Astroplanner

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Uživatelský avatar
petrch
Příspěvky: 34
Registrován: 10. 01. 2006, 13:46

Astroplanner

#1

Příspěvek od petrch »


Přátelé máte  tento program?Je to free,ale nedaří se mi ho nainstalovat pořád to hází nějakou chybu.Nemáte to někdo vyzkoušený?Uvítám radu.

Petr
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Astroplanner

#2

Příspěvek od ladis »

Premyslim o koupi tohoto velmi zajimaveho astronomickeho sw. Jde mi predevsim o planovani pozorovani DSO.

Mate nekdo osobni zkusenost s timto programem?
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Astroplanner

#3

Příspěvek od ladis »

Program jsem zakoupil a musim rici, ze rozhodne nelituji!

Snad 24h jsem u neho stravil, nastavovanim nespocetne parametru (ktere o vsem nemusite, jiz defaultne vyhovuji vetsine uzivatelum), postahoval nejdulezitejsi katalogy, uvital jsem automaticke propojeni s CdC, zkousel si planovat pozorovani dle nespocetne moznych kriterii, doslova si uzival skutecne perfektnich funkci s ohledem na planovani pozorovani...

Obrovskou vyhodu programu vidim predevsim v moznosti multikriterialniho multikatalogoveho vyhledavani, prehlednosti a jednoduchosti, uzasnym "featurkam" (moznost grafickeho nastaveni zacloneni horizontu v 360st. v miste naseho pozorovani, doporucene optimalni zvetseni pro pozorovani objektu, perfektni logging, moznost seradit pozorovane objekty i dle nejmensiho mozneho pohybu dobsonem pri prechodu mezi nimi...), stahovani dat o supernovach, kometach, planetkach... a neposledne propojenim s CdC, kdy (velice realisticka) simulace objektu ve FOV (zorne pole okularu vami vybraneho vcetne moznosti zapnout staceni pole alt-az jako v dobsonu) v AstroPlanneru se odrazi automatickym najetim (patricnym) zornym polem i do CdC a zobrazenim objektu primo v nem...

Vitam i nespocet uzitecnych pluginu, ktere ostatni uzivatele naprogramovali pro AstroPlanner a ktere jsou dostupne primo z programu.

Verim, ze ode dneska jiz nebudu pozorovat "zbesile nahodilym" zpusobem bez vyraznejsi strategie (krom preference objektu pobliz zenitu)!

Vrele doporucuji!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
mario22
Příspěvky: 73
Registrován: 17. 08. 2007, 15:46

Astroplanner

#4

Příspěvek od mario22 »

Zdravim vetkych. Zacal som pouzivat astroplaner a zda s mi fakt uplne perfektny. Mam vsak otazku. Da sa v nom nastavit aby mi vyhodil zoznam objektov ktore maju v danom case najlesie podmienky na pozorovanie/ftenie? Viem ze sa da nastavit nech mi napr vyhodi ojekty medzi tou  a tou hodinou, ktore maju vysku nad obzorom napr nad 50 stupnov. Vyhodi mi objekt kt. ma napr vysku 55 stupnov. Ale napr o tri mesiace bude mat o tom istom case vysku napr.70 stupnov co je iste vhodnejsie na fotenie. Dolu je tam taky graf, ktory ukazuje vysku pocas roka, ale to musim prejst kazdy objekt aby som to videl. Ide mi o to ci sa to da aj nejko automaticky. Dakujem
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Astroplanner

#5

Příspěvek od ladis »

Ahoj, urcite to jde - pri vyhledavani nastav typ objektu + dalsi vyhledavaci parametry (uhlove rozmery, magnitude...), datum a cas, kdy hodlas pozorovat/fotit a cas zuzi napr. na 23:00 az 02:00h a zaskrtni checkbox "Transit also occurs". Toto zajisti vypis jen objektu, ktere v dane datum/cas jsou nejvyse z celeho roku...

Je treba poznamenat, ze nejaky mirny rozptyl kolem optima tam bude, ale jen mirny...

Pozn. Pro cas 24:00 pouzij 00:00 (byl tam kdysi bug a nevim, jakou mas verzi)

Mimochodem pokud mas sw placeny, vyzkousej verzi 2.0beta, ma super vylepseni!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
mario22
Příspěvky: 73
Registrován: 17. 08. 2007, 15:46

Astroplanner

#6

Příspěvek od mario22 »

Ako hladam tak hladam, najst to nemozem. Mam neplatenu verziu 1.6.1. Chcel som to vyskusat co je to za soft, a ak mi bude vyhovovat tak ho aj kupim. Ve nestoji majland... AK by som mohol poprosit step by step navod ako sa k tomu Transit Also Occurs dostanem... Hladal som aj v navode a ani tam som to nenasiel. Alebo mam zlu verziu? Diky.

Vlákna s tématem Astroplanner sloučena. Pokud jsem něco přehlédl, dejte vědět.
Martin Vyskočil
Uživatelský avatar
Silver30
Příspěvky: 33
Registrován: 28. 04. 2008, 22:25

Astroplanner

#7

Příspěvek od Silver30 »

Ahoj, chci si pořídit podobný program na plánování pozorování, protože si myslím, že když bude naplánované, dá to člověku mnohem více než náhodné bloudění oblohou. Chtěl jsem ho nejdříve vyzkoušt než ho koupím a dostal jsem se k plánování (jsou tam tři atlasy vč. messier). Zadal jsem dnešní noc, všechny kriteria na default ( od západu so východu slunce), pozici, obtížnost 5 včetně lehčích objektů a ať dám jakýkoli dalekohlet ( refra 100/500 či dobson 250), vždy mi to najde jen 6 vhodných objektů. Je to záměr? Nebo nevíte někdo co s tím? Obdobný program skytool toho najde ve stejném katalogu mnohem více se stejnými parametry. Díky moc. Tomáš.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2326
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Astroplanner

#8

Příspěvek od nosuh »

Ahoj, zkusim oživit tenhle post..nepouziva ho někdo k planovani? Hledam nejakej softik, kam bych zadal xy ruznych objektu, který chci snímat/pozorovat a on mi dle jejich transitu a napr. vychodu/zapadu Slunce/Mesice efektivni poradil poradi ve kterem je fotit v danou noc/mesic/rok. Něco jako efektivni okna pro foceni toho a toho objektu..
Narazil jsem na softy AstroPlanner a DSO Planner. Oba jsou placene, ale ten AstroPlanner je o zhruba o polovinu levnejsi..Nepouzivate někdo takovy planovac v realu? Usnadnuje praci nebo je to spis další nesmyslna apka, která se vali na disku?
Na youtube jsem o nich toho moc nenasel..

http://www.astroplanner.net/index.html
http://knightware.biz/dsp/index.php
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11542
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Astroplanner

#9

Příspěvek od Psion »

Používám celkem jednoduchý a přehledný plánovač ve Sky Safari Plus
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2326
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Astroplanner

#10

Příspěvek od nosuh »

Ale to je jede jen na telefonu ne, na PC to neni nebo se pletu?
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11542
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Astroplanner

#11

Příspěvek od Psion »

Mobil, tablet, počítač s iOS, Android, Mac OSX.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2326
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Astroplanner

#12

Příspěvek od nosuh »

Diky, pohledam..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2326
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Astroplanner

#13

Příspěvek od nosuh »

Tak jsem pohledal, ale bobuzel je to max pro mac a nebo android. Na androidu to mam koupeny uz davno a podle toho jsem se v podstate rozhodoval do tedka, vždycky když jsem zjistil odpoledne, ze v noci bude jasno - záložka "Tonight best".
Ale myslel sem, jestli někdo nepouziva něco sofistikovanějšího . Co je třeba propojitelny rovnou i se snimacim softem, planetáriem atd..
Priklad: mam seznam objektu, který chci v prubehu roku fotit..kdyz je jasno a vim, ze jdu fotit, ten planner me podle soumraku, Mesice a svitani zjisti, ze treba ten který objekt bude mit okno 5h kdezto jinej jen 3 kvůli Mesici atd..
Zatím se mi podle tohodle meritka jevi jako smysluplnejsi ten Astroplanner, ale zase jsem cetl, ze par lidi s nim mělo problémy s chodem a zamrzanim..Navíc se da exportovat i rovnou napr. do snimacixh aplikaci jako je APT nebo SGP
Naposledy upravil(a) nosuh dne 22. 04. 2019, 15:37, celkem upraveno 1 x.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11542
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Astroplanner

#14

Příspěvek od Psion »

Nojo když ty máš příliš mnoho požadavků, musí to být sofistikované, na Windows, s capture softwarem a ještě zadarmo :)
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2326
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Astroplanner

#15

Příspěvek od nosuh »

nikde sem nenapsal, ze to chci zadarmo, psal jsem ze jsou dve varianty, jedna za 2tis, druha cca za 1tis..o free verzi tady nikdo nemluvil :) ..a to ze to chci na widle me prijde logicky, když i dalekohled ovladam přes widle - tzn..mit to na jednom compu pohromade
Naposledy upravil(a) nosuh dne 22. 04. 2019, 15:29, celkem upraveno 2 x.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Odpovědět