Krabička pro rozvod napájení

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Krabička pro rozvod napájení

#31

Příspěvek od ok1in »

Pro jištění přívodu (hned za zdrojem či baterkou) vřele doporučuju tuto autopojistku - je to naprostá jistota odzkoušená dlouholetým používáním při vysílání v přírodě (i na velké proudy)...
drzak.jpg
drzak.jpg (25.95 KiB) Zobrazeno 4412 x
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Krabička pro rozvod napájení

#32

Příspěvek od hades »

Díky, přidávám si k nákupnímu seznamu :)
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Krabička pro rozvod napájení

#33

Příspěvek od Bill »

hades píše:Zatím to nechám, jak to je, ta 10A pojistka je tam kvůli selektivitě jištění. Další trubičkové pojistky mají jednotlivé napájecí větve
Trubičkové pojistky na 230V bych tam nedával. Hlavně ne do větve k napájení HEQ5. Moc si nedokážu představit, že by to s těmi úbytky vyšlo.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Krabička pro rozvod napájení

#34

Příspěvek od hades »

A potřebuje HEQ5 plných 12V? Když motory jedou na 5V a procesor v ručce nejspíš na 3.3V?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Krabička pro rozvod napájení

#35

Příspěvek od MilAN »

Tohle ses snad nemohl nikde dočíst. 12V je skoro minimum, kdy HEQ5 nebo EQ6 funguje.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Krabička pro rozvod napájení

#36

Příspěvek od hades »

V manuálu je uvedeno 11-15V. Já netvrdím, že ji budu trápit na 11V :)
Nakonec to zas vypadá, že dělám některé věci zbytečně složité, jen abych to měl pěkné :D :D :D

Ještě doplním proč jsem tam dal ten autozapalovač konektor: kvůli univerzálnosti, když by třeba došla šťáva v trakční baterii tak můžu pokračovat připojením na konektor v autě
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Krabička pro rozvod napájení

#37

Příspěvek od Bill »

hades píše:A potřebuje HEQ5 plných 12V? Když motory jedou na 5V a procesor v ručce nejspíš na 3.3V?
Je tam měnič ze 12V na ještě vyšší napětí pro napájení motorů. Pokud v proudových špičkách klesá napětí na vstupu měniče pod 11V, tak už to má vliv na přesnost mikrokrokování...

Poznáš to podle toho, že začíná pohasínat LED dioda - alespoň takhle to je u EQ6.

Určitě bych nedoporučil méně než 12V na vstupu napájení.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Krabička pro rozvod napájení

#38

Příspěvek od ok1in »

hades píše: Ještě doplním proč jsem tam dal ten autozapalovač konektor: kvůli univerzálnosti, když by třeba došla šťáva v trakční baterii tak můžu pokračovat připojením na konektor v autě
Nechcu tě připravovat o iluze, ale už ses někdy podíval, jaké dráty (uvnitř) k tomu konektoru v autě vedou? :mrgreen:
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Krabička pro rozvod napájení

#39

Příspěvek od Bill »

Tak ty jsou aspoň krátké, ale dělat zbytečně dlouhý kabel je blbost - to už by jsi musel jít do nějakého většího průřezu. Lepší je krátký kabel k baterce (možná raději s jiným konektorem) a udělat si nouzovou prodlužovažku rovnou od autobaterky se stejným konektorem a větším průřezem.

Já ty autokonektory používám taky - ale najít funkční kombinaci je peklo.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Krabička pro rozvod napájení

#40

Příspěvek od hades »

Od baterie k rozvodné krabičce povede CGSG o délce 3m a průřezu 1,5mm. To je myslím dostatečně dimenzované.
A ta prodlužka přímo z baterky zní dobře, mohl bych to tak udělat, konektor samice se dá koupit i na kabel
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Krabička pro rozvod napájení

#41

Příspěvek od Bill »

hades píše:A ta prodlužka přímo z baterky zní dobře, mohl bych to tak udělat, konektor samice se dá koupit i na kabel
Občas to má někdo udělané s výkonovou diodou na dobíjení při nastartování motoru...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Krabička pro rozvod napájení

#42

Příspěvek od MMys »

Jo, tohle jsem dělal Konihlavovi, normálně má u dalekohledu akumulátor, a ten je přes nějakou asi 30A Schottky diodu připojený paralelně k akumulátoru v autě. Poměrně silnými i dlouhými kabely (aby nemusel mít auto nacpané úplně u dalekohledu), s pořádnými krokosvorkami, cvaknutými přímo na akumulátor. Přes žádný zapalovačový konektor.

V okamžiku, kdy už vidí, že aku u dalekohledu na tom není dobře, stačí nastartovat. Dioda zamezí propadu napětí při startu a resetu celé sestavy, a pak se aku u dalekohledu normálně nabíjí z běžícího auta a zároveň celá sestava funuje dál.

Jinak, ve všech Synta/Skywatcher montážích (a asi i jakýchkoli jiných) s krokovými motory je obvykle step-up měnič na nějakých 25-35V pro buzení krokových motorů. Je to potřeba k rychlému krokování při přejezdech. Bez toho by to jezdilo jen velmi pomalu. Maximální krokovací frekvence motoru je závislá na napětí, o proudové omezení se stará proudová limitace na PWM driveru. Jde o strmost proudových pulsů a ta je při vyšším napětí vyšší.

A ten step-up měnič právě přestává funovat při nižších napětích. Respektive, čím nižší vstupní napětí, tím větší vstupní proud si ten měnič má tendenci odebírat, jenomže tím to chytne zpětnou vazbu. Větší odběr=ještě větší úbytek na kabelech=nižší napětí na vstupu=ještě větší požadavky na proud a tak pořád dokola :-) Takže se to obvykle nějak rozkmitá, začne cyklovat něbo to úplně vysadí a zůstane v nějakém stavu, kdy ten měnič napětí nezvedá, a na motory jde nízké napětí a pohon vynechává.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Krabička pro rozvod napájení

#43

Příspěvek od hades »

MMys píše:Jo, tohle jsem dělal Konihlavovi, normálně má u dalekohledu akumulátor, a ten je přes nějakou asi 30A Schottky diodu připojený paralelně k akumulátoru v autě. Poměrně silnými i dlouhými kabely (aby nemusel mít auto nacpané úplně u dalekohledu), s pořádnými krokosvorkami, cvaknutými přímo na akumulátor. Přes žádný zapalovačový konektor.

V okamžiku, kdy už vidí, že aku u dalekohledu na tom není dobře, stačí nastartovat. Dioda zamezí propadu napětí při startu a resetu celé sestavy, a pak se aku u dalekohledu normálně nabíjí z běžícího auta a zároveň celá sestava funuje dál.
Jak může ta dioda zamezit propadu napětí? Není to spíš kondenzátor? Dioda přece usměrňuje, propouští jenom v propustném směru, na napětí by neměla mít vliv (krom úbytku napětí v propustném směru)
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Krabička pro rozvod napájení

#44

Příspěvek od MMys »

No však, vždyť důvod píšeš - vede v jednom směru. Tedy směrem z auta do akumulátoru u dalekohledu při jeho dobíjení ale nikoli obráceně, z akumulátoru dalekohledu do auta při startování. A aby byl malý úbytek v propustném směru, tak je zvolená právět Schootky dioda, která má oproti klasické křemíkové úbytek ani ne poloviční.

Kondenzátor je v tomhle okamžiku k ničemu, vzhledem k odběru startéru neudrží napětí žádný reálně dostupný kondenzátor, co by se ti tam vešel, ani po zlomek sekundy.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Krabička pro rozvod napájení

#45

Příspěvek od Bill »

MMys píše: Kondenzátor je v tomhle okamžiku k ničemu, vzhledem k odběru startéru neudrží napětí žádný reálně dostupný kondenzátor, co by se ti tam vešel, ani po zlomek sekundy.
Já mám 5x100F, které mi zbyly z nějakých pokusů. Původně jsem to chtěl nacpat přímo do montáže, ale nedostal jsem se k tomu vymyslet nějaký startovací obvod :-)

Ony se dělají kondenzátory i do auta na podporu startování, já bych je tak úplně nezavrhoval...
Ale asi je to zbytečná komplikace, já jsem to chtěl proto, že jsem většinou používal vyřazené aku s větším odporem.
M:736 750 113
Odpovědět