Baader Newton SteelTrack

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Baader Newton SteelTrack

#1

Příspěvek od nosuh »

Mam tento focuser a aktualne resim s vyrobcem reseni uchyceni ASCOM ostreni na tento typ vytahu. Jedna se o toto reseni, par uzivatelu zde na AF uz s nim maji kladnou zkusenost. Oproti ostreni od baadera za vice nez 8k, se jedna o cenu tretinovou. Pro tento focuser zatim nema technicke reseni, nebot ho pro nej jeste nemodifikoval a nemel ho pro zatim moznost videt, promerit apod.
Vyrobce chce svuj focuser prichytit pomoci dvou pravych sroubku a jednoho stredoveho na spodni strane focuseru (viz obr), ja se ho snazim presvedcit, abychom pro uchyceni pouzily rybynu na hrane , ktera je k tomu ostatne urcena. Nechci rozebirat spodni panel, kdyz mam ted focuser funkcni a nevykazuje zadne vule.
Muj dotaz je cilen hlavne na uzivatele tohoto vytahu - ma nekdo zkusenost s jeho serizovanim, rozebiranim, nastavovanim vuli, pomoci spodnich sroubku? Jedna se mi hlavne o to, ktere srouby na spodni strane mohu povolit/vysroubovat, aniz bych si rozhodil spravne vule a fungovani focuseru a plynulosti chodu. V navodu pisou, ze pokud se vysroubuje aretacni sroub ( ten velky), nemelo by to na plynulost chodu mit vyrazny vliv, takze ten tam byt asi nemusi. Navic vysouvani/zasouvani vytahu s kamerou pak eliminuje samotny krokovy motor. NEbo se pletu?
Verim, ze pokud se najde vhodne reseni,s ohledem na jeho rozsireni zde na AF, jiste se najde nekdo dalsi z CR, kdo si jej poridi..
Diky vsem za pripadne reakce a podnety..
1.jpg
1.jpg (155.66 KiB) Zobrazeno 4662 x
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
hokle
Příspěvky: 1484
Registrován: 03. 03. 2009, 13:21

Re: Baader Newton SteelTrack

#2

Příspěvek od hokle »

Ahoj,
prosím, mohl bys uvést typ ASCOM ostření? Mám také tento OV, ale zatím používám Jolo, takže mě tvoje řešení zajímá.
NWT 14", TS804 Triplet APO, SW70/500, AD800, EOS450Dm, EQ8, турист-4 10x30, ASI220MM Mini, ASI462MM, ASI662MC, C1-3000, Atik460EXm
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: Baader Newton SteelTrack

#3

Příspěvek od Lisa »

Ahoj
Popis v návodu, které šrouby k čemu slouží si jistě četl - strana 10.
https://www.baader-planetarium.com/en/d ... ck_bds.pdf
Optickou osu jsem ale neladil - jen jsem nastavoval šroub č.1 a 2 podle návodu - tedy brzdu a přítlak.
Jak máš vyznačeno na obrázku - jde o šrouby č. 4 a 5 - ty by se asi dle popisu použít daly.
Jinak by mne řešení také zajímalo.
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Baader Newton SteelTrack

#4

Příspěvek od nosuh »

hokle píše:Ahoj,
prosím, mohl bys uvést typ ASCOM ostření? Mám také tento OV, ale zatím používám Jolo, takže mě tvoje řešení zajímá.
No aktualne jsem mu poslal detailnejsi fotky a on souhlasi s tim ze bychom to nakonec chytili na tu rybinu, co ma po stranach, takze by se asi nic nemuselo rozebirat.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Baader Newton SteelTrack

#5

Příspěvek od nosuh »

Promeril jsem to na svem vytahu a nejprve dam zkonzultovat sem na forum, abychom si ty rozmery nejak potvrdili, nejsem uplne strojar:D
Pak bych to teprve odeslal Pavlovi..jinak topic uzivatelu k tomuto reseni uz na AF je a sice tady
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 5&start=15
a jeho stranky, kde se da motorove ostreni i objednat ( prozatim bez SteelTracku):
https://deepskydad.com/autofocuser
Naposledy upravil(a) nosuh dne 22. 10. 2018, 11:22, celkem upraveno 1 x.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Baader Newton SteelTrack

#6

Příspěvek od nosuh »

To Lisa:
jj, tento navod mam v tistee forme a cetl jsem jej. Zajimalo me ale, do jake miry ma vliv povoleni techto konkretnich matek na vule ve vytahu.
Tim, ze vyrobce vita moznost chyceni za tu rybinu, to tim padem nejspis uplne odpadne..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
milcha
Příspěvky: 22
Registrován: 31. 08. 2018, 09:59
Věk: 58

SkyWatcher 500 + Baader Steeltrack

#7

Příspěvek od milcha »

Tak jsem na OTA namontoval Baader výtah BDS-NT s upínáním Clicklock. Bohužel na některé okuláry (ES 14/100°) je ten výtah příliš krátký. S komakorektorem od Explore Scientific HR 2 je to v pořádku, ale tam zase postrádá v podstatě smysl ten Clicklock, protože komakorektor zůstává ve výtahu a okuláry se v korektoru upevňují tak jako tak šrouby. Oslovil jsem Baader Planetarium, jestli možné vyměnit tubusek výtahu za delší (z jejich 2" BDS-RT) uvidím, co napíšou.
Škoda, že Clicklock nejde použít do komakorektoru, je to docela praktická pomůcka.
Tak to jen pro informaci pro ostatní
Skywatcher STARGATE-500P, ES 14/100°,ES24/82°,Baader Hyperion Aspheric 31/72°,Baader Hyperion 8/68°,ES 2" HR coma corrector, APM 20/100° APM 5/110°
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Baader Newton SteelTrack

#8

Příspěvek od Chef »

Ja jsem take vzdy musel posunout paracorr o 2cm z vytahu, aby slo zaostrit (s TV Okulary jinak neslo zaostrit), jen se mi pak zdalo, ze nedrzi kolimaci, jak byl ten paracorr posunuty ven a nemel se o co oprit, takze jsem diky Honzovi Z. nechal udelat z prodluzovaciho 2" tubusku "sukni" pro paracorr, ktera nyni drzi paracorr o tech par cm venku z vytahu a kolimace drzi lepe.
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: Baader Newton SteelTrack

#9

Příspěvek od Lisa »

A nebo je možno "povysadit" dotyčný okulár.
Takhle jsem svého času vybavil hyperion 21mm, kde to bylo ještě kombinováno jak 1.25'' tak 2'' průměrem.
3D tiskárna je na výrobu takovýchto mezikruží více než vhodná :)
Baader Hyperion 21mm
Baader Hyperion 21mm
hyp21.jpg (48.81 KiB) Zobrazeno 4064 x
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
milcha
Příspěvky: 22
Registrován: 31. 08. 2018, 09:59
Věk: 58

Re: Baader Newton SteelTrack

#10

Příspěvek od milcha »

Tak od Baadera mi bohužel pomoct nemůžou. Takže to vypadá na šikovného soustružníka někde v okolí a výrobu 20 mm extenderu mezi tělo výtahu a "baseplate". Nevíte, kde by se to pak dalo černě naeloxovat?
Skywatcher STARGATE-500P, ES 14/100°,ES24/82°,Baader Hyperion Aspheric 31/72°,Baader Hyperion 8/68°,ES 2" HR coma corrector, APM 20/100° APM 5/110°
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Baader Newton SteelTrack

#11

Příspěvek od nosuh »

Mam dotaz na uzivatele kombinace Steeltrack a DeepSkyDad s motorkem od Pavleho Gardnera.
Uzivatel "Lisa" zjistil zajimavou vec, a sice ze Pavle ma na DSD remenici XML s 2mm rozteci zubu a k tomu odpovidajici XML reminek. Tak to mam i ja i Lisa. U vsech ostatnich focuseru ma pry XML remenici a proto ji dal i sem.
V original motorku od BAadera je ale pouzita remenice HTD 3M a reminek HTD s rozteco 3mm ( zoom okenko na 1. obr " application images"). Je tedy jasne, ze kolecko pro reminek na Steeltracku ma roztec zubu taky 3mm a ne 2mm.
https://www.baader-planetarium.com/en/s ... cDcsYynkT8
PAvle o problemu vi, dneska jsme si spolu vymenili par dlouhych zprav a prave se snazi najit nejschudnejsi reseni jak pro nasledne zakazniky tak pro ty, co uz si DSD v teto verzi zakoupili.
Potreboval bych pro nej potvrdit zjisteni Lisa. Ja se k dalekohledu nedostanu driv nez za 14dni.
1) Muze nekdo proverit fungovani DSD s aktualnim XML reminkem? Prokluzuje nejak, zapadaji zuby Steeltracku a reimku do sebe? Vadi to nejak vyrazne necemu? Ja sem si za pul roku fungovani niceho nevsiml. Je fakt ale, ze jsem to nejak moc nezkoumal..proste to v noci ostri tak jak ma, ale neni to uplne technicky kosher:D
2) Pokud nekdo pouziva orig. motorek s HTD 3M remenici, mohl by zmerit prumer toho ozubeneho kolecka na motorku? Delka reminku je jasna, mela by byt 204mm, podle obrazku na Baader strankach. Ale PAvlemu by pomohlo vedet tento rozmer.
Diky
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Baader Newton SteelTrack

#12

Příspěvek od nosuh »

Tak bod jedna jsem si vcera overil sam, vyrazil jsem nakonec vyuzit jasnou noc. Musim potvrdit zjisteni "Lisa", reminek a remenice jsou jine, nez by mely byt. V ramci klidu na dusi bude lepsi asi vymena stavajiciho dodavaneho XML reminku za HTD 3M verzi..
_MG_2640.jpg
_MG_2640.jpg (306.87 KiB) Zobrazeno 3488 x
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: Baader Newton SteelTrack

#13

Příspěvek od Lisa »

Dorazila ze SLovenska řemenice HTD3M pro ostření Deepskydad AFx. Protože jsem objednal o 2 kousky navíc, tak přebytečné vezmu na MHV do Věšína, pokud bude někdo potřebovat (předpokládám nosuh :) ). ( S třetinou poštovného by vyšla na 160,-Kč )
HTDremenice-small.jpg
HTDremenice-small.jpg (25.91 KiB) Zobrazeno 3365 x
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: Baader Newton SteelTrack

#14

Příspěvek od Lisa »

A HTD řemínek (186-RPP3-6). Přes víkend zkusím podobné foto jako nosuh, jak to pasuje na "zuby" BDS.
HTD3M-186-RPP3.jpg
HTD3M-186-RPP3.jpg (16.77 KiB) Zobrazeno 3239 x
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: Baader Newton SteelTrack

#15

Příspěvek od Lisa »

Řemínek HTD3M na OV BDS. Pasuje to dokonale :)
HTD3MonBDS.jpg
HTD3MonBDS.jpg (51.19 KiB) Zobrazeno 3203 x
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Odpovědět