C14 a Hyperstar

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: C14 a Hyperstar

#46

Příspěvek od MilAN »

Otoron píše:
To je mi naprosto jasne, ale pokud se nepletu (jako, ze se plest muzu) tak pro uspesnou kolimaci pro hyperstar je dobre..:

2) mit spravne vycentrovane sekundarni zrcatko (myslim spravne usazenou celou korekcni desku(sklo) se zrcatkem, treba jako tady Hyperstar
otazkou je, zda se to da resit u XLT a nebo jen u Edge, ktery ma moznost doladit korekcni desku.
je to celkem slusny clanek co se tyce informaci
3) zkolimovat si zrcatko na hvezde, to pouze pro potreby pouziti klasicke SCT pro vymeny misto HS
Tohle je hezká teorie ale :
1/jak chceš doladit korekční desku ?
K čemu kolimuješ zrcátko, když to všechno z korekční desky sundáš a dáš tam neseřízená hyperstar ?
Tušíš vůbec, o co jde ?
- primár je nekolimovatelný
Takže si skolimuješ sekundár a pak ho sundáš - k čemu to děláš- ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Otoron
Příspěvky: 312
Registrován: 19. 01. 2016, 13:08
Bydliště: Hrabyne
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: C14 a Hyperstar

#47

Příspěvek od Otoron »

Tady se jedná o "faststar" řešení, pro výměnu sekundárního zrcadla za hyperstar bez nutnosti znovu kolimovat (kolimuje se to jen poprvé), takže si to dostuduj, než zase... (slíbil jsem moderátorovi, že budu hodný) :)

V tom odkazu je to vysvětleno celkem názorně.
If at first you don't succeed, lower your standards.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: C14 a Hyperstar

#48

Příspěvek od MilAN »

Dobře, tak jednoduše napiš :
-skolimuji primár : jak
- skolimuji sekundár - jak
Sekundár je v objímce - tu celou musím sundat
- připevním HS na Schmidtovu desku - sekundár byl skolimován ne s celou deskou . ale v tom držáku , který jsem sundal- k čemu jsem to kolimoval ?
- HS připevním na Schmdtovu desku - co je skolimováno ?

-------
Ale v podstatě je mi to jedno , co si s tím uděláš, jen pro ty ostatní bych napsal :
-primár je nějak usazen na trubce - je nekolimovatelný - bude tak, jak je z výroby
-Schmidtova deska je usazena z výroby - bez možnosti nějak seřizovat - bude tak , jek je z výroby
-zamontuješ Hyperstar a podle tebe nemusíš kolimovat - tak OK. Co tedy děláš ?
- a jen tak na závěr: neměníš sekundární zrcátko za HS. Ty odšroubuješ celý držák se sekundárním zrcátkem
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Otoron
Příspěvky: 312
Registrován: 19. 01. 2016, 13:08
Bydliště: Hrabyne
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: C14 a Hyperstar

#49

Příspěvek od Otoron »

MilAN píše:Dobře, tak jednoduše napiš :
-skolimuji primár : jak
- skolimuji sekundár - jak
Sekundár je v objímce - tu celou musím sundat
- připevním HS na Schmidtovu desku - sekundár byl skolimován ne s celou deskou . ale v tom držáku , který jsem sundal- k čemu jsem to kolimoval ?
- HS připevním na Schmdtovu desku - co je skolimováno ?

-------
Ale v podstatě je mi to jedno , co si s tím uděláš, jen pro ty ostatní bych napsal :
-primár je nějak usazen na trubce - je nekolimovatelný - bude tak, jak je z výroby
-Schmidtova deska je usazena z výroby - bez možnosti nějak seřizovat - bude tak , jek je z výroby
-zamontuješ Hyperstar a podle tebe nemusíš kolimovat - tak OK. Co tedy děláš ?
- a jen tak na závěr: neměníš sekundární zrcátko za HS. Ty odšroubuješ celý držák se sekundárním zrcátkem
Nu..... jak to tu píšeš, akorát drobné změny. ;)
1) pravdu máš akorát s primárem - s tím se nic nedá dělat.
2) korekční deska je sice z výroby usazena, ale dá se korigovat a také se občas korigovat musí, pokud je třeba musí se "vycentrovat", pošlu odkaz a nebo si přečti ten článek co jsem uvedl. ( Je ovšem možné, že tvůj SCT je staršího data, HS nekompatibilní a tím pádem tohle nejde)
3) při výměně HS za zrcátko se neodmontovává celý držák, to by asi ani nešlo. Faststar řešení - koukni na video na http://www.starizona.com a nebo na https://youtu.be/O9RYy27Ppb0 jak tam týpek přehazuje hs a zrcátko.

Nezlob se, ale pokud netuším o čem mluvím, tak většinou o tom nepíšu do AF. (Aspoň za mě tedy).
If at first you don't succeed, lower your standards.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: C14 a Hyperstar

#50

Příspěvek od MilAN »

Jsem rád za tu poslední větu .
II za to video, které potvrzuje to, co jsem psal. Zrcátko je skolimované a i s tou destičkou, s kolimačnimi šrouby se celé vyndá. To znamená celý držák sekundáru je seřízem a celý se se vším vyndá. A bez ohledu na to, jak bylo před tím zrcátko skolimováno, se na desku našroubuje HS, Takže HS míří tam, kam a jak je seřízena deska, bez ohledu na kolimaci sekundáru.
Takže ještě jednou - ta poslední věta , co jsi psal...... zkus se toho i držet.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Otoron
Příspěvky: 312
Registrován: 19. 01. 2016, 13:08
Bydliště: Hrabyne
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: C14 a Hyperstar

#51

Příspěvek od Otoron »

No já se toho budu držet určitě. ;)
If at first you don't succeed, lower your standards.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: C14 a Hyperstar

#52

Příspěvek od MilAN »

A takže už víš, že seřízení sekundáru je pro seřízení hyperstaru k ničemu , takže můžeš celý ten postup na seřizování zapomenout. Namontuje se hyperstar a je nutno ho seřídit. Při opětovné montáži to možná už nebude potřeba , zrovna tak jako při opětovné montáži sekundáru. Ale seřízení jednoho nemá žádný vliv na seřízení druhého
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: C14 a Hyperstar

#53

Příspěvek od MilAN »

Otoron píše: a to nevim, zda tahle univerzalnost se najde u RASA (chapu, ze univerzalnost muze byt na skodu), ale je to hobby, tak at si mame s cim hrat :)
Jakou univerzálnost bys čekal? Je to jednoúčelový speciál, pouze na focení a pouze při daném ohnisku ( a světelnosti). Je to čistý fotografický objektiv, v případě 8" pro použití s kulatými CCD a CMOS kamerami, v krajním případě s bezzrcadlovkou . U 11" verze je už výběr kamer i zrcadlovek větší, ale stále to je jednoúčelový foto speciál. A za dvojnásobnou cenu oproti 8"
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Otoron
Příspěvky: 312
Registrován: 19. 01. 2016, 13:08
Bydliště: Hrabyne
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: C14 a Hyperstar

#54

Příspěvek od Otoron »

Mozna ze jsem se spatne vyjadril..
Univerzalnost jsem myslel tak, ze na rozdil od RASA muzu C9.25/C11 etc. pouzivat i na visual a na fotografovani s F10 a F6,3. Coz je na rozdil od jednoucelove RASA vyhoda, nicmene C9/C11 + HS nebude na druhou stranu dosahovat RASA kvality, snad se ale bude blizit :)

Jinak neco se deje s Hyperstar, prave se nedaji koupit od vyrobce, Dean(majitel) mi tvrdi, ze se bude zdrazovat, nicmene netusim(to mi samozrejme nerekl), zda se bude pouze zdrazovat a nebo bude updatovana/nova verze.
No uvidime, objednavku mam rozjednanou, jenon rozbit prasatko(spis stado prasatek) :)
If at first you don't succeed, lower your standards.
Uživatelský avatar
Nascarphone
Příspěvky: 282
Registrován: 17. 08. 2011, 20:53
Bydliště: Praha Letňany
Věk: 36

Re: C14 a Hyperstar

#55

Příspěvek od Nascarphone »

Je zvláštní, že 8" hyperstar má zrovna nejkratší backfocus, i 6" verze to má delší. A zajímalo by mě, proč jede Celestron trošku zvláštní rozměrovou linii ... 9,25" ... 11" ... místo 10" a 12" ? Nevíte?
Kdyby byla cena RASA 8" taková, jaká je za louží a já se více věnoval focení, tak bych si ten jednoúčelový přístroj snad i koupil. Je asi otázka času, kdy se objeví RASA 9,25. Nevím proč, ale mě se SCTčka designově líbí, asi možná díky korekční desce, že to evokuje průměr čočky a vypadá to víc jako dalekohled, než třeba newton.
Celestron RASA 11; Nexstar Evo C9.25+hyperstar; SW 50ED Evoguide
Daystar Quark Chromosphere
SW EQ-8R Pro
ZWO ASI 1600MMC; 2600MC
APM 20x80 ED Triplet
http://astrofotky.cz/~LiJak
https://www.flickr.com/photos/193485630@N06/
Uživatelský avatar
Otoron
Příspěvky: 312
Registrován: 19. 01. 2016, 13:08
Bydliště: Hrabyne
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: C14 a Hyperstar

#56

Příspěvek od Otoron »

Tak po case se opet vracim k tematu Hyperstar

Mame tu verzi HS V4, nova verze je ma mit lepsi parametry (svetelnost (opr.), zorne pole a lepsi kolimaci - no nevim :) ) a vyssi cenu.
Vice na webu Starizona 9.25
je tezke se na nove verze proklikat, ale C8-C11 jsou uz dostupne.

Vypada to dost nadejne a na FB se uz ozyvaji dost pozitivni ohlasy, ale zatim jen malo fotek.

Oto
Naposledy upravil(a) Otoron dne 03. 12. 2018, 14:49, celkem upraveno 1 x.
If at first you don't succeed, lower your standards.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: C14 a Hyperstar

#57

Příspěvek od MMys »

Speed se v tomhle významu ale překládá normálně jako světelnost, ne rychlost.

Světelnost f/2.1 vs. f/1.9 teda není moc dramatický rozdíl. To už je významější ten deklarovaný o 30% menší spot, s ohledem na to, že se nám pixely na kamerách v poslední době nějak zmenšují ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Otoron
Příspěvky: 312
Registrován: 19. 01. 2016, 13:08
Bydliště: Hrabyne
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: C14 a Hyperstar

#58

Příspěvek od Otoron »

Diky, opraveno,

Zajimalo by me jak to pojede s 183C nebo M.

Dalsi vec, co nevim, je, ze zatim neuvadeji backfocus a u C8 uz maji uz nektere DSLR, ale stale ne klasickou zrcadlovku...

C9.25 a tak je F2.3 na 2.2 jak rikas jen malou zmenou., ale hlavne se troch rozsirilo "image" circle, tak ze to snad bude mene "vignetovat" na Canon APS-C ;) a ten chip se tam ted vleze o trochu lepe :)

no uvidime

Oto
If at first you don't succeed, lower your standards.
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 856
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Re: C14 a Hyperstar

#59

Příspěvek od Janek »

Dávám sem pro orientaci dnešní snímek Rosetty a Koňské hlavy z Prahy:
- C-6S + Hyperstar C-6 + H-alfa 3,5nm
- ASI 1600 MMC (ta je velikostí čipu pro C-6S HS už přes čáru - vinětace a hvězdy v kraji), MONO 16, BIN 2x2
- expozice 22 x 30s, nepointovaně, montáž SW AZ-GTi na fotostativu,
- exponováno SharpCapem 3.x - LiveStack (skládá i při stáčení pole - to je vidět na okraji),
- žádné darky, flaty, jen strečnuto a 2x zmenšeno
Rosetta-zmenšená.jpg
Rosetta-zmenšená.jpg (225.87 KiB) Zobrazeno 3489 x
Koňská-hlava-zmenš.jpg
Koňská-hlava-zmenš.jpg (111.01 KiB) Zobrazeno 3489 x
Mimochodem, C-6S má průměr 150mm, kamera má 78mm a filtrový šuplík dokonce 80mm čili centrální zástin přes 53% :)
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
Otoron
Příspěvky: 312
Registrován: 19. 01. 2016, 13:08
Bydliště: Hrabyne
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: C14 a Hyperstar

#60

Příspěvek od Otoron »

="Janek"
Je super co se da dostat z C6 s HS bez velkych uprav z par 30 sekundovych expozic, zvlaste s timhle uzkopasmovym filtrem.
Tim padem jsem rad, ze jsem do HS 9.25 H4 sel, myslim, ze by to mohlo fungovat (prijde po novem roku).
H-Alfa 3.5nm vypada super, ja mam bohuzel jen 12nm (pro DSLR).
Otazka na tebe (pokud muzu), vyrobce hyperstar na strankach "doporucuje" IDAS LPS P2", pokud mam stredni LP nebyl by lepsi D2, V4 ci jiny.
Mam CLS CCD, ten je super, akorat uz moc orezava, u tripletu F7 s DSLR to nevadi az tak nevadi, mam tam dlouhe casy, ale u Hyperstar s kamerou 183M a C to bude asi jinak.
Jaky by byl optimalni filtr pro svetelnost F2 +- ?
Byla by nejaka rada.

LP: Nemam kolem baraku zadne ledky, jen klasiku - stare bile lampy asi sodikove) a takove zlute koule - no katastrofa :)

Diky moc,
Oto
If at first you don't succeed, lower your standards.
Odpovědět