46P/ Wirtanen

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
astromilos
Příspěvky: 61
Registrován: 17. 01. 2007, 23:54
Bydliště: Veltruby
Věk: 63

Re: 46P/ Wirtanen

#91

Příspěvek od astromilos »

Přidávám můj pokus - první foto z mé nové "hvězdárničky". Fotil jsem 13.12. ve velkém spěchu, nepromarnit jedinou jasnou noc. Naštěstí montáž EQ6-R najela přesně, dle zadaných souřadnic. Foceno bez pointace Canonem 450D, optika Newton 200/800. Snímek je složenina 49 x 60s, ISO 800. Odečet DF, registrace a sloučení provedeno v DSSku. Další úpravy v PI.
Přílohy
46P Wirtanen 1.jpg
46P Wirtanen 1.jpg (384.9 KiB) Zobrazeno 4154 x
Montáž EQ6-R, Newton 200/800, Carl Zeiss AS 100/1000, Carl Zeiss AS 80/1200, Carl Zeiss 50/540 pointační, Canon 400Da (MMys), Canon 450D, TV guider MMys.
Uživatelský avatar
amil
Příspěvky: 634
Registrován: 25. 10. 2010, 22:37
Bydliště: Bohouňovice I č.44
Věk: 85
Kontaktovat uživatele:

Re: 46P/ Wirtanen

#92

Příspěvek od amil »

Miloši , velice povedený snímek a nová hvězdárnička at ti slouží.A. :P
Dobson300/F6 Drbohlav,Newton fotokom. 135/F4,2 Drbohlav,N200/800 Drbohlav, dělostřel. binar 10x80 Meopta r.1956,Canon350Da,450Da Mmys,ASI 120 MM mini,point.60/240.
,NEQ6 Pro ,TV guid. MMys,
http://www.fotovesmirmilosevic.estranky.cz
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: 46P/ Wirtanen

#93

Příspěvek od mirkovacik »

Včera som sa pokúsil o túto zaujímavú kompozíciu. Predpovede pár dní dopredu avizovali jednu jasnú noc z 18. na 19.12., ale v priebehu včerajška sa to zmenilo na včerajšiu noc (17.-18.12) a potom sa celá predpoveď pokazila. Ale nakoniec sa na asi 2 hodinky vyjasnilo, takže som narýchlo vybalil krámy a skúsil nafotiť, čo sa dá. Počasie bohužiaľ vydržalo iba na 18x90 sekúnd, čiže nič moc, je tam plno šumu, ale viac oblaky nedovolili.

Ešte musím dofotiť flaty a skúsim to spracovať ešte raz a hlavne chcem ešte spraviť obrázok registrovaný na kométu a zlepiť to s obrázkom registrovaným na hviezdy. Ale to sa musím ešte naučiť. Takže zatiaľ takto.

Bol by veľký podvod dofotiť pozadie bez kométy a potom k tomu prilepiť kométu?

No som zvedavý, ako to bude vyzerať za dňa a na mobile a na inom monitore...
... No tak na externom monitore, kde som to robil to vyzerá relatívne dobre - mne sa to tak javí. Na notebooku a na mobile je to príšerne tmavé. Vám sa to ako javí? Tiež tmavé? Či tiež relatívne svetlé?

Tak som to nevydržal a urobil ešte svetlejšiu verziu, Vám sa ktorá javí lepšie? Ja už fakt neviem, či mám shit monitor alebo notebook...
Přílohy
Integration_ABE_DBEdivision_3xABE_MS_Curves_SCNR_SmallBright.jpg
Integration_ABE_DBEdivision_3xABE_MS_Curves_SCNR_SmallBright.jpg (644.18 KiB) Zobrazeno 3966 x
Integration_ABE_DBEdivision_3xABE_MS_Curves_SCNR_Small.jpg
Integration_ABE_DBEdivision_3xABE_MS_Curves_SCNR_Small.jpg (592.01 KiB) Zobrazeno 3975 x
Uživatelský avatar
Johny12
Příspěvky: 91
Registrován: 15. 10. 2005, 22:42
Kontaktovat uživatele:

Re: 46P/ Wirtanen

#94

Příspěvek od Johny12 »

Tak toto je parada. Neviem ako si to dokazal vyatihnut pretoze v BA pozeram kazdy den predpoved ci sa neobjavi aspon nejaka diera v oblakoch ale neuspesne :(.
V kazdom pripade velmi vydarena fotka a viac sa mi paci svetlejsia verzia.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: 46P/ Wirtanen

#95

Příspěvek od MaG »

Přilepení nerozmazané komety je OK a ta světlejší verze vypadá moc pěkně.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
petrpa
Příspěvky: 32
Registrován: 23. 11. 2003, 16:44
Kontaktovat uživatele:

Re: 46P/ Wirtanen

#96

Příspěvek od petrpa »

MaG píše:Petře všechny tvé snímky komety jsou super.
Martine, děkuji, pořád se učím.
Uživatelský avatar
astromilos
Příspěvky: 61
Registrován: 17. 01. 2007, 23:54
Bydliště: Veltruby
Věk: 63

Re: 46P/ Wirtanen

#97

Příspěvek od astromilos »

mirkovacik: Ahoj. Něco s kratším ohniskem mám také v plánu, ale mraky vše hatí. Záběr se mi líbí. Já ještě rady rozdávat nemohu, ale jenom můj názor. Rozhodně ta světlejší úprava je lepší. Já bych zmenšil hvězdy, aby vynikla mlhovina, Plejády a kometa. To množství hvězd ruší a poutá pozornost. Jinak: "Klobouk dolu". Miloš.
Montáž EQ6-R, Newton 200/800, Carl Zeiss AS 100/1000, Carl Zeiss AS 80/1200, Carl Zeiss 50/540 pointační, Canon 400Da (MMys), Canon 450D, TV guider MMys.
Uživatelský avatar
ufonek
Příspěvky: 158
Registrován: 02. 01. 2015, 03:14
Věk: 44

Re: 46P/ Wirtanen

#98

Příspěvek od ufonek »

46P/ Wirtanen
Canon 500Da
SW ED72/420

Konečné bylo jasno, tak sem se vydal kometu nafotit, bohužel obloha nic extra a nakonec asi po 10 minutách došla mlha, tak sem stihnul jen par snímků..
Přílohy
46P-Wirtanen.jpg
46P-Wirtanen.jpg (480.81 KiB) Zobrazeno 3736 x
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: 46P/ Wirtanen

#99

Příspěvek od mirkovacik »

Ďakujem Vám za pozitívne hodnotenia. Plejády s Californiou som sa chstal fotiť túto zimu a keď som videl, že cez to letí kométa, bolo rozhodnuté. Len škoda, že tých frejmov nebolo viac. Šanca na túto kompozíciu je iba pár dní a stále zamračené a potom ešte mesiac stále viac a viac do toho ide.
Ale aj tak som si myslel, že si túto kompozíciu nenechajú fotiči ujsť a že sa s týmto roztrhne vrece. Ale možno ešte áno, až to spracujú, ja som to len tak narýchlo zlepil.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: 46P/ Wirtanen

#100

Příspěvek od ladis »

Dnes jsem byl rozhodnut kamkoliv vyrazit na kometu, protože byla poslední noc, kdy se dalo pozorovat bez rušivého Měsíce a zároveň šance vidět kometu v jejím nejvyšším jasu.

Od večera jsem visel na MSG a díval se, jak se střední Čechy zalívají inverzí a od Německa se nasouvá vysoká oblačnost. V podstatě jsem přemýšlel o možnosti jet buď jižně od Bousova někam pod Prahu či naopak na frydlantsko, kde fungovalo východní proudění a bylo jasno.
Po zvážení pro a proti, kdy u Prahy bych neměl tak dobrou oblohu a jistotu jasné oblohy, jsem vyrazil k větrníku k Horní Řasnici na frýdlantsku a udělal jsem dobře.

Cesta byla mrazivější, zmrzlejší, sníh přibýval. V cíli mě čekal sníh všude kolem. Už ani nevím, jak vypadá, tak mě to potěšilo. Při chůzi krásně křupal, prostě tohle bych chtěl mít teď i doma, v Bousově.

Po příjezdu mě překvapilo bezvětří a naopak až příliš světlá obloha od Měsíce. Vyndal jsem Somet binar, triedr a foťák na dokumentační foto.

Kometa byla nejprve jen málo výrazná, neporovnatelně hůř, než naposledy v Jilemnici či předtím pod Bousovem v dírách inverze. Samozřejmě to způsoboval svit Měsíce. Ten naštěstí po 3:30h zapadl a obloha krásně ztmavla a byla velmi pěkná i k horizontu. Naopak přišly nárazy větru a to tak silné, že rychlost otáčení lopatek větrníku, pod kterým jsem byl, mě skoro znepokojovala při představě, že by to ložisko nevydrželo. Zbyl by po mně jen flek :lol: Větrník vydával hlasitý zvuk typický generátoru a zároveň lopatky doslova řezaly vzduch a hvízdaly. Docela zpestření pozorování.

Zabalil jsem se do bundy a kapuce, chvíle bezvětří se střídaly se silnými nárazy, kdy mrazivý vítr do tváře až bolel.

Nicméně kometa po západu Měsíce byla luxusní, v Sometu 25x100 nádherně jasná, již se odpoutávající od blízké hvězdy, ke které se předtím geometricky promítala. Koma velká, bíle zářící, s náznakem kratinkého ohonu.
Měl jsem velké štěstí, kdy jsem se trefil do času, kdy nerušil Měsíc a zároveň nerušila ještě vysoká, která k ránu se pomalu, ale nezadržitelně nasouvala ze západu.

Střídavě jsem se kochal pohledem na 46P v triedru a Sometu. Je zajímavé, že v triedru se mi zdála stejně jasná. Ale je to pochopitelné - tento difuzní objekt se úhlově změnšil a tím zjasnil. Naopak v Sometu byla jasnost v podstatě stejná díky větší apertuře, ač díky zvětšení 25x více úhlově větší. Každý pohled měl svoje. Nevěděl jsem, zda se více dívat do triedru či Sometu, nakonec jsem více prostoru věnoval Sometu. Vyšrouboval jsem si jeho očnice a užíval širokoúhlého binopohledu.

Nakonec jsem v 5h skončil, mezi pozorováním stihl nacvakat i pár dokumentačních fotek na památku, vše sbalil a jel domů. Cesta zpět byla ve znamení proudu svítících aut na Mladou Boleslav, ale já se už viděl v posteli a byl rád, že jsem měl v parném létě vůli ušetřit nějakou dovolenou na zimu. Byla to povedená akce a nakonec jsem kometě věnoval 3 noci a moc hezky si jí užil.

Kéž bychom měli brzy zase možnost vidět takovýto výjimečně jasný a krásný objekt!

Níže čistě dokumentační foto z mé 450D s 50mm objektivem. Jde o složeninu v DSS 17 fotek na ISO 1600 a 45s. Snažil jsem se napasovat do snímku i Kalifornii, nakonec se mi tam na 50mm vešla i s kometou. Mám tak kromě vzpomínek i nějakou památku na dnešní pozorování.

Obrázek
http://astro.ladislavcervinka.cz/pics/46p_ladis.jpg
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: 46P/ Wirtanen

#101

Příspěvek od MaG »

Dobrá práce a krásný report. Já už nevěřil, že ta vysoká ebude překážet a navíc jsem se musel vyspat do práce. Jsem rád, že ses přidal do řad šťastlivců, ale tak trochu i dříčů, co kometu viděli (protože kolikrát to byla fuška fyzicky i psychicky někam dojet a počkat na vyjasnění).
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: 46P/ Wirtanen

#102

Příspěvek od mirkovacik »

Tak som to skúsil ešte dopracovať - vlepil som tam kométu integrovanú na hlavu, takže by nemala byť rozmazaná. Skúsl som trocha zmenšiť hviezdy a trocha to odšumiť. Nie som si istý, či som to nepokazil viac ako zlepšil...
Přílohy
AllTogetherDenoisedSharpenSmall.jpg
AllTogetherDenoisedSharpenSmall.jpg (601.47 KiB) Zobrazeno 3203 x
Naposledy upravil(a) mirkovacik dne 25. 12. 2018, 18:38, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: 46P/ Wirtanen

#103

Příspěvek od MaG »

No tak zmenšení hvězd se ti pravda nepovedlo, zapomněl jsi na přirozený vzhled snímku, prostě je to přehnané jako hrom a bude třeba to zkusit jinak a lépe.

Potom vložit jen komu složenou na kometu taky nestačí, musíš ještě nezapomenout na hvězdy prosvítající skrz. Ale potenciál v tom je :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: 46P/ Wirtanen

#104

Příspěvek od mirkovacik »

Trochu som to ešte poskušal. Updatol som pôvodný obrázok.
Nafotím poriadne pozadie a potom to spojím.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: 46P/ Wirtanen

#105

Příspěvek od MaG »

OK ale určitě jsou tu mistři, co by ti tohle dali dohromady líp. Dej to kdyžtak do vyzkoušejte si zpracování..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět