Jaký zvolit průměr Newtona pro pozorování Slunce?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Jaký zvolit průměr Newtona pro pozorování Slunce?

#1

Příspěvek od adam.trhon »

Mám Newtona 150/750 (SkyWatcher, černý) a 300/1500 (GSO, bílá). Který je vhodnější pro vizuální pozorování Slunce?

Ptám se proto, že k velkému Netwonovi jsem dostal i fólii Astro Solar Baader ND 5.0 , 30 x 30 cm. Trochu nevím, co s ní:

1. Rozstříhat na malého Newtona, pro taťku na Maksutova a na náhradu při případném protržení mi přijde škoda.
2. Použít na velkého Newtona. V takovém případě dokoupím fólii i na malého, Pokud pak zjistím, že tam není rozdíl, velká fólie skončí ve skříni a to mi taky přijde škoda.
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký zvolit průměr Newtona pro pozorování Slunce?

#2

Příspěvek od Cztwerec »

To je zvláštní otázka :) já bych to dal na toho menšího, protože to využiješ častěji. To je snad jediný co bych k tomu já osobně mohl říct.

Ale pokud ji máš na toho velkého a využiješ to tak není co řešit. Je to vlastně na tobě.

Je to jako kdybych se ptal jestli mám jít zrovna dnes jít koukat na hvězdy nebo ne...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Jaký zvolit průměr Newtona pro pozorování Slunce?

#3

Příspěvek od adam.trhon »

Jo, divné otázky jsou moje specialita :lol:

Ale nepřipadne mi moc subjektivní: neptám se na praktickou stránku věci (jasné že s Bertou bude víc tahání), ale optické. Jestli kvalita obrazu bude Bertě lepší (300mm, víc světla pro filtry, větší rozlišovací schopnost), nebo horší (víc pohybu vzduchu ve velkém tubusu), nebo je to jedno.
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký zvolit průměr Newtona pro pozorování Slunce?

#4

Příspěvek od Cztwerec »

Já osobně bych volil menší průměr i světlenost. Ke všemu bude bonusem i lepší manipulace. Ten rozdíl tam totiž nebude nějak velký, leda kdyby vyšli vyjímečné podmínky tam pak bude rozlišení naopak hodně znát. Větší průměr pak může být i překážkou. Shválně kdy ti vyšli na Slunci opravdu dobré podmínky? Já vím, že hodně lidí řekne, že to je blbost, ale já to tak vnímám.

Zatím nejlíp jsem viděl Slunce v ED 100 přes Herschel, a teď při menším zvětšení na tripletu 150, je to jak procházka. Světla je dost, někdy až nadbytek.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 509
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Jaký zvolit průměr Newtona pro pozorování Slunce?

#5

Příspěvek od PetrK »

Já bych z 30x30 udělal filtr na "Bertu", je škoda to stříhat na menší. A možná na pokusy udělal druhou papírovou objímku na tu 150 bez stříhání, prostě bude mít okraje 8 cm, to je v pohodě. Časem bych koupil A4 Baader Solar a nastříhal na "Bertíka", Maksutova a triedr.

Nejčastěji asi bude využíván "Bertík" s malým zvětšením, ale když budou výjimečně dobré podmínky, tak by "Berta" mohla ukázat víc detailů.

Mno, vzhledem ke slunečnímu minimu, máš hodně času na rozmyšlenou.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Odpovědět