Noční náladovky

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční náladovky

#166

Příspěvek od MMys »

Tvůj samyang má zaklenutí pole ? To bych ho snad hned reklamoval. To je přeci blbost a asi zmatení pojmů.

Nemyslíš spíš zkreslení soudečkovité nebo poduškovité ? Ale koukal jsem na nějaké denní fotky a přijde mi docela malé, na hvězdách a krajině asi zanedbatelné.

Korigoval bych to až po složení. Tedy pokud fotíš s pohonem a všecky snímky mají zhruba stejný záběr oblohy.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Noční náladovky

#167

Příspěvek od Dansemacabre »

Asi zmatení pojmů, pletou se mi cizí termity. bude to soudkové zkreslení.
Dělá to v podstatě tohle, jen o něco míň výrazně :(
Přitom Sony Alpha a6000 + Samyang 12/2 jsou jedna z nejdoporučovanějších kombinací na širokoúhlý "landscape astrofoto". Jestli jsem zase natrefil na vadnej kus, tak už mi asi hrábne. Tenhle rok fakt jedinej kus optiky nefungoval, jak měl.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Noční náladovky

#168

Příspěvek od MilAN »

To na tom snímku není ale poduškovité zkreslení. To vypadá na použití většího formátu, než na jaký je objektiv stavěn
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Noční náladovky

#169

Příspěvek od Dansemacabre »

Je to APS-C a ten objektiv je pro tenhle typ foťáků přímo určen. Existujou desítky astrofotek focených tohle kombinací, ale žádná nevypadá takhle. Tak jsem myslel, jestli se to nějak upravuje post procesem a ne že jsem ZASE měl štěstí na defektní kus. Proto jsem se i ptal.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Noční náladovky

#170

Příspěvek od Bill »

Dansemacabre píše:Asi zmatení pojmů, pletou se mi cizí termity. bude to soudkové zkreslení.
Pokud myslíš protažené hvězdy v rozích, tak to určitě není soudkovité zkresení. To vypadý takhle:
Obrázek

To je nedokonalá korekce v rozích a s tím budeš těžko něco dělat. Každopádně bych neostřil na střed, ale zkusil něco blíže ke kraji (nebo na test přímo v rohu)
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Noční náladovky

#171

Příspěvek od MilAN »

A nemůžeš sem dát svoji fotku a ne takovou, na které není vůbec jasné, jak a čím to bylo focené ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Noční náladovky

#172

Příspěvek od Dansemacabre »

Single snímek o lehké úpravě a už po aplikaci kompenzace zkreslení. zastíněno na f/5,6, při f/2 jsou ty čáry opravdu nepříjemné. Bohužel se ty hvězdy protahují hned od středu, ne až po krajích.
Přílohy
sam12.jpg
sam12.jpg (1.3 MiB) Zobrazeno 3017 x
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční náladovky

#173

Příspěvek od MMys »

Ten foťák není nijak modifikovaný, tedy jsou tam jen originální díly před senzorem, a nic navíc ?

Pokud ano, zkus to ostřit do rohu, uvidíš jak vyjde střed.

Jsou všecky rohy ujeté stejně, radiálně a stejnou měrou ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Noční náladovky

#174

Příspěvek od Dansemacabre »

Můj první pokus o "noční náladovku" a zároveň první zpracovaná fotka z La Palmy. Použitý foťák je bohužel v porovnání s jinými bez modifikace naprosto necitlivý na červenou.

Obrázek
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 616
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Re: Noční náladovky

#175

Příspěvek od TH »

Při cyklo výletech po okolí Turnova jsem si často říkal, že z některých míst by se daly pozorovat a fotit pěkné východy nebo západy Slunce a Měsíce. Rozhodně je to jistá forma adrenalinového dobrodružství a výsledek závisí mnohdy na náhodě. Když už vyjde počasí, tak při příjezdu na vybrané místo člověk zjistí, že do poloviny záběru trčí stožáry VN, nebo by to chtělo ještě trochu jít do strany, ale už je tam kus lesa, případně je na louce ohrada pod napětím a uvnitř stádo rohatých čtvernožců...

Východ Slunce za hradem Frýdštejn 23. 2. 2019
Obrázek

Včerejší skoroúplněk (20. 3. 2019)
Obrázek

Animace východu dnešního superúplňku (21. 3. 2019)
Obrázek
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Uživatelský avatar
Johny-h
Příspěvky: 14
Registrován: 25. 12. 2015, 15:39
Bydliště: Ohrazeníčko
Věk: 34
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční náladovky

#176

Příspěvek od Johny-h »

Poprvé v Arnoštově. Brodění se potokem, poté zjištění, že jsem nedal do foťáku kartu, balení, následné uvědomnění si, že přece v autě mám noťas, tak by to mělo jít přes kabel vyfotit přímo do něj, cesta zpět, brodění na stejné místo a pak půl hodiny nstavování. Pak zatroubil vlak a já myslel, že mám kalhoty plný. :D Myslím, že výsledek na setovej objektiv a jednocvak není úplně tak strašnej.

Jinak kdo by chtěl na výlet za přírodou a skvělou noční oblou, Arnoštov a Křišťanov doporučuji, je to tam nádherný!
Obrázek
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční náladovky

#177

Příspěvek od MMys »

Takhle se mi to ale vůbec nelíbí. To nasvícení popředí je hrozně výrazné, a nepřirozené, a obloha totálně zaniká.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Noční náladovky

#178

Příspěvek od MilAN »

Mně se líbí ta spodní polovina snímku, bez té oblohy :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Johny-h
Příspěvky: 14
Registrován: 25. 12. 2015, 15:39
Bydliště: Ohrazeníčko
Věk: 34
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční náladovky

#179

Příspěvek od Johny-h »

Snažil jsem se o nějaký kompromis a takhle mi to vyšlo nejlíp. Možná to na noťasovi, na kterém to upravuju, vypadá jinak, než to vidíte vy. Původně jsem chtěl složit více fotek, ale furt bojuju s Photoshopem a nelíbilo se mi to vůbec. Je pravda, že jsem trochu tu oblohu upozadil, protože na ní nic extra zvláštního není a líbilo se mi to popředí víc. Ještě když jsem do toho potoka málem třikrát spadl, když jsem nastavoval stativ, tak jsem ho tam chtěl mít víc. Děkuju
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Noční náladovky

#180

Příspěvek od adam.trhon »

Kvalitu fotky nedokážu hodnotit, ale líbí se mi. Vypadá to jako noční vycházka. Sedím na kameni v potoku, baterkou se dívám po okolí, bez baterky na neznečištěnou oblohu, a čas utíká jak ta "hladká" voda.... jo, náladovka :)
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
Odpovědět