SW ED 100

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Wawlk
Příspěvky: 166
Registrován: 03. 03. 2018, 19:52

SW ED 100

#1

Příspěvek od Wawlk »

Zravím stal jsem se majitelem ED 100 koupeném zde na fóru.A mám menší problém dnes jsem ho skušel jen bez montáže takže dotaz první hledáček tot.rozostřený po hledání na síti jsem vyčetl že se dá vyšroubovat přední čočka jako ten nástavec.Alle když jsem to do ostřil tak to bylo neboli sedělo snad na posledním závitě ale po úplném vyšroubouvání jsem si všiml že je závit i ze vnitř na velké přední čočce i z drážkou na štelování a myslím že ta čočka se dá posunout dopředu tak že by se to dalo celé posunout má někdo radu či skušenost.Nerad bych do něčeho vrtal.Moc moc děkuuji.za rady.A za druhé ňák mi nechce ostřit dalekohled jsou tam dvě kolečka co je co jak říkám bylo to bez montáže na kterou čekám ale už mě svrbjějo oko.Děkuji vlastnil jsem jen dobsna 200.
Uživatelský avatar
Spaca4y
Příspěvky: 136
Registrován: 18. 01. 2015, 07:59
Bydliště: Černilov
Věk: 45

Re: SW ED 100

#2

Příspěvek od Spaca4y »

Nezlobte se na mě, ale tento příspěvek se nedá pořádně číst, natož mu rozumět. Začal bych používat čárky, na oddělení vět v souvětí a před odesláním si to ještě přečetl a opravil překlepy. ;)
"Explorer" dobson ES 16", ED 100/900, AZ-4, Skymaster 15x70, Kowa YF 8x30
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: SW ED 100

#3

Příspěvek od Cztwerec »

Doufám, že nám neděláš ostudu s mojí rodnou "pražskou" češtinou... :D prostě strašný.

To ostření hledáčku je přesně jak píšeš, šroubovací, buď ven nebo dovnitř s ohniskem na předním členu hledáčku, pak je tam druhý kroužek který to fixuje. A pokud dalekohled neostří může to být buď tím, že nemáš diagonální zrcátko, nebo tím, že je špatně seřízený přítlak na výtahu, ale to z textu už opravdu není zřejmé.
Lectorem iustus...
Wawlk
Příspěvky: 166
Registrován: 03. 03. 2018, 19:52

Re: SW ED 100

#4

Příspěvek od Wawlk »

Děkuji za rady.Za češtinu se omlouvám.
Odpovědět