Řasová mlhovina

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11559
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Řasová mlhovina

#631

Příspěvek od Psion »

Člověk by řekl, že to jsou dva úplně rozdílné snímky, různými přístrojemi a expozicí :)
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Řasová mlhovina

#632

Příspěvek od LukasNestak »

MMys píše:ISO 1600 bylo OK, hvězdy jsou krásně barvené, je to "mezi židlí a klávesnicí" :-)
Tomu sa mi nechce veriť ! :D Jedine že by bola chyba v stole ! :)
Pekne si to spracoval "pekné malé a farebné hviezdy + si riadne vytiahol hmlovinu". Celkom je tam toho dosť, na to že to bolo iba 50min expozícii, bez pointácie a z mesta. Nekolimaval som a ustanovené bolo tak od oka :), žiadne drifty sa nekonali. Potom šup na 3 hviezdy a objekty to nachádzalo na 100%.
Teda a to pole FF pri 850mm sa mi zá až moc. Možno by sa oplatilo skúsiť zložiť z dvoch snímkov NGC 6992 + NGC6960.

Ale celkovo som šťastný a spokojný z toho čo som splodil :)
Na budúce to bude o trošku lepšie. Stihol som ešte aj cca 45min M56, ale tam už je vidieť okolo hviezdy magnitúdy 6 mierny kruh, to bude filtrom "spracujem a ukážem".

Môj postup v Pixi bol veľmi jednoduchý "viď obrázok", pro ktorom mi zmizli družice a hot pixely.
V ImageIntegration som mal zapnuté "Interaktive k-sigma" a "Winsorized sigma Clipping".
Nj, žiadne masky, je to ďaleko od HAFu, takže som to už pozabúdal. Skúsim iný postup z YT "kde použijú masku, prípadne taký kde budú menšie hviezdy". Ale v rámci normy, nie je čas 3 dni spracovávať.
Přílohy
1.jpg
1.jpg (19.97 KiB) Zobrazeno 2602 x
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Řasová mlhovina

#633

Příspěvek od MMys »

Po Color Calibration ti tam ještě chybí Background neutralization (ale to není zádsadní, ono to pozadí zneutralizovalo už ABE, byť CC ho následně zase trochu rozhodilo), Ale problém s temi hvězdami je úplně jinde. Ty poslední dva kroky jsou blbě. Histogram transformation a křivkám musí ještě předcházet nějaká jiná metoda na delinearizaci která zachová barvy hvězd. Buď Masked Stretch nebo Arcsin Stretch. Ty jsou naprogramované tak, že nepřepálí hvězdy, narozdíl od prostého stretchnutí pomocí Histogram Transform či křivek.

A to zpracování snímku, co jsem dělal, bylo minimalitické a trvalo čtvrt hodiny. Po ArcSin Stretch jsem přes masku trošku potlačil hvězdy, celé to maličko přisaturoval a nakonec trošku odšuměl a zlikvidoval ty prouhy.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11559
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Řasová mlhovina

#634

Příspěvek od Psion »

LukasNestak: Já jsem s tím snímkem nijak zásadně nečaroval a bylo to celkem za 2 minuty pěkné, není potřeba vymýšlet nějaké hodinové speciální postupy co jsem viděl na internetu, kde se zabývali superbiasem apod.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Řasová mlhovina

#635

Příspěvek od Bill »

MMys píše:Ty poslední dva kroky jsou blbě. Histogram transformation a křivkám musí ještě předcházet nějaká jiná metoda na delinearizaci která zachová barvy hvězd. Buď Masked Stretch nebo Arcsin Stretch. Ty jsou naprogramované tak, že nepřepálí hvězdy, narozdíl od prostého stretchnutí pomocí Histogram Transform či křivek.
Já si to nemyslím. Když máš zapnutou STF, tak jsou hvězdy barevné. Když převedeš STF do HT, tak to musí vypadat úplně stejně...
Ale samozřejmě použití Masked Stretch nebo Arcsin Stretch je rozumnější.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Řasová mlhovina

#636

Příspěvek od MMys »

Ano, jsou trošku barevné, ale zdaleka tak jako při Masked či Arcsin strecth. A pokud po HT ještě udělá křivky, aby vylovil mlhovinu, tak to tím dorazí, a pak už jsou všecky bílé a v saturaci.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Řasová mlhovina

#637

Příspěvek od LukasNestak »

Psion píše:LukasNestak: Já jsem s tím snímkem nijak zásadně nečaroval a bylo to celkem za 2 minuty pěkné, není potřeba vymýšlet nějaké hodinové speciální postupy co jsem viděl na internetu, kde se zabývali superbiasem apod.
To ma zaujíma, skús napísať ako a čo si spravil za 2min.
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11559
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Řasová mlhovina

#638

Příspěvek od Psion »

Masked Strech, AutomaticBackgroundExtractor, BackgroundNeutralization, CanonBandingReduction, MorphologicalTransformation, HistogramTransformation, SCNR, DynamicCrop.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24310
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Řasová mlhovina

#639

Příspěvek od MilAN »

Psion píše:Masked Strech, AutomaticBackgroundExtractor, BackgroundNeutralization, CanonBandingReduction, MorphologicalTransformation, HistogramTransformation, SCNR, DynamicCrop.
A k tomu je potřeba také ještě fotit nebo to udělá všechno za vás :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Řasová mlhovina

#640

Příspěvek od nosuh »

Bill píše:Tak jsem přihodil O3. Po přilepení primáru silikonem se snížil odpad, ale ještě pořád má ta potvora nějaký problém :-(
A jak se v realu na fotce projeví pohyblivy primar (v extremu )?
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11559
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Řasová mlhovina

#641

Příspěvek od Psion »

MilAN píše:
Psion píše:Masked Strech, AutomaticBackgroundExtractor, BackgroundNeutralization, CanonBandingReduction, MorphologicalTransformation, HistogramTransformation, SCNR, DynamicCrop.
A k tomu je potřeba také ještě fotit nebo to udělá všechno za vás :)

V podstate clovek neni potreba, vsechno to muze fungovat samo :)
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Řasová mlhovina

#642

Příspěvek od Bill »

nosuh píše:
Bill píše:Tak jsem přihodil O3. Po přilepení primáru silikonem se snížil odpad, ale ještě pořád má ta potvora nějaký problém :-(
A jak se v realu na fotce projeví pohyblivy primar (v extremu )?
Protažené hvězdy nejvíce ve směru V-Z a nejčastěji okolo jihu. Ale musíš to porovnat s pointací. Jinak to může být cokoliv. Hlavně je postižená jenom malá část fotek.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24310
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Řasová mlhovina

#643

Příspěvek od MilAN »

Tak ono si to zrcadlo cestuje podle gravitace. Takže záleží na poloze objektu. Problém je, že zatím co pointace hvězdu drží,obraz v dalekohledu se posunuje a tím omezuje i délku expozice pro bodový snímek. To je důvod pro použití OAGu
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Re: Řasová mlhovina

#644

Příspěvek od FunTomas »

Psion píše:Masked Strech, AutomaticBackgroundExtractor, BackgroundNeutralization, CanonBandingReduction, MorphologicalTransformation, HistogramTransformation, SCNR, DynamicCrop.
Klobúk dole. Ja za 2 min. nedokážem spraviť ani prvé dva kroky. To musí byť mega rýchly počítač.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Řasová mlhovina

#645

Příspěvek od nosuh »

MilAN píše:Tak ono si to zrcadlo cestuje podle gravitace. Takže záleží na poloze objektu. Problém je, že zatím co pointace hvězdu drží,obraz v dalekohledu se posunuje a tím omezuje i délku expozice pro bodový snímek. To je důvod pro použití OAGu
jj, diky za osvetu Milane, prave ze zjistuju, ze na svych fotkach mam taky trochu protazeny hvezdy, i kdyz pointace to drzi celkem pekne do 1" a rozlisko mam prave tech 0,97".tak v lete otestuju OAG..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Odpovědět