MHV (Mezní hvězdná velikost)

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#676

Příspěvek od Psion »

Přesně tak, nový majitele je tu 2 měsíce a snaží se to dávat postupně dohromady. Kuchař je svérázný pravda, je zvyklý dělat 35 let i s tábory plnými dětí, takže to musí zanechat následky :) Jídlo je slušné, rozhodně nemám běhavku jako u většiny našich restauračních zařízení, tedy hygiena je OK. Koupelna a záchody nové, jediná vada na kráse, že je to určené pro letní provoz, tedy s topením nikdo nepočítal. Na rozdíl od Zubří běží" Osvježovna" od 11 hod do půlnoci stále. Spíše je škoda toho počasí, minulý týden tady bylo 28°C dnes 10°C. Chatky mají nové dřevěné obložení, nové umývadla, baterie a bojler, bohužel stará okna a dveře, takže ve spojení se starým přímotopem je tam chladno. Já jsem to vyřešil vlastním přímotopem, který občas sepne a dotopí, tedy žádný problém. Obloha by tu mohla být celkem dobrá, cca 21.5 MSA.
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 854
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#677

Příspěvek od Janek »

Postřehy z jarního MHV.

Dopředu jsme jako organizátoři avízovali, že druhé Zubří neexistuje, Vybírali jsme z 28 areálů relativně narychlo, viz předchozí příspěvky. Ale k letošnímu jarnímu MHV pár postřehů, možná se i budu opakovat:

Asi největší zklamání je pochopitelně počasí. To ovšem neovlivníme, ale po 4 dnech úžasného počasí o Velikonocích se dalo předpokládat, že to nevydrží. Během noci ze soboty na neděli a následně i z neděle na pondělí se na chvíli udělalo jasno, byť s vysokou oblačností. Obloha je tu opravdu temná (so/ne 21.25 při vysoké oblačnosti a Sluncem 16°pod obzorem). Obzor a pozorovací podmínky jsou vynikající.

V pohodě bylo nakonec i parkování více než 70ti aut, která se vešla mezi chatky.

Zádrhel byl v ubytování, což se ovšem dalo vzhledem k letnímu charakteru areálu očekávat. Společné sociálky problém nejsou, jsou nové, čisté a komfortní. Jen jsou dělané na letní provoz, takže koncem dubna v nich bylo poněkud chladněji. Na režim automatických sprch si člověk hold musí zvyknout. Zatmění sociálek, které jsou spínány fotobuňkou, osvěltené studenými LEDkami a mají velká boční okna je výzva pro příští běh, tentokrát nebylo třeba.
Chatky jsou skutečně prvorepublikové a podle toho jsou i seschlé dveře, které jdou sice zamykat, ale mnoho netěsní a ani naplno běžící přímotopy chatku nemají šanci vytopit na komfortní teplotu (ono kdyby bylo přes den slunečno, vše by bylo jinak). Noci jsou zde chladné, spánek klidný, nerušený, jen přibyde do instrukcí na cestu např. vlastní spacák (nikoliv z důvodů hygienických, ale teplotních).

Báli jsme se trochu stravování, protože nebyl výběr z více jídel. I tohle se díky profesionalitě kuchaře ukázalo jako bezpředmětné, jídlo bez problému. Možná se někomu nelíbila poměrně striktní pravidla stravování daná kuchařem - i tady nemám problém a naopak si toho považuji. Mistr kuchař na začátku jasně nastavil pravidla, abychom neřešili opakovaně problémy. Někomu možná nešel mírně autoritativní přístup kuchyně pod nos, z pohledu organizačního je to ovšem v pořádku a z hlediska kvality jídla nemám připomínky (ano, ze sobotního oběda zbylo nevydaných 18 porcí kuřecích paliček, neboť si někteří vyrazili na výlet - a ty kuchyně použila do večeře, což byly těstoviny s kuřecím masem).
Naprosto bezproblémový byl místní bar a to jak ochotou, otevírací dobou tak i sortimentem (mají tu i horké maliny :o).

Takže k případné kritice znovu opakuji, že 4* areál s velkou loukou, daleko od města za rozumnou cenu jsme nenašli a přídadné podměty a tipy na areály nadále přijímáme. Je jasné, že každý máme jiné nároky, dámy většinou přísnější. Pokud jedu na akci, kde hlavním cílem je noční pozorování a doprovodný odborný program, tak strava a ubytování bude stát až na druhém místě. Pokud jedu na all-inclusive pobyt do hotelu, pak mám sice komfort, ale nemohu očekávat temnou oblohu a dalekohled pod nosem.

Po projednání mezi námi organizátory jsme pro jistotu zablokovali termín podzimního MHV opět zde ve Věšíně, neboť Zubří funkční nebude a šance, že seženeme alespoň rovnocený areál z pohledu pozorovacích podmínek je poměrně malá.
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#678

Příspěvek od nosuh »

Za me taky vše krom pocasi naprosto v pohode..partyspacak jsem nastesti mel :) priste rad dorazim znovu a snad dojde i na vybalenou techniku
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#679

Příspěvek od dvader »

Ahoj,

díky vám všem za hojnou účast, i přes velké vzdálenosti pro některé z vás a tragický výhled počasí!

Za organizátory ještě doplňuji pár věcí, které bychom chtěli probrat s majiteli:
1. že by bylo vhodné, aby měl kuchař trošku více proklientský přístup :lol:
2. aby na všechna jídla byly na stolech ubrousky a set slánka/pepř/párátko
3. nechat v objektu zatopit včas (i když myslím, že se toto již nebude opakovat, neboť to souviselo s celkovou provozní situací)
4. dát prioritu na zprovoznění WC na jídelně
5. případné vybudování funkční wi-fi

Jinak vše podstatné již zaznělo od Honzy a dalších.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#680

Příspěvek od pedrosanchez »

Promiňte mi můj dotaz lehce mimo vaše téma, ale když už to tu Psion s Jankem zmínili....
Tu hodnotu "21,5 MSA" Bortleovy stupnice jste si změřili jakým způsobem? Rád bych občas zjistil hodnotu pro "své" lokality.
Pro celkový, obecný pohled využívám např. toto:
https://lighttrends.lightpollutionmap.i ... t=49.53425
Děkuji :)
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#681

Příspěvek od dvader »

pedrosanchez píše:Promiňte mi můj dotaz lehce mimo vaše téma, ale když už to tu Psion s Jankem zmínili....
Tu hodnotu "21,5 MSA" Bortleovy stupnice jste si změřili jakým způsobem? Rád bych občas zjistil hodnotu pro "své" lokality.
Pro celkový, obecný pohled využívám např. toto:
https://lighttrends.lightpollutionmap.i ... t=49.53425
Děkuji :)
Používáme SQM metry od Unihedronu, jsou v širokoúhlé a úzké verzi, např. zde:
http://www.supra-dalekohledy.cz/jasomer ... -5296.html
http://www.supra-dalekohledy.cz/jasomer ... -5297.html

Výstupy je možné dávat sem, je tam i metodika měření:
http://skyquality.cz
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 854
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#682

Příspěvek od Janek »

Pro Věšín zatím nemáme změřenou přesnější hodnotu, je to zatím jen nástřel, protože zatím nebyly podmínky, které by vyhověly metodice měření viz http://skyquality.cz/info/. DOufám, že v noci z úterka na středu nastanou regulérní podmínky ...
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1244
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#683

Příspěvek od Zbych »

Ahoj.

Souhlas s Honzou. Jídlo bylo dobré (i když pro někoho možná jednodušší), ubytování retro (mne nevadí), otvíračka baru lepší než v Zubří (ale pár věcí, co jsem si dával v Zubří, tady neměli), kulečník si příště vypodložíme :-). Lesy hluboké, Padrťské rybníky nádherné.

Kuchař byl pro někoho mimo zimy asi nejkotroverznější věc (tedy taky retro), ale člověk to musí brát s humorem nebo se nad tím povznést (v neděli se přídavek neobešel bez řečí, za chvíli na to kuchař sám vybízel, že si můžeme přidat :-D).

Postřeh pro organizátory: příště by se to chtělo sjednotit na časech jídel :-). Neseděli v programu a pak v instrukcích na cestu a třeba v neděli jsme raději vzali auto kvůli výletu, abychom stihli oběd a pak stejně půl hodiny čekali. Tam pak může být problém, že někdo přijde později a už jídlo nedostane (pamatuji si, jak jsem jednou přijel do Zubří asi v deset večer, s večeří už nepočítal a sám přišel Candrik, že mi schoval večeři. To tady asi nehrozí).
V neděli spousta lidí odjela dopoledne, protože oběd byl tuším na jednu, v reálu dříve, ale dle mého by bylo dobré, aby byl v poledne kvůli odjezdům a nebo ještě nějaká přednáška. Byla tam velká pauza a ne každý tam chtěl čekat jen kvůli obědu.

Jinak to bylo fajn, i když hodně to pokazilo počasí. Slunce tomu hold dodá jiný ráz ;).
Uživatelský avatar
Honza OV
Příspěvky: 481
Registrován: 31. 07. 2008, 05:09
Bydliště: klimkovice
Věk: 47

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#684

Příspěvek od Honza OV »

Tak jsem dnes dorazil domů do Ostravy.Cesta pokud nejsou komplikace(při zpáteční cestě nebyly) trvá přesně 4 hodiny.Pokud se tedy jede na více než 2 dny,tak se to vyplatí.

Jídlo bylo perfektní,louka je taky super,parkování hned u chatky.Co více ještě chceme ? To jsou přeci nejdůležitější body,které jinde asi nenajdeme..A že je kuchař morous.No a co ? Nakonec jsme se tomu všichni zasmáli.

Nejhorší bylo ubytování ,ale to bude s každým dalším pobytem lepší a lepší,protože se na tom pracuje,takže i já,který to mám daleko si myslím,že než se znovu obnoví areál v Zubří (pokud někdy),je to velmi adekvátní náhrada.

Děkuji pořadatelům za velmi dobře zvládnutou akci.Bylo to jistě náročné..... Honza
Triplet TS 115/800 a triedry různých značek a velikostí
Keply
Příspěvky: 71
Registrován: 14. 04. 2003, 03:09
Bydliště: Strašice

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#685

Příspěvek od Keply »

Také zde přidám svůj názor na pro mě již proběhlou MHV.

Vzhledem k tomu, jak starý tábor je, řekl bych že je ve slušném stavu. Hlavně je vidět, že se noví majitelé opravdu snaží s tím něco dělat a postupně jeho stav zlepšují. Musíme jen doufat, že se bude zlepšovat i nadále :).

Osobně jsem bydlel v menším typu chatek bez vody a topení. Nepřítomnost vody mi nevadila vůbec a nepřítomnost topení vyřešil velmi operativně správce objektu, který dodat el. přímotop. Je pravda, že teplota v chatce byla spíš pro spacák, který bych býval s sebou i měl, nebýt jistého německého pána, který ty věci prostě pořád někam schovává... Příště už budu připravenější.

Ještě k ubytování v chatce. Přikrývky byly podle všeho čistě vyprané, takže žádný problém, povlečení čisté (i když něco již také pamatovalo).

Ano, kuchař byl velmi svérázný, :D ale dalo se to vydržet a osobně jsem se při některých jeho vystoupeních velmi pobavil. Jak píše Honza Z. má pravdu v tom, že zkrátka nastavil pravidla a ta jsou pro nás jako pro hosty potřeba dodržovat, a to, že je po léta zvyklí spíše na dětské osazenstvo, na něm zanechalo nesmazatelnou stopu.

To, že nebylo na výběr jídlo, pro někoho to může být nevýhoda, nicméně vaří opravdu velmi dobře. Vaří jednoduchá, ale chutná jídla. Nemám proti tomu nic. Ti co byli v loňském roce na Dovolené s Dalekohledem (RS Šlovice), si jistě vzpomenou na zdejší jídelnu. Buďme tedy rádi za tu která byla zde.

Za sebe tedy mohu říct (a to nejen proto, že to mám poměrně blízko), že se mi areál Věšín líbí a těším se na další akce, doufám že již za lepšího počasí. To nám tentokrát opravdu nepřálo a potvrdilo tak zkratku MHV (čti Mega Hydro Víkend, čest Čeřínku :D ).

Závěrem chci poděkovat organizátorům, díky bylo to fajn.

Jo PS: WIFI nebyla a myslím, že těch pár dní to bez té dnešní vymoženosti také přežijeme...
Newton 150/750 na HEQ5, TS 127/820. Astrokamera založená na projektu cam8 a cam10.
xarrow
Příspěvky: 72
Registrován: 13. 06. 2018, 14:44

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#686

Příspěvek od xarrow »

Super akce, díky.
Já bych zvládl i větší porci přednášek, byly bez výjimky velmi zajímavé a inspirativní. Bral bych i nějakou technickou, novinky na trhu, co se chystá atp.
Poblíž je meteoradar Brdy. Na exkurzi by nás bylo asi moc :), ale přednáška by byla fajn.

Počasí si vyjezdíme.
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#687

Příspěvek od pedrosanchez »

Dvader + Janek: Děkuji Vám za reakci. Jsem také rád za příspěvky ostatních ohledně tohoto setkání. Hned bych tam jel.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#688

Příspěvek od dvader »

Tak trocha provokáce...

Vyplatilo se, že jsme vydrželi!
Máme tu 2 SQM a na jednom opakovaně v zenitu 21.53 a na druhém 21.56 :mrgreen:
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#689

Příspěvek od Psion »

Tak jsem to MSA odhadl dobře.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#690

Příspěvek od dvader »

Psion píše:Tak jsem to MSA odhadl dobře.
Kolegové asi upřesní, ale později v noci jsme se dostali hodně přes 21.6 :)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Odpovědět