco uniklo...

PS: Ale tady taky nic není, tak teda fakt nevím... :roll:

Obrázek
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: "Sluneční" filtry

#9

Příspěvek od Beda »

Refrák 127/1200 je pro současný stav aktivity výborný stroj, tak potom napiš, jak to srovnání dopadlo. Jen u Herschel hranolu je dobré občas nechat objektiv vychladnout a hlavně "negrilovat" triplety. Těch je na to opravdu škoda. Někdo dává přednost červeným filtrům, které popravdě trochu eliminují seeing, ale opravdový nárůst kontrastu jsem měl vždy jen v zeleném oboru. A čím užší filtr, tím lepší. Proto mám už snad 30 let ještě starý Zeiss interferenční na 523nm. Dnes nabízí podobné Baadera, kterému jsme kdysi ten efekt navýšení kontrastu s kolegou Lillem "našeptali", ale to už je také pravěk... :(
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: "Sluneční" filtry

#10

Příspěvek od Bill »

Beda píše:U Herschelova hranolu nutno počítat s použitím okulárového tmavého UV a IR filtru a zeleného, nejlépe interferenčního filtru v okolí 523nm. Tyto filtry utlumí značný jas na výstupu hranolu a zvýší obrazový kontrast, který je nejvyšší právě v zeleném oboru.
Herschel produkuje polarizovné světlo, takže se dá jedním polarizačním filtrem na okuláru pěkně nastavit požadovaný jas... (samozřejmě tmavý filtr tam musí být taky!)
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: "Sluneční" filtry

#11

Příspěvek od MilAN »

A není to trochu jinak? V Herschelově hranolu je úhel dopadu 45°, a proto dochází jen k částečné polarizaci. Pro úplnou by musel být zhruba 57°
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: "Sluneční" filtry

#12

Příspěvek od Beda »

Tohle je docela ošemetné téma, neb tu jde při špatné manipulaci, nebo nepochopení funkce o zdraví našich očí. Ano, u klasického Herschela je nutné použít dvousložkový polarizační filtr s otočně nastavitelnými skly, právě z důvodu, který zmiňuje Milan, že totiž u něj nedochází k úplné polarizaci. Vídeňský Astroshop vyrábí a nabízí poslední tři roky unikátní solární hranoly s tzv. Brewsterovým úhlem dopadu (cca. 57 o), u kterých dochází k úplné polarizaci.
https://teleskop-austria.at/Herschel-LA ... m-Prisma#m
Tam jsou poměry na výstupu poměrně jednoduché, ale i tak doporučuji ten obsáhlý výklad k této problematice pozorně pročíst, nebo se tady zeptat !
Pokud se u klasického Herschelova hranolu nepoužije Solar Continuum zelený interferenční filtr,který UV a IR spolehlivě odblokuje, je nutné pro jistotu před okulár nebo kameru zařadit UV/IR filtr. Velikost zbytkového UV/IR záření na výstupu hranolu totiž závisí také na apertuře a světelnosti použitého teleskopu. Doporučuji co nejmenší světelnost a aperturu nepřesahující 150mm. Jinak ten zelený interferenční filtr má ještě pozitivní vliv na chromatickou aberaci jednoduchých achromátů.
DNA
Příspěvky: 594
Registrován: 26. 04. 2016, 08:48
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: "Sluneční" filtry

#13

Příspěvek od DNA »

Beda : Nezkoušel jste porovnávat váš starý Zeiss interferenční filtr s filtrem Baader Continuum.
Zajímalo by mě jak velký je rozdíl při pohledu na granulace, skvrnu, ... .
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: "Sluneční" filtry

#14

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:A není to trochu jinak? V Herschelově hranolu je úhel dopadu 45°, a proto dochází jen k částečné polarizaci. Pro úplnou by musel být zhruba 57°
No já nevím - já jsem to koupil jako sadu a regulace jasu v rozumném rozsahu funguje. Mám to samozřejmě v kombinaci s ND filtrem...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: "Sluneční" filtry

#15

Příspěvek od Beda »

DNA píše:Beda : Nezkoušel jste porovnávat váš starý Zeiss interferenční filtr s filtrem Baader Continuum.
Zajímalo by mě jak velký je rozdíl při pohledu na granulace, skvrnu, ... .
Zkoušel jsem to před časem a rozdíl jsem vizuálně nezaznamenal. Ten Solar Continuum má maximum propustnosti o cca. 30nm posunuté směrem k červenému konci spektra, pokud to mám dobře v paměti, ale kontrastní byly oba filtry.
Ještě praktický poznatek z dřívějších testů Baader solar folie. Problém nastane, když je snaha folii napnout, aby byla v objímce co nejhladší. Snadno dojde ke strukturálním změnám plastového nosiče a kvalita obrazu klesne. Lepší obraz dávala folie s menší hustotou určená pro fotografii. Ta je na nosné folii nanesená pouze jednostranně, takže její deformace při náparu jsou menší, nežli u tzv. vizuální folii, která má nápary na obou stranách. Jako nosič se používá Baader Turbofolie, kterou je možné zakoupit v průhledné formě na př. pro uzavření otevřených zrcadlových systémů. Její optická kvalita je při správné aplikaci výborná.
Odpovědět