ZWO ASIAIR

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#106

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:Kdysi jsem si přečetl jen zběžně popis, takže můj názor vychází jen z toho. Ae nepřijde mi vůbec smysluplné, aby to někdo vyrobil tak, aby to bylo nutno zapojovat přes ručku.
Tak jediný oficiální interface EQ6 <=> počítač je ten na ručce...
Tam je definován komunikační protokol i elektrické rozhraní.
Bylo by divné, kdyby se to takhle nedalo zapojit. Podpora přímého propojení bez ovládače mi přijde jenom jako třešnička na dortu...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#107

Příspěvek od MilAN »

No, a EQMOD k tomu ručku nepotřebuje, má to celé v PC a má toho tam mnohem více, než dokáže ručka a mnohem inteligentněji .
Takže bych předpokládal, že když něco nahradí to PC, včetně obslužných programů, tak by to mohlo jít také bez toho mezikusu - ručky. Připadá mi to nějak normálnější - nahradit jedno méně dokonalé /méně komplexní něčím, co zvládne více
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#108

Příspěvek od juh »

Dansemacabre píše:...
EDIT: nakonec jsem anšel nějaké video, kde je jiná montáž propojená taky kabelem přes ručku. V tom samém vlákně o něco výš custommer support ZWO radí (nekompatibilní) EQ dir. To je fakt komedie... :D
Nielen to video je komédia, toto je výňatok z manuálu k ASIAir:
"... Before using the ASIAIR, it is necessary to align the polar axis on the equatorial mount. The accuracy of the polar axis calibration will affect the accuracy of the guiding and the GoTo. Most of the equatorial mount's sync function is equivalent to a one-star calibration, so in general, you don't need to perform one or more star calibrations in advance. Synta's equatorial mount is an exception if you connect the Synta's Equatorial Mount via SyncScan, be sure to accurately do polar axis calibration in advance and 3-star calibration, because its sync command can only be valid in a small range, so we recommend using EQMOD to control Synta's equatorial instead of the SyncScan hand controller. However, currently SkySafari does not support EQMOD. ..."
Pre Synta EQ montáže odporúčajú používať EQMOD, ale SkySafari EQMOD nepodporuje. :D
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#109

Příspěvek od Bill »

Mi to naopak připadá rozumné a je to odpověď na celou diskuzi. Podporovaný a preferovaný je EQMOD, ale pokud chceme provozovat SkySafari, tak je zapotřebí použít ručku a připojení přes SynScan...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#110

Příspěvek od Dansemacabre »

Bill píše:Já jenom nerozumím tomu, proč to přes tu ručku aspoň nezkusíš. Máš kabel ZWO ASIAIR USB/RS232 a pak máš k EQ6 RS232 kabel k ručce. Tak je jenom zastrč do sebe a otestuj - i kdyby to nemělo být finální řešení.
Kdybych ten druhý kabel měl, tak to zkusím. Bohužel nejspíš padl za oběť bohu stěhování a náhradní přes internet stojí sedm stovek :/
Bill píše:Mi to naopak připadá rozumné a je to odpověď na celou diskuzi. Podporovaný a preferovaný je EQMOD, ale pokud chceme provozovat SkySafari, tak je zapotřebí použít ručku a připojení přes SynScan...
Trvalo to, ale dobrali jsme se cíle! Děkuji všem zainteresovaným. Byl jsem v pokušení napsat jim na mail nějaký feedback ohledně tohoto tématu a ať si trochu zpřehlední manuál, ale jsem ještě pořád dost vytočený z toho, že mi odmítají vrátit prachy za kurýra, který se nekonal :(
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#111

Příspěvek od Bill »

Dansemacabre píše: Kdybych ten druhý kabel měl, tak to zkusím. Bohužel nejspíš padl za oběť bohu stěhování a náhradní přes internet stojí sedm stovek :/
To by měl být asi jenom drát a 2 konektory - mrknu na to. Snad bych měl mít konektory doma.
M:736 750 113
DNA
Příspěvky: 594
Registrován: 26. 04. 2016, 08:48
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#112

Příspěvek od DNA »

Nechce se mi zakládat nové vlákno, tak to dávám sem.
ATIK bude taky prodávat zařízení pro ovládání, pointaci a focení.
Podle obrázků a popisu co je zatím dispozici to vypadá lépe než produkt od ZWO.
https://www.atik-cameras.com/product/atik-base/
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#113

Příspěvek od hades »

Podle obrázku to bude opět Raspberry Pi, na něm bude běžet Kstars a Ekos. Navíc to bude mít i vlastní napájecí rozbočovač na 12V. Takže jenom dali více zařízení do jedné krabičky. Zručnější člověk si něco takového dokáže udělat sám a za zlomek ceny.
Edit: líbí se mi, že to za menší cenu (ale jakou) dávají k dispozici field testerům. Kdybych už něco takového neměl, určitě bych neváhal
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#114

Příspěvek od juh »

Vyzerá, že to má navyše aj ST4 port. "An ST4 port is on board to enable guiding if the mount can not be connected to the USB ports."

K tomu napájaniu z 12V. Akurát minule som pozeral, že napríklad Arduino má možnosť priameho napájania z 12V. Niečo podobné mohli zabudovať aj do Raspberry :(
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#115

Příspěvek od hades »

Nějak nechápu smysl toho ST4... Ten se přece používá k propojení montáže s kamerou. Tak proč by ho někdo připojoval do této krabičky?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#116

Příspěvek od MilAN »

Ale v principu je jedno, odkud si bere montáž signál do ST-4 portu. Odpadá tím třeba dlouhý kabel od kamery k montáži a pokud je zařízení na hlavě montáže nebo poblíž
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#117

Příspěvek od Bill »

hades píše:Nějak nechápu smysl toho ST4... Ten se přece používá k propojení montáže s kamerou. Tak proč by ho někdo připojoval do této krabičky?
ST-4 port nijak nesouvisí s kamerou. Je to samostatné USB zařízení, pomocí kterého počítač posílá korekce do montáže. To, že to často nějaký výrobce zabuduje do kamery, tak je jenom takový bonus na zjednodušení kabeláže - podobně jako třeba USB port na připojení filtrového kola ap.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#118

Příspěvek od hades »

Jo, tak teď už mi to smysl dává. Díky Bille
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#119

Příspěvek od MMys »

Mimochodem, nemáte někdo zkušenost, jak se chová Raspberry při práci s mnohamegapixelovými snímky (16-20Mpix), jako produkuje třeba ASI 1600, ASI 071 a podobné CMOS kamerky. Jak rychle je to vyčtené, jak rychle uložené, jak dlouho trvá astrometrie a podobně.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#120

Příspěvek od Aletel »

MMys píše:Mimochodem, nemáte někdo zkušenost, jak se chová Raspberry při práci s mnohamegapixelovými snímky (16-20Mpix), jako produkuje třeba ASI 1600, ASI 071 a podobné CMOS kamerky. Jak rychle je to vyčtené, jak rychle uložené, jak dlouho trvá astrometrie a podobně.
Nemohu hovořit za CMOS, takže jen orientačně pro představu, jak je to v reálu u CCD QHY9 - v plném rozlišení, provozem a ukládáním přímo na RPi 3B, tak vlastní čas vyčítání kamery 9sec, zobrazení snímku v KStars Fits Viewer i s uložením asi 2 až 3sec. Takže celkově těch 11-12sec. V bin 2x2 je to pak zhruba o polovinu rychleji.
Astrometrie - pokud je prováděna poprvé a kamera je pozicí mimo označeného pole v planetáriu, tak může dohledání trvat i přes minutu, než projde a porovná všechny katalogy. Pokud je "souhlasně spárováno", tak po vyčtení snímku zvládá další kontrolu během 2 až 4sec. (je samozřejmě užitečné k urychlení procesu používat binning).
V síti (lokální) a přenosem na hlavní PC se časy ještě malinko protáhnou cca o 2 - 3sec. Vzdáleně - dálkově, záleží na propustnosti a stabilitě sítě.

Pokud by se jednalo záměrem o použití Raspberry na krátké expozice - viz. vlákno M42 - Orion -, tak tady asi využití nemá příliš šancí. S ASI 1600 (zatím a asi natrvalo) nelze rozumně na RPi provozovat ani LiveView videa a ukládání do .ser formátu. Přenos 1 fps je o ničem, tady už to chce jinou technologii.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Odpovědět