Dobson 12 od MEADE, Skywatcher alebo GSO ?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Dobson 12 od MEADE, Skywatcher alebo GSO ?

#76

Příspěvek od MiniMistr »

MM píše:Dovolim si velmi nesouhlasit s tvrzenim, ze zacatecnik prakticky nepozna rozdil mezi setovym a kvalitnim okularem. Co dle meho nazoru setove okulary nejvice diskvalifikuje, je obecne male zorne pole max. 52°. Doporucuji proto okulary s polem aspon 70°, lepe 82° a vice; ten dojem z pozorovani je obzvlaste u DSO nesrovnatelny (a koma se da ignorovat :twisted: ).

Martin
Ahoj.
Milan má zase a opět pravdu :D
Výběr okulárů je natolik individuální záležitost, žy bych si nedovolil tvrdit to, že nutně potřebuješ širokoúhlé....
Já např. vyměnil setové okuláry za Baader Hyperiony které mi byly doporučeny zkušenějšími a se svou 300-kou jsem s nimi vesele pozoroval asi 3 roky.
Komu jsem neřešil (ani jsem o ní ze začátku nevěděl).
Užíval jsem si pokroky v hledání DSO a učil jsem se pozorovat detaily.
Pak jsem 300-ku vyměnil za 350-ku a pochopil jsem zase díky zkušenějším co to koma vlastně je a všiml si, že se na větším průměru více projevovala.
Vyměnil jsem tedy Hyperiony za Morpheusy a koma se výrazně eliminovala. Jenže tenkrát mi chybělo ohnisko cca 17mm a Morpheus 17,5mm
byl v té době v nedohlednu....
Koupil jsem tedy doporučovaný okulár ES 18mm 82 stupňů a byl jsem z něho velice zklamaný.
Když potom konečně Baader vyrobil Morpheuse 17,5mm , ES jsem prodal.
Je to o zkoušení na astrosetkáních, nebo zkoušení metodou pokus - omyl - ztráta peněz.
A s tím ignorováním komy bych radši moc neprovokoval - aby sis nenaběhl na smeč :D
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 157
Registrován: 16. 04. 2014, 19:58
Bydliště: Hrádek nad Nisou
Věk: 57

Re: Dobson 12 od MEADE, Skywatcher alebo GSO ?

#77

Příspěvek od MM »

MiniMistr píše:...A s tím ignorováním komy bych radši moc neprovokoval - aby sis nenaběhl na smeč :D
Petr
To neni provokace, ale ciste moje vlastni zkusenost. Na 16" Dobsonu se svetelnosti 1:4,5 je mym nejoblibenejsim okularem ES 25mm se ZP 100° a komu proste neresim. Tecka. :D Mozna za to muze "vycvik" na Binaru Somet 25x100 :twisted:

Martin
Spacewalk Telescopes 16" Infinity NL* ultralight Dobson + Poncetka, binar APM 120 ED 90°+ sada 100° APM/Luntů, binohlava Mark V + 2" GWK 1,7x, Celestron EdgeHD 9,25", achromát SW120/600, Canon IS 15x50
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 509
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Dobson 12 od MEADE, Skywatcher alebo GSO ?

#78

Příspěvek od PetrK »

Pohled do Martinova Dobsona f/4.5 s okulárem ES 25mm 100° je hodně pěkný a koma mne subjektivně také neruší.
Pro porovnání Newton f/5 + Parracor a Ethos 21mm 100° také hezký, ale když se podívám "za roh" k cloně, tak malou komu vidím, což mi u tak drahé optiky vadí.
Dokonalý okulár prostě neexistuje.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Dobson 12 od MEADE, Skywatcher alebo GSO ?

#79

Příspěvek od vla »

Jenže tady jde o to, že to malé co vidíš je koma primáru. Drahé okuláry jsou korigovány dobře z hlediska vlastních vad. Jenže nikoli z hlediska použitého dalekohledu, což ani nejde, protože různé optické systémy mají různé a různě velké vady. Proto se používají u newtona komakorektory, které tento problém odstraní, u refraktorů rovnače pole, které odstraní sklenutí pole atd. To co vidíš v nekvalitním a ještě k tomu širokoúhlém okuláru není z velké části koma, ale nedostatky okuláru. Správně nastavený komakorektor komu redukuje v určitém zorném poli, některé zvládnou APSC, některé i FF, je to především o správném nastavení vzdáleností okulár - komakorektor a o vzdálenosti obrazu od optické osy, kterou komakorektor je schopen korigovat. Takže být naštvaný, že drahý okulár nekreslí v kraji dobře nebude zpravidla dáno okulárem, ale optikou před ním.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson 12 od MEADE, Skywatcher alebo GSO ?

#80

Příspěvek od Cztwerec »

Možná takový dotaz trochu mimo téma. Komu jsem taky nikdy neřešil. Newton ji měl a já stejně koukal na planety - střed pole. Prostě jsem hlavně hodiny a hodiny koukal a neremcal. Na druhou stranu by mě zajímalo, korektor na newton má nějakou doporučenou vzdálenost na vizuál již určenou? Jak to měříte?

Jak je to u refraktoru? U rovnače/reduktoru je opět dána vzdálenost na focení a předpokládám, že by šel použít i na vizuál... Nebo jak je to dané?

Zřejmě to chce taky hodně vybírat okuláry pro přístroje, u refraktoru i zenitové zrcátko. Jednoduše každý komponent... Ty čočkové objektivy které jsou krátké tu sféru mají výraznější.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dobson 12 od MEADE, Skywatcher alebo GSO ?

#81

Příspěvek od MilAN »

Je to u všech rovnačů, reduktorů i komakorektorů stejné. Backfocus určuje, kde má ležet rovina čipu u fotografování a ohnisková rovina okulárů při vizuálu. A zrovna jako u focení je potřeba tuhle vzdálenost s nějakou tolerancí dodržet.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson 12 od MEADE, Skywatcher alebo GSO ?

#82

Příspěvek od Cztwerec »

To je fakt, vlastně potom take bude určující hlavně obraz v okuláru, jestli je korigován dostatečně...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Dobson 12 od MEADE, Skywatcher alebo GSO ?

#83

Příspěvek od g »

U SW FLEX 12" se uvádí přesnost 1/6 lambda. Je myšleno na zrcadlo (tzn. 1/12lambda)? Pokud ano, pak by šlo velmi kvalitní stroj, trochu nad ním uvažuji k doplnění 8" dobsonu.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
KU13AR
Příspěvky: 150
Registrován: 16. 01. 2017, 13:28
Bydliště: Žižkov
Věk: 44

Re: Dobson 12 od MEADE, Skywatcher alebo GSO ?

#84

Příspěvek od KU13AR »

g píše:U SW FLEX 12" se uvádí přesnost 1/6 lambda. Je myšleno na zrcadlo (tzn. 1/12lambda)? Pokud ano, pak by šlo velmi kvalitní stroj, trochu nad ním uvažuji k doplnění 8" dobsonu.
Taky o něm uvažuju, už jsem si ho prohlížel, narozdíl od 8" a 10" SW má horizontální pohyb na ložiskách jako GSO. Každopádně je na Wishlistu, tak do 3 let 8-) :ugeek:
UL Nitelite 10", 24 ES68, 14, 8,8, 5,5 MEADE82 UWA, Nikon Aculon 10x50
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Dobson 12 od MEADE, Skywatcher alebo GSO ?

#85

Příspěvek od Achernar »

Milan má s těmi okuláry naprostou pravdu. Jako začátečník jsem měl okuláry, které jsem si z různých čoček metodou pokus-omyl sestavil sám a vystačil jsem s nimi dost dlouho. Myslím, že na začátek je vhodné hlavně zvolit přiměřené zvětšení, tedy nepřehnat to. Tak 40-60x, víc ne. A s tím se naučit koukat. Jednak člověk získá představu o vzájemných proporcích různých objektů a umožní to srovnávání a druhak to umožní většinu pozorování. A řekl bych, že těch standardních 52* zorného pole nabízí právě akorát: zpravidla slušný obraz za relativně málo peněz a klidný a soustředěný pohled na daný objekt. Já mám třeba širokoúhlý okulár jen jeden : 42mm Vixen pro 28x zvětšení, který má 72*. Jinak všechno jen těch 50-52*. Drtivou většinu všech pozorování provedu okulárem 25mm. Je třeba rovněž vzít v potaz, že kvalitní širokoúhlé okuláry patří k těm úplně nejdražším a levné zas k těm nejhorším.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson 12 od MEADE, Skywatcher alebo GSO ?

#86

Příspěvek od Beda »

g píše:U SW FLEX 12" se uvádí přesnost 1/6 lambda. Je myšleno na zrcadlo (tzn. 1/12lambda)? Pokud ano, pak by šlo velmi kvalitní stroj, trochu nad ním uvažuji k doplnění 8" dobsonu.
Odkazuji na pojednání o přesnosti amatérské astrooptiky a jejím korektním značení. Rozhodující je deformace dopadající vlnoplochy, značená "PV Wave". Platí, že pro stejnou velikost deformace vlnoplochy, musí být přesnost odrazné plochy ( tedy na př. u Newtonova primáru a rovinných zrcadel) dvojnásobná oproti čočkovým objektivům (což platí i pro korekční desky SCT). Trochu delší čtení, ale v modrém rámečku na závěr je shrnuto vše podstatné:
http://www.astrocomes.wz.cz/optika.php
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Dobson 12 od MEADE, Skywatcher alebo GSO ?

#87

Příspěvek od g »

ad Beda, díky, přesně tak to myslím - pokud by optika byla +/- 1/6 PV wave, neváhal bych (navíc je primár z pyrexu - dovoluje hladší plochu a má nízkou tepelnou roztažnost). Vyměnil bych jen sekundár za přesný pyrex. Pokud je "jen" 1/6 pak nemusí být špatné na DSO, průměr už je slušný, ale osobně bych v tomto případě volil už v minulosti osvědčený LightBridge a vyměnil optiku za křemennou s garancí od TS. Nicméně, cena SW FLEX 12" je výborná, mechanika podle recenzí a zkušeností dost slušná a optika "prostých" 1/6 fajn na svůj hlavní účel - DSO.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Odpovědět