TEST : Baader Q-Turret + sada okulárů

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
AREZ
Příspěvky: 54
Registrován: 20. 03. 2019, 22:49

Re: TEST : Baader Q-Turret + sada okulárů

#16

Příspěvek od AREZ »

Zdravím pánové,

předesílám, že jsem úplný nováček, proto se prosím nesmějte pokud nebudu používat správné pojmy nebo se budu ptát na úplný nesmysl:) Opravdu jsem se snažil načíst všechno možné, ale asi jsem v koncích a raději se zeptám.

Jsem pár týdnů majitelem svého prvního teleskopu - dobsonu Skywatcher 10" a mám také q-turret včetně okulárů a barlow, o kterých je toto vlákno.

Když jsem se pokusil q-turret použít bez barlow, nebylo možno zaostřit. Celá sestava se prostě zdá být moc dlouhá. To mě naštěstí nepřekvapilo a nenaštvalo, neboť jsem o tomto problému četl už před koupí q-turret, ale nic to nemění na tom, že bych rád používal sestavu i bez barlow, protože s barlow je zvětšení na můj vkus už moc velké.

Moje otázka tedy zní, jestli existuje nějaká možnost jak celou sestavu upravit, abych mohl ostřit i bez barlow? Tedy bez toho, aniž bych kupoval "low-profile focuser", což jsem jako radu četl na nějakém zahraničním fóru.

Jestli správně uvažuju, pokud bych vyměnil redukci (doufám, že to je správný pojem), která spojuje focuser a q-turret (myslím, že to je redukce 56mm na 1,25") za nějakou kratší, mohlo by to fungovat? Je to správná úvaha? Pokusně jsem q-turret vstrčil přímo do té díry ve focuseru bez jakékoli redukce, čímž se vše zkrátilo a zaostřit už se dalo elegantně.

Pokud je to správná úvahu, co potřebuji koupit? Těch různých adaptérů je tolik, že si opravdu nejsem jistý a nechci kupovat naslepo, vzhledem ke svým velmi omezeným znalostem...

Díky moc za jakékoli rady!

A.
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 510
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: TEST : Baader Q-Turret + sada okulárů

#17

Příspěvek od PetrK »

Kratší redukce by to mohla vyřešit, ale pochopitelně je lepší to vyzkoušet. Případně některé prodlužovací redukce se dají rozšroubovat a otočit tubuskem do výtahu, ale pak se tam nevejdou originální šroubky upevňující okulár.
Jediný zádrhel co mne napadá, že u toho f/5 to bude bez barlow na malá zvětšení asi trochu vinětovat.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: TEST : Baader Q-Turret + sada okulárů

#18

Příspěvek od MilAN »

PetrK píše:Kratší redukce by to mohla vyřešit,.
No , a kterou máš na mysli ?
To, že by to chtělo kratší , autor ví také.
Bohužel se domnívám, že to moc nepůjde z konstrukčního důvodu. Tomu Q-turretu, který je šikmo k ose, bude překážet 2" konec okulárového výtahu. Tady je potřeba zjistit zkusmo, při jaké vzdálenosti od konce 2" části to jde umísti aby to nepřekáželo a zároveň šlo zaostřit. Moc prostoru k dispozici (pokud vůbec nějaký ) nebude.
Nejkratší možná kombinace je
https://www.baader-planetarium.com/de/z ... lemme.html
nebo trochu delší, ale spíš použitelná
http://www.supra-dalekohledy.cz/sachta- ... -4995.html
našroubované do redukce 2"/T2 :
http://www.supra-dalekohledy.cz/tubusek ... 17839.html
nebo podobné od Baaderů.
http://www.supra-dalekohledy.cz/t2-baad ... -4974.html
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: TEST : Baader Q-Turret + sada okulárů

#19

Příspěvek od vla »

Tazatel bohužel nepíše kolik mm mu chybí. Pokud by se jednalo řádově o milimetry stačilo by posunout primár trošku k sekundáru. Pokud je vzdálenost větší nezbývá než použít nějakou redukci, viz. Milan, nebo posunout primár o potřebnou hodnotu, ale pokud půjde řádově o cm lze očekávat potřebu vyměnit sekundár za větší, kvůli vinětaci. To by chtělo spočítat, nebo si nakreslit.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
mkoch
Příspěvky: 33
Registrován: 28. 09. 2018, 17:04
Bydliště: Od narození Praha
Věk: 55

Re: TEST : Baader Q-Turret + sada okulárů

#20

Příspěvek od mkoch »

Mám ho taky na DIY Telementoru (kupoval jsem kdysi jen objektiv). Okuláry Meade 4000 ty stare japonske. Ostreni jsem měl vytažené na 30mm a po instalaci turretu jsem musel zkrátit tubus o 15mm. S turretem mám vytaženo asi 6mm. Zítra to můžu na chatě změřit přesně, ale určitě prodlouží výtah o skoro 4cm.
AREZ
Příspěvky: 54
Registrován: 20. 03. 2019, 22:49

Re: TEST : Baader Q-Turret + sada okulárů

#21

Příspěvek od AREZ »

Díky všem za info.

Dnes jsem se to snažil v rychlosti poměřit a zdá se, že by mohla fungovat ta varianta http://www.supra-dalekohledy.cz/sachta- ... -4995.html navržená MilANem.

Co se mi na ní ale nepozdává je ten pouhý jeden šroubek - je to problém? Udrží to bezpečně celý q-turret osazený 4 okuláry?

Když už jsme u toho, velmi hloupá otázka: co znamená redukce 56mm/1,25", což je údaj z popisu teleskopu ne eshopech? Ať hledám jak hledám, adaptéry jsou vždy T2 male/female, ale nikdy se neuvádí 56mm. Je to to samé?

Díky moc!

A.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: TEST : Baader Q-Turret + sada okulárů

#22

Příspěvek od MilAN »

Už nemohu ten původní příspěvek upravit, takže :
1/ není potřeba kupovat ten adaptér 2"/ T2. ten vlastně už máš v okamžiku , kdy z té redukce na 1 1/4" okuláry odšroubuješ ten 1 1/4" tubusek a zbude tam T2 závit.
2/ Pokud by ta vzdálenost byla ještě moc, , tak jde z okulárového výtahu odšroubovat celý ten koncový (černý - 2" ) prstenec, který má na sobě závit M54 x 1 a nahradit ho touto redukcí M54 x 1 :
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... hread.html
Tím se ti to zkrátí ještě asi o 10 mm
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 510
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: TEST : Baader Q-Turret + sada okulárů

#23

Příspěvek od PetrK »

Zkusil jsi rozšroubovat a otočit to redukci 2" - 1.25" co už máš?

O kolik milimetrů máš vysunutý, na hvězdy zaostřený, okulárový výtah? Různé okuláry mohou mít tuto vzdálenost různou.

Pokud je to více než 10 mm, tak bych v obchodě vyzkoušel nasadit tu revolverovou hlavu na tohle:
REDUKCE SKY-WATCHER 2”/1.25” EXC. UZAMYKATELNÁ vč. FILTR.ZÁVITU

Pokud je to méně než 10 mm, tak budeš muset vyzkoušet kratší řešení navrhované MilAN-em.

Nejlepší je zavolat do nějakého astro-obchodu a domluvit se na vyzkoušení.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
AREZ
Příspěvky: 54
Registrován: 20. 03. 2019, 22:49

Re: TEST : Baader Q-Turret + sada okulárů

#24

Příspěvek od AREZ »

Diky všem!

Kolik mm mám na výtahu pri zaostření změřím zítra.


Aha, vůbec jsem netušil, že ta redukce jde rozšroubovat. Zkusil jsem a opravdu ano:)

Čeho mám dosáhnout tím, když redukci rozmontuju a otočím? Jde to, ale pak ta část tubusku 1,25 na které jsou díry na šrouby (na upevnění okuláru) skončí uvnitř hluboko ve focuseru a q-turret nemám jak upevnit. Možná jsem úplný jouda, ale fakt nevím:)

Ještě jednou prosím o info zda ukotveni skrz adaptér linkovaný MilANem (http://www.supra-dalekohledy.cz/sachta- ... -4995.html), tedy přes 1 šroubek je ok?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: TEST : Baader Q-Turret + sada okulárů

#25

Příspěvek od MilAN »

Neviděl bych v tom problém. Na Newtonu není nikdy revolver umístěn tak, že by mohl vypadnout, spíše naopak. Pokud jsou okuláry a příslušenství uchycena přes bronzové pero, je to také jedním šroubem, - a tam je situace méně příznivá a vyhovuje.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
mkoch
Příspěvky: 33
Registrován: 28. 09. 2018, 17:04
Bydliště: Od narození Praha
Věk: 55

Re: TEST : Baader Q-Turret + sada okulárů

#26

Příspěvek od mkoch »

Tak u mého Q-turretu je to prodloužení 38,5mm. Koleguv má 37. Já ho kupoval 2 roky po něm, takže to možná bude kus od kusu.
AREZ
Příspěvky: 54
Registrován: 20. 03. 2019, 22:49

Re: TEST : Baader Q-Turret + sada okulárů

#27

Příspěvek od AREZ »

Ahoj, jen abych tuto otázku nějak uzavřel - nakonec jsem se po mnoha měřeních a pokusech rozhodl trochu zariskovat a koupil jsem tu první redukci navrženou Milanem, tedy tu nejkratší ultra-short od Baadera.

A funguje to! Q-turret se otáčí, místa má dost, focuser nyní focusuje i bez Barlow. Pokud někdo řeší podobný problém jako já, řešení je nalezeno.

Díky všem za podněty!

A.
Odpovědět