Dalekohled pro laika

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Olgoj Chorchoj
Příspěvky: 10
Registrován: 16. 04. 2019, 19:07

Re: Dalekohled pro laika

#31

Příspěvek od Olgoj Chorchoj »

Dík za vysvetlenie MilAN. Chápem, minimálne si to myslím. Jedná sa mi ako laikovi ale o to, že keď trebárs pozorujem cez okulár 10mm, jasnosť obrazu by vzhľadom na dľžku sústavy mala byť vyššia, ako cez okulár 20mm + Barlow 2x. Napríklad Newton 150/650 má f5, a Newton 150/1200 má f8. Aplikované na okulár mi z toho logicky vychádza, že je lepšie pozorovať objekt cez najkratšiu možnú okulárovú sústavu. A kúpiť radšej nový okulár a nie Barlow. Ne?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro laika

#32

Příspěvek od MilAN »

Na nějakou světelnost u vizuálního pozorování zapomeň - s ničím nesouvisí. Při stejném zvětšení na stejném dalekohledu = stejná plošná jasnost výsledného obrazu. Je celkem jedno ,jak se k výslednému zvětšení dopracuješ- jestli s krátkým ohniskem okuláru nebo s delším přes Barlowa. Nějaká fyzická délka sestavy nic neznamená. Jedině nekvalitní Barlow tam může vnést nějaké aberace - ale totéž platí o horším solo okuláru.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Olgoj Chorchoj
Příspěvky: 10
Registrován: 16. 04. 2019, 19:07

Re: Dalekohled pro laika

#33

Příspěvek od Olgoj Chorchoj »

Tak teraz už mám v tomto jasno. Tak už len jednu filozofickú otázku na odľahčenie. Čo je lepšie? Nakúpiť čo najviac lacných okulárov rôznych dľžok a tak zistiť čo mi najlepšie vyhovuje, potom tie vyhovujúce nahradiť kvalitnými a samozrejme drahšími? Tými lacnými nevyhovujúcimi potom snáď poteším niekoho začínajúceho. Alebo kupovať len drahé streľbou naslepo, pričom niektoré z nich budú zapadať prachom v skrini, no budem v sebe živiť nádej, že raz sa možno uchytia?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro laika

#34

Příspěvek od MilAN »

Tak pro jaká zvětšení se budou ty okuláry používat lze alespoň rámcově odhadnout. Jak se s nimi kouká, záleží na typu okuláru, takže tím, že nějaký odzkoušíš, se nemusíš nic moc dozvědět. K dalekohledu 1-2 okuláry dostaneš, Těmi se dostaneš k nějakým zkušenostem- např. delší ohnisko nechci ( z jakýchkoliv důvodů- třeba je s nimi moc jasná obloha), potřebuji kratší, protože je malé zvětšení a sneslo by to větší ....Nebo mi to vyhovuje, ale chci širokoúhlejší s tímto zvětšením ....
Takže bych šel podle zkušeností po jednotlivých okulárech. A není jich potřeba moc, běžně si uživatel vystačí se 4 ohnisky. Ale on ti tu určitě někdo napíše , že jich je potřeba víc :). Jinak nákup+ prodej ( hlavně cíleně) vede jen ke ztrátě peněz, necíleně to zažijeme každý s vývojem ( ať svým nebo techniky :) )
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Olgoj Chorchoj
Příspěvky: 10
Registrován: 16. 04. 2019, 19:07

Re: Dalekohled pro laika

#35

Příspěvek od Olgoj Chorchoj »

Tak konečne som videl dnes mesiac, respektívne jeho časť. Skôr to bol taký cíbik. No ale už mám predstavu, akú kvalitu obrazu môžem čakať. Je to nad očakávanie čisté, ostrosť perfektná, jas výborný, príjemný, rozlíšenie super. Nepostrehol som žiadne optické vady. Žiadne chvenie zostavy, ani vlnenie vzduchu. Použité okuláre setové (príplatkové) Plossl 10mm, Plossl 25mm a Explore Scientific 5,5mm. Najväčšie ocenenie dostal teleskop od môjho 5 ročného vnuka, ktorý pri pohľade do okuláru povedal uznanlivo tlmené "wau". Neviem, či má zmysel dokúpiť okulár ešte na väčšie zväčšenie ako tých 5,5mm. Mám pocit, že to m rezervy, že by to znieslo o hodne viac.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7200
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro laika

#36

Příspěvek od Artaban »

Olgoj Chorchoj píše:Neviem, či má zmysel dokúpiť okulár ešte na väčšie zväčšenie ako tých 5,5mm. Mám pocit, že to m rezervy, že by to znieslo o hodne viac.
Smysl v kratším okuláru např. 4mm zvětšení 300x vidím především v tom, že ukáže, že to nemá velký smysl ;)
Trochu větší užitek bude mít ale na těsných dvojhvězdách za hodně dobrých podmínek.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
gunaroid
Příspěvky: 297
Registrován: 15. 08. 2010, 13:38

Re: Dalekohled pro laika

#37

Příspěvek od gunaroid »

Do kratšího ohniska už bych nešel. Spíše něco mezi 10 a 5.5 mm. Větší zvětšení asi snese ten Měsíc a dvojhvězdy, ale to pro většinu pozorovatelů nebývá hlavní program pozorování.
Míval jsem Dobson 150/1200 a minimální ohnisko okuláru na planety bylo u mě 6 mm, často ale kvůli seeingu bylo lepší 8 mm a 5 mm mělo smysl použít snad jen v 10% pozorování... Pochopitelně to záleží na mnoha faktorech a částečně i na osobních preferencích.
SW MAK 180/2700 na NEQ-5, SW ED80/600, FirstScope 76/300, Binokulár TS 20x80 UHC, Triedr BPC 8x30
Odpovědět