EXOS-2 GOTO

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Petr St
Příspěvky: 4
Registrován: 28. 12. 2018, 12:51

Montáž EXOS-2 s motorky.

#16

Příspěvek od Petr St »

Ahoj. Měl bych dotaz. Mám montáž Bresser EXOS-2/EQ5 s pohonem Bresser duo motor. Originální napájení je řešeno osmi velkými monočlánky 1,5V. Já jsem používal nabíjecí akumulátor 12V a po nějaké době (celkem asi pěti hodinách bezproblémového provozu) přestal fungovat ovladač. Ne při práci, ale prostě další večer už nešel. Po reklamaci a výměně za nový mi napsali, že ovladač musí být napájen pouze 8 monočlánky v přiloženém baterypacku, jinak dojde k jeho poškození. Opravdu nesmím použit 12V. Akumulátor ? Budu vděčný za každý příspěvek.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Montáž EXOS-2 s motorky.

#17

Příspěvek od Bill »

Je to divné.
"Napájení je řešeno pomocí 8ks baterií typu "D", případně síťovým adaptérem 12V DC (není součástí)"
https://www.svetdalekohledu.cz/motor-br ... ro-messier

Takže 12V by mělo být OK. Olověný úplně nabitý akumulátor má okolo 13V ale to mají nové baterie taky...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Montáž EXOS-2 s motorky.

#18

Příspěvek od vla »

Nedává to smysl mělo by to jít, ale probral bych to hlavně s tím servisem, třeba mají nějaký zvláštní důvod. Třeba je fakt 12V maximum co to snese a olověná baterka může mít i přes 13V, navíc je to dost tvrdý zdroj, takže si to napětí může udržet i za provozu, což články asi neumí. Ale pokud je to takhle je výrobce nějaký divný. Spíš ta závada bude nějaká náhodná, či vada z výroby.
Naposledy upravil(a) vla dne 10. 04. 2019, 11:54, celkem upraveno 1 x.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Montáž EXOS-2 s motorky.

#19

Příspěvek od ok1in »

Jediné, co mě napadá, je napěťová špička při zapnutí externího zdroje, který nemá stabilizaci výstupního napětí - to by mohlo spolehlivě ničit připojenou elektroniku...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montáž EXOS-2 s motorky.

#20

Příspěvek od MilAN »

No jo, ale tohle u akumulátoru zrovna nehrozí. Že nemusí mít elektronika ráda podpětí, je pochopitelné, ale že by nevydržela trochu vyšší napětí, je dost divné
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
mydlowski
Příspěvky: 5
Registrován: 20. 12. 2019, 20:53
Bydliště: Hodonín, Moravská Nová Ves
Věk: 49

Re: EXOS-2 GOTO

#21

Příspěvek od mydlowski »

Ahoj.
Já používám tohle: https://www.bresser.de/Astronomie/BRESS ... owerfunnel
Koupil jsem to na českém e-shopu, teď si nevzpomenu, který to byl. Funguje naprosto bez problémů.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EXOS-2 GOTO

#22

Příspěvek od MilAN »

A jaký je rozdíl mezi zdrojem za 250 Kč a tímhle, se stejnými parametry ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
mydlowski
Příspěvky: 5
Registrován: 20. 12. 2019, 20:53
Bydliště: Hodonín, Moravská Nová Ves
Věk: 49

Re: EXOS-2 GOTO

#23

Příspěvek od mydlowski »

To je dobrá otázka.
Já jsem laik přes elektriku, ale myslím si, že u těch originál (předražených) adaptérů musí být nějaká stabilizace nebo regulace. V podstatě jde o to, že by v nezatíženém stavu měl adaptér dávat jmenovitých 12V při 2A, ale u některých neoriginálních (levných) adaptérů tam jde ve skutečnosti např.14-15V a tím může dojít k poškození přístroje. Je to tak? Asi nejlepší způsob jak to zjistit, a to změřit kolik V to dává bez zátěže.
Tím samozřejmě nechci tvrdit, že ten adaptér za 250 Kč je špatný.
Já chtěl taky koupit levný, neviděl jsem v tom rozdíl. Koukal jsem na uvedené parametry a nenašel rozdíl. Nakonec jsem se ale rozhodl, ze strachu, pro ten originál.
Jinak ted čumím, že taky nemám doporučený originál...Bresser doporučuje jako příslušenství tento: https://www.bresser.de/en/Brand/Bresser ... 2V-2A.html
Já používám 12V, ale 3A. A jak se tak dívám na fotky na stránkách Bresseru, tak v popisku je 12V/3A, ale na fotce adaptér z výstupem 5A...
Nicméně je divné, že by doporučovali jen bateriový zdroj, když nabízí na eshopu adaptér...
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: EXOS-2 GOTO

#24

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:A jaký je rozdíl mezi zdrojem za 250 Kč a tímhle, se stejnými parametry ?
Technicky žádný - všechny spínané zdroje jsou stabilizované...
Klasická trafa už se dneska s takovým proudem moc nevidí. Lepší zdroj by mohl mít na výstupu přepěťovou ochranu - ale to pravděpodobně nebude případ ani toho Bresseru.
Navíc má podle mne blbý konektor "Hohlstecker 2,5/5,5mm" - montáže mají většinou 2.1/5.5mm.(Ele u té Exos to nikde nevidím) Tenhle tam jde strčit, ale je volný a při pohybu pak může vypadnou nebo montáž resetovat...

Ale mohl by být rozdíl v případě reklamace montáže. Takže to možná není špatné u montáže v záruce.
M:736 750 113
Peeetr
Příspěvky: 73
Registrován: 03. 11. 2017, 21:24

Re: EXOS-2 GOTO

#25

Příspěvek od Peeetr »

Parametry zdrojů (např. proud v A) udává, jaký proud je zdroj schopný dodat do zátěže. Pokud mám dva zdroje 12V , jeden 2A, druhý 3A, a mám zátěž která po připojení na zdoj odebírá 2A, stačí mi zdroj 12V, 2A, ale bez problému můžu použít ten 3A, protože množství proudu určuje ta zátěž. Parametr proudu u zdroje jen popisuje, jaký jmenovitý (provozní) proud je zdroj schopný dodat.

Kdybyste ale měli zátěž, která potřebuje 3A zdroj a měli k dispozici zdroj s jmenovitým proudem jen 2A, tak se může stát několik věcí, zdroj dodá požadované 3A, ale stabilizátor se začne přehřívat a zdroj se dřív nebo později zničí a nebo pokud by to nebyl stabilizovaný nebo spínaný zdroj, byl měkčí, tak dodá proud ale klesne napětí, což může mít vliv na nespolehlivost napájených součástek. Ale nepředpokládal bych u podpětí jejich zničení. Elektronické součástky zničí přepětí, výrazné špičky, ty ale u zdroje jako je olověný akumulátor nevznikají, akumulátor prostě dodá co je potřeba, ani víc, ani míň. 1V navíc po nabití, to není rozdíl ničící elekoroniku s jmenovitým provozním napětím 12V.

Tolik můj pohled na věc :)

Ať vám to funguje
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EXOS-2 GOTO

#26

Příspěvek od MilAN »

No tak to snad tu nikdo neřešil. To je snad samozřejmé, že pokud požaduji odběr 3A, že si tam nedám zdroj pro odběr 1A
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Peeetr
Příspěvky: 73
Registrován: 03. 11. 2017, 21:24

Re: EXOS-2 GOTO

#27

Příspěvek od Peeetr »

Původní dotaz a některé reakce na něj naznačovaly (aspoň mě se to tak jevilo), že povědomí o veličinách jako je napětí a proud, zátěž a vztah mezi nimi jaksi nejsou všem úplně vlastní. Pokud to někomu pomohlo, bude to dobře, pokud ne, můj koment ignorujte. Možná byste se divil co lidé dokážou zkombinovat :) a divit se proč to nejede. Myslel jsem to dobře :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EXOS-2 GOTO

#28

Příspěvek od MilAN »

Původní dotaz z 31.12.2019 ( č.21) a na něj navazující reakce jsou celkem konzistentní a nevyvolávají žádné pochybnosti o znalostech přispívajících.
Opravdu si myslíš, že pokud je předepsáno 12V a 3A, že by někdo uvažoval o koupi zdroje 6V nebo 1A ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
BerFull
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 01. 2020, 14:08
Věk: 56

Pozorovanie -fotenie družíc s GOTO ! ?

#29

Příspěvek od BerFull »

Zdravím všetkých nadšencov vesmiru !
Je možné sledovať dráhu družíc montážmi GOTO ?
Ktorý softvér to umožňuje ?
Skúšal to vôbec niekto ?
Dobson Newton 300/1500 :arrow: Skywatcher Newton 200/1000 :arrow: HEQ5 Pro GoTo
Uživatelský avatar
BerFull
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 01. 2020, 14:08
Věk: 56

Explore Scientific EXOS-2 PMC-8 GOTO

#30

Příspěvek od BerFull »

Zdravím všetkých nadšencov vesmíru !
Veľmi ma zaujal montáž EXOS 2 PCM-8 GOTO . Ak ho máte, alebo ho má váš známi, alebo ak máte informácie pozitívne aj negatívne,
prosím o zdielanie informácií .
Montáž bude ku Skywatcher Newton 200/1000 , na fotenie aj pozorovanie, 50/50
Druhá možnosť u mňa je Montaž Bresser EXOS-2 GOTO.
Ďakujem vopred za pomoc.
Dobson Newton 300/1500 :arrow: Skywatcher Newton 200/1000 :arrow: HEQ5 Pro GoTo
Odpovědět