ioptron zablokování pohybu

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
txo
Příspěvky: 11
Registrován: 10. 05. 2019, 15:41

ioptron zablokování pohybu

#1

Příspěvek od txo »

Ahoj,

Nemáte náhodou někdo představu, co se může stát když si omylem zablokujete pohyb montáže a podaří se ten strašný zvuk vypnout až tak po 10 sekundách? Jedná se mi konkrétně o ioptron cem40, ale myslím, že u ostatních by to mělo být podobné.

Včera jsem ho zkoušel po prvé a omylem mi hned jak jsem ho připojil k počítači zajel úplne na okraj možného pohybu. Na první pohled je všechno v pořádku, nezdá se že by něco nefungovalo, nebo měl nějakou hysterezi (backlash). Nepodařilo se mi ho ale vůbec přinutit korektně trackovat. Problém nemusí být nutně spojen s tímto incidentem (iPolar se chová divně, pokud zabírá např lesklé okapy, takže je možné, že jsem měl úplně mimo polar alligment), ale poněkud mě to znepokojuje.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ioptron zablokování pohybu

#2

Příspěvek od Psion »

Bylo fajn vědět, který je to model z těch x možných :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ioptron zablokování pohybu

#3

Příspěvek od MilAN »

asi by to chtělo blíže popsat, nějak nerozumím tomu, že to divně trackuje na světlý okap. Co si mám představit pod pojmem trackovat a jak to souvisí s okapem. mluvíš o autopointeru nebo o čem ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: ioptron zablokování pohybu

#4

Příspěvek od MMys »

Pokud má krokové motory, nehrozí vůbec nic. Ani zničení mechaniky či motorů, ani nadproud a zničení elektroniky.
Pokud to má DC servomotory, a výrobce to dobře neošetřil, hrozí naopak vše výše uvedené.

Vzhledem k tomu, že píšeš o hrozných zvucích, tipoval bych spíš drnčící zablokované krokové motory, což je s vyjímkou toho hrozného zvuku obvykle naprosto neškodné.

CEM 40 má krokové motory, tedy nestane se nic. EQ6-ku jsem už takhle bloknul mnohokrát.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
txo
Příspěvky: 11
Registrován: 10. 05. 2019, 15:41

Re: ioptron zablokování pohybu

#5

Příspěvek od txo »

MMys píše:Pokud má krokové motory, nehrozí vůbec nic. Ani zničení mechaniky či motorů, ani nadproud a zničení elektroniky.
Pokud to má DC servomotory, a výrobce to dobře neošetřil, hrozí naopak vše výše uvedené.

Vzhledem k tomu, že píšeš o hrozných zvucích, tipoval bych spíš drnčící zablokované krokové motory, což je s vyjímkou toho hrozného zvuku obvykle naprosto neškodné.
Děkuji za info.
Naposledy upravil(a) txo dne 24. 05. 2019, 11:29, celkem upraveno 1 x.
txo
Příspěvky: 11
Registrován: 10. 05. 2019, 15:41

Re: ioptron zablokování pohybu

#6

Příspěvek od txo »

MilAN píše:asi by to chtělo blíže popsat, nějak nerozumím tomu, že to divně trackuje na světlý okap. Co si mám představit pod pojmem trackovat a jak to souvisí s okapem. mluvíš o autopointeru nebo o čem ?
Problémy s trackováním nebyly jádrem dotazu. Každopádně ale to trackování s okapem souvisí tak, že iPolar odlesky lamp od okapů vyhodnotí jako hvězdy a pak špatně vyhodnotí pozici pólu. Proto to nastavím špatně a proto je trackování mimo.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ioptron zablokování pohybu

#7

Příspěvek od MilAN »

Takže ty jen nemáš potom dobře ustavenou montáž - nic víc. S tím ale pohyb montáže naprosto nesouvisí, ten běž svoji rychlostí, jen ti nesouhlasí póly :) Problém je u funkce GoTo, tam to bude najíždět chybně. Pojem trakování je trochu problém - každý si pod ním představuje - a celkem oprávněně- něco jiného. Co ty, to se z příspěvku nedozvíme. možná by trochu pomohl rodný jazyk :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
txo
Příspěvky: 11
Registrován: 10. 05. 2019, 15:41

Re: ioptron zablokování pohybu

#8

Příspěvek od txo »

MilAN píše:Takže ty jen nemáš potom dobře ustavenou montáž - nic víc. S tím ale pohyb montáže naprosto nesouvisí, ten běž svoji rychlostí, jen ti nesouhlasí póly :) Problém je u funkce GoTo, tam to bude najíždět chybně. Pojem trakování je trochu problém - každý si pod ním představuje - a celkem oprávněně- něco jiného. Co ty, to se z příspěvku nedozvíme. možná by trochu pomohl rodný jazyk :)
pán má asi problém s porozuměním psanému slovu
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ioptron zablokování pohybu

#9

Příspěvek od MilAN »

To máš tak, někdo má problém s používáním a porozuměním zažitých termínů termínů, někdo má problém nesmyslům porozumět.
A někdo, místo bavení se o věcech, má potřebu psát o druhých.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
txo
Příspěvky: 11
Registrován: 10. 05. 2019, 15:41

Re: ioptron zablokování pohybu

#10

Příspěvek od txo »

Jenom potvrzení od iOptronu:

CEM40/EC uses stepper motors, when the mount hit a hard stop, the motor would skip steps (and make grinding sound), it is a protective action and no harm.
Uživatelský avatar
John2y92
Příspěvky: 339
Registrován: 26. 08. 2017, 16:05
Bydliště: Brno
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: ioptron zablokování pohybu

#11

Příspěvek od John2y92 »

CEM60 stejně jako ta 40tka to dělají aji, když se dotáhne ta magnetická aretace, co má zůstat povolená, zvuk je to příšerný, to ano, ale jak píše výrobce, nic nehrozí :-)
Explore Scientific AP 102/714 ED APO Triplet + Lightwave 0.8x rovnač, Celestron 127/1500, Malokuk 60/240, Canon 100D, Canon 6D, ZWO ASI1600MM-Pro, ZWO ASI120MM-mini, Celestron Nexstar SLT, iOptron CEM60, Skywatcher Star Adventurer Mini
Astrofotky
Odpovědět