Solarview 50

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Solarview 50

#1

Příspěvek od Psion »

Konečně se objevilo Slunce a měl jsem čas udělat jeden zajímavý pokus. K dalekohledu Solarview jsem zakoupil double stack od Luntu a předřadil před dalekohled. Na povrchu Slunce se objevilo řada kontrastních struktur, otázka je, kdybych porovnal Lunt 50mm double stack a toto provedení, jak by srovnání dopadlo. Chápu, že DS není pro Solarview optimalizovaný, přínos tam je otázka jak velký.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Solarview 50

#2

Příspěvek od MMys »

No já myslím, že tam není co optimalizovat. Lunt Etalon je prostě v rovnoběžném svazku ještě před dalekohledem, a tak funguje stejně, jako když je za ním Lunt chromosférák. Jediné co je klíčové je naladění obou etalonů, aby byl maximální kontrast, ale to je obdobné, jako u DS Lunta. Podle mě bude výsledek totožný. Ten SolarView je taky 0.7 Angstromu, což je podobné jako jednoetalonový Lunt.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Solarview 50

#3

Příspěvek od Psion »

U Solarview je rozdíl ten, že jsou tam vidět výrazněji protuberance než u Luntu a obraz má o něco větší jas, takže přidáním DS to je ještě dobře vidět i když obraz viditelně ztmavne.

Ještě dodám že rozdíl je hlavně v ceně double stack Solarview 50 stojí tak 290 tisíc.
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Solarview 50

#4

Příspěvek od Beda »

Pepo, jak Ti už jistě sdělil Mirek Matoušek, ta cena Solarwiev má své opodstatnění. Jen pro informaci ne-sluníčkářů : Obě desky, tedy celkem čtyři plochy etalonu se brousí a leští na vysokou přesnost. Konkurence končí někde u L/50 wave (tedy deformace vlnoplochy) a Solarwiev se pohybuje kolem L/80 -L/100 wave. A se stejnou přesností se musí docílit vzduchová mezera mezi nimi. Používají se většinou kousky optické slídy namočené do čistého acetonu. Desky se zatíží a po jeho odpaření dojde ke spojení skel a slídy na bázi molekulární adhese. Tedy nic se nelepí, pač žádná vrstva lepidla by nebyla dostatečně přesná. Proto jsou tyhle etalony citlivé na nárazy. Ale dekontakt se dá opravit. A to ještě neuvažujeme plánparalelitu desek a kvalitu (homogenitu) vrstev, kterých se musí nanést desítky na obě vnitřní plochy destiček. Je to technologicky nesmírně náročné a výmět je veliký.
Pokud bys chtěl vědět, jak dobrý je Tvůj teleskop, jedna firma v Německu na to má velmi přesnou laboratorní měřicí sestavu. Vybírali mi tam kdysi jeden malý 40mm PST od Lunta a rozdíly v ostrosti a kontrastu byly kus od kusu překvapivě veliké.
Double Stack etalon musí fungovat s každým laditelným H-alfa teleskopem, jak píše Martin. Sladit oba etalony na max. kontrast je trochu feinarbeit, jak jsi se již přesvědčil, ale jde to. Bohužel je to proměnné s větším kolísáním teploty. Nejlépe naladit základní teleskop a teprve potom přidat a doladit druhý etalon.
Tak ať se zadaří !
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Solarview 50

#5

Příspěvek od Psion »

Vím, že to je technologicky náročné, nicméně jsem neměl žádné hlubší informace, děkuji za ně!!. Každopádně ty ceny jsou opravdu v dnešní době vysoké a nevím, jak se jim daří prodej. Co se týká Solarview, mám obdobné zkušenosti jako jiní majitelé, tedy zorné pole má vyrovnanější rozložení intenzity obrazu a lepší zobrazení protuberancí. Od tohoto jsem si sliboval lepší zobrazení povrchových útvarů, protože kupovat double stack od Solarview by bylo asi pětinásobně dražší. Existuje levnější varianta, že si uživatel koupí čistě jenom jejich "Filtr set" a dá si to na svůj dalekohled, nicméně ceny jsou i tak hodně vysoké.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Solarview 50

#6

Příspěvek od Psion »

Konečně jsem dostal vyrobenou redukci pro našroubování Lunt DS LS50C na Solarview a otestoval. Vypadá to pěkně, je tam ještě dostatek světla, pěkně vylezly i slabší protuberance a granulace povrchu, takže to funguje, jak dobře můžeme porovnat s nějakým Luntem na MHV.
Odpovědět