Prosím poraďte

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím poraďte

#931

Příspěvek od MilAN »

Cztwerec píše: Já bych řekl, že to mám taky vše dost napevno, ale že by nějký kabílek až tak lomcoval s kamerou se mi nezdá. Hlavně si myslím, že to bude o nastavení v pointaci.
To lze přeci jednoduše zjistit. Stačí si vzít první a poslední snímek a zjistit drift mezi nimi . Pokud sedí na sebe, je to O.K. a za elipsy může pointace. Ale tak tomu určitě nebude, mezi těmi snímky bude dost velký drift, to znamená, že se za dobu expozic změnilo vzájemné postavení os pointeru a dalekohledu. Čím a proč, toť otázka na průzkum :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Prosím poraďte

#932

Příspěvek od majklus »

Předem díky moc za čas.

Asi rozumím. Mate mě, že to dokáže za identických podmínek běžet celou noc velmi dobře. Ještě mě napadá, tu první, dobrou, noc jsem dalekohled kolimoval na Denebu (tedy docela blízko focenému chobotu) a díky tomu stál v přibližné fotící poloze as 3 hodiny před začátkem snímání. Ve špatnou noc jen asi 1.5 hodiny, je možný, že si za ten čas optika lépe "sedla" a už se pak nehýbala? Kdyby to bylo rozhozený pokaždý, tak mám jasno, ale že je to takhle "obden"...

Ad hledáček - je jen v patce, ale úchyt tou pružinou jsem vyhodil - vyřezal jsem tam 3 závity na M3 červíky vepředu a vzadu mám 3 M4 stavěcí šrouby. To uchycení gumový O-kroužek veoředu a pružina vzadu je úplně na nic.

Výtah nemám crayford ale monorail od TS - myslím, že je trochu lepší, ale špička to samozřejmě není. Aretuju ho opravdu pořádně, taky si neumím to elektronický ostření představit - proto taky zůstalo v šuplíku prakticky hotový, zbývá jen vyrobit hliníkový Lko na připevnění motoru k výtahu. Dalekohled je tenhle:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... m-OTA.html
používám ho s reduktorem 0,67x.

Tubus má "přirostlé" lišty na obou stranách, což by ho mohlo trochu zpevňovat. Každopádně během současných nocí se v čase nerozostřuje prakticky vůbec.

Takže myslíte, že jedině OAG? Já s tím v životě nezacházel, docela se toho bojím. :-) A taky bych asi musel odepsat mojí pointační QHY5, kterou jsem před léty vzkřísil z mrtvých a mám k ní skoro otcovský vztah.
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Prosím poraďte

#933

Příspěvek od majklus »

MilAN píše: To lze přeci jednoduše zjistit. Stačí si vzít první a poslední snímek a zjistit drift mezi nimi . Pokud sedí na sebe, je to O.K. a za elipsy může pointace. Ale tak tomu určitě nebude, mezi těmi snímky bude dost velký drift, to znamená, že se za dobu expozic změnilo vzájemné postavení os pointeru a dalekohledu. Čím a proč, toť otázka na průzkum :)
Aha, to bych prubnout asi mohl. Je potřeba teda ale vypnout dithering, takže data budou stejně k prdu. Takže vyzkoušet během úplňku.
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#934

Příspěvek od Cztwerec »

MilAN píše:
Cztwerec píše: Já bych řekl, že to mám taky vše dost napevno, ale že by nějký kabílek až tak lomcoval s kamerou se mi nezdá. Hlavně si myslím, že to bude o nastavení v pointaci.
To lze přeci jednoduše zjistit. Stačí si vzít první a poslední snímek a zjistit drift mezi nimi . Pokud sedí na sebe, je to O.K. a za elipsy může pointace. Ale tak tomu určitě nebude, mezi těmi snímky bude dost velký drift, to znamená, že se za dobu expozic změnilo vzájemné postavení os pointeru a dalekohledu. Čím a proč, toť otázka na průzkum :)
Ovšem tohle bývá většinou výtahem...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím poraďte

#935

Příspěvek od MilAN »

Cztwerec píše: Ovšem tohle bývá většinou výtahem...
Jasně, o tom jsem psal. Ale kdyby to mělo být pointací, tak to hned vidíš na grafu pointace, resp. na té grafice bodů, kde by to tvořilo tu elipsu. Pokud ji to tam neudělá, nemají eliptické obrazy hvězd na snímku s tím nic společného.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Bullstein
Příspěvky: 112
Registrován: 16. 05. 2018, 19:12
Bydliště: Brno

Re: Prosím poraďte

#936

Příspěvek od Bullstein »

.
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Prosím poraďte

#937

Příspěvek od astar »

Mám prozobu.
Jak se jmenuje mlhovina viz obrázek . Nikde se mi nepodařilo najít pojmenování . Sinbad identifikoval objekty BWE , LBN a souřadnici (BWE 2112+5908) . Existuje nějaký portál , kde se dají najít jména objektů?
Díky za odpovědi.

Obrázek
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím poraďte

#938

Příspěvek od MilAN »

Je to část Sh2-129 ~ Flying Bat nebula

Nějaké jména jsou tady : http://www.messier.seds.org/xtra/supp/d-names.html
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Prosím poraďte

#939

Příspěvek od astar »

Milan dík . To mi nenapadlo koukat se tak ze široka .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#940

Příspěvek od alda »

Potřeboval bych prosím poradit, co může způsobovat tento jev - viz obrázek (ujeté barvy).
HW: SW 200/800, filtry RGB Baader, ASI 1600MMC, rovnač GPU -4element
Aplikoval jsem na datech jen základní operace: kalibrace, registrace, ořez, chanel combination RGB, DBE, Photometric Calibration, SCNR, Masket stretch. Myslím, že to postprocesingem není, že to už je v datech.
Napadá mne:
- špatná kolimace ?
- špatně přeostřené na některý z kanálů ?
- něco s filtry v kole ?
- dál už nevím :-)
Diskuze začala už tady u M51, kde je to vidět více zvýrazněné po saturaci barev: http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... &start=825

Napadá někoho, čím to může být ?

Obrázek
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#941

Příspěvek od MMys »

Regsistroval jsi to s nastavením Projection transformation, nebo 2D surface splines. A pokud to druhé, měl jsi zapnuté Distortion correction ?

Pokud ne, tak použij 2D s. splines a korekci zkreslení.

Ten korektor evidentně krslí každou barvu trochu jinam, a pokud ještě mezi tím bylo s přistrojem cestováno, byl mezi snímáními kolimovaný, tak charakter aberací je na každé sadě snímků jiný, a pak to takhle dopadá.

A červená mi přijde nezaostřená.

Já sám jsem s touhle potvorou musel přefotit jeden kanál, protože po nafocení R jsem na zbytek překolimoval dalekohled. A okamžitě se změnil tvar halo kole m hvězd v kraji pole, kde už to nekreslí moc dokonale. Tahle potvora kamera neodpustí absolutně nic.

Nebo foť v binu 2x2 ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#942

Příspěvek od alda »

Registruji s Projective Tranformation a s vypnutým Distorsion correction. Tak to zkusím jak píšeš a dám vědět, mělo by to stačit znova registrovat už jen ve fázi před RGB Chanel combination ne ?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#943

Příspěvek od MMys »

Ne, očekávám, že pokdu jsi to kolimoval i v rámci focení jednoho kanálu, nepasuje to na sebe ani v rámci jednoho kanálu úplně přesně, a při registraci bez korekce zkreslení se zvětší hvězdy, či vzniknou nějaké oválky nebo jiné patvary.

Vezmi zkalibrovaná data, a všechna přeregistruj proti jednomu referenčnímu snímku, se zapnutými geometrickými korekcemi, a pak znova seskládej.

Pokud to moc nepomůže, tak holt příště pečlivěji a mezi jednotlivými seancemi do toho pokud možno nehrabat. Ať je to křivé všechno stejně ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Snížení vinětace

#944

Příspěvek od Jackxl »

Zdar.
Lze nějak dosáhnout snížení vinětace přímo na technice ? Tedy myslím, ještě při focení a né až potom v PC.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Snížení vinětace

#945

Příspěvek od MMys »

To záleží, co vinětuje. Pokud sekundární zrcátko, použij větší. Pokud vinětuje nějaká redukce, třeba M42 na T-kružku, existuje T-kroužek s větším závitem. často to vinětuje na 2" korektoru, řešením je větší, 2.5 nebo 3". Těch možností je spousta. Musíš popsat tvoji sestavu, jinak nelze poradit.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět