AstroPhotography Tool + PHD2

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: AstroPhotography Tool + PHD2

#91

Příspěvek od MilAN »

Já bych tedy v tvém nastavení výrazně snížil hodnotu MinMo v obou osách. Takhle montáž reaguje až po změně polohy 1". A možná i snížil expozici na 1s, ať to reaguje dříve. Ale to je všechno jenom prevence, pokud bude řádit seeing, moc s tím nenaděláš.
Naposledy upravil(a) MilAN dne 28. 02. 2019, 10:56, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: AstroPhotography Tool + PHD2

#92

Příspěvek od Bill »

Pokud se podíváš na graf - Ra a Dec mají podobný průběh = seeing. Takové rychlé změny může produkovat jenom Ra. Pokud je nějaký problém v Dec, tak to uskočí najednou o kus a pak se to pomalu dotahuje...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2326
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: AstroPhotography Tool + PHD2

#93

Příspěvek od nosuh »

To Milan: A jake by mely byt ty hodnoty MinMo? Je fakt, z jen s tema sem nic ddelat nezkousel..
No prave me to prislo takovy celkove rozklepany, a zrovna tak pekna noc..
Diky za feedback
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: AstroPhotography Tool + PHD2

#94

Příspěvek od Pidrman »

Mam prosbu, netušíte zda APT nemá v sobě nějaký nástroj na navázání focení další noci ? pootočení kamery a polohy ?

Třeba něco jako posun o X pixelů a otočení o Y stupňů ? Nebo se to musí udělat manualně pomocí toho kříže.

Díky za komentáře.
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3399
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: AstroPhotography Tool + PHD2

#95

Příspěvek od hades »

William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: AstroPhotography Tool + PHD2

#96

Příspěvek od Pidrman »

Mrknu na to.

Taky jsem našel toto : Framing Masks

https://ideiki.com/astro/usersguide/fra ... 3D&mw=MjQw
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: AstroPhotography Tool + PHD2

#97

Příspěvek od pedrosanchez »

Jak vás tady čtu, mám pocit, že APT a PHD2 guiding nikdy nezprovozním. Vážně komplikované, v životě jsem to neviděl, ale potřebuji, abych mohl pointovat. Mohu se zeptat, jak jste s tím začínali vy? Podle jakého návodu jste postupovali?
Já mám zatím v ruce akorát DSLR, pointační kamerku a příslušné kabely. A obě nainstalované aplikace. Začít bych měl instalací nějakého driveru pro kamerku,že? Na youtube jsou různé návody, ovšem ačkoliv se jmenují něco jako "basic PHD2 setup", tak video má klidně 20 minut.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3399
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: AstroPhotography Tool + PHD2

#98

Příspěvek od hades »

A 20 minut ti přijde moc? :D Jak pro PHD2 tak i pro APT existuje spousta dobrých zdrojů a tutoriálů. Tím by jsi měl začít. Ostatně tak jak to dělala většina z nás
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: AstroPhotography Tool + PHD2

#99

Příspěvek od MilAN »

pedrosanchez píše:Jak vás tady čtu, mám pocit, že APT a PHD2 guiding nikdy nezprovozním. .
A ty opravdu nechceš začít jednoduše, že ?
Ty se hned zkraje začneš montovat do APT.
Proč nestáhneš driver ke kameře který k ní patří a nestáhneš a nainstaluješ jedním tlačítkem PHD-2 a nespustíš to ? K PHD-2 návod existuje, tak můžeš postupovat krok za krokem, pokud nevíš, co to znamená nebo co to na tobě chce.
https://openphdguiding.org/man/
https://openphdguiding.org/manual/?sect ... uction.htm
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: AstroPhotography Tool + PHD2

#100

Příspěvek od pedrosanchez »

Vždyť mi tady kolegové radí rovnou začít i s APT. Dobrá, dobrá, stáhnu driver a jdu studovat manuály. Díky.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: AstroPhotography Tool + PHD2

#101

Příspěvek od MilAN »

No jo, je tu několik uživatelů APT a asi většina, která používá úplně něco jiného nebo nepoužívá vůbec žádný komplexní program. A všichni fotí, a velká většina určitě začínala od jednoduchého focení - bez všech těhle automatických pomůcek a postupně se dopracovala k nějakému modelu, který jim maximálně vyhovuje. A to také podle toho, co a čím fotí.
Hlavně koupím kameru, nainstaluji jejich driver a jejich software na focení a fotím. Až mi to přestane vyhovovat , tak se začnu poohlížet po něčem s jiným s vlstnostmi, které chci. Ale v té době budu už vědět, co a proč chci.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2326
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: AstroPhotography Tool + PHD2

#102

Příspěvek od nosuh »

Zacinal jsem presne, jak pise Milan..
Vsechno propojis, nainstalujes drivery k QHY 5 kamerce - https://www.qhyccd.com/index.php?m=cont ... id=8&cut=2
Chod kamerky si muzes vyzkouset v nejakem jinem free programku na planety treba FireCapture nebo SharpCap - tam si muzes i rovnou vyzkouset, jestli mas drivery nainstalovany spravne a programy tvoji kamerku vidi a umi ji pouzit.
stahnes si PHD2 a instnes a pak uz si jen nastavis si tam parametry optiky a kamer a pak uz jen pockas na noc, abys to moh vyzkouset..
https://openphdguiding.org/
na youtube je k phdcku kanal, nastaveni samotne pointace nejak funguje i v default, ale nektere hodnoty je dobre pozmenit ( treba agresivitu, nebo MxRa a MxDec), to najdes i tady..
Pointace te tak bude fungovat nezavisle na DSRL - tam musis mit casovaci spoust, ktera si cvaka porad. Casem zacnes chtit resit dithering a skoncis u nejake snimaci apky jako je APT , SGP Pro, MaximDL, Sips, aj..
Ale zacni bez apky a uvidis..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
myXall
Příspěvky: 447
Registrován: 25. 11. 2013, 12:45
Bydliště: Žilina
Věk: 39

Re: AstroPhotography Tool + PHD2

#103

Příspěvek od myXall »

myXall píše:
Bíba75 píše:...
Pak vše zamrzlo a nastala modrá smrt. Musel jsem přejít zpět na PC . Když jsem to řešil bylo mi řečeno že za to můžou nějaké USB sběrče v NB že nedokážou zvládnout vyčítat obraz z pointační kamery spolu s vyčítáním obrazu z hlavní kamery.
Tak to vyzerá, že to bude asi aj môj prípad. Nainštaloval som najnovšiu verziu APT, samotné fotenie v APT prebehlo OK, ale keď som k tomu pridal PHD2 so snímkovaním z pointačnej kamery... všetko zhaslo, iba "blue screen" ostala. Chcel som si ju cvaknut, ale nestihol som, bolo tam spomínané USBčko... Skúsim nasimulovať ešte raz :D
Trochu sa vrátim pár príspevkov dozadu, kde som riešil vyššie popísaný problém.
Včera som mal k dispozícii starší NB s USB 2.0 na ktorom som rozbehal PHD2 + APT a všetko fungovalo bez problémov (kamera snímala, zrkadlovka cvakala). Dnes som test zopakoval na novšom notebooku s Win 10 a USB 3.0 a taktiež všetko OK.
Takže záver je, že musím sa poobzerať po novom NB (neviem či je možné ten moj aktuálny NB nejako opraviť tak aby USB fungovalo tak ako má...).
William Optics Zenithstar 73 III, Meade Mak 127/1900 StarNavigator
ZWO ASI533MC Pro, ASI224MC, ASI290MM mini,
iOptron GEM28
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: AstroPhotography Tool + PHD2

#104

Příspěvek od pedrosanchez »

Nosuh: Díky za vysvětlení postupu, vcelku jasné, končím s dotazy na toto téma, poperu se s tím :)

Milan: Vy jste už vyšlapali tyto cestičky, tak se mi nezdálo vhodné stát pořád venku se spouští v ruce, když mohu rovnou na APT. Stejně bych k tomu dříve či později musel sáhnout. Zejména MMYS mi kladl na srdce řešit dithering. Z toho důvodu jsem se nechtěl APT vyhýbat. Začnu ale tak, jak mi radíte. Tedy zprovozním pointaci. Ostřit budu normálně venku s bahtinovou maskou a fotit kabelovou spouští. Kabelů budu mít dost v každém případě: dva z pointační kamerky, dva z DSLR (síťové napájení, spoušť/nebo pak USB), dva vyhřívací pásky... Nosuh fotí pár let a kam se už dostal. Já "fotím" zhruba rok a pochopitelně bez pointace narážím na limity.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2326
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: AstroPhotography Tool + PHD2

#105

Příspěvek od nosuh »

pedrosanchez píše:Nosuh fotí pár let a kam se už dostal. Já "fotím" zhruba rok a pochopitelně bez pointace narážím na limity.
No doslova (2 roky ) a kam jsem se dostal bych radsi ani nespecifikoval :lol:
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Odpovědět