Cestovní dalekohled

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Cestovní dalekohled

#46

Příspěvek od Yarkho »

Cztwerec píše:Já ti nevím, měl jsem tyto dva cesťáky vedle sebe taky k porovnání a nakonec na plné čáře zvítězila Lacerta? Ta 66 barvila do zelena při pozorování Měsíce už při zvětšení cca. 2D a nezdálo se mi sklenuti pole, u Lacerty krásný kontrast i u 3D a obraz se stejným okulárem krásně rovný, navíc měl lehounce větší světelný zisk. Jasný vítěz!
Pozerali sme do dalekohladov traja, s rovnakym vysledkom. Lacerta by samozrejme mala byt kvalitou inde (je vacsia, ma FPL-53 nie 51), ale rozdiel sme nezistili. Pouzite boli rovnake okulare. Jediny rozdiel bol v tom, ze Omegon 66/400 bol i s rovnacom pola.

Najvacsie dostupne zvacsenie mam 114x (2D je 132x), farebne hrany som na Mesiaci nedetekoval o nic vacsie nez u Omegonu 80/500 (s FPL-53) - uzky mierne nazltly pas, nic viac.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Cestovní dalekohled

#47

Příspěvek od Yarkho »

Prikladam 2 fotky mobilom cez okular. Jedna je z Omegonu 66/400, druha z C5. Nijak neupravovane (okrem vyrezu). Ktora je ktora?
Přílohy
Mesiac02.jpg
Mesiac02.jpg (78.62 KiB) Zobrazeno 4230 x
Mesiac01.jpg
Mesiac01.jpg (84.68 KiB) Zobrazeno 4230 x
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Cestovní dalekohled

#48

Příspěvek od MilAN »

Tak mobilem, afokálně a ještě nějak výřez - z toho se to moc nedá.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní dalekohled

#49

Příspěvek od Cztwerec »

Jelikož vidím barevnou vadu u toho druhého a nějak menší rozlišení kráterů (koukám ve vlaku přes mobil) tak bych řekl, že to je ten druhý ten snímek z ED. Ale tohle není vypovídající o ničem, protože ty parametry snímání nejsou jak píše Milan v podstatě nijak uniformní k tomu, aby se něco dalo srovnávat, takže spíš tipuji :D

Spíš testuješ vhodnost dané kombinace. A pokud ti to vyhovuje... buď jedině rád.

Snad jsem se tě nějak nedotknul s tím, že ten 66 považuji za lepší achromát.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Cestovní dalekohled

#50

Příspěvek od MilAN »

Hlavně netuším, jaký tam je okulár, jaký je průměr výstupní pupily,jaká je clona objektivu u mobilu , jaký druh okuláru tam je a jak si poradí se světelnějším objektivem, jak si poradí se sklenutým polem .... zda a kolik to vinětuje. Z toho nelze vůbec nic určit, a to, jestli se ti některý snímek líbí více či méně, vůbec nic nevypovídá o dalekohledu.
---------
No a z toho snímku bych tipoval ten první na C5" - zde obraz bídný, ale dalekohled určitě lepší( podle jiných zkušeností a podle toho, že nemá barevnou vadu, ač se to na snímku nezdá :)) Výsledek je dán tou kombinací a nevyvážeností sestavy, ne dalekohledem.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní dalekohled

#51

Příspěvek od Cztwerec »

Jo to mě taky napadlo, že okulár je vlastně půlka dalekohledu... potom to ovšem opravdu nemůže vypovídat už zhola nic o objektivu. V tomhle testu určitě ne.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Cestovní dalekohled

#52

Příspěvek od mirkovacik »

Samozrejme, minimálne ED je požiadavka typu "musí byť"... Inak to bude ešte horšie, ako ten teleobjektív.
Napr. toto https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... uszug.html by mohlo mať dobrú kresbu aj na tie denné foto. Môj názor. Boli tu aj nejaké snímky z toho.
capricorn píše:Na to mi v podstate stacil hocijaky svetelnejsi objektiv,
capricorn píše:Montaz mam azimutalnu, preto fotim seriu fotiek s kratkym casom a potom ich zlozim v PC.
S tym svetlom a časom sa budeš potýkať neustále... Aj to, čo som napísal je clona f/6 (refráky nebývajú moc svetelnejšie). Ak dáš na to predĺženie ohniska 2x, tak: za a) budeš musieť na hviezdy skrátiť čas 2x -teda ak nechceš star trails a za b) z f/6 sa Ti stane f/12 (4x menej svetla). Čiže vo výsledku 8x slabší signál na snímku. A na srnky tiež budeď musieť dávať krátke časy, nech nie sú rozmazané... Aj keď na video je to možno menej citlivé.

Pri metrovom ohnisku, ak chceš mať nie veľmi pohnuté hviezdy, budeš sa pohybovyť v expozíciách do 1/4 sekundy. Za 1/4 sekundy pri f/12 neodfotíš dokopy nič z DSO na DSLR.

Čiže meter ohnisko - barlow 2x na refráku 400-500mm - ani jasné DSO nebudú dávať dobré výsledky.
Na DSO (jasné DSO a myslím, že aj na tie srnky) potrebuješ min f/6 - 7, najlepšie ešte menej. Pri metri je to priemer "vstupnej šošovky" 150mm... Ceny nad 3000eur, pri 100 mm - ceny nad 2000eur...

A to nehovorím, že na meter ohnisko potrebuješ paralaktickú montáž a s guidingom - ak chceš zvýšiť čas na viac ako 1/4 sekundy.

Sumár - po dlhom komentári - na metrovom ohnisku s prenosnou výbavou zrejme nebudeš mať bohvie aké výsledky.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Cestovní dalekohled

#53

Příspěvek od MilAN »

Jen malá poznámka:
myslím, že u u těch krátkých (500mm) ohnisekby bylo potřeba rozlišovat 2 druhy objektů, a to bodové ( hvězdy) a plošné (DSO). Protože pro ty plošné platí onen vztah: světelnost 2x , osvětlení 4x., tedy vztah D2/f2 Za to u bodových to je daleko složitější, závisí to hodně na kresbě, ale zde je skoro jedno v dosahu, mění -li se v poměru 1:2 světelnost. Dosah je spíš zde závislý ploše objektivu = D2
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Cestovní dalekohled

#54

Příspěvek od mirkovacik »

MilAN píše:Jen malá poznámka:
u bodových to je daleko složitější, závisí to hodně na kresbě, ale zde je skoro jedno v dosahu, mění -li se v poměru 1:2 světelnost. Dosah je spíš zde závislý ploše objektivu = D2
Veľmi dobrá poznámka. Je zaujímavé si to uvedomiť.
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Cestovní dalekohled

#55

Příspěvek od mirkovacik »

Teoretická otázka - ak zanedbám chyby objektívu a seeing a aj všetky iné chyby, tak by malo platiť aj to, že polomer obrazu hviezdy sa zmenšuje priamo úmerne priemeru objektívu pri zachovaní ohniskovej vzdialenosti. Ak zväčším D 2x, priemer obrazu hviezdy sa zmenší 2x, čiže plocha obrazu sa zmenší so štvorcom zväčšenia priemeru objektívu.

Čiže 4x viac fotónov (z dôvodu zdvojenia priemeru objektívu) padne do 4x menšej plochy, čiže výsledok by mal byť až 16x vyšší dosah? Čiže so 4-tou mocninou. Samozrejme, pri zachovaní ohniskovej dĺžky. Mýlim sa, či nie?

PS: Jasné, chápem, že z dôvodu všetkých možných chýb sme ďaleko od tejto skutočnosti. Ide len o teoretickú úvahu.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Cestovní dalekohled

#56

Příspěvek od MilAN »

Tak když zanedbáš úplně všechny vlivy( kresba, seeing, pointace ) tak budeš muset kalkulovat s velikostí Airy disku , který je tedy závislý pouze na poměru F/D a pro 1:5 vychází jeho průměr na 6um.A dál musíš brát velikost pixelů.
Jenže takhle to v praxi nevychází, velikost obrazu je vždy větší než Airy disk, a to z mnoha důvodů. Takže pak se stává nějaká teoretická úvaha dost problematická a je založena jen na nějakých předpokladech. Takže v praxi je asi jednodušší použít nějakou empirii., která vychází z ověřené praxe.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Cestovní dalekohled

#57

Příspěvek od Yarkho »

Cztwerec píše:Jelikož vidím barevnou vadu u toho druhého a nějak menší rozlišení kráterů (koukám ve vlaku přes mobil) tak bych řekl, že to je ten druhý ten snímek z ED. Ale tohle není vypovídající o ničem, protože ty parametry snímání nejsou jak píše Milan v podstatě nijak uniformní k tomu, aby se něco dalo srovnávat, takže spíš tipuji :D

Spíš testuješ vhodnost dané kombinace. A pokud ti to vyhovuje... buď jedině rád.

Snad jsem se tě nějak nedotknul s tím, že ten 66 považuji za lepší achromát.
Ano prvy je C5 (+ korektor + bino Lacerta + plossl 25mm)
Druhy je ED (+ rovnac + Vixen SSW 3.5mm)

Afokalne foto je pre mna zatial jediny sposob, ako ziskat snimku. A som si vedomy rozdielnosti konfiguracii, tiez datumu ziskania snimku; bavili sme sa vsak o farebnej chybe pri zvacseni 2D. Tu ma fotka dokladat. Farebna chyba v ED je, vidno ju v podobe fialovych lemov kraterov po uprave farieb na obrazku.

A ano, ED dublet je z definicie lepsi achromat :D
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Andrew
Příspěvky: 66
Registrován: 16. 08. 2018, 22:25
Bydliště: Brno
Věk: 42

Re: Cestovní dalekohled

#58

Příspěvek od Andrew »

Zdravím všechny a prosím o radu. Šli byste do tohohle? cestovní pozorování + foto?
V centru Brna je vidět málo, musím cestovat, bral bych i na hory apod. Focení později - nemám rovnač a moje montáž SW adventurer by už na tohle nestačila...). Je to dost peněz!
Díky na radu!

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... cuser.html

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... cuser.html
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Cestovní dalekohled

#59

Příspěvek od Bill »

Andrew píše:Zdravím všechny a prosím o radu. Šli byste do tohohle? cestovní pozorování + foto?
To ti asi nikdo neporadí - ale musíš si zodpovědět několik otázek:

1) chci to primárně na focení nebo na pozorování? Pokud na pozorování - co v těch 80mm uvidím? Není lepší nějaký UL Dobson? Nebo místo tripletu ED s větším průměrem a horší světelností? Nebude se triplet dlouho temperovat?
2) pokud na focení - asi bych si promyslel celou sestavu (reduktor/rovnač, kamera/foťák, montáž). Pak bych se podíval, co se s tím dá vyfotit a zda mě to bude uspokojovat. Kvalitní refraktor pokud má dobrý výtah, tak je na focení docela bezproblémový. Ale pokud by jsi chtěl fotit úzkopásmo z města, tak nemá moc dobrou světelnost. Taky na focení není těch 80mm žádný zázrak. Ale někde je třeba začít.

Já mám shodou okolností 80/500 (ale jenom ED) s rovnačem i s rovnačem/reduktorem. Mám ho i na denní pozorování (amici hranol). V noci jsem ho na pozorování použil prozatí 1-2x. (Kolega většinou bere "přenosný" Flex dobson 12"). Na denní pozorování krom MHV jsem ho ještě nepoužil. S rovnačem jsem fotil 1x a reduktor jsem ještě nezkoušel. Je to tím, že mám jiné "více sexy" sestavy a počasí moc pokusů za rok nedovolí...

Prostě na úzkopásmo má malou světelnost, na menší objekty má malý průměr i ohnisko...
Prostě je tak univerzální, až není vlastně dobrý k ničemu...
M:736 750 113
Andrew
Příspěvky: 66
Registrován: 16. 08. 2018, 22:25
Bydliště: Brno
Věk: 42

Re: Cestovní dalekohled

#60

Příspěvek od Andrew »

Bill píše:Prostě na úzkopásmo má malou světelnost, na menší objekty má malý průměr i ohnisko...
Prostě je tak univerzální, až není vlastně dobrý k ničemu...
Moc díky! Přesně jak píšeš, chtěl jsem kompromis mezi pozorováním a focením a tudy cesta nepovede..
Moje fotovýbyva se zatím skládá z modif. a nemodif. DSLR, fotoobjektivů a SW adventurer... tak uvidím jestli bude něco dál :)
Odpovědět