SkyWatcher 200/1000

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: SkyWatcher 200/1000

#46

Příspěvek od vla »

Možná jsem tě trochu zmátl, podle fotek máš běžnou paralaktiku bez možnosti provozování v azimutálním režimu, takže tohle neřeš. Výšku okulár. výtahu můžeš ovlivnit jen natočením tubusu do výhodnější polohy. Pokud to nestačí musíš použít schůdky. Další možností je zaříznout nohy stativu tak, abys měl okulárový výtah níže. Jen je to třeba si před nevratným zásahem do stativu dobře rozmyslet o kolik, aby jsi si neomezil nějaké polohy tubusu, třeba zadrhnutím o zem atd. Z hlediska focení čím kratší nohy tím lépe, ale zase čím kratší nohy tím menší základna na které stojí atd. Třeba postupovat s rozmyslem.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
BananaYoe
Příspěvky: 8
Registrován: 22. 01. 2019, 08:22

Re: SkyWatcher 200/1000

#47

Příspěvek od BananaYoe »

Tak jsem si sky watchera 200/1000 poridil taky. Prvni dojmy z mesice dnes rano super ale jupiter uz byl horsi. Mam k tomu okulary 25mm,10mm, 5mm a 2,5mm. Trosku bojuju s kolimaci protoze kdyz si ho doma v teple krasne zkolimuju tak pri vytahnuti do tech minus 10 stupnu se to zase cele rozladi a venku mam problem dostat laser do stredu primarniho zrcatka proste mi to uz ty sroubky na pavoukovi nedovoli protoze jsem na doraz z jedne strany. Takze kolimace neni moc 100% n)a nevim co s tim. Mozna i kvuli tomu byl dnes rano jupiter u okularu 5mm a 2.5mm rozmazany a nesel vubec zaostrit. Mesic pritom v pohode. Zkousel jsem vcera vecer i mars ale taky jen smouha bez detailu. Nejhorsi bylo ze jsem ho porad nemohl najit asi 15minut na mrazu a porad nic az jsem zjistil ze jsem nesundal krytku z tubusu :-D tezkej amater no :-)
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: SkyWatcher 200/1000

#48

Příspěvek od Artaban »

BananaYoe : Jestli máš dalekohled v teple, tak se musí venku temperovat. V mrazu dvě hodiny i dýl, když klesá teplota. Jinak bude Jupiter atd. rozmáznutý a navíc je nízko na velké detaily to stejně není.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Re: SkyWatcher 200/1000

#49

Příspěvek od Medved »

BananaYoe píše: ty sroubky na pavoukovi nedovoli protoze jsem na doraz z jedne strany. Takze kolimace neni moc 100%.
Na pavouka bys při "normální" kolimaci moc šahat neměl, používají se šrouby u primárního zrcadla, dole na tubusu povolíš pojistné, sešteluješ seřizovacími a opět s citem dotáhneš pojistné.

Jinak okuláry 5 a 2,5 mm, to je 200x a dokonce 400x zvětšení, je za současných podmínek moc. 200x je na Jupitera vcelku dobré zvetšení za normálních podmínek (i když někdy atmosféra nedovolí ani to, jako třeba nyní - nízká deklinace a nizká vyska nad obzorem). 400x - obecně - lze použít za opravdu dobrých podmínek, ale pak to stojíza to.
Toš tak na světě...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: SkyWatcher 200/1000

#50

Příspěvek od MilAN »

Medved píše:
BananaYoe píše: ty sroubky na pavoukovi nedovoli protoze jsem na doraz z jedne strany. Takze kolimace neni moc 100%.
Na pavouka bys při "normální" kolimaci moc šahat neměl, používají se šrouby u primárního zrcadla, dole na tubusu povolíš pojistné, sešteluješ seřizovacími a opět s citem dotáhneš pojistné.
Pokud něco povoluje, tak je to většinou právě sekundár - to je prvotní . Jenže ten se neseřizuje těmi upevňovacími šrouby pavouka, ale trojicí šroubů + centrálním, které jsou na středu pavouka.
Pokud máš skolimovaný dalekohled doma, tak by nemělo dojít bez nějakých brutálních zásahů k rozkolimování. A doporučoval bych dalekohled kolimovat ve skloněné poloze někde se sklonem 45°
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
mino07
Příspěvky: 135
Registrován: 26. 08. 2018, 23:04

Re: SkyWatcher 200/1000

#51

Příspěvek od mino07 »

ahojte som opat tu.riesili ste teraz kolimaciu a temperaciu stym druhym by som ja problem nemal lebo neaky ten dobson by bol na stalom mieste na povale.a odtial pozorovat.Mam moznost ist vyskusat bobsona 300/1500 gso de luxe.a predava ho ten pan.otazka znie je take delo premna vedel by som snim nieco pozorovat?ked ja vidim stym mojim sw 120/600 spustu hviezd ale co je co ?...volal som tomu panovi zdalo sa mi ze nieco vie o astronomii .dohodli sme sa ak bude vecer jasno dojdem a som zvedavy ako mi ho predvede ak sa vyzna nech mi najde neaky zaujimavy objekt.tak som moc zvedavy.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: SkyWatcher 200/1000

#52

Příspěvek od Artaban »

mino07 píše:otazka znie je take delo premna vedel by som snim nieco pozorovat?ked ja vidim stym mojim sw 120/600 spustu hviezd ale co je co ?
Když už nějakou dobu pozoruješ, a R120/600 dokaže už hodně DSO, tak jsi snad něco pozoroval ne? :) Nemůžem vědět, jestli se k tobě hodí. To musíš vědět hlavně Ty sám. Já jen vím, že tohle GSO, je dobrý stroj. Pěkně chodí ( valivé ložisko) a má vyvažování tubusu a taky větráček pod zrcadlem. Co se týče výkonu jak na DSO, tak na planetách, se R120/600 s ním nemůže rovnat ani ve snu.
Vezmeš mapu a budeš hledat objekty a hlavně něco už ve slušných podmínkách uvidíš.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
BananaYoe
Příspěvky: 8
Registrován: 22. 01. 2019, 08:22

Re: SkyWatcher 200/1000

#53

Příspěvek od BananaYoe »

MilAN píše: Pokud něco povoluje, tak je to většinou právě sekundár - to je prvotní . Jenže ten se neseřizuje těmi upevňovacími šrouby pavouka, ale trojicí šroubů + centrálním, které jsou na středu pavouka.
Pokud máš skolimovaný dalekohled doma, tak by nemělo dojít bez nějakých brutálních zásahů k rozkolimování. A doporučoval bych dalekohled kolimovat ve skloněné poloze někde se sklonem 45°
Ty jo super díky za nakopnutí pomocí těch šroubků to zdá se funguje jak má. Jen ještě bojuju s vůlí na výtahové redukci na 1,25" kdy prostě záleží jak moc utáhnu dané fixační štoubky po vložení buď kolimátoru nebo okuláru. Zkusím to vyřešit nalepením nějaké folie na redukci a snížit tak tu vůli kterou to tam má. Už se to tu myslím aji řešilo. Dneska už bylo zataženo takže jsem nemohl vyzkoušet ten jupiter jestli na seřízeném dalekohledu budou detaily lepší respektive jestli vůbec půjde zaostřit. Vím že to není ta pravá doba na pozorování ta je tuším ideální na planety někdy od června do srpna? Su totální začátečník takže pomalu tohle forum projíždím a čtu co jde ale je toho tolik co študovat že mám do léta co dělat.
Jofo
Příspěvky: 3
Registrován: 24. 02. 2019, 22:38

Sky-Watcher Newton 200/1000 + EQ5 GOTO versus Bresser Messier NT-203 GoTo

#54

Příspěvek od Jofo »

Ahojte vospolok.

Chcel by som vas poprosit o vas odborny nazor, ktoru zostavu by ste uprednostnili vy a preco.
Ake su vyhody a ake nevyhody.

Chcel by som kupit jednu z tychto zostav, no neviem sa orientovat v detailoch.

1)Sky-Watcher Newton 200/1000 + EQ5 GOTO
https://www.dalekohlady.sk/teleskopy/te ... oto-detail
alebo
http://eshop.astronyx.sk/6_13_43-navadz ... -goto.html

2)Bresser Messier NT-203 GoTo
http://eshop.astronyx.sk/6_13_43-navadz ... -goto.html

Dakujem za vase postrehy.
Ewers
Příspěvky: 218
Registrován: 24. 01. 2017, 16:28
Bydliště: Český Brod
Věk: 52

Re: Sky-Watcher Newton 200/1000 + EQ5 GOTO versus Bresser Messier NT-203 GoTo

#55

Příspěvek od Ewers »

Už je to tu několikrát posáno. Zkus hledat a hlavně věnovat čas přečtení ;)
Jofo
Příspěvky: 3
Registrován: 24. 02. 2019, 22:38

Re: Sky-Watcher Newton 200/1000 + EQ5 GOTO versus Bresser Messier NT-203 GoTo

#56

Příspěvek od Jofo »

Keďže som nič použiteľné pre mňa nenašiel, preto sa pýtam. Žiaľ táto odpoveď nie je pre mňa v ničom použiteľná. No diki aspoň za reakciu ;)
Ewers
Příspěvky: 218
Registrován: 24. 01. 2017, 16:28
Bydliště: Český Brod
Věk: 52

Re: Sky-Watcher Newton 200/1000 + EQ5 GOTO versus Bresser Messier NT-203 GoTo

#57

Příspěvek od Ewers »

Ale vždyť tu máš ve vláknech vše popsané, jen to přečíst. Oba dalekohledy jsou skoro totožné a montáže také. Jsou mezi nimi jen drobné rozdíly, podle mne nepodstatné. Co víc by jsi potřeboval vědět?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Sky-Watcher Newton 200/1000 + EQ5 GOTO versus Bresser Messier NT-203 GoTo

#58

Příspěvek od MilAN »

Domnívám se, že toho to moc s porovnáním těchto dvou dalekohledů nenajdeš - spíš bych si dovolil tvrdit, že nic. Přeci jen GoTo dalekohledy od Sky Watcher tu používá velká většina uživatelů a že by někdo používal ( byť časově odlišně) oba typy, to je málo pravděpodobné.
Po optické stránce bych nehledal rozdíly, u těch mechanik záleží dost na tom, co s nimi uvažuješ dělat. Pokud vizuálně pozorovat, pak jsem přesvědčen, že nebudou problémy. Pokud jde o fotografování těmito dalekohledy, domnívám se, že montáže této velikostí jsou dost na hraně použitelnosti. ( a to obě dvě , založené na typu montáže u SW označované jako EQ5, zde tedy motorizované s GoTo)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Sky-Watcher Newton 200/1000 + EQ5 GOTO versus Bresser Messier NT-203 GoTo

#59

Příspěvek od MilAN »

Ewers píše:Už je to tu několikrát posáno. Zkus hledat a hlavně věnovat čas přečtení ;)
Myslím, že tu žádné porovnání těchto dalekohledů není, takže by sis mohl odpustit zbytečnou agresivitu vůči kolegovi. Nebo mu dej odkaz, kde to je několikrát popsáno, jak tvrdíš.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Ewers
Příspěvky: 218
Registrován: 24. 01. 2017, 16:28
Bydliště: Český Brod
Věk: 52

Re: Sky-Watcher Newton 200/1000 + EQ5 GOTO versus Bresser Messier NT-203 GoTo

#60

Příspěvek od Ewers »

Agresivitu? To snad nemyslíš vážně. A zrovna od Tebe to docela " sedí ".
Odpovědět