Cestovní dalekohled

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
francek
Příspěvky: 158
Registrován: 16. 02. 2012, 15:22

Re: Cestovní dalekohled

#31

Příspěvek od francek »

Univerzálny ďalekohľad neexistuje, iba kompromis. Pozorovanie DSO vyžaduje čo najväčší priemer (min. 200 mm), prenosná montáž zas ľahkú optiku = malý priemer. ED-čka(65-100mm) na fotenie DSO zas nie sú až taká mizéria, stačí pozrieť na astrofotky.cz. Tie D65-70mm, znesú i Astrotrack.
http://astrofotky.cz/show.php?album=%3D ... zSFRVQDFkW
https://www.teleskop-express.de/shop/in ... actor.html

Pri teleobjektívoch snímky zas trpia silnými lúčmi z hviezd(počet lúčov = počtu lamiel clony), ktoré pôsobia dosť rušivo, no využiješ ich na denné foto.
Na pozorovanie počas dovolenky je zas vhodný nejaký binar na fotostatíve - široké hviezdne pole a dosť vhodných objektov na krátke pozorovanie i popri astrofoto.
Celestron AVX, CG-4, RC 152/1380, MEADE ED 80/480, LACERTA MGEN II GUIDER,Canon EOS 600D mod.Canon EOS 6D mod.,Samyang 135/2, Samyang 35/1.4.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Cestovní dalekohled

#32

Příspěvek od Bill »

francek píše:Pri teleobjektívoch snímky zas trpia silnými lúčmi z hviezd(počet lúčov = počtu lamiel clony), ktoré pôsobia dosť rušivo, no využiješ ich na denné foto.
Na astrofoto se používají takové objektivy, které není zapotřebí clonit. Canon 400/5.6 je prakticky stejně ostrý od 5.6 - 8 a nechápu, proč už tak málo světelný objektiv ještě někdo cloní. Takhle vypadá fotka bez clonění - hvězdy jsou trošku oválné, protože to je bez pointace:
http://astrofotky.cz/gallery.php?show=B ... 411264.jpg

Samyang 135/2 je ostrý až do rohů taky pro clonu 2.0. (minimálně pro úzkopásmo):
http://astrofotky.cz/gallery.php?show=B ... 752686.jpg

Jedině Canon 300/2.8 je starší kousek a mám ho natrvalo přicloněný pevnou clonkou na 3.4 - což je ale pořád výrazně světelnější, než běžné refraktory s reduktorem. Ale propustnost asi nebude nijak závratná, takže to bude pravděpodobně srovnatelné s nějakým menším refrákem.

Ono v tom vlákně je několik různých požadavků a na pozorování mi přijde opravdu ED okolo 80mm nebo méně dost nepraktické. Ale na focení je to určitě dobré řešení, které umožní použít nějakou lehkou montáž.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
francek
Příspěvky: 158
Registrován: 16. 02. 2012, 15:22

Re: Cestovní dalekohled

#33

Příspěvek od francek »

Nechcem tu rozputávať zbytočnú polemiku o teleobjektívoch, ktorá patrí do iného vlákna. Vychádzl som len zo snímok astrofotky.cz , kde väčšina snímok telákmi trpí týmto neduhom i L-kové objektívy. Som rád, že Samyang 135/2 tým netrpí, lebo mám ho objednaný. Refraktor týchto parametrov(D-cca70mm a F2) neexistuje - aspoň za takú cenu (cca 600€). Len som zvedavý, ako vykreslí na plnú dieru FF- Canon 6D.
U nás v Bratislave už asi 4 roky v bazári trčí tento teleobjektív. Keby bol na Canon, už je u mňa. Možno nejaký maník by ho vedel prerobiť na canon.
https://www.prolaika.sk/e-shop/nikon-30 ... 2784.xhtml
Celestron AVX, CG-4, RC 152/1380, MEADE ED 80/480, LACERTA MGEN II GUIDER,Canon EOS 600D mod.Canon EOS 6D mod.,Samyang 135/2, Samyang 35/1.4.
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Cestovní dalekohled

#34

Příspěvek od pedrosanchez »

Bill píše: Já fotím dost objektivy - Samyang 135/2 a Canon 300/2.8 FD
Zrcadla mám 150/600 a 8" Vixena a i ten je docela kompaktní...
Docela fajn je i Canon 400/5.6 - s tím jsem dříve fotil nejvíce: http://astrofotky.cz/gallery.php?show=B ... 832446.jpg
Nějaký je i v bazaru :-)
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=33&t=24543
Krása, děkuji, všechno se mi líbí a všechno bych chtěl. :)


Francek: Děkuji za reakci. Kompromisy...je mi to jasné. To oblíbené APO ED 80/600 si asi časem někde seženu. Já zatím nemám ani kvalitnější objektiv k DSLR.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Cestovní dalekohled

#35

Příspěvek od Dansemacabre »

pedrosanchez píše:Prohlížím si vaše astrofotky a většinou máte velká zrcadla.
Jak jsi na to přišel? :D Na astrofotkách je spousta snímků objektivy a spousta malými refraktůrky.
třeba tohle přes 60/360 APO http://astrofotky.cz/gallery.php?show=d ... 349968.jpg
nebo tohle přes Samyang 135/2 http://astrofotky.cz/gallery.php?show=d ... 927401.jpg
- obojí foceno "cestovní sestavou" do batohu (i když v té M31 je půlka snímků i na EQ6)

Nápadů na malé cestovní dalekohledy je tohle vlákno plné, stačí trochu prolistovat zpět. Většina jich vychází cenově podobně nebo dokonce levnějši než objektivy a mají tu výhodu, že se přes ně dá koukat. Nevýhodu, že k nim potřebuješ rovnač a jsou o něco těžší. Jinak ta 80/600 už moc cestovní není a na astrofoto je i málo světelný.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Cestovní dalekohled

#36

Příspěvek od pedrosanchez »

Dansemacabre: No dobře, valím oči :)
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Cestovní dalekohled

#37

Příspěvek od Yarkho »

Po porovnani nakoniec subjektivne najlepsie vysiel Omegon Pro APO 66/400 - kvalita obrazu na pozemskych cieloch (strom, vzdialeny zeriav) porovnatelna s Lacertou 72/432. Star test taky OK. Svoj ucel to pre mna splni i ked priemer 66mm je mensi.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní dalekohled

#38

Příspěvek od Cztwerec »

Já ti nevím, měl jsem tyto dva cesťáky vedle sebe taky k porovnání a nakonec na plné čáře zvítězila Lacerta? Ta 66 barvila do zelena při pozorování Měsíce už při zvětšení cca. 2D a nezdálo se mi sklenuti pole, u Lacerty krásný kontrast i u 3D a obraz se stejným okulárem krásně rovný, navíc měl lehounce větší světelný zisk. Jasný vítěz!
Lectorem iustus...
capricorn
Příspěvky: 33
Registrován: 07. 06. 2018, 15:28

Re: Cestovní dalekohled

#39

Příspěvek od capricorn »

Ked sa tu bavite o foteni malymi refrakmi, mozem sa spytat ako a cim ostríte? Ja mam DSLR zrkadlovku pentax K-3 a uvazujem, ze by som kupil malokuk 80/400 na fotky oblohy (nenazval by som to astrofoto). Len mi nie je jasne, ako sa tam zaostri, lebo refrak ostri okulárom, na objektíve ostriaci kruzok nemá tak ako fotoobjektiv. Tak ked nanho nasadim zrkadlovku, tak ako zaostrím? To ju budem posuvat hore-dole v tej okularovej sachte? A dalsia vec priblizenie u toho refraku 80/400 bude rovnake ako keby som fotil 400 mm teleobjektívom?
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Cestovní dalekohled

#40

Příspěvek od mirkovacik »

Keď foťák nasadíš na okulárový výťah, tak zaostruješ kolečkom tak, ako zaostruješ keď pozeráš cez okulár. Budeš potrebovať T2 krúžok (alebo niečo podobné; T2 je konkrétny závit) s ukončením pre Pentax. A je lepšie, keď máš taký okulárový výťah, ktorý má nejaký závit (ideálne T2 :) ), nielen 1,25" ukončenie. Lepšie je to našroubovať, ako zasunúť. A možno nejakú trubku pre nastavenie správnej vzdialenosti čipu od objektívu, resp. aby to vyšlo pri zaostrovaní.

A tá "nejaká trubka" zrejme bude rovnač poľa. Konkrátne diely treba určiť podľa konkrétneho refráčika.
Štandardný objektív totiž obraz vyrába "sklenutý" - ako povrch gule, nie rovný ako čip. Rovnač to vyrovnáva. (V niektorých refrákoch môže byť už integrovaný.) Ak obraz nie je rovný, znamená to, že stred budeš mať zaostrený a okraje nie.

400mm je na teleobjektíve rovnakých 400mm ako na ďalekohľade, čiže to vyrobí rovnako veľký obraz na čipe.
capricorn
Příspěvky: 33
Registrován: 07. 06. 2018, 15:28

Re: Cestovní dalekohled

#41

Příspěvek od capricorn »

Aha, dik za objasnenie. Ja som myslel, kedze som zatial nemal ziadny refrak, ze ostriaci kruzok je na okulari. T2 kružok už mám aj 1,25´´ redukciu. Len este by som sa chcel spytat, či sa da to priblizenie nejako jednoducho zvačsit, nejakym konvertotom alebo tak. Lebo ked teraz pouzijem 300 mm teleobjektiv s telekonvertor 2x, tak som na 600 mm a stale je to velmi kompaktna zostava oproti 400mm refraku. Tak by som to chcel tiež nejak znasobit, aby som sa dostal aspon na 1000 mm, ked uz sa s tym budem tahať.
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Cestovní dalekohled

#42

Příspěvek od mirkovacik »

Dá sa to natiahnuť, ten prvok sa volá barlowova šošovka.

Len si treba uvedomiť 2 veci v súvislosti s naťahovaním ohniska:
  • všetky chyby objektívu sa zväčšujú
  • intenzita svetla na ploche obrazu (napr. na pixel) sa znižuje s druhou mocninou predĺženia ohniska
Čo sa týka chýb objektívu - na tých hviezdičkách vidno všetky chyby objektívu. Na bežnej foto nie. Na astrofoto áno. Proste, keď hviezda nie je kruhová, tak to na fotke "kričí". Keď má okolo farebný krúžok, kričí to tiež...

Pri "fotení hviezd" je vždy málo svetla... Ak zväčšíš ohnisko 2x, intenzita sveta na čipe sa zníži 4x. Čiže potrebuješ 4x dlhšiu expozíciu. Alebo 2x väčší priemer objektívu.

Nie náhodou foto objektívy vyššej kvality stoja tisíce eur...

A ešte niečo - hviezdy sa hýbu, potrebuješ montáž. Montáž má chyby. Pri 1000mm ohnisku sa každá chyba montáže prejaví. 1000mm je pre skúseného astrofotiča s veľmi dobrou výbavou. A to s takou výbavou, kde jedno dve kilá sú zanedbateľné. Začni na 300-400mm. Aj to Ti dá zabrať, ak chceš mať pekné výsledky.
capricorn
Příspěvky: 33
Registrován: 07. 06. 2018, 15:28

Re: Cestovní dalekohled

#43

Příspěvek od capricorn »

Dik za rady,300-600mm uz fotim teraz s teleobjektivom. Montaz mam azimutalnu, preto fotim seriu fotiek s kratkym casom a potom ich zlozim v PC.
Chcel by som skusit vacsie zvacsenie. Kedze to zavisi vyhradne od ohniska dalekohladu, tak asi nekupim malokuk ako som chcel, ale poobzeram sa po nejakom maku 102 alebo 127.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Cestovní dalekohled

#44

Příspěvek od MilAN »

Hlavně jsi ještě nenapsal, co tím chceš fotit. Od toho se odvíjí vše ostatní.
Malokuk (80/400) je absolutně nevhodný na nějaké focení, nějaký rovnač k němu je ztráta peněz . pokud mají být snímky použitelné, potom minimálně nějaký ED refraktor. Na hvězdy není světelnost nijak kritická ( zvláště u kratších ohnisek ), na mlhoviny ale ano.
Takže, na co potřebuješ delší ohnisko, co tím chceš fotit ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
capricorn
Příspěvky: 33
Registrován: 07. 06. 2018, 15:28

Re: Cestovní dalekohled

#45

Příspěvek od capricorn »

No doteraz som fotil nocnu krajinu a hviezdnou oblohou. Na to mi v podstate stacil hocijaky svetelnejsi objektiv, potom som dokupil 2x konvertor k 300 mm Tamronu 70-300 a skusal fotit mesiac a nejake jasnejsie DSO. Vysledok nebol bohviečo, pretože objektiv aj konvertor su lowend. Na fotkach je malo detailov, tzv. blato. Tak som myslel, že lepšie vysledky budu s refrakom. A druha vec, načo to chcem, je točenie videa zo vzdialenych objektov, napr. stado srn na luke a pod.
Odpovědět