Asteroidy všeobecně

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Asteroidy všeobecně

#106

Příspěvek od MilAN »

Pokud dobře čteš, vyjadřoval jsem se k dalekohledu. Takže k smíchu není ani Cassi, ani jeho snímky.

Koupit drahý dalekohled, ( o jehož kvalitě se také i u nás dá dost dozvědět) , s tím, že ho mám do prašného prostředí, kde všechno tím prachem trpí, chtít na něj dodatečně krycí desku ( která, pokud má stát co za to, tak je ve výsledku s antireflexními vrstvami dražší než celý dalekohled, a pak tam dát fólii, která ničí vlnoplochu dle testů výrobce o hodnotu 1/4 lambda, mi z hlediska investora přijde dost neprofesionální.
Myslím, že by tohle žádný amatér za své peníze neudělal.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Re: Asteroidy všeobecně

#107

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

MilAN píše:Pokud dobře čteš, vyjadřoval jsem se k dalekohledu. Takže k smíchu není ani Cassi, ani jeho snímky.

Koupit drahý dalekohled, ( o jehož kvalitě se také i u nás dá dost dozvědět) , s tím, že ho mám do prašného prostředí, kde všechno tím prachem trpí, chtít na něj dodatečně krycí desku ( která, pokud má stát co za to, tak je ve výsledku s antireflexními vrstvami dražší než celý dalekohled, a pak tam dát fólii, která ničí vlnoplochu dle testů výrobce o hodnotu 1/4 lambda, mi z hlediska investora přijde dost neprofesionální.
Myslím, že by tohle žádný amatér za své peníze neudělal.
Ten amatér má totiž asi jiný požadavky než my. Ano, ta krycí deska byla otázka špatný kominukace mezi někym od nás a VOD, dobře, ale zas tolik peněz nestála (a zatim nevim, jak to vlastně dopadne s reklmací). Tu fólii naopak používá spousta dalších profesionálních dalekohledů. Proč? Protože u těhle průměrů a velikosti pixelů je nějaká čtvrtina lambda úplně buřta, nikdo si na to nedá okulár a nebude se koukat na Mars. Podle výsledků, jaký s fólií maj kolegové z Ondřejova bude ovlivnění FWHM hvězd po výměně za nepoškozený kus zcela nepozorovatelný při běžnym seeingu v Argentině.

To ODK má svoje vady, trochu mě štve ta vinětace, o který naprosto nechápu proč lžou, na druhou stranu to vykreslí konstatní obrazy hvězd v poli 1x1 stupeň při tomhle průměru, což prostě dává fantastický možnosti pro fotometrii většího počtu hvězd najednou, popravdě řečeno to možná bude pro atmosferickej monitoring dost revoluční. Ještě jednou - pokud bych se naopak staral o to, jestli jsou ty fotky hezký na koukání, TO by bylo plejtvání veřejnými prostředky.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Asteroidy všeobecně

#108

Příspěvek od MilAN »

Já si nemyslím, že s tím budete pozorovat, je mi jasné, na co a jak to má být použito. A i tak mi tohle polovičaté, do-do řešení nějak nedává smysl. U laciného SCT( ať Celestron EDGE, nebo MEADE ACF) máte kompletní uzavřený systém, kde netřeba nic řešit , se stejně velkým polem pro vaši kameru, s minimální vinětací a k tomu výrazně bytelnější konstrukcí.
Ale nemám potřebu spekulovat, proč jste zvolili tohle řešení. Jen jsem k němu vyjádřil svůj názor.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 509
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Asteroidy všeobecně

#109

Příspěvek od PetrK »

Cassi píše:Planetka (6478) Gault s ohonem ...
Pěkný, gratuluji k super úlovku.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Asteroidy všeobecně

#110

Příspěvek od Roman (Rick) »

Tak zase späť k téme po tamtom OT. Cassi, skvelá praca ;). Veda je hlavne o tom, čo tam je, nie ako pekne, či nepekne vypadá ...

Dnes som sa pozrel na tohto čudáka tiež - 32cm a 50cm ďalekohľadmi v Siding Spring v Austrálii. Ide o tri 5 minútové expozície = 1x5min pre L, R a B filter. Väčší jas v R filtri oproti B filtru podporuje teóriu "debris tail", čo mi príde vcelku úchvatné, keď si uvedomím, čo vlastne na tej fotke je :).

Odporúčam kliknúť na fotku v plnom rozlíšení (páčí sa mi tam to množstvo malých galaxií na pozadí):

Obrázek
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Asteroidy všeobecně

#111

Příspěvek od nosuh »

Pekny Romane, uz sem na nej na netu narazil..rozhodne zajimavej objekt, vypada fakt jak kometa, ale s hodne ostrym ohonem..to se ti to foti v australii :lol:
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Asteroidy všeobecně

#112

Příspěvek od Roman (Rick) »

Som zvedavý, čo sa z neho ešte vykluje :).

Ps: ale veď z Austrálie si kˇludne možeš fotiť aj ty ;).
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Asteroidy všeobecně

#113

Příspěvek od nosuh »

Ja vim, když me se libi fotit prave jenom pekne home office:D
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Asteroidy všeobecně

#114

Příspěvek od Roman (Rick) »

No tak potom? Btw, ja tiež fotím z home office ;) . K ďalekohľadom sa pripájam z domu, cez web, či už sú v Austrálii, v Mexiku, alebo v Španielsku.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Asteroidy všeobecně

#115

Příspěvek od MilAN »

asteroid GAULT (6478)
Foceno mezi oblačností na zakalené obloze - SQM 19,4 , z města, ve výšce 26°nad obzorem. Vzhledem k tomu, že k výronu ohonu došlo už před 22 dny, byl to jen takový zoufalý pokus v těch podmínkách. Přes to je ohon zřetelný do vzdálenosti cca 3,5´, jasnost vlastního asteroidu dle efemeridy cca 18,2 mag. Zhruba na 2/3 snímků je asteroid slušně viditelný, ohon na monitoru viditelný tak na 1/6 snímků

Obrázek
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Asteroidy všeobecně

#116

Příspěvek od Beda »

Zajímavý asteroid a podařený záběr z jablonecké oblohy a home office tamtéž :!: Gratulace
Uživatelský avatar
feromich
Příspěvky: 417
Registrován: 01. 10. 2006, 22:36
Věk: 63

Re: Asteroidy všeobecně

#117

Příspěvek od feromich »

Tak to už áno. Snímok hodný sto bodov zo sto. Alebo ukážka, čo dokáže amatér zo serióznym prístupom ku koníčku. Blahoželám.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Asteroidy všeobecně

#118

Příspěvek od MaG »

Milane, perfektní fotka.

Možná jsi chytil novou aktivitu asteroidu: http://www.astronomerstelegram.org/?read=12450
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Asteroidy všeobecně

#119

Příspěvek od MilAN »

Dík za info.
Našel jsem poslední snímek někde ze 16.ledna.Vše samozřejmě většími dalekohledy a z výhodnějších zeměpisných šířek - takže výše nad obzorem. Byl to z má strany jen takový pokus. Nevěřil jsem, že by po té době měl být tak dlouhý ohon ještě k zachycení ( jeho délka je už z tohoto snímku přes 250.000 km, a to minimálně, protože to počítám , jako bych se díval z profilu - což není ). Ale protože nějaká šance byla, tak jsem fotil i v tak nemožných podmínkách.
Jen by mě zajímal skutečný důvod vzniku toho ohonu. Že by do asteroidu narážela jiná tělesa by mohlo být tak 1x, jenže opakovaně ? A aktivita v téhle vzdálenost od Slunce ( 2,426 AU ) _ ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Asteroidy všeobecně

#120

Příspěvek od ladis »

Teda tomu říkám parádní úlovek Milane! Gratuluju, detaily tam jsou na podmínky dost dobré! :o
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Odpovědět